ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΜΟΤΟ

GeorgeG69

new member
Δημοσιεύσεις
27
Ηλικία
54
Περιοχή
Heraklion, Crete
Μοτοσυκλέτα
yamaha tracer7
Όνομα
George
Περιοχή
Heraklion
Αγαπητοί συν-τροχοί,
Χθες αποχαιρέτησα το Tracer 700 και αναζητώ πλέον μια μεγαλύτερη touring μοτο.
Βρέθηκα στην έκθεση προχθές και σε σχέση με ό,τι είδα είμαι μεταξύ (με σειρά προτίμησης) Τiger 900 gt-pro, Africa 1100L ADVENTURE με 19’ μπροστινό τροχό και συμπλέκτη. Τρίτη επιλογή, ίσως η BMW F800 gs . Δεδομένα που ίσως βοηθούν, δεν έχω οδηγήσει καμία από τις προηγούμενες ( θα το επιδιώξω αλλά είμαι εκτός Αθηνών και είναι δύσκολο, πρέπει να έρθω Αθήνα αναγκαστικά) ,έχω μέτριο ανάστημα (1.72), μεσήλικας, χρήση δρόμου και ήπιες διελεύσεις σε χωμάτινους δρόμους.
Ακούω γνώμες από όσους έχουν διάθεση να με βοηθήσουν στην επιλογή.
Πάντα όρθιοι!
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.441
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
η σχεση υψους/ηλικιας/βαρους μοτο δεν βοηθουν για εκτος δρομου περιπετειες...

για απλες περασιές με προσοχη-ολα τα πανε.

Το Τiger 900 gt-pro μοιαζει σαν η πιο καλη all round επιλογη απο τα ανωτερω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Λογικά πρέπει να τα τεσταρεις όλα πρώτα .Και επίσης πρέπει να λάβεις υπόψην και το σέρβις-μιας που λες ότι είσαι επαρχια-,αν εκεί που είσαι έχει κοντα και δεν χρειάζεται να ξενιτεύτεις μιας και πρόκειται για καινούριο από ότι κατάλαβα.
Αλλα μοντέλα συζήτας ή είσαι μόνο σε αυτά που έβαλες;
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.648
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Και οι τρεις που ανέφερες ΔΕΝ είναι για το ύψος σου,με το κριτήριο (δικό μου) να πατάνε και τα δυο σου πόδια με όλο το πέλμα κάτω.Γι αυτό πήγαινε και κάνετε τέστ αν μπορείς.Απ τα τρία,το Χόντα (λόγω ενδεχομένως της αξιοπιστίας).
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.705
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Για το ύψος σου το adventure sports μάλλον θα σου κάνει γιατί το έχουν χαμηλώσει αρκετά . Οι άλλες 2 επιλογές έχουν 21 τροχο , θα μπορούσες να βάλεις και το μικρό αφρικα που θα σου βγει πιο οικονομικό στην εξίσωση απτό μεγάλο
 
Τελευταία επεξεργασία:

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.487
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Το Τiger 900 gt-pro μοιαζει σαν η πιο καλη all round επιλογη απο τα ανωτερω.
VOGE DSX 900 με κλειστά μάτια.
Ενα απο τα 2 που λενε τα ομορφοπαιδα απο πανω υψος σελας και στα 2 ειναι 820 mm πιστευω τα φτανεις το Tracer 700 αν δε κανω λαθος εχει υψος σελας στα 835mm αν και η τιμη εχει μεγαλη διαφορα κοντα στα 6000€
 

Georgev

new member
Δημοσιεύσεις
401
Ηλικία
32
Όνομα
Γιώργος
Και οι τρεις που ανέφερες ΔΕΝ είναι για το ύψος σου,με το κριτήριο (δικό μου) να πατάνε και τα δυο σου πόδια με όλο το πέλμα κάτω.Γι αυτό πήγαινε και κάνετε τέστ αν μπορείς.Απ τα τρία,το Χόντα (λόγω ενδεχομένως της αξιοπιστίας).
Γιατί δεν είναι το tiger 900 gt για το ύψος του; Πολύ χαμηλό είναι δεν μιλάει για το rally
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.648
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Γιατί δεν είναι το tiger 900 gt για το ύψος του; Πολύ χαμηλό είναι δεν μιλάει για το rally
1,72 με 840-820 mm υψος σελλας δεν μου φαινεται συμφωνα με τα κριτηρια που εθεσα,να παταει και με τα δυο πελματα πληρως κατω.Ουτε και λογω βαρους στα 172 εκατοστα,να ειναι και τοσο βαρυς ωστε να χαμηλωνει το μηχανακι.Βεβαια αυτο ειναι αποψη μου,και αν δεν ανεβει ο ιδιος δεν μπορει να διαμορφωσει αποψη.Εγω ειμαι 185 εκατοστα ,140 κιλα και το voge 500 ds εχει την σελα στα 825 mm ,και οταν ανεβαινω επανω χαμηλωνει αρκετα το μηχανακι λογω βαρους και ακουμπαω και με τα δυο ποδια κατω με ολο το πελμα.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Απο της μηχανες που ανεφερς πιο safe και ισως καλυτερη επιλογη ειναι το Africa και μετα το tiger αλλα αυτο που εχει μεγαλυτερη σημασια ειναι ποια σου αρεσει εσενα οπως και να εχει καλες αγορες να εχεις
 

Georgev

new member
Δημοσιεύσεις
401
Ηλικία
32
Όνομα
Γιώργος
Bmw 800 το θεωρώ υποδεέστερο από τα άλλα 2 για ταξίδι. Το tiger gt έχει πιο χαμηλή σέλα από τα άλλα 2. Εγώ έχω το rally είναι απίστευτα άνετο και έχει κ φουλ πακέτο δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα. Αξιοπιστία δεν τίθεται κανένα θέμα κ έχει πολύ καλή κατανάλωση. Όπως και να έχει και τα 2 μηχανάκια έχουν υπέρ κατά και τα 2 είναι σούπερ.
 

parkaris

new member
Δημοσιεύσεις
110
Μοτοσυκλέτα
Cbf 125
Όνομα
-
Στην έκθεση μοτοσυκλέτας ανέβηκα σε ενα αφρικα μαυρο με 19 ιντσες, σε πληροφορω οτι το πάταγα ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο το voge 525dsx, δεν ξέρω πια έκδοση ηταν , αλλα αξίζει να το ψάξεις αφου κοιτάς για άφρικα
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.670
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Ερώτησης ολίγον spin off:

Από τις πιθανές επιλογές σου υποθέτω ότι κοιτάς και ολίγον προς τις πιο adve τύπου με κάποιες δυνατότητες για off χρήση. Αυτό σε ενδιαφέρει ή απλά η μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων για εν δυνάμει πιο ξεκούραστο κάθισμα ?
Ρωτώ καθώς η προηγούμενη μοτο σου ήταν tracer 7 και αναφέρεσαι σε touring χρήση, οπότε γιατί δεν περιλαμβάνεις και το tracer 9 στα υποψήφια ? (ρωτώ και επί προσωπικού ψαξίματος επί του θέματος άλλωστε)
 

GeorgeG69

new member
Δημοσιεύσεις
27
Ηλικία
54
Περιοχή
Heraklion, Crete
Μοτοσυκλέτα
yamaha tracer7
Όνομα
George
Περιοχή
Heraklion
Ερώτησης ολίγον spin off:

Από τις πιθανές επιλογές σου υποθέτω ότι κοιτάς και ολίγον προς τις πιο adve τύπου με κάποιες δυνατότητες για off χρήση. Αυτό σε ενδιαφέρει ή απλά η μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων για εν δυνάμει πιο ξεκούραστο κάθισμα ?
Ρωτώ καθώς η προηγούμενη μοτο σου ήταν tracer 7 και αναφέρεσαι σε touring χρήση, οπότε γιατί δεν περιλαμβάνεις και το tracer 9 στα υποψήφια ? (ρωτώ και επί προσωπικού ψαξίματος επί του θέματος άλλωστε)
Ειναι αλήθεια ότι οδήγησα το Tracer9 gt εντός πολης και μου φανηκε πολύ ευέλικτο. Στη χαμηλή θέση της σέλας πατούσα αρκετά καλά. Να ειμαι ειλικρινής, πιο πολύ το βγάζω εκτος και για τα δυο που αναφέρεις,να εχω δυνατότητα για λιγο χωμα και πιο ξεκούραστο όχημα για τις μακρινές βολτες . Το tracer 900 επισης μου φάνηκε πολύ σκληρή η σελα του σε αντίθεση με το tiger που αν και δε το εχω οδηγήσει μου φανηκε πολυ πιο άνετο.
Ελπιζω απο αξιοπιστία να μην υπαρχουν θέματα.
 

GeorgeG69

new member
Δημοσιεύσεις
27
Ηλικία
54
Περιοχή
Heraklion, Crete
Μοτοσυκλέτα
yamaha tracer7
Όνομα
George
Περιοχή
Heraklion
Απο της μηχανες που ανεφερς πιο safe και ισως καλυτερη επιλογη ειναι το Africa και μετα το tiger αλλα αυτο που εχει μεγαλυτερη σημασια ειναι ποια σου αρεσει εσενα οπως και να εχει καλες αγορες να εχεις
Εχω οδηγήσει το ΝΤ1100 με dct. Ειχα μια αίσθηση τραχιάς και ίσως κουραστικής για μενα λειτουργιας του κινητηρα. Το dct μου άρεσε . Δε ξερω αν εχω δίκιο, ισως να οφειλετε στους 2 κυλίνδρους σε σχεση με τα κυβικά- λεω τωρα ειμαι ασχετος με τα μηχανολογικά . Θα ήθελα όμως πιο βελουδινη λειτουργία. ( δηλ. Μετα τη βολτα που εκανα το tracer 7 μου φάνηκε ως προς τη λειτουργία του κινητήρα πιο soft! ) Υποθέτω το 3κυλινδρο tiger θα εχει καλύτερη αισθηση στη λειτουργία του κινητήρα.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.705
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Σε πιο tiger αναφέρεσαι ; 20-23 ή στο καινούργιο του 24 ;

τα 20-23 με την διάταξη που έχουν δουλεύουν σαν δυκιλινδρο , έχουν κραδασμούς και αυτά
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.705
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Ειναι αλήθεια ότι οδήγησα το Tracer9 gt εντός πολης και μου φανηκε πολύ ευέλικτο. Στη χαμηλή θέση της σέλας πατούσα αρκετά καλά. Να ειμαι ειλικρινής, πιο πολύ το βγάζω εκτος και για τα δυο που αναφέρεις,να εχω δυνατότητα για λιγο χωμα και πιο ξεκούραστο όχημα για τις μακρινές βολτες . Το tracer 900 επισης μου φάνηκε πολύ σκληρή η σελα του σε αντίθεση με το tiger που αν και δε το εχω οδηγήσει μου φανηκε πολυ πιο άνετο.
Ελπιζω απο αξιοπιστία να μην υπαρχουν θέματα.

Έχοντας την αφρικα του 24 την απλή και ο Γιώργος ο φίλος το ταιγκερ 900 τα έχω οδηγήσει και τα δυο και είναι πολύ καλές μοτοσυκλετες , με οποία και να πας δεν θα χάσεις , η λεπτομέρειες είναι αυτές που μπορεί να σε κάνουν να επιλέξεις όπως είπες η αίσθηση η ομορφιά κτλ .

θα έλεγα να πάρεις τα μοντέλα με τον 19 τροχο αφού το χώμα δεν είναι το κύριο μέλημα σου για να την ευχαριστηθείς καλύτερα στο δρόμο .
 
Top Bottom