Αύξηση αυτονομίας; Γίνεται;

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Πως είχε πει ο μακαρίτης ο θείος του Σπάιντερμαν? "Οι μεγάλες δυνάμεις έχουν και μεγάλες ευθύνες".
Από όλα τα σωστά που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω μην περιμένεις θεαματικές αλλαγές (αν υπάρξουν),με το ζόρι 0,5 λίτ/100 και πολλά λέω.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Υπάρχει τρόπος να αυξηθεί η αυτονομία, το δίνεις και παίρνεις ψεκαστο μηχανάκι με λιγότερα κυβικα, όχι σκούτερ γιατί καίνε τον αμπακο σε σχέση με το παπι

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Αληθινή ιστορία ενός θείου(αδερφού του πατέρα) πριν πολλά χρόνια. Μηχανάκι ένα yamaha 50 δίχρονο εποχής.
Ο μπάρμπας φτιάχνει το μηχανάκι του και τυχαίνει να περάσω από εκεί.
-Τι κάνεις θείε; Ρωτάω
-Προσπαθώ να κάνω το μηχανάκι μου να καίει λιγότερη βενζίνη.
-Και πως θα το καταφέρεις αυτό;
-Κάθε μέρα προσθέτω λίγο παραπάνω νερό μέσα στην βενζίνη.
- cdefghigiΝαι αλλά έτσι θα μείνεις κάποια μέρα στον δρόμο.
-Όχι ανηψιέ αν του βάζω κάθε μέρα από λίγο περισσότερο νερό θα συνηθίσει και έτσι δεν θα σβήνει.
Φεύγω και ευχόμουν μέσα μου να μην έχω πάρει τα μυαλά από το σόι του πατέρα μου. RollingToothRolling
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Μα είναι injection...

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το ξέρω, το γράφω αυτό γιατί 100αρι με καρμπυρατέρ καίει περισσότερο από το δικό σου, μη τυχόν αναπολείς το καρμπυρατερι

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αληθινή ιστορία ενός θείου(αδερφού του πατέρα) πριν πολλά χρόνια. Μηχανάκι ένα yamaha 50 δίχρονο εποχής.
Ο μπάρμπας φτιάχνει το μηχανάκι του και τυχαίνει να περάσω από εκεί.
-Τι κάνεις θείε; Ρωτάω
-Προσπαθώ να κάνω το μηχανάκι μου να καίει λιγότερη βενζίνη.
-Και πως θα το καταφέρεις αυτό;
-Κάθε μέρα προσθέτω λίγο παραπάνω νερό μέσα στην βενζίνη.
- cdefghigiΝαι αλλά έτσι θα μείνεις κάποια μέρα στον δρόμο.
-Όχι ανηψιέ αν του βάζω κάθε μέρα από λίγο περισσότερο νερό θα συνηθίσει και έτσι δεν θα σβήνει.
Φεύγω και ευχόμουν μέσα μου να μην έχω πάρει τα μυαλά από το σόι του πατέρα μου. RollingToothRolling
Όταν ήμουν ταρίφας, και άρχισε το πετρέλαιο να ανεβαίνει, υπήρχε θέμα..
Έρχεται ο Παναγιώτης και μου λέει.. Μπαμπη εγω τη βρήκα την άκρη.
Πήγα φουλάρα, και στο τέλος κάθε βάρδιας βάζω είναι 20αρικακι.
20 έβαζα, 20 βάζω και τώρα.
Φυσικά το εννουσε, και ήταν πολύ χαρούμενος....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αν επαναφέρεις το μηχανάκι στην αρχική του κατάσταση, δηλαδή βγάλεις το φίλτρο και την εξάτμιση, θα πηγαίνει καλύτερα άρα θα καίει και λιγότερο.
Του το έγραψα παραπάνω, αλλά έκανε πως δεν το είδε ο καγκουράκος Tooth
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Το πάει για δεύτερο κόλλημα, σαν την προηγούμενη φορά.

Όταν τον ακούς να ψάχνει τις απίθανες λεπτομέρειες τύπου πως να κάψει 0.1lt/100km λιγότερο, πως να καθαρίσω τον αισθητήρα λ, τι καλσόν να βάλω για φίλτρο αέρα, αν θα έχω καθρέπτες και τέτοια, στάνταρ έχει αμελήσει παντελώς τα πολύ βασικά, τύπου έχει αφήσει τα ίδια λάδια 10.000klm χωρίς καν να τα έχει μια φορά ελέγξει.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
τύπου έχει αφήσει τα ίδια λάδια 10.000klm χωρίς καν να τα έχει μια φορά ελέγξει.
Και δεν μου λες, πόσο σίγουρος είσαι για αυτό;

Γιατί, όλα αυτά που γράφεις ανταποκρίνονται σε πράγματα που έγραφα σε γειτονικό φόρουμ πριν 3 χρόνια περίπου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
δηλ οταν σε ενα ψεκαστο μηχανακι βαλουμε πιο ελευθερο φιλτρο και εξατμιση, καιει περισσοτερο?
Δεν ξερω , ρωταω..
Στα καρμπ παντως καιει λιγοτερο
 

stavrouliasp

new member
Δημοσιεύσεις
138
Ηλικία
45
δηλ οταν σε ενα ψεκαστο μηχανακι βαλουμε πιο ελευθερο φιλτρο και εξατμιση, καιει περισσοτερο?
Δεν ξερω , ρωταω..
Στα καρμπ παντως καιει λιγοτερο
Με φίλτρο και εξάτμιση χωρίς πρόγραμμα (ή ζιγκλερωμα) αποδίδει το μηχανάκι χειρότερα στο πιο ωφέλιμο εύρος των στροφών άρα καίει και περισσότερο, άσχετα από καρμπ ή ψεκασμό. Αυτο με βάση τη δική μου εμπειρία.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Με φίλτρο και εξάτμιση χωρίς πρόγραμμα (ή ζιγκλερωμα) αποδίδει το μηχανάκι χειρότερα στο πιο ωφέλιμο εύρος των στροφών άρα καίει και περισσότερο, άσχετα από καρμπ ή ψεκασμό. Αυτο με βάση τη δική μου εμπειρία.
Σε μηχανακι καρμπ (αφρικα) με πιο ανοιχτο τελικο, η αποδοση αυξανοταν ενα κλικ και επεφτε ενα κλικ η καταναλωση (ανεπαισθητα)

Σε συνδυασμο ομως και με Κ&Ν το μειγμα γινοταν αρκετα φτωχο και ηθελε ζιγκλερωμα.
Λιγοτερη βενζινη μεν, αλλα υψηλοτερες θερμοκρασιες ειδικα στα Rd07a που ειχαν φτωχο μειγμα απο μαμα..

Αυτα ηταν γνωστα στον κυκλο των ''αφρικανων''
Δεν ξερω ομως με τα ψεκαστα τι παιζει, που εχουν εγκεφαλο κ αισθητηρες
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εκεί διορθώνει η ecu.
Αν θες χειροπιαστα πράγματα όμως (να κατέβεις σε κατανάλωση ) θέλει πρόγραμμα.
Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι ελάχιστα πάνω.
Αλλά αφού πάει καλύτερα το μηχανάκι ,πχιος γ@μαει την κατανάλωση;
 

stavrouliasp

new member
Δημοσιεύσεις
138
Ηλικία
45
Σε μηχανακι καρμπ (αφρικα) με πιο ανοιχτο τελικο, η αποδοση αυξανοταν ενα κλικ και επεφτε ενα κλικ η καταναλωση (ανεπαισθητα)

Σε συνδυασμο ομως και με Κ&Ν το μειγμα γινοταν αρκετα φτωχο και ηθελε ζιγκλερωμα.
Λιγοτερη βενζινη μεν, αλλα υψηλοτερες θερμοκρασιες ειδικα στα Rd07a που ειχαν φτωχο μειγμα απο μαμα..

Αυτα ηταν γνωστα στον κυκλο των ''αφρικανων''
Δεν ξερω ομως με τα ψεκαστα τι παιζει, που εχουν εγκεφαλο κ αισθητηρες
Από όσα έχω δει ναι μεν αυξανόταν η απόδοση αλλά όχι στις χαμηλό μεσαίες που είναι η συνήθης χρήση της μηχανής. Χαμηλά έχανε για αυτό και η μεγαλύτερη κατανάλωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Εκεί διορθώνει η ecu.
Αν θες χειροπιαστα πράγματα όμως (να κατέβεις σε κατανάλωση ) θέλει πρόγραμμα.
Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι ελάχιστα πάνω.
Αλλά αφού πάει καλύτερα το μηχανάκι ,πχιος γ@μαει την κατανάλωση;
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο με φίλτρο ελευθέρας πρόγραμμα και ελεύθερη εξάτμιση να ρίξεις την κατανάλωση.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο με φίλτρο ελευθέρας πρόγραμμα και ελεύθερη εξάτμιση να ρίξεις την κατανάλωση.
Αφού αυτά γίνονται για αύξηση της εργοστασιακής ροπής και ιπποδύναμης είναι λογικό να έχεις αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με την εργοστασιακή. Όπως έλεγαν οι παλιοί τα άλογα για να αποδώσουν καλά θέλουν τάισμα. Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αφού αυτά γίνονται για αύξηση της εργοστασιακής ροπής και ιπποδύναμης είναι λογικό να έχεις αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με την εργοστασιακή. Όπως έλεγαν οι παλιοί τα άλογα για να αποδώσουν καλά θέλουν τάισμα. Tooth
Τα αλογα ομως τρεφονται και με....ηλιακη ενεργεια Rolling
Περιμενουν το....παρασυνθημα :eek:
Αυξημενο αβανς λεγεται...εκει αρχιζουν κ καλπαζουν, και καλυτερη θερμοδυναμικη αποδοση σημαινει οικονομια καυσιμου..
Βεβαια θελουν και τη βενζινουλα τους, μη μας παθουν υπερκοπωση απ την πολυ....τρεχαλαRollingRollingRolling

τι λεω ο πουστης
Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Happy
Banging head
 
Top Bottom