Βαρυμπόμπη. Η επόμενη ημέρα μίας ασύλληπτης καταστροφής Up'ο ψηλά

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τρομερή η καταστροφή..
Νομίζω να λέμε ότι η φωτιά τους ξεφυγε κλπ... Υποτιμούμε τα στοιχεία της φύσης..

Όπου θέλει θα σταματήσει η φωτιά, αναλόγως της βλάστησης και του αέρα...
 

alexnoize

new member
Δημοσιεύσεις
197
Ηλικία
42
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI KLE 500, Triumph Tiger 955i
Όνομα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Περιοχή
ΣΕΡΡΕΣ
Παιδιά να ρωτήσω κάτι? Η 32 ταξιαρχία πεζοναυτών η οποία είναι εκπαιδευμένοι για αστικό πόλεμο, γιατί ενεργοποιήθηκε? Έχει ακούσει κάτι κάποιος.?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά αλλά αυτό το κόκκινο στο βάθος είναι οι φωτιές στην Εύβοια...μέχρι εδω φέγγει τελικά, το είδα πριν με τα μάτια μου.




Και δεν ήμουν ΚΑΝ καλά καλά στο παραλιακό Α.Πήλιο....πριν το Νεοχώρι είναι εκεί.

Ρε ξαναλέω, έχω χεστεί πάνω μου τώρα....δεν το βλέπω καλά το Πήλιο...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αττική γη, δεν την διάλεξαν τυχαία, το λίκνο της δημοκρατίας με το εξαιρετικό κλίμα της.. Κοιτάτε πως την κατακτήσαμε, βάζω και τους εαυτούς μας μέσα...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αττική γη, δεν την διάλεξαν τυχαία, το λίκνο της δημοκρατίας με το εξαιρετικό κλίμα της.. Κοιτάτε πως την κατακτήσαμε, βάζω και τους εαυτούς μας μέσα...
Θα.σου στείλω μεθαύριο καθαρό.αέρα κοπανιστο απ τα μέρη μού


Rolling Rolling Rolling Rolling
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Θα.σου στείλω μεθαύριο καθαρό.αέρα κοπανιστο απ τα μέρη μού


Rolling Rolling Rolling Rolling
Μην σε ξαναδώ στην Αθήνα εσένα ή τους συγγενείς σου θα γίνει χαμός, εσείς οι σκατίβλαχοι μας καταντήσατε έτσι... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά αλλά αυτό το κόκκινο στο βάθος είναι οι φωτιές στην Εύβοια...μέχρι εδω φέγγει τελικά, το είδα πριν με τα μάτια μου.




Και δεν ήμουν ΚΑΝ καλά καλά στο παραλιακό Α.Πήλιο....πριν το Νεοχώρι είναι εκεί.

Ρε ξαναλέω, έχω χεστεί πάνω μου τώρα....δεν το βλέπω καλά το Πήλιο...
Μην φοβάσαι το Πήλιο δεν έχει πεύκα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μην φοβάσαι το Πήλιο δεν έχει πεύκα.
Δε λέει κάτι.
Η Μάνη φλέγεται, πεύκα έχει?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αττική γη, δεν την διάλεξαν τυχαία, το λίκνο της δημοκρατίας με το εξαιρετικό κλίμα της.. Κοιτάτε πως την κατακτήσαμε, βάζω και τους εαυτούς μας μέσα...
Την καταντήσαμε δε λέω... Αλλα πιστεύεις ότι όλοι αυτοί οι συχρονισμενοι εμπρησμοί είναι από Έλληνες? Μα δεν υπάρχουν συμφέροντα, όπως πχ στα
Γεράνεια. Τώρα καηκε η ελλαδα
 
Τελευταία επεξεργασία:

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Έχω μια μικρή εμπειρία με το θέμα, τα δύο σίγουρα που μπορώ να πω είναι ότι δυστυχώς υπάρχει οργανωμένο σχέδιο εμπρησμών και επίσης η κατάσβεση εξαρταται από την ικανότητα του διοικητή της ΠΥ (1 στους 5 είναι ικανός) και την ενεργότητα του αντίστοιχου Δήμου (κάποιοι ελάχιστοι δήμοι πιάνουν τις φωτιές πριν καν επέμβει η πυροσβεστική). Αν απλώσει η φωτιά αναλαμβάνουν οι "ακαπνοι" διοικηταδες, χάνεται η μπαλα και μετά εξαρτάται μόνο από τα εναέρια και την ορθή επιτήρηση των αναζωπυρώσεων. Στις επικίνδυνες περιοχές, μια πλαστική δεξαμενή 5 κυβικών τουλαχιστον με αντλία πετρελαίου με καλή παροχή, πάνω από 40 κυβικά την ώρα μπορεί με καλή διαβροχή να σώσει την περιουσία σας. Δε συνιστώ να μένετε σπίτια σας στη φωτιά εκτός αν έχετε τη δεξαμενή και την αντλία. Αν δεν την έχετε καντε διαβροχή και μετά πηγαίνετε στο γήπεδο του χωριού δίπλα στα πυροσβεστικά. Αν δεν υπάρχουν πυροσβεστικά στο χώρο προσωρινής καταφυγής του χωριού σας κάντε καλή διαβροχή και φύγετε. Η φωτιά κινείται περίπου το πολύ με την ταχύτητα του ανέμου, δηλαδή 5 μποφόρ περίπου 30 χλμ την ώρα , αυτό για να υπολογίσετε περίπου το χρόνο που έχετε διαθέσιμο για προετοιμασία και διαβροχή του χώρου σας. Αν δεν προλαβαίνετε να πάτε ούτε στο χώρο προσωρινής καταφυγής, κάντε διαβροχή τα παντα, κλείστε όλα τα παράθυρα, βάλτε μια πετσέτα βρεγμένη στο προσωπο, γεμίστε τη μπανιέρα και μείνετε μέσα στο σπιτι. Δε θα πρέπει να έχετε δέντρα να ακουμπάνε στους τοίχους του σπιτιού σας. Αν θέλετε να βοηθήσετε στην περιοχή σας στην πρόληψη πυρκαγιών να απευθυνθείτε στην πολιτική προστασία του Δήμου σας για να επανδρωσετε πυροφυλάκια που δεν επανδρωνονται. Αν ο αντιδήμαρχος πολιτικής προστασίας του Δήμου σας (συνήθως είναι ο καθαριότητας) κοιμάται όρθιος και δεν επανδρώνει πυροφυλάκια, απευθυνθείτε στην ΠΥ της περιοχής σας. Όσοι έχετε υδροφόρα με αντλία η ερπυστριοφόρο χωματουργικό, επίσης απευθυνθείτε στο Δήμο σας για να σας εντάξει στη λίστα των μέσων που θα βοηθήσουν την πυροσβεστική. Σε κάθε περίπτωση να ακολουθείτε της εντολές πρωτίστως της πυροσβεστικής και της αστυνομίας και να μη δυσχεραίνετε με άσκοπες μετακινήσεις ("να δω τη φωτιά", κλπ) την πρόσβαση των μέσων επέμβασης. Χρειάζεται ψυχραιμία και καθαρό μυαλό η δύσκολη στιγμή, θα πρέπει να ηρεμειτε και τους συγγενείς σας για να πάρουν ψύχραιμες αποφάσεις. Στην πυρκαγιά το 2007, αλλά και στο Μάτι οι περισσότεροι κάηκαν στα αμάξια από πανικόβλητη αποχώρηση.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
N

notakos600

Guest
Εμπρησμοί λοιπόν και αποδεδειγμένα πλέον.
Σκορπισαν τόση καταστροφή και πόνο...
Αν έχουν υποκινηθει από εγχώρια κέντρα και ιδεολογίες, θα ανάψουμε εμείς όλοι οι υπόλοιποι μια μεγάλη φωτιά και θα τους πετάμε έναν έναν μέσα χωρίς τύψεις.
μ*****οπανα.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Βρίσκουν διάσπαρτα μέσα στο δάσος, γυαλιά και μεγεθυντικους φακούς.
Η κυκλοφορία στα δάση έπρεπε να απαγορευθεί απο μέρες η βδομάδες πριν, όχι τώρα που καίγεται το σύμπαν
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Το ισοδυναμο τετελεσμενο στην στρατιωτικη ορολογία.
Μην ξεχναμε οτι η Τουρκια αρχισε να καιγεται μια βδομαδα πριν και στην κοινη της γνωμη εχει περασει σ ενα βαθμο οτι οι Γιουνανηδες μας εκαψαν.Ετσι στελνεις ενα κωδικοποιημενο μηνυματακι στο κινητο των δεκαδων ή εκατονταδων μεταναστων που εσυ δεν ξερεις απο που κραταει η σκουφια τους γιατι εχουν ριξει στην θαλασσα τα εγγραφα τους (ποτε ομως το πανακριβο κινητο τους) αλλα στην πραγματικοτητα ειναι τουρκοι πρακτορες ,και το πανηγυρι αρχιζει.ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΝΩ.




IMG-998ee04f9009c12a40bfba9dc41ca477-V.jpg



IMG-61bba5a7fd5d0fa1640adfa9756d026a-V.jpg
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Δε λέει κάτι.
Η Μάνη φλέγεται, πεύκα έχει?
Μπάμπη τα πεύκα αρπάζουν πολύ εύκολα λόγω του ρετσινιού και των πευκοβελόνων και είναι πυριτιδαποθήκες στα δάση μας.
Όταν υπάρχουν άλλα είδη όπως πουρνάρια ή κουμαριές αυτά είναι πολύ ανθεκτικότερα στις φωτιές γαιτί έχουν ρίζες βαθειές και θα αναπτυχθούν τα ίδια πολύ γρηγορότερα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Χθες το απόγευμα! Στο βάθος η εστία της Βαρυμπόμπης και πίσω από το βράχο αυτό που αναζωπυρώθηκε στην ιπποκράτειο πολιτεία και αργά το βράδυ έφτασε θρακομακεδόνες! IMG_20210806_180808_copy_1900x2533.jpg
Πολύ πυκνό όλο το κομμάτι, αμα φουντώσει δεν σταματιεται!
Νεότερα από το βουνό το μεσημέρι που ανεβαίνω για βάρδια!
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
ΔΕΝ πέφτω απο τα σύννεφα


Ορδες και στρατοι ταλιμπαν εχουν γεμισει την χωρα με την συνδρομή των....ΜΚΟ...

Και διαφορων που τους υποστηρίζουν ...

Ακριτα, διχως ελεγχο εαν πραγματικά χρειάζονται βοηθεια...σε βαρος αυτων που εχουν αναγκη....

Ολοι με κινητα με οδηγιες για καθε εγκατάσταση και διαδρομή...

Θα δουμε πολλα τέτοια στο μελλον εαν δεν ξυπνήσουμε και δεν αφησουμε τις κομματικες *****ιες να μας θολώνουν τα ματια....
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
H Εύβοια όπως φαίνεται απο τον δρόμο προς Μηλιές....δεν θέλω να ξέρω πως είναι απο κοντά.



Στο Πήλιο πάντως αρκετή αστυνομία, πυροσβεστική σε κάμποσα σημεία και άτομα με γιλέκο του δήμου μπαστακωμένοι με μηχανές σε διάφορα σημεία.
 
Top Bottom