Δουλειά δεν είχε ο δ .......

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Μιας που ήρθαν τα νέα φιλτράκια αέρα (K&N), ήθελα να καθαρίσω και τον ελεγκτή ρελαντί, οπότε βουρ !
(δικαιολογίες για να σκαλίζω μηχανές βασικά)

Χωρίς κάμποσα από τα φιλικά προς τον αναβάτη κομμάτια

_20190531_095606.JPG

Το τεποζιτάκι μόνο του .....

_20190531_095527.JPG

Φιλτροχοάνες και παλαιά φίλτρα (Mahle)

_20190531_100445.JPG

Το χάος κάτω από το φιλτροκούτι:

_20190531_095802.JPG

Και αυτός είναι ο κερατάς που ρυθμίζει το ρελαντί (μαζί με το TPS προφανώς)

_20190531_095448.JPG
Loadsa fun .......
(ώρα για βόλτα να τσεκάρω τις δουλειές)
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Ωραία πράγματα! Να δούμε και συνέχεια...
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Α επί τη ευκαιρία να αναφέρω (καθώς μπορεί κανείς να ενδιαφέρεται) πως τα φίλτρα (το K1300s παίρνει δύο όπως φαίνεται και από τη φωτό παραπάνω) τα έφερα τελικά από το Amazon Αγγλίας , οπότε δεν υπήρχε και θέμα με τελωνείο.
Ο εδώ εισαγωγέας, παρόλο που η αλληλεπίδρασή μου ήταν μέσω μιας ιδιαίτερα εξυπηρετικής και ευγενικής κυρίας, δεν είχε στοκ, μετά μου έφερε ένα, μετά προσπάθησε από το τεχνικό τμήμα να με πείσει ότι η μηχανή μου χρειάζεται μόνο ένα φίλτρο (!) και τελικά έφερε και τα δύο (αφού εντωμεταξύ είχαν περάσει πάνω από δύο μήνες και τα είχα αγοράσει από το amazon πλέον).
Η τιμή από τον εισαγωγέα θα ήταν 140 Ευρώ για τα δύο φίλτρα ενώ μέσω amazon πλήρωσα 88 και για τα δύο με ταχυδρομικά και μου ήρθαν και στο σπίτι ........ σε μία εβδομάδα !

Ηθικόν δίδαγμα: για ακριβούτσικα αναλώσιμα ρίξτε και ένα ψάξιμο από Ευρώπη μεριά (amazon.co.uk, amazon.de, luis.de, ebay με ευρωπαϊκή χώρα αποστολής κλπ κλπ) .... μπορεί να εκπλαγείτε
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Καμια διαφορα σε ηχο, αποδοση, καταναλωση, αρπαγμα ειδες;
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Καλά τα φίλτρα αλλά και καμία μπυρα στην θεσσαλονικη
ΒοηθάειYes

Λέμε φίλε με το Χρυσόστομο προς τις 22/6 να την κάνουμε για καμιά βαλκανιάδα οπότε πρώτη (και τελευταία) στάση θα είναι Θεσσαλονίκη !
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Καμια διαφορα σε ηχο, αποδοση, καταναλωση, αρπαγμα ειδες;

Μόλις γύρισα από μια πρώτη βολτίτσα με τα K&N (περί τα 120km). Σε άρπαγμα μου φαίνεται να υπάρχει μια μικρή βελτίωση, για κατανάλωση είναι πολύ νωρίς προφανώς να πω κάτι ακόμα. Στον ήχο δεν περίμενα κάποια διαφορά καθώς η εξάτμιση δεν είναι και ήσυχη ..... ίσως σε σχετικά χαμηλές στροφές να ακούγεται λίγο πιο ...... 'ρουφηχτός' cdefghigik
Βέβαια ευσεβείς πόθοι όλα αυτά. Ο κυριότερος λόγος που έβαλα K&N είναι για να μην χρειαστεί να αλλάζω φίλτρα - μακροπρόθεσμα μου βγαίνει φτηνότερα, ειδικάμε την τιμή που τα βρήκα !

Μου έχει μείνει και ένα κιτ καθαρισμού και λαδώματος τους από την εποχή της Μπούσα οπότε κομπλέ !
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.565
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Μιας που ήρθαν τα νέα φιλτράκια αέρα (K&N), ήθελα να καθαρίσω και τον ελεγκτή ρελαντί, οπότε βουρ !
(δικαιολογίες για να σκαλίζω μηχανές βασικά)

Χωρίς κάμποσα από τα φιλικά προς τον αναβάτη κομμάτια

View attachment 9108

Το τεποζιτάκι μόνο του .....

View attachment 9109

Φιλτροχοάνες και παλαιά φίλτρα (Mahle)

View attachment 9110

Το χάος κάτω από το φιλτροκούτι:

View attachment 9111

Και αυτός είναι ο κερατάς που ρυθμίζει το ρελαντί (μαζί με το TPS προφανώς)

View attachment 9112
Loadsa fun .......
(ώρα για βόλτα να τσεκάρω τις δουλειές)

Λεω εγω δε θελει ρυθμισμα ο εγκεφαλος αγγελε!!
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Λεω εγω δε θελει ρυθμισμα ο εγκεφαλος αγγελε!!

Για σχετικά μικρές αλλαγές το TPS του K μπορεί να μεταβάλει τα προφίλ τροφοδοσίας ανάλογα με τα δεδομένα από τους σένσορες ..... τουλάχιστον αυτή είναι η θεωρία την οποία ασπάζονται πολλοί στα διεθνή φόρα σχετικά με τα K και φαίνεται να δουλεύει βάσει των εμπειριών. Γι αυτό άλλωστε άλλαξα πρώτα εξάτμιση, μόνο το τελικό κρατώντας όλα τα ηλεκτρονικά του συστήματος και βλέποντας τη συμπεριφορά και μετά από τρείς μήνες άλλαξα και τα φιλτράκια.
Τα K&N της street έκδοσης, αλλάζουν την ποσότητα αέρα κατά ένα 5% περίπου, μικρή σχετικά αλλαγή και πάλι (όχι ότι δεν μπορεί να σου πηδήξει την αναλογία μειγμάτων δηλαδή αλλά λέμε). Η αρχική εμπειρία δείχνει πως το TPS ανταπεξέρχεται μια χαρά στις μεταβολές αυτές καθώς δεν ένιωσα κάποιο θέμα. Θα δείξει και στο μέλλον και υπό πολλές άλλες συνθήκες προφανώς.

Από την άλλη, δεν έχω καμία αμφιβολία ότι με μια διαδικασία σωστής ρύθμισης του εγκεφάλου το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν ακόμα καλύτερο, απλά εφόσον η λειτουργία της μηχανής είναι στρωτή με τα τώρα δεδομένα δεν θα την πειράξω περαιτέρω.
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
καλα το πας !!!!!!!!
χρωμα μπουζι ......στο πλακωμα μαυρο πλουσιο
στην πορεια καφε - σωστο
και θα εχεις μια ιδεα

by the way ....αν χρειαστω το '' ειδικο εργαλειο '' θα με το δωκεις ;;;;;upload_2019-5-31_21-42-14.png
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
καλα το πας !!!!!!!!
χρωμα μπουζι ......στο πλακωμα μαυρο πλουσιο
στην πορεια καφε - σωστο
και θα εχεις μια ιδεα

by the way ....αν χρειαστω το '' ειδικο εργαλειο '' θα με το δωκεις ;;;;;View attachment 9205

Αχαχαχαχ ...... εννοείται φίλε, στη διάθεσή σου !

Σκάβω στον κήπο μπας και βρώ τπτ λίρες ξεχασμένες ...... επί ματαίω :(
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.438
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ νομίζω ότι η επαφή με τον Γιάννη στη Θεσ/νίκη για προγραμματισμό της μοτοσυκλέτας σου είναι ΤΟ βήμα.
Δεν πιανει τα Κ ο Γιαννης Μητσε.
Μονο boxer
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Εγώ νομίζω ότι η επαφή με τον Γιάννη στη Θεσ/νίκη για προγραμματισμό της μοτοσυκλέτας σου είναι ΤΟ βήμα.

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στον Johnny1100 όπως γράφει στο GSMotoClub (από εκεί είχα έρθει αρχικά μαζί του σε επαφή). Πράγματι γνώστης και ωραίος τύπος αλλά και εγώ από όσο γνωρίζω με τα Κ ..... δεν !
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.438
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στον Johnny1100 όπως γράφει στο GSMotoClub (από εκεί είχα έρθει αρχικά μαζί του σε επαφή). Πράγματι γνώστης και ωραίος τύπος αλλά και εγώ από όσο γνωρίζω με τα Κ ..... δεν !
Και λογικα να το δεις ,τι παραπανω να κανεις σε ενα μηχανακι με 170 ιππους;
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Και λογικα να το δεις ,τι παραπανω να κανεις σε ενα μηχανακι με 170 ιππους;

Ε ναι, μην είμεθα και πλεονέκτες ....... :p

Βέβαια περισσότερο θα το σκεπτόμουν ως (πιο) ομαλή λειτουργία σε όλη τη γκάμα στροφών παρά σε κέρδος σε ιπποδύναμη, αλλά κατά τα μέχρι στιγμής φαινόμενα οκ είμαστε και σε αυτό !
 
Top Bottom