Εκτυφλωτικά έως και επικίνδυνα τα σημερινά LED φώτα

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.526
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Έρευνα – Εκτυφλωτικά έως και επικίνδυνα τα σημερινά LED φώτα​



Σας στραβώνουν αυτοκίνητα ή και μοτοσυκλέτες, με τα LED φώτα τους, στο δρόμο; Δεν είστε οι μόνοι. Πλέον υπάρχει η ανάλογη έρευνα.
Αισθάνεστε ότι τα φώτα σε όλα τα οχήματα, κυρίως αυτά του τύπου LED, γίνονται υπερβολικά δυνατά τα τελευταία χρόνια; Η γνώμη σας μάλλον ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, τουλάχιστον σύμφωνα με μία έρευνα που δημοσιεύεται σε βρετανικά μέσα ενημέρωσης.

Η έρευνα έγινε από την RAC ή, αλλλιώς, «Βασιλική Λέσχη Αυτοκινήτου» (Royal Automotive Club), η οποία σκοπεύει να φέρει το θέμα στο Υπουργείο Μεταφορών της Μ. Βρετανίας. Σύμφωνα με την έρευνα αυτή, οι 8 στους 10 χρήστες του δρόμου αναφέρουν την εκτυφλωτική ισχύ των φώτων των οχημάτων ως ζήτημα ασφαλείας.

Η RAC πραγματοποίησε την έρευνα σε ένα δείγμα 2.000 ατόμων και τα δεδομένα παρουσιάζουν μία ανησυχητική εικόνα, για την βιομηχανία της αυτοκίνησης -αλλά και τις συνήθειες... ορισμένων, που προσθέτουν προβολάκια και φώτα, στα οχήματα τους. Πιο συγκεκριμένα, το 85% του δείγματος απάντησε ότι «κάποια φώτα οχημάτων είναι υπερβολικά δυνατά», ενώ το 28% πιστεύει ότι «τα περισσότερα» είναι υπερβολικά δυνατά.

Ένα τρομακτικό ποσοστό 91% των συμμετεχόντων ανέφερε ότι τυφλώνεται από τα φώτα στο δρόμο, ενώ το 74% ανέφερε ότι αυτό συμβαίνει συχνά. Παρακάτω, στην έρευνα, αναφέρεται ότι το 67% των οδηγών που αντιμετωπίζουν δέσμη φώτων πρέπει «να κόψει σημαντικά ταχύτητα μέχρι να μπορεί να δει καλά ξανά», ενώ το 64% πιστεύει ότι η τύφλωση από τις δυνατές δέσμες LED μπορεί να οδηγήσει σε ατυχήματα.

Μάλιστα, ένα 5% ανέφερε ότι βρέθηκε σε κατάσταση παρολίγον ατυχήματος λόγω εκτύφλωσης από δέσμη φώτων, ενώ άλλες στατιστικές έχουν δείξει ότι κατά μέσο όρο 280 ατυχήματα το χρόνο, από το 2013, συμβαίνουν λόγω προσωρινής τύφλωσης από τα φώτα των οχημάτων!

Παρακάτω, ένα ποσοστό 7% των οδηγών είπε ότι πλέον δεν οδηγεί την νύχτα, ώστε να αποφύγει έκθεση στις δέσμες των φώτων, ενώ το ποσοστό διπλασιάζεται στις ηλικιακές ομάδες από 60 και άνω. Το 85% του δείγματος πιστεύει, ότι το ζήτημα χειροτερεύει διαρκώς.

Υπάρχει βέβαια και η άλλη πλευρά, στα δεδομένα. Ένα ποσοστό 44% των συμμετεχόντων ανέφερε ότι το πρόβλημα οφείλεται σε κακορυθμισμένα φώτα, ενώ το 5% των οχημάτων «κόβεται» σε ελέγχους τύπου ΚΤΕΟ, από λανθασμένα εστιασμένη δέσμη.

Σημαντικό μερίδιο του προβλήματος, αποδίδεται στα «ψηλά οχήματα» τύπου SUV, ενώ αξίζει να σημειωθεί εδώ ότι η μέση (Adventure) μοτοσυκλέτα, έχει τα φώτα της πιο ψηλά από ένα αυτοκίνητο. Τέλος, το 81% των συμμετεχόντων, σημείωσε ότι «πρέπει να γίνει κάτι» για το πρόβλημα αυτό.

Εσείς τι λέςτε για αυτή την έρευνα; Από δικές μας επαφές, μπορούμε να πούμε ότι το πρόβλημα και υπάρχει, στην μοτοσυκλέτα, αλλά και επιδεινώνεται, από ασυνείδητους που προσθέτουν φώτα/προβολάκια ή βάζουν LED λάμπες σε ακατάλληλα κάτοπτρα. Πρέπει να αλλάξει κάτι;

Πηγη www.bikeit.gr
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Μου προκαλεί εντύπωση ότι δεν έχει ταυτοποιηθεί / αναγνωριστεί ως πρόβλημα και εν δυνάμει επικίνδυνο αυτό το θέμα εδώ και καιρό. Αν μη τι άλλο, με την επιβολή σωστής ρύθμισης της δέσμης αλλά και φυσικά τον έλεγχο σε επίπεδο ΚΤΕΟ και όχι μόνο.

Ευσεβείς πόθοι ? Ευελπιστώ όχι !
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μου προκαλεί εντύπωση ότι δεν έχει ταυτοποιηθεί / αναγνωριστεί ως πρόβλημα και εν δυνάμει επικίνδυνο αυτό το θέμα εδώ και καιρό. Αν μη τι άλλο, με την επιβολή σωστής ρύθμισης της δέσμης αλλά και φυσικά τον έλεγχο σε επίπεδο ΚΤΕΟ και όχι μόνο.

Ευσεβείς πόθοι ? Ευελπιστώ όχι !
Σε προσφατη μαζωξη φιλος μου ειπε οτι τον στραβωνουν τα φωτα μου...led.Παω στο συνεργειο μου λεει ο μαστορας οτι ειναι οκ.Παω μια απο ενα ΚΤΕΟ να τα τσεκαρω και μια εκει,μου λενε και απο εκει οτι ειμαι οκ.

Στην κουβεντα που καναμε μου λεει ο τεχνικος οτι πολλοι εχουν θεμα με τα ματια τους χωρις να το γνωριζουν και νομιζουν οτι φταινε τα φωτα.

Τσεκαρουμε λοιπον τα φωτα μας,αλλα και τα ματια μας.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
''Φταίνε τα led'' ναι καλά.
Είδαμε και τα ξένον την περασμένη δεκαετία στα αυτοκίνητα πώς μας σπάγανε τα @....
(Τα Ζήνον που τα λέγανε και μερικοί ψαγμένοι) Tooth
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.419
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σε προσφατη μαζωξη φιλος μου ειπε οτι τον στραβωνουν τα φωτα μου...led.Παω στο συνεργειο μου λεει ο μαστορας οτι ειναι οκ.Παω μια απο ενα ΚΤΕΟ να τα τσεκαρω και μια εκει,μου λενε και απο εκει οτι ειμαι οκ.

Στην κουβεντα που καναμε μου λεει ο τεχνικος οτι πολλοι εχουν θεμα με τα ματια τους χωρις να το γνωριζουν και νομιζουν οτι φταινε τα φωτα.

Τσεκαρουμε λοιπον τα φωτα μας,αλλα και τα ματια μας.
Αυτό ισχύει εν μέρει .
Ο πιτσιρικάς μου είχε παραπονεθεί πως όταν οδηγάει νύχτα τον ενοχλούν αυτά τα φώτα .
Μετά από αρκετές βόλτες μαζί και βλέποντας τον ότι αποφεύγει να οδηγεί νύχτα ,τον έστειλα καλού κακού στον οφθαλμίατρο που μας κοιτάει οικογενειακώς
Ε ,χρειάστηκε γυαλιά ,είχε μυωπία χωρίς να το ξέρει .
Μετά τα γυαλιά λοιπόν κυκλοφορεί και πάλι κανονικά μέχρι το πρωί.

Βεβαια να πούμε και του στραβού το δίκιο ,όλοι όσοι βάζουμε σε κάτοπτρα που προορίζονται για λάμπες αλογόνου ,λεντ/ξενον ε ,τότε δημιουργούμε πρόβλημα .
Στο gs παρόλο που το είχα ρυθμίσει κι εγώ σε μάστορα,είχα θέμα ,με κάνανε σινιαλο από απέναντι πολλές φορές.
Μόλις έβαλα το γνωστό κινεζοφαναρο όμως ,όλα αυτά σταμάτησαν ως δια μαγείας.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Το versys εχει το ιδιο προβλημα εχοντας λεντ φωτα και ενοχλη οσους ειναι αντιθετο ρευμα
Το πηγα στην αντιπροσωπεία να το δουν και μου ειπανε οτι το ελεγξανε και το βρηκανε ενταξη το ιδιο και στο κτεο που περασα προσφατα
Κάποια στιγμη τα χαμηλωσα μονος μου και βγηκα βραδυνη βολτα να τα δοκιμασω και η ορατοτητα ηταν περιορισμενη βλεποντας λιγο μπροστά απο την ροδα κανοντας την νυκτερινη οδηγηση επικινδυνη οποτε τα επανέφερα στην αρχικη τους θεση
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.526
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Παλικαρια αυτα που ειναι ρυθμισμενα σωστα δεν ειναι προβλημα το προβλημα ειναι κατι λεβεντες που πετανε επανω στη μηχανη καμια 10 λεντ προβολια λες και βγαινουν καφε βραδυ για μπεκατσες και εχω πολλα παραδειγματα εδω στο Αγρινιο.

Και τα βλεπεις απο μακρια και λες ερχεται νταλικα
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
....
Τσεκαρουμε λοιπον τα φωτα μας,αλλα και τα ματια μας.

Πολύ σωστό αυτό. Προσωπικά γνωρίζω ότι έχω διαβητική αμφιβληστροειδοπάθεια οπότε δεν μου κάθονται και τόσο καλά τα έντονα βράδυνα φώτα δίνω λοιπόν ελαφρυντικά στον απέναντι.
Αναφέρομαι όμως και εγώ στις περιπτώσεις που περιγράφει ο Μιχάλης με τα πολλαπλά αρρύθμιστα led προβόλια .....
Φυσικά δε περιλαμβάνει η κατηγορία και τους παλαιότερους ήρωες των δρόμων με τα "ζήνον" όπως τα θυμάται και ο Νίκος !
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Παλικαρια αυτα που ειναι ρυθμισμενα σωστα δεν ειναι προβλημα το προβλημα ειναι κατι λεβεντες που πετανε επανω στη μηχανη καμια 10 λεντ προβολια λες και βγαινουν καφε βραδυ για μπεκατσες και εχω πολλα παραδειγματα εδω στο Αγρινιο.

Και τα βλεπεις απο μακρια και λες ερχεται νταλικα
Καλα...εκει πα εχετε και πολλα αγριογουρουνα ρε Μιχαλη. Εδω εχουμε εμεις εδω κατ' ολουθε αεροδρομιου και περιχωρων. Τι με λες; Tooth
 
Top Bottom