Απενεργοποίηση sevro φρένου

Dimitris Amaliada

well know member
Δημοσιεύσεις
3.997
Ηλικία
59
Περιοχή
Αμαλιάδα
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS ADV 2006
Όνομα
Dimitris Amaliada
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Καλησπέρα..
Ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος σύντροχος αν μπορώ να απενεργοποιήσω τον μηχανισμό στα servo φρένα και αν ναι θα υπάρχει πρόβλημα ?
Η μηχανή μου είναι BMW R1200GS ADV MODEL 2006..
Ευχαριστώ...
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ο σερβομηχανισμός είναι η κύρια υποβοήθηση Δημήτρη και αν το παρακάμψεις δεν θα έχεις φρένα.
Ρώτησε πάντως το συνονόματό σου @tsepeto που τα παίζει στα δάχτυλα.
 

Dimitris Amaliada

well know member
Δημοσιεύσεις
3.997
Ηλικία
59
Περιοχή
Αμαλιάδα
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS ADV 2006
Όνομα
Dimitris Amaliada
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Ο σερβομηχανισμός είναι η κύρια υποβοήθηση Δημήτρη και αν το παρακάμψεις δεν θα έχεις φρένα.
Ρώτησε πάντως το συνονόματό σου @tsepeto που τα παίζει στα δάχτυλα.
Καλησπέρα Νίκο..
Δλδ δεν θα έχω καθόλου φρένα ?
Γιατί κάποιος που ρώτησα μου είπε ότι θα έχω φρένα απλώς θα είναι κανονικά χωρίς υποβοήθηση..
Όπως και να έχει θα το ψάξω .
Σε ευχαριστώ.
Και πρέπει να πιούμε κάνα καφεδάκι .
Δίπλα είμαστε .
Καλό βράδυ
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Καλησπέρα Νίκο..
Δλδ δεν θα έχω καθόλου φρένα ?
Γιατί κάποιος που ρώτησα μου είπε ότι θα έχω φρένα απλώς θα είναι κανονικά χωρίς υποβοήθηση..
Όπως και να έχει θα το ψάξω .
Σε ευχαριστώ.
Και πρέπει να πιούμε κάνα καφεδάκι .
Δίπλα είμαστε .
Καλό βράδυ
Όχι,θα είναι κούτσουρο η μανέτα και πατώτας τη με πολλή δύναμη θα φρενάρει το μισό,όπως δηλ στα αυτοκίνητα όταν είναι σβηστά.
Το είδα ιδίοις όμμασι σε 1150 φίλου (R).

O καφές επιβάλλεται φίλε!
Τώρα που ανοίγει ο καιρός θα ανέβω κατά πάνω να θυμηθώ λίγο και τα ιερά χώματα της Ηλείας.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Στο 1150 καποιοι το εχουν απενεργοποιησει και απ οτι λενε δεν ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα.Το λεω φυσικα με καθε επιφυλαξη.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλησπέρα..
Ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος σύντροχος αν μπορώ να απενεργοποιήσω τον μηχανισμό στα servo φρένα και αν ναι θα υπάρχει πρόβλημα ?
Η μηχανή μου είναι BMW R1200GS ADV MODEL 2006..
Ευχαριστώ...
Δυστυχώς δεν θα έχεις φρένα.
Απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον έχεις θέμα με την μονάδα .
Δύο λοιπόν οι επιλογές ,οι τα γυρνάς σε μηχανικά παρακάμπτοντας την μονάδα με απ'ευθειας από μανέτα σε δαγκάνα ή παίρνεις τηλ τον Μήτσο να σε δώσει λύση με σωστά φρένα .
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δυστυχώς δεν θα έχεις φρένα.
Απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον έχεις θέμα με την μονάδα .
Δύο λοιπόν οι επιλογές ,οι τα γυρνάς σε μηχανικά παρακάμπτοντας την μονάδα με απ'ευθειας από μανέτα σε δαγκάνα ή παίρνεις τηλ τον Μήτσο να σε δώσει λύση με σωστά φρένα .

Στην πρωτη περιπτωση θα εχει φρενα αλλα θα θελει λιγο περισσοτερη δυναμη,η θα ειναι μπετο οι μανετες?
 

Conser

new member
Δημοσιεύσεις
111
Ηλικία
63
Περιοχή
Ρίο
Μοτοσυκλέτα
r1200gs 05'
Όνομα
Χρήστος
Περιοχή
Πάτρα
Με την διπλάσια δύναμη φρενάρι το μισό!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Στην πρωτη περιπτωση θα εχει φρενα αλλα θα θελει λιγο περισσοτερη δυναμη,η θα ειναι μπετο οι μανετες?
Κανονικά όπως σε όλα τα μηχανάκια .
Απλά στο μπροστινό θα χάσει κάθε αίσθηση λόγω της ιδιαίτερης αναρτησης .
Για εμένα το μηχανάκι αυτό δεν οδηγιεται χωρίς abs .
 

Dimitris Amaliada

well know member
Δημοσιεύσεις
3.997
Ηλικία
59
Περιοχή
Αμαλιάδα
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS ADV 2006
Όνομα
Dimitris Amaliada
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Όχι,θα είναι κούτσουρο η μανέτα και πατώτας τη με πολλή δύναμη θα φρενάρει το μισό,όπως δηλ στα αυτοκίνητα όταν είναι σβηστά.
Το είδα ιδίοις όμμασι σε 1150 φίλου (R).

O καφές επιβάλλεται φίλε!
Τώρα που ανοίγει ο καιρός θα ανέβω κατά πάνω να θυμηθώ λίγο και τα ιερά χώματα της Ηλείας.
Σε περιμένω φίλε..
Έχουμε καιρό να τα πούμε
 

Dimitris Amaliada

well know member
Δημοσιεύσεις
3.997
Ηλικία
59
Περιοχή
Αμαλιάδα
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS ADV 2006
Όνομα
Dimitris Amaliada
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Δυστυχώς δεν θα έχεις φρένα.
Απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον έχεις θέμα με την μονάδα .
Δύο λοιπόν οι επιλογές ,οι τα γυρνάς σε μηχανικά παρακάμπτοντας την μονάδα με απ'ευθειας από μανέτα σε δαγκάνα ή παίρνεις τηλ τον Μήτσο να σε δώσει λύση με σωστά φρένα .
Όχι Γιάννη δεν έχω θέμα .
Και την συντηρώ κανονικά και δεν την ταλαιπωρω.
Απλώς έχω έναν φόβο μήπως κάποια στιγμή πάθει κάτι η μονάδα και δεν ξέρω σε τι φάση θα είμαι..
Αν.δλδ είναι κάπου επικίνδυνα και μου τύχει αυτό..
Για αυτό ρωτάω .
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Πήγαινες χρόνια στον Παναγιωτόπουλο...δεν του ρίχνεις ένα τηλεφώνημα μην τυχόν έχει κάνα Σέρβο (!) από κανένα κομμένο????


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Όχι Γιάννη δεν έχω θέμα .
Και την συντηρώ κανονικά και δεν την ταλαιπωρω.
Απλώς έχω έναν φόβο μήπως κάποια στιγμή πάθει κάτι η μονάδα και δεν ξέρω σε τι φάση θα είμαι..
Αν.δλδ είναι κάπου επικίνδυνα και μου τύχει αυτό..
Για αυτό ρωτάω .
Αν συμβεί κάνεις στην άκρη και καλεις οδική .
Δεν συνεχίζεις να καβαλάς γιατί το μηχανάκι μετά από δυο-τρια πατήματα δε θα φρενάρει και θα σκοτωθεις.
Είναι όπως τα αυτοκίνητα όταν δεν δουλεύει η μηχανή και πας να πατήσεις φρένο .
Έτσι ακριβως
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Χαλάει ο μηχανισμός του servo η η μονάδα του abs σε αυτές τις περιπτώσεις;Είναι δηλαδή δύο διαφορετικά πράγματα,η πάνε πακέτο;
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Επειδή το έχω πάθει…

κυκλοφορούσα ΕΠΙ ένα μήνα χωρίς την υποβοήθηση του σεβρο (μέχρι να έρθει η μονάδα) και χωρίς να μηδενίζει το ABS. Έχεις φρένα. Ναι έχεις διαφορετική αίσθηση στην Μανέτα αλλά δεν είναι τόσο τραγικά. Θέλει περισσότερη δύναμη αλλά δεν χρειάζεται να είσαι ο Master of disaster στην δύναμη. Δρν χρειάζεται ακινητοποίηση και συνεχίζεις με προσοχή (γιατί δεν έχεις συνηθίσει την πίεση στην Μανέτα). Μην ξεχνάς δεν έχεις ABS. Επειδή το σεβρο μας είναι ηλεκτρομηχανισμος και όχι υποπίεσης όπως των αυτοκινητων δεν χάνεται η πίεση μετά από μερικά πατήματα.
Αυτά από εμένα με προσωπική εμπειρία και όχι μου είπαν/άκουσα/ένας φίλος. Επίσης μην εμπιστεύεσαι μάγους των φρενων των μονάδων και λοιπούς εμπειρικούς. Επισκεύασα, άκουσα διαφορά αν θέλεις να συνεχίσεις να έχεις abs στερείσαι ένα ταξιδάκι και βάζεις μια καινούργια άλλος ένας μύθος είναι ότι είναι πανάκριβη. Μια ερώτηση στη bmw που την πηγαίνεις θα σε εντυπωσιάσει.

over and out
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris Amaliada

well know member
Δημοσιεύσεις
3.997
Ηλικία
59
Περιοχή
Αμαλιάδα
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS ADV 2006
Όνομα
Dimitris Amaliada
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Επειδή το έχω πάθει…

κυκλοφορούσα ΕΠΙ ένα μήνα χωρίς την υποβοήθηση του σεβρο (μέχρι να έρθει η μονάδα) και χωρίς να μηδενίζει το ABS. Έχεις φρένα. Ναι έχεις διαφορετική αίσθηση στην Μανέτα αλλά δεν είναι τόσο τραγικά. Θέλει περισσότερη δύναμη αλλά δεν χρειάζεται να είσαι ο Master of disaster στην δύναμη. Δρν χρειάζεται ακινητοποίηση και συνεχίζεις με προσοχή (γιατί δεν έχεις συνηθίσει την πίεση στην Μανέτα). Μην ξεχνάς δεν έχεις ABS. Επειδή το σεβρο μας είναι ηλεκτρομηχανισμος και όχι υποπίεσης όπως των αυτοκινητων δεν χάνεται η πίεση μετά από μερικά πατήματα.
Αυτά από εμένα με προσωπική εμπειρία και όχι μου είπαν/άκουσα/ένας φίλος. Επίσης μην εμπιστεύεσαι μάγους των φρενων των μονάδων και λοιπούς εμπειρικούς. Επισκεύασα, άκουσα διαφορά αν θέλεις να συνεχίσεις να έχεις abs στερείσαι ένα ταξιδάκι και βάζεις μια καινούργια άλλος ένας μύθος είναι ότι είναι πανάκριβη. Μια ερώτηση στη bmw που την πηγαίνεις θα σε εντυπωσιάσει.

over and out
Σε ευχαριστώ πολύ
 

Dimitris Amaliada

well know member
Δημοσιεύσεις
3.997
Ηλικία
59
Περιοχή
Αμαλιάδα
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS ADV 2006
Όνομα
Dimitris Amaliada
Περιοχή
ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Απλώς το θέμα μου είναι μην μου τύχει η στραβή σε κάποιο κομμάτι δύσκολο η κατηφορικό η κάτι άλλο επικίνδυνο..
Για αυτό ρωτάω...
 
Top Bottom