Γιατί, motoparea??

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
673
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Γιατί motoparea??
Με αφορμή σχολιασμού μιας δημοσίευσης για βόλτα αλλού κλαμπ,, περί ενδυμασίας και κανόνων συμμετοχής μιας και επεκτάθηκε το θέμα στα inbox
Motoparea και πάλι motoparea για μένα φίλοι μου, χωρίς αυτό να είναι υποτιμητικό για τα υπόλοιπα κλαμπ - φόρουμ, απλά αυτή είναι η άποψη μου.
Αν και νέος εδώ μέσα και με μια μόλις μικρή βόλτα με την παρέα αυτή, ήταν αρκετή για να καταλάβει κανείς το όλο πνεύμα του φόρουμ.
Η ελευθερία του να διαλέξεις από μόνος σου την θέση σου και όχι να μπεις σε έτοιμο καλούπι νομίζω για μένα ήταν αρκετό και με κέρδισε.
Ανακοινώνει βόλτα το φόρουμ, την διαβάζεις, σου κάνει; πας!
Πήγα λοιπόν.
Γνώρισα 20 ανθρώπους διαφορετικούς, Συνοδηγησα με 15 από αυτούς, ήπια καφέ με τους 10, έφαγα με τους 6 και θα ξανά πάω σίγουρα βόλτα με τους 5!!!
Ελεύθερος να διαλέξεις και να εντάξεις τον εαυτό σου εκεί που θέλεις!
Βοσκοί υπάρχουν αρκετοί,, το αν διαλέξεις να γίνεις το πρόβατο τους είναι δική σου επιλογή.
Εγώ, διάλεξα motoparea, Εσύ??
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.026
Όνομα
George
Ο κάθε χώρος εκφράζεται διαφορετικά κ απευθύνεται σε ένα target group.
Ομως... Αν η έννοια "έξω από το μαντρί" μεταφράζεται για σένα ως πάω μότο εκδρομή με σκαρπινι κ χωρίς εξοπλισμό τότε δεν έχεις ανάγκη από μοτοπαρεες κ λοιπές συντροφιές αλλά αγορά φρόνιμου υποζυγιου μετά σαμαρεως ψαθινου...
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
673
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Ο κάθε χώρος εκφράζεται διαφορετικά κ απευθύνεται σε ένα target group.
Ομως... Αν η έννοια "έξω από το μαντρί" μεταφράζεται για σένα ως πάω μότο εκδρομή με σκαρπινι κ χωρίς εξοπλισμό τότε δεν έχεις ανάγκη από μοτοπαρεες κ λοιπές συντροφιές αλλά αγορά φρόνιμου υποζυγιου μετά σαμαρεως ψαθινου...
Σωστή η επισήμανση σου φίλτατε, εννοείται πως δεν εννοούσα αυτο, είπα να μην αναφερθώ σε αυτονόητα πράγματα, μεγάλα παιδιά είμαστε, αλλά αν με μου πεις να πάμε από Αθήνα, στην βουλιαγμένη για καφέ με μπότες, πυροσβέστηρες και γαλετες στρατού μην γίνει και κανένας πόλεμος, όχι, δεν θα έρθω!
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.026
Όνομα
George
Δεν διαφωνώ, είμαστε μεγάλα παιδιά κ έμπειροι (θέλω να πιστεύω) μοτοσυκλετιστες... ΑΛΛΆ δεν μπορώ να χωνέψω βόλτα 500αρα με αθλητική φόρμα κ σπορτεξ... Τα χουμε δει πολλάκις αυτά έτσι..;
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
673
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Δεν διαφωνώ, είμαστε μεγάλα παιδιά κ έμπειροι (θέλω να πιστεύω) μοτοσυκλετιστες... ΑΛΛΆ δεν μπορώ να χωνέψω βόλτα 500αρα με αθλητική φόρμα κ σπορτεξ... Τα χουμε δει πολλάκις αυτά έτσι..;
Το θέτεις ακριβώς στην κόψη του ξυραφιού τώρα Cool ναι τα έχουμε δει αλλά... Θα κάνω τον Πόντιο Πιλάτο εδώ και νιπτω τας χείρας μου,, στο θέμα συνεπιβάτη τουλάχιστον,, γιατί έχει ακυρωθεί ζευγάρι σε βόλτα τέτοια που η κοπέλα δεν είχε μπότες, το θεώρησα υπερβολικο
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.026
Όνομα
George
Το θέτεις ακριβώς στην κόψη του ξυραφιού τώρα Cool ναι τα έχουμε δει αλλά... Θα κάνω τον Πόντιο Πιλάτο εδώ και νιπτω τας χείρας μου,, στο θέμα συνεπιβάτη τουλάχιστον,, γιατί έχει ακυρωθεί ζευγάρι σε βόλτα τέτοια που η κοπέλα δεν είχε μπότες, το θεώρησα υπερβολικο

Σε οδηγό αναφέρομαι,
Λόγω χρονιάς ενασχόλησης μου με τα φόρουμ έχω δει κ βλέπω δεκάδες ανευθηνες συμπεριφορες από μετρ του πληκτρολόγιου...
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όταν έχεις να διαχειριστείς δεκάδες-για να μην πω εκατοντάδες-μηχανές (στις ετήσιες συγκεντρώσεις μαζεύονται και τόσοι) πρέπει να είσαι λίγο εντελώς απόλυτος στους κανόνες ασφαλείας γιατί μετά γίνεται καλαμπαλίκι.
Στα υπόλοιπα που αναφέρεις μοτοπαρέα-χαβαλές-καλοί φίλοι, συμφωνώ απόλυτα. Smileys drinking beer Emoticon
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.430
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ρε παιδια τι να λεμε ,εχει τυχει σε βολτα εκατονταδων χιλιομετρων συνεπιβατρια με σαγιοναρα διχαλη.
Κι ο μερφυ ρε παιδες εκει.
Στο δρομο φιδι και κοντεψε στον ελιγμο να την τσιμπισει.

Πρεπει να λεγονται κι αυτα κι ας επαναλαμβανομαστε .
Εγω δεν το θεωρω καθολου γραφικο ενα θεμα που εχει να κανει με την ασφαλεια μας.
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
673
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Σε οδηγό αναφέρομαι,
Λόγω χρονιάς ενασχόλησης μου με τα φόρουμ έχω δει κ βλέπω δεκάδες ανευθηνες συμπεριφορες από μετρ του πληκτρολόγιου...
Εσύ αναφέρεσαι σε οδηγό μόνο, αυτοί όχι...
 

Attachments

  • 20201024_114746.jpg
    20201024_114746.jpg
    195,5 KB · Προβολές: 37

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Η άποψη μου είναι πως στις μακρινές βόλτες πάντα πρέπει να έχουμε σωστό εξοπλισμό.
Μπουφάν, παντελόνι, κασκόλ ή λαιμουδιέρα, λεπτή μπαλακλάβα για μέσα από το κράνος, χειμερινά γάντια κ για τα πόδια, αδιάβροχα μποτάκια.
Κ ο συνοδηγός φυσικά τα ίδια.
Σε κάποιο ατύχημα κ οι δύο θα πέσουν.
Δεν θα τη γλιτώσει ο συνοδηγός.
Ειδικά τον χειμώνα, δεν παλεύεται ταξίδι χωρίς αυτά.
Το καλοκαίρι, μια από τα ίδια, αλλά με καλοκαιρινό εξοπλισμό.
Τώρα, για κάποια βόλτα ως την καφετέρια, ή εντός Αθηνών που είναι κ κοντά...εγώ προσωπικά κρατάω το μπουφάν κ φοράω παντελόνι ένα απλό τζην
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είναι απλά τα πράγματα όταν αφορά συλλόγους/ομάδες/οργανωμένες παρέες.
Δέχεσαι τους κανόνες τους και πας, δεν δέχεσαι τους κανόνες και δεν πας. Εδώ κλείνει το τυπικό μέρος της υπόθεσης και είναι και όλοι ευχαριστημένοι.

Στο γενικό σκέλος τώρα, της φιλοσοφικής συζήτησης.
Θεωρώ πως από το βερμουδα/σαγιοναρα/ακράνωτος μέχρι το πλήρης εξάρτηση ασφαλείας/αστακός, μεσολαβεί ένας ολόκληρος γαλαξίας.
Νομίζω όλοι μιλάμε για τις προβλεπόμενες (και εν του νόμου) προστασίες. Αν όχι, από εκεί και μετά και με υποκειμενική κρίση μπορεί να υπάρξει χάος απόψεων. Πχ να φοράει κάποιος κράνος, αλλά jet. Σε πτώση όμως όπως μπορεί να χτυπήσει χωρίς μποτάκι στον αστράγαλο, έτσι με το jet μπορεί να χτυπήσει το πηγούνι πχ. Τον αφήνεις να έρθει στην βόλτα; Φοράει άλλος τζην, αλλά με έξτρα επιγονατίδες απο πάνω. Τον δέχεσαι δεδομένου πως υπάρχουν μοτοσυκλετιστικά τζην με προστασίες και στην ουσία "έφτιαξε" μόνος ένα τέτοιο; Φοράει καλοκαιρινά γάντια και είναι καταχείμωνο. Θα παγώσουν τα χέρια του, θα χάσει αίσθηση και μπορεί να προκληθεί μέχρι και ατύχημα. Τον δέχεσαι;

Κάπου εκεί αρχίζει και χάνεται και η μπάλα.
Πιστεύω πως ο καθένας και ξεπερνώντας πάντα τα μίνιμουμ απαιτούμενα από τον νόμο, μπορεί να καθορίσει τι προστασίες θα χρησιμοποιήσει πάνω στην μηχανή.

Αν και ο νόμος έχει κενά στο συγκεκριμένο προς τις πιο βασικές προστασίες, δεν μπορώ να δεχτώ πως κάποιος δεν είναι καλοδεχούμενος σε μια βόλτα όταν φοράει κράνος, γάντια, μπουφάν με προστασίες και τζην αντι για μοτοπαντελόνι ή αντί για μπότες μοτοσυκλετιστικές φοράει μποτάκι πολιτικό.

Προσωπική άποψη. Εγώ θα πήγαινα βόλτα μαζί του.
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
673
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Είναι απλά τα πράγματα όταν αφορά συλλόγους/ομάδες/οργανωμένες παρέες.
Δέχεσαι τους κανόνες τους και πας, δεν δέχεσαι τους κανόνες και δεν πας. Εδώ κλείνει το τυπικό μέρος της υπόθεσης και είναι και όλοι ευχαριστημένοι.

Στο γενικό σκέλος τώρα, της φιλοσοφικής συζήτησης.
Θεωρώ πως από το βερμουδα/σαγιοναρα/ακράνωτος μέχρι το πλήρης εξάρτηση ασφαλείας/αστακός, μεσολαβεί ένας ολόκληρος γαλαξίας.
Νομίζω όλοι μιλάμε για τις προβλεπόμενες (και εν του νόμου) προστασίες. Αν όχι, από εκεί και μετά και με υποκειμενική κρίση μπορεί να υπάρξει χάος απόψεων. Πχ να φοράει κάποιος κράνος, αλλά jet. Σε πτώση όμως όπως μπορεί να χτυπήσει χωρίς μποτάκι στον αστράγαλο, έτσι με το jet μπορεί να χτυπήσει το πηγούνι πχ. Τον αφήνεις να έρθει στην βόλτα; Φοράει άλλος τζην, αλλά με έξτρα επιγονατίδες απο πάνω. Τον δέχεσαι δεδομένου πως υπάρχουν μοτοσυκλετιστικά τζην με προστασίες και στην ουσία "έφτιαξε" μόνος ένα τέτοιο; Φοράει καλοκαιρινά γάντια και είναι καταχείμωνο. Θα παγώσουν τα χέρια του, θα χάσει αίσθηση και μπορεί να προκληθεί μέχρι και ατύχημα. Τον δέχεσαι;

Κάπου εκεί αρχίζει και χάνεται και η μπάλα.
Πιστεύω πως ο καθένας και ξεπερνώντας πάντα τα μίνιμουμ απαιτούμενα από τον νόμο, μπορεί να καθορίσει τι προστασίες θα χρησιμοποιήσει πάνω στην μηχανή.

Αν και ο νόμος έχει κενά στο συγκεκριμένο προς τις πιο βασικές προστασίες, δεν μπορώ να δεχτώ πως κάποιος δεν είναι καλοδεχούμενος σε μια βόλτα όταν φοράει κράνος, γάντια, μπουφάν με προστασίες και τζην αντι για μοτοπαντελόνι ή αντί για μπότες μοτοσυκλετιστικές φοράει μποτάκι πολιτικό.

Προσωπική άποψη. Εγώ θα πήγαινα βόλτα μαζί του.
Στο :είναι απλά τα πράγματα κτλ... Ακριβώς εδώ έρχεται και μεσολαβεί η motoparea,,, διαλέγεις με ποιους ταιριάζεις και πατάς μίζα... Σε αυτό ήθελα να αναφερθώ με το ποστ και όχι να σνομπάρω άλλα φόρουμ και λέσχες
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.542
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μπερδεύουμε την παρέα, την βόλτα, το στυλ οδήγησης, τον εξοπλισμό κ.α
Σε λίγο θα διαφοροποιούμαστε ανάλογα τι τρώει ο καθένας και τι είδος καφέ πίνει.
Προσωπικά απέχω από οποία δραστηριότητα και αν είναι αυτή όταν αρχίζουν να μπαίνουν κανόνες όπως σε 8χρονα παιδάκια, πολύ δε περισσότερο ένδυσης για οδήγηση με την μηχανή. Είμαι αρκετά υπεύθυνος και ώριμος να ξέρω τι κάνω και αν κάνω λάθος να αναλαμβάνω την ευθύνη της επιλογής μου.
Το να πάω μια μονοήμερη βόλτα με γάντια, κράνος, μπουφάν μηχανης και να φοράω ένα τζιν παντελόνι με κανονικό μποτάκι για έμενα είναι ιδανικό.
Το να μου λέει κάποιος ότι δεν φοράς μπότες ή παντελόνι δεν σε θελουμε μαζί μας, να πάνε στο καλό και ακόμα παραπέρα.
Αν επιθυμούσα στις παρέες μου να έχω μαμά και μπαμπά, θα ζούσα ακόμα με τους γονείς μου, όπως κάνουν πολλοί.


Με απλά λόγια: ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οταν μπαινουν κανονες συνηθως στοχευουν στα νεωτερα ηλικιακα μελη που δεν εχουν βρει ακομη την χρυση τομη.Τουλαχιστον αυτο ισχυει στις σοβαρες ομαδες.

Θα ερθει ο Απατσι πχ με τζιν και θα του ζητησει καποιος τον λογο;Εμπειρος ειναι και ξερει να προσαρμοσει τον εξοπλισμο του αναλογα τις συνθηκες.
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
673
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Οταν μπαινουν κανονες συνηθως στοχευουν στα νεωτερα ηλικιακα μελη που δεν εχουν βρει ακομη την χρυση τομη.Τουλαχιστον αυτο ισχυει στις σοβαρες ομαδες.

Θα ερθει ο Απατσι πχ με τζιν και θα του ζητησει καποιος τον λογο;Εμπειρος ειναι και ξερει να προσαρμοσει τον εξοπλισμο του αναλογα τις συνθηκες.
Ο απατσι δεν είναι εδώ για να ακολουθεί κανόνες, ο απατσι είναι Ο Κανόνας abcdefghgkabcdefghgk
 

Peiraiwths

new member
Δημοσιεύσεις
186
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
Fazer s2
Όνομα
Σπυρος
Με απλά λόγια: ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του.

Φιλε μου σε οργανωμενες εκδρομες δεν μπορει κανεις να σου απαγορευσει να τους ακολουθησεις απλα θα εισαι εξω απο την ομαδα τους πλοηγος-σκουπα που σημαινει οτι δεν εχουν καμια ευθυνη για σενα.Βεβαια αυτο σηκωνει πολυ κουβεντα γιατι αν παθεις κατι το λογικο ειναι αν σε δει η σκουπα να σταματησει για βοηθεια.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.542
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Φιλε μου σε οργανωμενες εκδρομες δεν μπορει κανεις να σου απαγορευσει να τους ακολουθησεις απλα θα εισαι εξω απο την ομαδα τους πλοηγος-σκουπα.
Διαφωνώ γιατί τότε δεν υπάρχει λόγος να πας βόλτα μαζί τους και να είσαι εκτός. Καλύτερα μόνος
 
Top Bottom