Δουλειά δεν είχε ο δ .......

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.178
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
spam on

παιρνοντας αφορμη για το ποστ που αναφερεται το ονομα Γιαννης (Johnny1100) και σπαμαροντας κατα την αποψή μου για καλο σχολιο
θα ηθελα να επισημάνω πως ο Γιαννης εκτος απο αριστος γνώστης των BOXER ειναι πρωτα απ ολα και πάνω απ ολα σωστωτατος συνάνθρωπος .και χρησιμοποιώ τις λεξεις με πληρη εννοια της σημασίας τους... Μια μικρη επαφή (τηλεφωνική) ειχα μαζί του και κυριολεκτικά σκιστηκε να με εξυπηρετήσει με το αζημίωτο και χωρίς να με ξερει και να τον ξερω....

spam off
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.438
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
spam on

παιρνοντας αφορμη για το ποστ που αναφερεται το ονομα Γιαννης (Johnny1100) και σπαμαροντας κατα την αποψή μου για καλο σχολιο
θα ηθελα να επισημάνω πως ο Γιαννης εκτος απο αριστος γνώστης των BOXER ειναι πρωτα απ ολα και πάνω απ ολα σωστωτατος συνάνθρωπος .και χρησιμοποιώ τις λεξεις με πληρη εννοια της σημασίας τους... Μια μικρη επαφή (τηλεφωνική) ειχα μαζί του και κυριολεκτικά σκιστηκε να με εξυπηρετήσει με το αζημίωτο και χωρίς να με ξερει και να τον ξερω....

spam off
Σαλονοκιος σεβασμιε.
Ειμαι στα μαχαιρια (με τις βολτες ,οσο θα χρειαστει να παει η ecu και να'ρθει)να παω για επαναχαρτογραφηση .
Το πρωτα βηματα τα εχω κανει ,φιλτρο εξατμηση.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.438
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ε ναι, μην είμεθα και πλεονέκτες ....... :p

Βέβαια περισσότερο θα το σκεπτόμουν ως (πιο) ομαλή λειτουργία σε όλη τη γκάμα στροφών παρά σε κέρδος σε ιπποδύναμη, αλλά κατά τα μέχρι στιγμής φαινόμενα οκ είμαστε και σε αυτό !
Κι εγω για το δικο μου κατι τετοιο σκεφτομαι.
Περαν αυτου ,θα ρυθμιστούν τα μιγματα και το μηχανακι δεν θα στεγνωνει ψηλα,κατι ευεργετικο σε σχεση με τις υψηλες θερμοκρασιες που δουλευουν ολοι οι boxer κινητηρες.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.438
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Οταν λεω "στα μαχαιρια"εννοω με τον εαυτο μου ,για να μη χασω βολτες με το μοτορι.
Ως γνωστο πρεπει να στειλω την ecu και χωρις αυτη εννοειται οτι το μηχανακι δε δουλευει.
Αρα ακινησια μεχρι να επιστρεψει.

Ο Γιαννης ειναι αγιο ατομο εχω κανει μια επαφη μαζι του .
Να σημειωθει εδω οτι ο αδερφος στο 800αρι εκανε επαναχαρτογραφηση σ'αυτον.
Αλλο μηχανακι εχει γινει.
Και κερδισε επισης και μισο λιτρο/100με τις ιδιες οδηγικες συνηθειες παντα.
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
by the way ....αν χρειαστω το '' ειδικο εργαλειο '' θα με το δωκεις ;;;;;View attachment 9205

Ετοιμάζεσαι γιά την παραλία;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
spam on

παιρνοντας αφορμη για το ποστ που αναφερεται το ονομα Γιαννης (Johnny1100) και σπαμαροντας κατα την αποψή μου για καλο σχολιο
θα ηθελα να επισημάνω πως ο Γιαννης εκτος απο αριστος γνώστης των BOXER ειναι πρωτα απ ολα και πάνω απ ολα σωστωτατος συνάνθρωπος .και χρησιμοποιώ τις λεξεις με πληρη εννοια της σημασίας τους... Μια μικρη επαφή (τηλεφωνική) ειχα μαζί του και κυριολεκτικά σκιστηκε να με εξυπηρετήσει με το αζημίωτο και χωρίς να με ξερει και να τον ξερω....

spam off

Πολύ καλά κάνεις Στέλιο και αναφέρεσαι στον συγκεκριμένο άνθρωπο καθώς και η προσωπική μου εμπειρία αλλά και ότι έχω ακούσει είναι άκρως θετικό !
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Κι εγω για το δικο μου κατι τετοιο σκεφτομαι.
Περαν αυτου ,θα ρυθμιστούν τα μιγματα και το μηχανακι δεν θα στεγνωνει ψηλα,κατι ευεργετικο σε σχεση με τις υψηλες θερμοκρασιες που δουλευουν ολοι οι boxer κινητηρες.

Αν το αποφασίσεις φίλε με το καλό και γρήγορα ...... βέβαια με τον καιρό στα καλοκαιρινά του πλέον, βαριά η αναμονή με το μηχανάκι σταματημένο όπως λες !
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
........... εχει να κανει με το αν του δινει προσβαση ο χοντροκεφαλος για να μπορεσει να τον ''μεταπισει''
και οχι με το αν ''ξερει η δεν ξερει ''
Σιγουρα αν εχει κανει περισσοτερα boxer ξερει που ''πονανε'' και το κανει με κλειστα ματια αλλιως θελει επανω σε δυναμομετρο
δεν εχει μεγαλη διαφορα αν ειναι αυτοκινητο η μηχανακι παπι η 1000 αλλα αν μπορεις να μεταβαλεις την γωνια στην αναφλεξη (ηλεκτρονικη ) και την στιγμη και την διαρκεια στον ψεκασμο
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.438
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αν το αποφασίσεις φίλε με το καλό και γρήγορα ...... βέβαια με τον καιρό στα καλοκαιρινά του πλέον, βαριά η αναμονή με το μηχανάκι σταματημένο όπως λες !
Βασικα το "προβλημα "δεν ειναι τοσο η αναμονη του να παει το εξαρτημα στον Γιαννη και να ερθει πισω.

Συνεννοουμαι μαζι του και του την παω π.χ πρωι και σε λιγες ωρες την παιρνω ετοιμη.

Το θεμα ειναι καθαρα δικο μου ,γιατι μιας και το μηχανακι θα ειναι λυμενο,καλο θα ηταν να παιξει και μια αλλαγη υγρων φρενων και μονάδας abs.

Οποτε θα παραγγειλω και τα pentosin να τα εχω για να γινουν ολα με την μία,ομορφα και νοικοκυρεμενα,να μην ξαναλυνω τεποζιτα κλπ.

Τα pentosin που ελεγα


Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Nα φέρω και το δικό μου για pentosin;

Πρέπει να γίνει κάποια στιγμή.
Με στοιχειώνει η μονάδα ρε γμτ. abcdefgh
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.438
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Nα φέρω και το δικό μου για pentosin;

Πρέπει να γίνει κάποια στιγμή.
Με στοιχειώνει η μονάδα ρε γμτ. abcdefgh
Μητσε θα χρειαστεις αλλαγη οπωδηποτε.
Αν δεν θες να την παρεις στο χερι.
Ο κατασκευαστης λεει καθε 2 χρονια.
Ειναι πολυ ομως.
Ηδη τα δικα μου στα ποτηρακια εχουν χασει το λαμπερο χρωμα και καφετιζουν.
Θα παιξει αλλαγη ,εχω ψησει τον αδερφο να το κανουμε.
Στο φιναλε αν δεν ,τοτε με τα υγρα ανα χειρας παω Λαρισα στον επισημο και τα κανω εκει.
Θα το δρομολογισω απο βδομαδα ,πριν στειλω την ecu γιατι χωρις αυτη κουμπωμενη στο μηχανακι δεν γινεται η αλλαγη στην μοναδα.
 
Top Bottom