Γνωστός ψαχνει για vstrom 650 μεταχ

N

notakos600

Guest
Αποστολε τα 100000 για ένα gs δεν είναι παρα μόνο ή αρχή του ανοίγματος του κινητήρα και όχι πολύ δουλεμένο, μετά από αυτά αρχίζει και δείχνει χαρακτήρα. Τώρα αν ήταν σχιστοματα......εεεε τότες θα έλεγα και εγώ πως ήταν πολλά
NC με 280Κ είναι στο στρώσιμο δλδ; RollingSmileys drinking beer Emoticon
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
440
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Για να ενημερώσω....
Ήρθε χτες στον γνωστό μου ένα vstrom με καμένα πλαστικά με κάποια άλλα βαμμένα και με τα χλμ όχι 40000 αλλά πολύ παραπάνω.
Γενικά λυποσουν να δώσεις 2000 για να το πάρεις και όχι 3200 που ήθελε.
Εγώ του τα είπα χτες στο τηλ ότι κάποιο λακο έχει η φάβα αλλά......
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αποστολε τα 100000 για ένα gs δεν είναι παρα μόνο ή αρχή του ανοίγματος του κινητήρα και όχι πολύ δουλεμένο, μετά από αυτά αρχίζει και δείχνει χαρακτήρα. Τώρα αν ήταν σχιστοματα......εεεε τότες θα έλεγα και εγώ πως ήταν πολλά


Κάποιος πρέπει να πάρει και τις περπατημενες. Αφού σας έχουν παραμυθιασει τόσο οι Γερμανοί μπράβο τους. Εγώ θα προτιμώ πάντα μεταχειρισμένα με αρκετά λιγότερα χλμ.
 

todor

new member
Δημοσιεύσεις
70
Ηλικία
45
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Μοτοσυκλέτα
KTM 640 ΦΡΑΠΕΔΙenture 03
Όνομα
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
Σαν πρώην κάτοχος και νυν υποψήφιος (ονειρεμενο το 640, αλλά τελικά είμαι ασφάλτινος....) θα έψαχνα για μοντέλο 2005 - 2006 και κοιτάω λεπτομέρειες όπως
Καθαρό μοχλικο... Οι περισσότεροι δεν ασχολούνται καθόλου και αυτό φαίνεται οπτικά!
Τζόγο στο ρουλεμάν τιμονιού
Αλυσιδογράναζα - ελαστικά... 350€ αμέσως....
Όχι πολλά ηλεκτρονικά έξτρα, γιατί δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αυτός που τα έκανε ήταν "μερακλής"....
Δισκόφρενα/τακάκια, αν έχει βάλει τετραπιστονες ακόμα καλύτερα..
Φυσικά καρέ του άξονα
Ρελαντί και γκάζι, μην έχει θέμα το tps...
Και προφανώς, αίσθηση του κινητήρα... Ούτε κραδασμοί, ούτε κοπανήματα, ούτε αργή απόκριση του γκαζιού (λέμε τώρα)
Αν έχει εξωτερικά έξτρα (κάγκελα μπρος πίσω, διπλό Σταντ) καλοδεχούμενα

Ενημερωτικά, αν χρειαστεί δίσκους συμπλέκτη, υπολογίζεις κανένα 200€. Αν χρειαστεί καδένα, πάμε στα 400€... Δισκόφρενα μπρος πίσω όλα μαμά, 400-450€, tps 100-150€...

Αλλά αυτά θα τα κάνεις 1 φορά μόνο!!!

Προσωπικά ψάχνομαι για μηχανακι με πολλά χιλιόμετρα, γιατί το πιθανότερο είναι ότι ο άλλος δε θα μπει στον κόπο να γυρίσει τα 130.000 σε 90000 χλμ (ή έτσι θέλω να πιστεύω...)

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα...
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Σχετικά με τα χλμ πλέον είναι εύκολη η ταυτοποίηση ''σε γενικές γραμμές'', μπορούμε να ζητήσουμε απο οποιοδήποτε ΚΤΕΟ, σχετικό χαρτί, ή εάν έχει περάσει πρόσφατα θα αναγράφονται όλες οι ημερομηνίες που πέρασε και πόσα χλμ είχε
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σχετικά με τα χλμ πλέον είναι εύκολη η ταυτοποίηση ''σε γενικές γραμμές'', μπορούμε να ζητήσουμε απο οποιοδήποτε ΚΤΕΟ, σχετικό χαρτί, ή εάν έχει περάσει πρόσφατα θα αναγράφονται όλες οι ημερομηνίες που πέρασε και πόσα χλμ είχε

Μετά το 2008 νομίζω όλες υποχρεωτικά περνάνε και γράφουν χλμ. Πλέον με αναντιστοιχία χλμ σε ΚΤΕΟ και αναγραφόμενων στο κοντέρ δεν μπορείς να πουλήσεις μηχανή.
Οπότε σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις που βλέπει κάποιος νοικοκυρεμένη μηχανή δεκαετίας, τα χλμ της είναι πραγματικά.
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
440
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Σχετικά με τα χλμ πλέον είναι εύκολη η ταυτοποίηση ''σε γενικές γραμμές'', μπορούμε να ζητήσουμε απο οποιοδήποτε ΚΤΕΟ, σχετικό χαρτί, ή εάν έχει περάσει πρόσφατα θα αναγράφονται όλες οι ημερομηνίες που πέρασε και πόσα χλμ είχε
Το χαρτί το παίρνεις από τον πωλητη οχι πηγαινοντας ο αγοραστης σε ΚΤΕΟ ζητώντας στοιχεία για για οποίο μοτό αγοράζει και δεν είναι στη κατοχή του
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το χαρτί το παίρνεις από τον πωλητη οχι πηγαινοντας ο αγοραστης σε ΚΤΕΟ ζητώντας στοιχεία για για οποίο μοτό αγοράζει και δεν είναι στη κατοχή του

Είναι με τα χαρτιά που ελέγχεις μαζί με την άδεια για αριθμούς πλαισίου κινητήρα κλπ.
Σήμερα όποιος πάει να αγοράσει μηχανή ζητάει και το τελευταίο χαρτί ΚΤΕΟ. Αν τα χλμ είναι σωστά και στο χαρτί του ΚΤΕΟ όλα οκ, είναι αληθινά.
Τώρα αν το ΚΤΕΟ λέει 98000 χλμ και η μηχανή γράφει πάνω 45000 προφανώς δεν πας να αγοράσεις, εκτός και αν είναι από αυτές που γυρνάει το κοντέρ στα 99999, οπότε το 45000 είναι 145000 χλμ. Εκει συνυπολογίζεις πόσο θέλεις μια μοτο με 145000 χλμ και προχωράς αναλόγως.
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μετά το 2008 νομίζω όλες υποχρεωτικά περνάνε και γράφουν χλμ. Πλέον με αναντιστοιχία χλμ σε ΚΤΕΟ και αναγραφόμενων στο κοντέρ δεν μπορείς να πουλήσεις μηχανή.
Οπότε σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις που βλέπει κάποιος νοικοκυρεμένη μηχανή δεκαετίας, τα χλμ της είναι πραγματικά.

Πλέον στο έντυπο του ΚΤΕΟ, αναγράφονται όλες οι προηγούμενες ημερομηνίες και πόσα χλμ είχε όταν πέρασε, αυτό δέν είναι απο το 2008 αλλά από το 2019

Το χαρτί το παίρνεις από τον πωλητη οχι πηγαινοντας ο αγοραστης σε ΚΤΕΟ ζητώντας στοιχεία για για οποίο μοτό αγοράζει και δεν είναι στη κατοχή του
Ναί φυσικά, έχεις πλέον όμως την δυνατότητα να το ζητήσεις

Κάποιος πρέπει να πάρει και τις περπατημενες. Αφού σας έχουν παραμυθιασει τόσο οι Γερμανοί μπράβο τους. Εγώ θα προτιμώ πάντα μεταχειρισμένα με αρκετά λιγότερα χλμ.

Δέν είναι πάντα το παραμύθιασμα, είναι και οι κάτοχοι τα που έχουν στα χέρια τους για πολλάάά χλμ, δέν αναφέρομαι στα Γερμανικά, αλλά γενικά σε όλα τα αξιόπιστα μηχανάκια, όπως επίσης τα αναγραφόμενα χλμ, δέν είναι πάντα ενδεικτικό της κατάστασης, η σωστή προβλεπόμενη και από σωστό συνεργείο συντήρηση για μένα έχει περισσότερη βάση
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πλέον στο έντυπο του ΚΤΕΟ, αναγράφονται όλες οι προηγούμενες ημερομηνίες και πόσα χλμ είχε όταν πέρασε, αυτό δέν είναι απο το 2008 αλλά από το 2019

Άλλο λέω. Απο το 2008 είναι υποχρεωμένες οι μοτο να περνάνε ΚΤΕΔ. Οπότε μπορεί να έγινε απαραίτητο στο έντυπο το 2019, αλλά πρακτικά ακόμη και πριν απο αυτό όποιος ζητουσε μπορούσε να έχει γνώση χλμ.

Βέβαια απο πέρσι που έγινε υποχρεωτική η αναγραφή, ακόμη καλύτερα. Με μια ματιά βλέπεις την χρήση της μηχανής.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.310
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Το χαρτί του κτεο αναφερει τα χιλιόμετρα που είχε το όχημα τις δύο προηγούμενες φορές που πέρασε!!
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
440
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Το ίδιο λέμε παιδιά.
Το χαρτί το έχει ο πωλητής και το ζητάς να το δεις μαζί με όλα τα χαρτιά.
Επίσης το χαρτί γράφει και τους προηγούμενους ελέγχους πια.
Εγώ λέω ότι από μόνος σου δε μπορείς να πας να ζητάς χαρτιά από ΚΤΕΟ για μηχανή αλλουνου
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Το χαρτί του κτεο αναφερει τα χιλιόμετρα που είχε το όχημα τις δύο προηγούμενες φορές που πέρασε!!
Πλέον τα αναγράφει όλα εξ' αρχής πχ το ΚΤΕΟ που πέρασα το ΙΧ
ΚΤΕΟ ΠΑΝΔΑ 001.jpg
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Κάποιος πρέπει να πάρει και τις περπατημενες. Αφού σας έχουν παραμυθιασει τόσο οι Γερμανοί μπράβο τους. Εγώ θα προτιμώ πάντα μεταχειρισμένα με αρκετά λιγότερα χλμ.
Κάτι παραπάνω θα ξες.......τόσα έχεις διαβάσει, εγώ πάλι έχω αλλάξει ΜΌΝΟ 5 BMW........


......εεεε θα μάθω που θα πάει ;)
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κάτι παραπάνω θα ξες.......τόσα έχεις διαβάσει, εγώ πάλι έχω αλλάξει ΜΌΝΟ 5 BMW........


......εεεε θα μάθω που θα πάει ;)

Οχι φίλε, δίκιο έχεις. Εσύ ξέρεις περισσότερα. Μπενβεδάρα Giving
 
Top Bottom