Ανεκπλήρωτα ταξιδιωτικά όνειρα.

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Πάντα ονειρευόμουν δυο πράγματα. Άσχετα μεταξύ τους αλλά και τα δυο αποτελούν κομμάτια της ζωής μου. Από πολύ νεαρός ασχολήθηκα με την αναρρίχηση. Όνειρό μου ήταν και είναι το Everest. Όταν ήμουν στην κατάλληλη ηλικία, είχα τα χρήματα και τον χρόνο να το κάνω, μετά από πέντε εξοντωτικά έτη προετοιμασίας η γυναίκα μου έμεινε έγκυος στην κόρη μου. Το όνειρο εγκαταλείφθηκε και θα παραμείνει ανεκπλήρωτο. Η πεζοπορία στο Νεπάλ δεν μετράει για εμένα, αφού δεν προσπάθησα να φτάσω στην κορυφή…

Το άλλο μου όνειρο είναι το Magadan. Σιβηρία στην Οχοτσκική Θάλασσα. Δεν το έχω εγκαταλείψει ακόμη αυτό. Ελπίζω σε καλύτερες μέρες.

Εσείς πιο είναι το ανεκπλήρωτο ταξιδιωτικό όνειρό σας;

(εκτός από την Πίπη την μικρή χωριατοπούλα, που δεν σας πήγε στο χωριό εκείνο το καλοκαίρι ο μπαμπάς όταν ήσασταν πέντε)
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
670
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Μογγολία φίλε μου,, ααχχ αυτή η Μογγολία που μ έβαλε φωτιά αυτός ο @Magelanos εδω και κάτι χρονάκια αλλά δεν θα χαθεί ποτέ αυτό το όνειρο, η γη να σταματήσει να γυρίζει, αυτό το όνειρο θα εκπληρωθεί!!!
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Οι πινεζες πολλές μια όμως θα παραμείνει ανεκπληρωτη....Pan Amerikan 48000χλμ από Αλάσκα- Γη του πυρός όλη η Αμερική ( ηπειρος) σε 48000χλμ η αλλιώς περίπου 4 μήνες ταξίδι.....ότι μπορεί να έχεις δει σε αξιοθέατα σε αντβε καταστάσεις όλα τα χει ο pan American....


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Πολλά τα όνειρα...

Εγώ ωστόσο δεν έχω ταξιδιωτικά ανεκπλήρωτα όνειρα με την έννοια ότι δεν θέλω να έχω τέτοια μεγάλα όνειρα γιατί αφενός (αν μπορούσα) θα ήθελα να τσουλήσω όλο τον κόσμο από Βορρά εως Νότο και από Ανατολή ως την Δύση και αφετέρου μου προκαλείται και μια εσωτερικη θλίψη το να μην μπορώ να κάνω κάποια πράγματα και έτσι πορεύομαι με αυτό που μπορώ να κάνω την εκάστοτε δεδομένη περίοδο.

Ελπίζω μόνο όταν θα έρθει η ώρα να κρεμάσω τα μοτοσυκλετιστικά μου παπούτσια να έχω βάλει και εγώ τις πινέζες μου σε όσο το δυνατόν περισσότερα όμορφα και ονειρεμένα μέρη και να πώ στον εαυτό μου... "μπράβο ρε man τα κατάφερες, έκανες ότι μπορούσες για εσένα!"
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Άμα σας πω θα γελάσετε.
Από πολλά χρόνια μού είχε καρφωθεί να πάρω ένα καθαρό και να κάνω τη διαδρομή του τραίνου Καλαμάτα-Αθήνα.Ναι ανάμεσα στις ράγες!
Είναι τόσο εντυπωσιακά τα τοπία που διασχίζει η συγκεκριμένη που με έναν αυτοκινητόδρομο δεν πρόκειται να τα αντικρύσεις ποτέ.Στενές γέφυρες-πέρασμα πάνω από ποτάμια-η εντυπωσιακή τοξωτή γέφυρα του Μάναρη ή ακόμα περισσότερο του Αχλαδόκαμπου με την επιβλητική γκρεμίλα 100μ από κάτω.Οι κατά τόπους σιδηροδρομικοί σταθμοί στα χωριά,πηγμένοι στα πλατάνια.

Το σχεδιάζαμε στα 80ς με ένα φίλο με XR 350 κι εγώ με το ΡΕ 250 αλλά,εννοείται, ήταν φύσει αδύνατον τότε.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Άμα σας πω θα γελάσετε.
Από πολλά χρόνια μού είχε καρφωθεί να πάρω ένα καθαρό και να κάνω τη διαδρομή του τραίνου Καλαμάτα-Αθήνα.Ναι ανάμεσα στις ράγες!
Είναι τόσο εντυπωσιακά τα τοπία που διασχίζει η συγκεκριμένη που με έναν αυτοκινητόδρομο δεν πρόκειται να τα αντικρύσεις ποτέ.Στενές γέφυρες-πέρασμα πάνω από ποτάμια-η εντυπωσιακή τοξωτή γέφυρα του Μάναρη ή ακόμα περισσότερο του Αχλαδόκαμπου με την επιβλητική γκρεμίλα 100μ από κάτω.Οι κατά τόπους σιδηροδρομικοί σταθμοί στα χωριά,πηγμένοι στα πλατάνια.

Το σχεδιάζαμε στα 80ς με ένα φίλο με XR 350 κι εγώ με το ΡΕ 250 αλλά,εννοείται, ήταν φύσει αδύνατον τότε.
Υπάρχει πλέον εταιρία που νοικιάζεις διθέσιο-τετραθέσιο όχημα στις ράγες και πηγαίνεις με κίνηση ποδηλάτου...
Ψάξτε λιγο εννοειται ότι πας απ τις παλιές γραμμές .....και φυσικά σκηνακια....
Όντως μια τέτοια περιήγηση σ αυτό το στυλ δεν θα με άφηνε αδιάφορο...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Crazy Horse

new member
Δημοσιεύσεις
164
Ηλικία
59
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Μοτοσυκλέτα
Moto guzzi stelvio 1200 4v ntx
Όνομα
Αντώνης
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Δεν χρειάζονται enduro και Motocross Νικόλα...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δώσε info στο λαό!!!
Τρομερή ιδέα
Μας τρέλανες !!
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.437
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Είσαι σίγουρος ότι έχεις πέτρες στα νεφρά και γερά σφραγίσματα...? abcdefghgk

Δεν εχω δοντια για να κανω σφραγισματα....

και τα νεφρα θελουν καθαρισμα....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Για να πω την αληθεια οι ασφαλης προορισμοι με αφηνουν σχετικα αδιαφορο.

Θα ηθελα να παω στην Αυστραλια να δω τις ερημους της,τα κακοτραχαλα τοπια της,τις απεραντες κοκκινες εκτασεις που κανεις μερες να δεις ανθρωπινο σημαδι και κυκλοφορουν οι νταλικες-τραινα,τους ανθρωπους που εμαθαν να στιβουν τις πετρες για να τραφουν.Ειναι ενα ταξιδι που δεν ειναι στανταρακι οτι θα γυρισει καποιος πισω,αλλα αυτη ειναι και η μαγεια του για εμενα.
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Ρωσία.... Όσο και να με φοβίζουν τα βίντεο με μεθυσμένους Ρώσους οδηγούς, η σκέψη και μόνο των ευθειών του Βορρά με εξιταρει!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εχοντας διαπλευσει πανω απο 7 φορες τον πλανητη δεν με συγκινουν πλεον οι γηινοι προορισμοι ..."Το ματι του ανθρωπου ειναι αχορταγο".
Μαζευω στον κουμπαρα μου οτι περισσευει απο βενζινες ..... για το εισιτηριο ....!Toothfunny

nasa-yZygONrUBe8-unsplash.jpg

 

stathispatras

member
Δημοσιεύσεις
1.422
Ηλικία
73
Όνομα
Ευσταθιος Μπονατσος
Ένα ταξίδι που θα ήθελα να κάνω με μοτοσυκλέτα όταν μεγαλώσω είναι από Κεμπέκ Βανκούβερ (Καναδάς)5.000χλμ δάση και λίμνες.

Στάλθηκε από το 2201117TY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tracer

member
Δημοσιεύσεις
1.147
Ηλικία
62
Περιοχή
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
Μοτοσυκλέτα
TRACER 900 GT
HONDA C50 (1985)
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ
Ένα ταξίδι που θα ήθελα να κάνω με μοτοσυκλέτα όταν μεγαλώσω είναι από Κεμπέκ Βανκούβερ (Καναδάς)5.000χλμ δάση και λίμνες.

Στάλθηκε από το 2201117TY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
μικρος εισαι ακομα κανε λιγο υπομονη
 

FZMAN

new member
Δημοσιεύσεις
284
Ηλικία
57
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Πολλά τα όνειρα...

Εγώ ωστόσο δεν έχω ταξιδιωτικά ανεκπλήρωτα όνειρα με την έννοια ότι δεν θέλω να έχω τέτοια μεγάλα όνειρα γιατί αφενός (αν μπορούσα) θα ήθελα να τσουλήσω όλο τον κόσμο από Βορρά εως Νότο και από Ανατολή ως την Δύση και αφετέρου μου προκαλείται και μια εσωτερικη θλίψη το να μην μπορώ να κάνω κάποια πράγματα και έτσι πορεύομαι με αυτό που μπορώ να κάνω την εκάστοτε δεδομένη περίοδο.

Ελπίζω μόνο όταν θα έρθει η ώρα να κρεμάσω τα μοτοσυκλετιστικά μου παπούτσια να έχω βάλει και εγώ τις πινέζες μου σε όσο το δυνατόν περισσότερα όμορφα και ονειρεμένα μέρη και να πώ στον εαυτό μου... "μπράβο ρε man τα κατάφερες, έκανες ότι μπορούσες για εσένα!"
Συμφωνώ απόλυτα και αυτό λέω κι εγώ.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.458
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Να σχιζω τη γρια για καμια 15 χρονια θελω ακομη και οπου με βγαλει ο δρομος θες χωμα θες ασφαλτο :cool:
 
Top Bottom