Αφαίρεση διπλώματος και πινακίδων για κράνος

nikosmixalopoylos1

new member
Δημοσιεύσεις
28
Ηλικία
22
Περιοχή
Πατρα
Μοτοσυκλέτα
Honda Supra
Όνομα
Νίκος
Καλησπέρα στην παρέα πριν 2 με 3 μέρες 28/3 ξημερώματα Πέμπτης είχα πάει για μια βόλτα στο κέντρο μόνος μου με το κράνος μου τα χαρτιά μου το διπλωμα μου γενικώς τα πάντα νόμιμος.

Με σταματάνε για όσους ξέρουν και μένουν Πάτρα στην Γούναρη κεντρικός δρόμος για το κέντρο, οι αστυνομικοί πολύ ευγενικοί κάναν την δουλειά τους είδαν τα χαρτιά μου κάναν και ένα σωματικό έλεγχο και όλα εντάξει με άφησαν έφυγα και συνέχισα την βόλτα μου.

Στην συνέχεια μετά από 10 λεπτά βρήκα μια κοπέλα που την είχε ξυλοκοπήσει το αγόρι/σύζυγος της και σταμάτησα να δω αν είναι καλά και αν χρειάζεται βοήθεια, με τα πολλά μου ζήτησε να την πάω σπίτι της αλλά ήταν 45 λεπτά δρόμος και της είπα ότι μόνο να την πάω σε ξενοδοχείο μπορώ που είναι και κοντά και έτσι και έγινε.

Με τα πολλά ανεβαίνει στην μηχανή και τις δίνω το κράνος γιατί είχε πιει και λίγο και δεν ήθελα να γίνει κάνα ατύχημα να μου φύγει απ' την μηχανή και να τρεχω, στον δρόμο μας για το ξενοδοχείο έχει μπλόκο στο πάνω μέρος της πλατείας Γεωργίου, με σταματάνε και το πρώτο πράγμα που τους λέω είναι οτι μου έγινε έλεγχος πριν 10 - 15 λεπτά στην Γούναρη, ο αστυνομικός ξεκίνησε κατευθείαν να γράφει στο μπλοκακι....

Με τα πολλα, μου πήρε πινακίδες δίπλωμα για 2 μήνες ενώ του εξήγησα πως δουλεύω διανομέας και πως το χρειάζομαι το δίπλωμα.

Τι μπορώ να κάνω;;; Πώς μπορώ να πάρω το δίπλωμα μου τουλάχιστον πίσω;;; Το έχω ανάγκη για να δουλέψω, έχω κάνει ένσταση με την δικαιολογία ότι έχω την μάνα μου με 67% Αναπηρια και άνω και πως χρειάζεται γιατρούς και εξετάσεις αρκετές φορές το μήνα κάτι που ισχύει... Έχω δώσει την κάρτα αναπηρίας της και άλλο ένα έγγραφο που λέει αναλυτικά τι έχει, υπάρχει περίπτωση να μου το δώσουν; Τι άλλο μπορώ να κάνω;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Θα σου δώσουν το ένα από τα δύο, όποιο ζητήσεις.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το ένα από τα δυο εννοεί πινακίδα ή δίπλωμα.

Ελπίζω να βρεις άκρη και να σου επιστρέψουν το δίπλωμα σου που λογικά αυτό είναι και το σημαντικό μιας και από όχημα όλο και κάτι θα βρεθεί φαντάζομαι.
 

nikosmixalopoylos1

new member
Δημοσιεύσεις
28
Ηλικία
22
Περιοχή
Πατρα
Μοτοσυκλέτα
Honda Supra
Όνομα
Νίκος
Το ένα από τα δυο εννοεί πινακίδα ή δίπλωμα.

Ελπίζω να βρεις άκρη και να σου επιστρέψουν το δίπλωμα σου που λογικά αυτό είναι και το σημαντικό μιας και από όχημα όλο και κάτι θα βρεθεί φαντάζομαι.

Τις πινακίδες της μηχανής δεν με νοιάζουν ας τις πάρω σε 2 μήνες δεν με νοιάζει το δίπλωμα με νοιάζει για να μπορώ να οδηγάω το παπί που έχω για ντελιβερι... Ελπίζω να μου το δώσουν
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Δεν παιρνουμε κανεναν απ τον δρομο,με οιανδηποτε δικαιολογια,ειδικα στην περιπτωση που αναφερεις.Οι εποχες ειναι πονηρες.Επρεπε να φωναξεις την αστυνομια.Μπορουσες να μπλεξεις ασχημα ,αν π.χ παρουσιαζε κατι η κοπελλα πανω στην μηχανη ,μετα το ξυλοφορτωμα απ τον φιλο της,και μετα να ετρεχες και να μην εφτανες.Τωρα για τα υπολοιπα ειτε το ενα παρεις ειτε το αλλο,δεν μπορεις να κυκλοφορησεις το μηχανακι.Ας παρεις το διπλωμα να κυκλοφορησεις καποιο αλλο.Και προσοχη στο μελλον.Δεν ειναι εποχη για ''καλοσυνες''τετοιου ειδους.
 

nikosmixalopoylos1

new member
Δημοσιεύσεις
28
Ηλικία
22
Περιοχή
Πατρα
Μοτοσυκλέτα
Honda Supra
Όνομα
Νίκος
Δεν παιρνουμε κανεναν απ τον δρομο,με οιανδηποτε δικαιολογια,ειδικα στην περιπτωση που αναφερεις.Οι εποχες ειναι πονηρες.Επρεπε να φωναξεις την αστυνομια.Μπορουσες να μπλεξεις ασχημα ,αν π.χ παρουσιαζε κατι η κοπελλα πανω στην μηχανη ,μετα το ξυλοφορτωμα απ τον φιλο της,και μετα να ετρεχες και να μην εφτανες.Τωρα για τα υπολοιπα ειτε το ενα παρεις ειτε το αλλο,δεν μπορεις να κυκλοφορησεις το μηχανακι.

Η μηχανή δεν με νοιάζει ας μείνει 2 μήνες ακίνητη να μου γίνει μαθημα, απλά θέλω το δίπλωμα για το παπί που έχω για ντελιβερι την μηχανή δεν την παίρνω μέχρι να πάρω πινακίδες πίσω...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αν ειναι το μοναδικο οχημα της οικογενειας με τα δικαιολογητικα της αναπηριας μπορει και να παρεις χαρτια και μηχανακι.Αν εχεις και αλλο οχημα δες μηπως ριξεις καναν διοικητη στο φιλοτιμο μπας και σου δωσει τουλαχιστον το διπλωμα.


ΥΓ Δεν σε γνωριζω και το λεω με καλη προθεση.Εκανες πατατα ανεβαζοντας μεθυσμενο ατομο στο μηχανακι και μαλιστα για τετοια αποσταση.Θα μπορουσε να προκληθει ατυχημα και να τρεχεις για χειροτερα.
 

nikosmixalopoylos1

new member
Δημοσιεύσεις
28
Ηλικία
22
Περιοχή
Πατρα
Μοτοσυκλέτα
Honda Supra
Όνομα
Νίκος
Αν ειναι το μοναδικο οχημα της οικογενειας με τα δικαιολογητικα της αναπηριας μπορει και να παρεις χαρτια και μηχανακι.Αν εχεις και αλλο οχημα δες μηπως ριξεις καναν διοικητη στο φιλοτιμο μπας και σου δωσει τουλαχιστον το διπλωμα.


ΥΓ Δεν σε γνωριζω και το λεω με καλη προθεση.Εκανες πατατα ανεβαζοντας μεθυσμενο ατομο στο μηχανακι και μαλιστα για τετοια αποσταση.Θα μπορουσε να προκληθει ατυχημα και να τρεχεις για χειροτερα.

Έχετε απόλυτο δίκιο εγώ σκέφτηκα εντελώς αθώα και ήθελα να βοηθήσω γιατί ένιωσα άσχημα και ήταν και μεσάνυχτα, ένα είναι σίγουρο.... Δεν ξανά κάνω καλό στην ζωή μου ποτέ θα κοιτάω την δουλειά μου για να είμαι εγώ καλά.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Έχετε απόλυτο δίκιο εγώ σκέφτηκα εντελώς αθώα και ήθελα να βοηθήσω γιατί ένιωσα άσχημα και ήταν και μεσάνυχτα, ένα είναι σίγουρο.... Δεν ξανά κάνω καλό στην ζωή μου ποτέ θα κοιτάω την δουλειά μου για να είμαι εγώ καλά.
Φυσικα και να ξανακανεις καλο,αλλά με τον σωστό τρόπο.
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Έχετε απόλυτο δίκιο εγώ σκέφτηκα εντελώς αθώα και ήθελα να βοηθήσω γιατί ένιωσα άσχημα και ήταν και μεσάνυχτα, ένα είναι σίγουρο.... Δεν ξανά κάνω καλό στην ζωή μου ποτέ θα κοιτάω την δουλειά μου για να είμαι εγώ καλά.

Το πιο απλό που θα μπορούσες να κάνεις, εφόσον ήσουν βόλτα και λογικά δεν σε πίεζε ο χρόνος, ήταν να μείνεις με την κοπέλα για παρέα/προστασία και να καλούσες την αστυνομία να την παραλάβει και να την πήγαινε σπίτι της.

Και όλα αυτά πάντα με προσοχή και καχυποψία γιατί ποτέ δεν ξέρεις...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Έχετε απόλυτο δίκιο εγώ σκέφτηκα εντελώς αθώα και ήθελα να βοηθήσω γιατί ένιωσα άσχημα και ήταν και μεσάνυχτα, ένα είναι σίγουρο.... Δεν ξανά κάνω καλό στην ζωή μου ποτέ θα κοιτάω την δουλειά μου για να είμαι εγώ καλά.

Φυσικα και να ξανακανεις καλο,αλλά με τον σωστό τρόπο.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς έβαλες τα δάχτυλα σου και έβγαλες τα μάτια σου.
Μικρος είσαι και πιστεύω να μάθεις κάτι μετά από αυτό.

Καλό ξεμπέρδεμα όσο πιο ανώδυνα γίνεται !

Να βοηθάς πάντα, αλλά ……………………να προσέχεις μην εκθέτεις εσένα και έπειτα τους άλλους
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αν "κλαφτείς" λιγάκι λογικά θα σου δώσουν το δίπλωμα έστω. Το δίπλωμα κυρίως αν γίνεται, και για μηχανάκι βρίσκεις κάποιο προσωρινό μέχρι να πάρεις πίσω τις πινακίδες από το δικό σου. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην οδηγήσεις χωρίς δίπλωμα ή πινακίδες...στην χειρότερη αν γίνεται πες στο αφεντικό να σε βάλει σε διαφορετικό πόστο, πχ μπουφέ.

Όσον αφορά το συμβάν...θα συμφωνήσω με τα παραπάνω. Οι καιροί είναι περίεργοι...είχες όλη την καλή θέληση να βοηθήσεις την κοπελιά (και εγώ το ίδιο θα έκανα), αλλά προτιμότερο να φώναζες αστυνομία, να της κάνεις παρέα μέχρι να έρθουν και έπειτα το αναλαμβάνουν αυτοί. Δεν ξέρεις τι καπνό φουμάρει ο διπλανός σου...

Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι!!
 
Top Bottom