Βάψιμο εξάτμισης

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλημέρα παιδιά. Καταρχάς ξέχασα χθες να πω, χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζανε χθες! Να είστε γεροί με υγεία και ασφαλή χιλιόμετρα Smileys drinking beer Emoticon


Τώρα στο θέμα. Το τελικό της εργοστασιακής εξάτμισης έχει πιάσει αρκετή σκουριά κυρίως στο κάτω μέρος και θέλω να την ξαναβάψω μαύρο όπως ήτανε.

Ξέρεις κανένας τι θα χρειαστώ και θα πως θα το κάνω;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλημέρα παιδιά. Καταρχάς ξέχασα χθες να πω, χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζανε χθες! Να είστε γεροί με υγεία και ασφαλή χιλιόμετρα Smileys drinking beer Emoticon


Τώρα στο θέμα. Το τελικό της εργοστασιακής εξάτμισης έχει πιάσει αρκετή σκουριά κυρίως στο κάτω μέρος και θέλω να την ξαναβάψω μαύρο όπως ήτανε.

Ξέρεις κανένας τι θα χρειαστώ και θα πως θα το κάνω;
Μαύρη η Νίκελ;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Συρματόβουρτσα σε δράπανο για να διώξεις την σκουριά και βάψιμο με χρώμα σόμπας (για υψηλές θερμοκρασίες.)
Εναλλακτικα:
Εμποτισμό σε ξυδόνερο για να διώξεις την σκουριά και βάψιμο με χρώμα σόμπας (για υψηλές θερμοκρασίες.)
Εναλλακτικα:
Γυαλοχάρτισμα με νούμερο 120 γυαλόχαρτο για να διώξεις την σκουριά και βάψιμο με χρώμα σόμπας (για υψηλές θερμοκρασίες.)
Εναλλακτικα:
Ηλεκτρόλυση για να διώξεις την σκουριά και βάψιμο με χρώμα σόμπας (για υψηλές θερμοκρασίες.)
Εναλλακτικα:
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μαύρη ματ ίδιο με αυτό που ήτανε θέλω να την κάνω. Το κάλυμα της εξάτμισης που είναι νικέλο είναι σε καλή κατάσταση ακόμα.

Γυαλόχαρτο έχει ο πατέρας μου στην δουλειά, σπρέι θερμοκρασίας θα βρω σε μαγαζί με μπογιές λογικά...

Τρίψιμο μέχρι να γίνει όλη η επιφάνεια του τελικού λεία, σωστά; Μετά το βάψιμο πόση ώρα το αφήνεις για να στεγνώσει το χρώμα;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μαύρη ματ ίδιο με αυτό που ήτανε θέλω να την κάνω. Το κάλυμα της εξάτμισης που είναι νικέλο είναι σε καλή κατάσταση ακόμα.

Γυαλόχαρτο έχει ο πατέρας μου στην δουλειά, σπρέι θερμοκρασίας θα βρω σε μαγαζί με μπογιές λογικά...

Τρίψιμο μέχρι να γίνει όλη η επιφάνεια του τελικού λεία, σωστά; Μετά το βάψιμο πόση ώρα το αφήνεις για να στεγνώσει το χρώμα;
Θα πάρεις μπογιά που να αντέχει τουλάχιστον μέχρι 800 βαθμούς ,εχε το όψιν σου ότι τα καυσαέρια στον λαιμό μπορεί να ξεπεράσουν και τους 750 βαθμούς.....
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Μετά το βάψιμο πόση ώρα το αφήνεις για να στεγνώσει το χρώμα;
Το πρώτο χέρι αραιά,από μακρυά.Μην καίγεσαι να είναι τέλειο.Περιμένεις ένα τεταρτάκι και δεύτερο χέρι,πιο καλά αυτή τη φορά.Επανάλαβε τρίτο χέρι με πολλή λεπτομέρεια τώρα και άστην να στεγνώσει μια μέρα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
750 βαθμούς!!??? Τι στο καλό; Ακόμα και για μονοκύλινδρο 125 τόσο πολύ; Άρα ένα σπρει για 800 βαθμούς...πάνω κάτω όλα 10-15 € παίζουν όλα απο όσο ξέρω. Αν και δεν θέλω να βάψω τον λαιμό, μόνο το τελικό θέλω.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει τόσο πολύ θερμοκρασία η εξάτμιση και να σπάσει η μπογιά σωστά;

@karellen να μαντέψω την αφήνεις να στεγνώσει σε μέρος που έχει σκιά σωστά;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
750 βαθμούς!!??? Τι στο καλό; Ακόμα και για μονοκύλινδρο 125 τόσο πολύ; Άρα ένα σπρει για 800 βαθμούς...πάνω κάτω όλα 10-15 € παίζουν όλα απο όσο ξέρω. Αν και δεν θέλω να βάψω τον λαιμό, μόνο το τελικό θέλω.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει τόσο πολύ θερμοκρασία η εξάτμιση και να σπάσει η μπογιά σωστά;

@karellen να μαντέψω την αφήνεις να στεγνώσει σε μέρος που έχει σκιά σωστά;
Και 1000 μπορεί να φτάσουν, λίγο λάθος στο χρονισμα να έχει....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
750 βαθμούς!!??? Τι στο καλό; Ακόμα και για μονοκύλινδρο 125 τόσο πολύ; Άρα ένα σπρει για 800 βαθμούς...πάνω κάτω όλα 10-15 € παίζουν όλα απο όσο ξέρω. Αν και δεν θέλω να βάψω τον λαιμό, μόνο το τελικό θέλω.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει τόσο πολύ θερμοκρασία η εξάτμιση και να σπάσει η μπογιά σωστά;

@karellen να μαντέψω την αφήνεις να στεγνώσει σε μέρος που έχει σκιά σωστά;
Giving
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μήπως πρέπει τότε να βρω ένα σπρέι με μεγαλύτερη αντοχή; Μέχρι 1500 βαθμούς πχ αν υπάρχει; Απλά για να είμαι safe.

Την διαδικασία την κατάλαβα πάντως εύκολο φαίνεται.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
750 βαθμούς!!??? Τι στο καλό; Ακόμα και για μονοκύλινδρο 125 τόσο πολύ; Άρα ένα σπρει για 800 βαθμούς...πάνω κάτω όλα 10-15 € παίζουν όλα απο όσο ξέρω. Αν και δεν θέλω να βάψω τον λαιμό, μόνο το τελικό θέλω.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει τόσο πολύ θερμοκρασία η εξάτμιση και να σπάσει η μπογιά σωστά;

@karellen να μαντέψω την αφήνεις να στεγνώσει σε μέρος που έχει σκιά σωστά;



Είχα αυτό το θέμα με τους λαιμούς του suoer TENERE( 750)
Δυο λύσεις υπήρχαν .
1) νικελωση cdefghig
2) βάψιμο τουλαχιστον μια φορά τον χρόνο με σπρέι θερμοκρασίας.

Προτιμησα το δεύτερο
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Είχα αυτό το θέμα με τους λαιμούς του suoer TENERE( 750)
Δυο λύσεις υπήρχαν .
1) νικελωση cdefghig
2) βάψιμο τουλαχιστον μια φορά τον χρόνο με σπρέι θερμοκρασίας.

Προτιμησα το δεύτερο
Η βάψιμο με κεραμική βαφή και ξενοιαζεις.....
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Επανάλαβε τρίτο χέρι με πολλή λεπτομέρεια τώρα και άστην να στεγνώσει μια μέρα.

@karellen να μαντέψω την αφήνεις να στεγνώσει σε μέρος που έχει σκιά σωστά;

Παιδιά εγώ γιατί νομίζω είναι καλύτερο να μείνει στον Ήλιο να στεγνώσει-ψηθεί-δέσει;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Παιδιά εγώ γιατί νομίζω είναι καλύτερο να μείνει στον Ήλιο να στεγνώσει-ψηθεί-δέσει καλύτερα;
Καμμία βαφή δεν θέλει ήλιο....
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Καμμία βαφή δεν θέλει ήλιο....
Τα αυτοκίνητα θέλουν φούρνο..
Το σπίτι θέλει καλοκαίρι για την μη υγρασία.
Η εξάτμιση γιατί να θέλει σκιά ρε Μάνο;
Με την θερμική διαστολή του μετάλλου δεν θα "ποτίσει" καλύτερα το χρώμα τους πόρους της εξάτμισης;
Δεν ξέρω.. Φυσική δεν ήμουν καλός.. abc
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τα αυτοκίνητα θέλουν φούρνο..
Το σπίτι θέλει καλοκαίρι για την μη υγρασία.
Η εξάτμιση γιατί να θέλει σκιά ρε Μάνο;
Με την θερμική διαστολή του μετάλλου δεν θα "ποτίσει" καλύτερα το χρώμα τους πόρους της εξάτμισης;
Δεν ξέρω.. Φυσική δεν ήμουν καλός.. abc

Ο ήλιος και η βίαιη αύξηση της θερμοκρασίας κατα το στέγνωμα δημιουργεί ατελείς ενώσεις μεταξύ των μορίων που στο γυμνό μάτι δεν φαίνονται, αλλά στην πάροδο του χρόνου είναι αυτές οι ατέλειες που δημιουργούν τις ρωγμές στο χρώμα.

Οσο πιο αργά στεγνώσει το χρώμα με φυσικό τρόπο, τόσο το καλύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom