Ανακατασκευή honda glx

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Τέλειο έχει γίνει.
Θα του 'βαζα και μια μαύρη σχαριτσα πίσω να γεμίσει ο χώρος ανάμεσα στο κωλοφαναρο και τη σελα
Με την πιαστρα από το Astrea θα γίνει κούκλα!
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Με την πιαστρα από το Astrea θα γίνει κούκλα!
Το έχω σκεφτεί αλλά σε μαύρο χρώμα όχι την νίκελ.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το έχω σκεφτεί αλλά σε μαύρο χρώμα όχι την νίκελ.
Νομίζω όμως ότι η νίκελ θα δείχνει καλύτερα μιας και ζάντες, ψαλίδι και βάση σέλας είναι σε νίκελ!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Νομίζω όμως ότι η νίκελ θα δείχνει καλύτερα μιας και ζάντες, ψαλίδι και βάση σέλας είναι σε νίκελ!
Το μαύρο είναι αλητεία,τέλεια & γκαβλα.
Όχι άλλο νίκελ.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το μαύρο είναι αλητεία,τέλεια & γκαβλα.
Όχι άλλο νίκελ.
Εγω είμαι της γενιάς του νίκελ!

Γιατί, παπί + νίκελ μπιχλιμπίδια = ορίτζιναλ καγκουροπαπακιας των 90'ς!!!

:cool: :cool: :cool:
 

Dr V

new member
Δημοσιεύσεις
20
Ηλικία
28
Περιοχή
Εύβοια
Μοτοσυκλέτα
Honda C50 12V
Όνομα
Βασίλης
Καλησπέρα στην παρέα, είμαι νέος στο φόρουμ καθώς και στο "αντικείμενο". Ελπίζω να γράφω στο κατάλληλο θέμα.
Έχω ένα honda c50. Όλο είναι μαμά, εκτός από κεφαλή κύλινδρο-πιστονι που τα είχε αλλάξει ο πατέρας μου πριν καμιά δεκαετία, με ιμιτασιον φαντάζομαι, κόστος αν θυμάμαι καλά τότε ένα 50€. Δεν πειραχτηκε ο κυβισμός.
Κατοικούμε σε επαρχία και η χρήση του είναι αμιγώς ως ""εργαλείο"" , κινείται σε αγροτικούς και κακοτραχαλους δρόμους, ανηφόρες κλπ. Όπως καταλαβαίνετε με 49cc και δύο άντρες δικαβαλο δεν ... Ακόμα και μόνος αν είσαι φορτωμένος με πράγματα, εργαλεία κλπ ζοριζεται.
Σαν γνώστες και έμπειροι -καθώς εμείς από τα μηχανολογικά έχουμε πλήρη μεσάνυχτα-, τι προτείνετε;;
Να βγάλουμε τον παλιό κινητήρα και να βάλουμε έναν 110 λιφαν επάνω; Ή να το κάνουμε μετατροπή σε 90αρι; αν είναι για μετατροπή, υπάρχουν ""μαμά"" κομμάτια ή κινέζικα;;
Τι θα δώσει καλύτερο αποτέλεσμα σε δύναμη κινητήρα και αξιοπιστία;
Το παλιό μοτέρ θέλουμε να το κρατήσουμε πάντως στην άκρη να υπάρχει, γτ νομίζω ότι τέτοιοι κινητήρες σκυλιά δεν βγαίνουν σήμερα.
Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων!!
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Καλησπέρα στην παρέα, είμαι νέος στο φόρουμ καθώς και στο "αντικείμενο". Ελπίζω να γράφω στο κατάλληλο θέμα.
Έχω ένα honda c50. Όλο είναι μαμά, εκτός από κεφαλή κύλινδρο-πιστονι που τα είχε αλλάξει ο πατέρας μου πριν καμιά δεκαετία, με ιμιτασιον φαντάζομαι, κόστος αν θυμάμαι καλά τότε ένα 50€. Δεν πειραχτηκε ο κυβισμός.
Κατοικούμε σε επαρχία και η χρήση του είναι αμιγώς ως ""εργαλείο"" , κινείται σε αγροτικούς και κακοτραχαλους δρόμους, ανηφόρες κλπ. Όπως καταλαβαίνετε με 49cc και δύο άντρες δικαβαλο δεν ... Ακόμα και μόνος αν είσαι φορτωμένος με πράγματα, εργαλεία κλπ ζοριζεται.
Σαν γνώστες και έμπειροι -καθώς εμείς από τα μηχανολογικά έχουμε πλήρη μεσάνυχτα-, τι προτείνετε;;
Να βγάλουμε τον παλιό κινητήρα και να βάλουμε έναν 110 λιφαν επάνω; Ή να το κάνουμε μετατροπή σε 90αρι; αν είναι για μετατροπή, υπάρχουν ""μαμά"" κομμάτια ή κινέζικα;;
Τι θα δώσει καλύτερο αποτέλεσμα σε δύναμη κινητήρα και αξιοπιστία;
Το παλιό μοτέρ θέλουμε να το κρατήσουμε πάντως στην άκρη να υπάρχει, γτ νομίζω ότι τέτοιοι κινητήρες σκυλιά δεν βγαίνουν σήμερα.
Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων!!


Το 50αρι σασί/μοτέρ δεν γίνεται ΝΟΜΙΜΑ ουτε 90 ούτε 110 λιφαν.
Άντε δεν σε πιάνουν, αλλά σε περίπτωση τροχαίου τον ήπιες.
Θα πληρώνουν και τα δισέγγονα σου.

Το κάνεις 72 με καλά πράγματα, και τέλος
 

Dr V

new member
Δημοσιεύσεις
20
Ηλικία
28
Περιοχή
Εύβοια
Μοτοσυκλέτα
Honda C50 12V
Όνομα
Βασίλης
Το 50αρι σασί/μοτέρ δεν γίνεται ΝΟΜΙΜΑ ουτε 90 ούτε 110 λιφαν.
Άντε δεν σε πιάνουν, αλλά σε περίπτωση τροχαίου τον ήπιες.
Θα πληρώνουν και τα δισέγγονα σου.

Το κάνεις 72 με καλά πράγματα, και τέλος
Καλησπέρα και ευχαριστώ. Το θέμα νομιμότητας το γνωρίζω. Εκεί που κινούμαι για να γίνει τροχαίο, θα πρέπει να φάω σαβουρα μόνος μου... ευτυχώς ούτε αυτό δεν έχει συμβεί.
Αν δε σου κάνει κόπο-καθοτι αδαής όπως προείπα- να μου εξηγήσεις τι σημαίνει ""72αρι με καλά πράγματα"" , απαρτια/μάρκες/τιμές
Ευχαριστώ και πάλι
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Στον υπάρχων κύλινδρο Ρεκτιφιε και πιστόνι 72cm3
Ή σε άλλο κύλινδρο ( μάρκες έχει παρα πολλές, διάλεξε κάτι σε Τζάπαν) και τα υπολοιπα βήματα.
Ενδεχομένως να χρειαστείς και λίγο ποιο μεγαλο καρμπυρατέρ




* υπ όψιν το κακό δεν μας ρωτάει που θα μας βρεί
 

Dr V

new member
Δημοσιεύσεις
20
Ηλικία
28
Περιοχή
Εύβοια
Μοτοσυκλέτα
Honda C50 12V
Όνομα
Βασίλης
Στον υπάρχων κύλινδρο Ρεκτιφιε και πιστόνι 72cm3
Ή σε άλλο κύλινδρο ( μάρκες έχει παρα πολλές, διάλεξε κάτι σε Τζάπαν) και τα υπολοιπα βήματα.
Ενδεχομένως να χρειαστείς και λίγο ποιο μεγαλο καρμπυρατέρ




* υπ όψιν το κακό δεν μας ρωτάει που θα μας βρεί
Το κόστος της μετατροπής που κυμαίνεται περίπου;
Θα βρω έτοιμο συνδυασμό κυλίνδρου και πιστονιού χωρίς σοβαρές ανοχές; Φαντάζομαι το ρεκτιφιε θα είναι καλύτερη λύση σ'αυτό το ζήτημα (φαντάζομαι αν ο μάστορας είναι μάγκας θα φιταρει το κύλινδρο σε πιστόνι αφτερμαρκετ).


Εμπειρίες από άλλους κατόχους cub-glx από κινητήρες λιφαν 110 ευπρόσδεκτες
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.705
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Σχεδόν έτοιμο και το δικό μας glxaki !

Μας μένουν κάποια πραγματάκια ακόμα,
Οπως το δεξιό καπάκι τις μπαταρίας συν μια μπαταρία καινούργια που θα βάλω αυτές τις μέρες .

Επίσης θέλω μια φίλτροχοάνη και να καθαρίσω με κάποιο τρόπο το μοτέρ την κέφαλι κτλ από κάτω αλλά τι να χρησιμοποιησω ;;;;


Οι αλλαγές που γίναν είναι οι εξής :

Αμορτισέρ μπρος πίσω τις yss
Αλυσίδα ,γρανάζι
Λάδια , μπουζί
Δίσκος του συμπλέκτη
Εξάτμιση protecht
Κοντέρ , τέσσερα φλασακια μπρος - πίσω
Καινούργια σέλα
Καινούργια λάστιχα Michelin
Τακάκια





 
Τελευταία επεξεργασία:

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Καλησπέρα και ευχαριστώ. Το θέμα νομιμότητας το γνωρίζω. Εκεί που κινούμαι για να γίνει τροχαίο, θα πρέπει να φάω σαβουρα μόνος μου... ευτυχώς ούτε αυτό δεν έχει συμβεί.
Αν δε σου κάνει κόπο-καθοτι αδαής όπως προείπα- να μου εξηγήσεις τι σημαίνει ""72αρι με καλά πράγματα"" , απαρτια/μάρκες/τιμές
Ευχαριστώ και πάλι

Αν βρεις/φτιάξεις κυλινδροπίστονο στα 47mm τότε θα είσαι στα 72 κυβικά

Καλό θα ήταν μαζί με αυτή την μετατροπή να βρεις κεφαλή από 90αρι για να έχει μεγαλύτερες βαλβίδες ώστε να αποδίδει και καλύτερα γιατί ή 50αρα η κεφαλή δεν είναι και η καλύτερη λύση.
Εκκεντροφόρο 3ο στάδιο ψιλοαγριεμενο για να αρπάει πιο γρήγορα και σίγουρα ένα καρμπυρατέρ 24αρι.
Αν τα κάνεις όλα αυτά μαζί κάτι θα δεις σε νεύρο, τελική και άνοιγμα.
Αν πας μόνο για κυλινδροπίστονα μην περιμένεις να δεις τίποτα περισσότερο από 10 χλμ στο κοντέρ!

Α, και γραναζωμα 14-36.
Οτιδήποτε άλλο ή θα το κοντυνει πολύ ή θα φορτώνει αργά.


Πωωωω, τι μου θυμήσατε!!!
Παλιά ξεχασμένα μεγαλεία!!!

Bike Bike Bike
 

Dr V

new member
Δημοσιεύσεις
20
Ηλικία
28
Περιοχή
Εύβοια
Μοτοσυκλέτα
Honda C50 12V
Όνομα
Βασίλης
Αν βρεις/φτιάξεις κυλινδροπίστονο στα 47mm τότε θα είσαι στα 72 κυβικά

Καλό θα ήταν μαζί με αυτή την μετατροπή να βρεις κεφαλή από 90αρι για να έχει μεγαλύτερες βαλβίδες ώστε να αποδίδει και καλύτερα γιατί ή 50αρα η κεφαλή δεν είναι και η καλύτερη λύση.
Εκκεντροφόρο 3ο στάδιο ψιλοαγριεμενο για να αρπάει πιο γρήγορα και σίγουρα ένα καρμπυρατέρ 24αρι.
Αν τα κάνεις όλα αυτά μαζί κάτι θα δεις σε νεύρο, τελική και άνοιγμα.
Αν πας μόνο για κυλινδροπίστονα μην περιμένεις να δεις τίποτα περισσότερο από 10 χλμ στο κοντέρ!

Α, και γραναζωμα 14-36.
Οτιδήποτε άλλο ή θα το κοντυνει πολύ ή θα φορτώνει αργά.


Πωωωω, τι μου θυμήσατε!!!
Παλιά ξεχασμένα μεγαλεία!!!

Bike Bike Bike
Ευχαριστώ πολύ, αποθηκεύω το μήνυμα σου!
Βγάζω ένα κοστολογιο περί τα 160-170€ αγορά κυλινδροπιστονο, κεφαλή, εκκεντροφόρο καρμπυρατέρ γρανάζια με μια πρόχειρη ματιά σε Σκρουτζ-car.gr
Με 180€ παίρνω τον κινητήρα 110
Αφήνοντας στην άκρη το ""νομικό"" κομμάτι, τα λεφτά είναι μια η άλλη, δεν αξίζει από 72cc μετατροπή να πάμε στα 110? Θα μας βγάζουν τα 72cc δύο άντρες στα 220+κιλά το δικαβαλο για δουλειές; το 110 νομίζω (δεν έχω καβαλήσει) θα τραβάει καλύτερα.
Τον 110 τον είχε θείος μου σε παλιό στρογγυλοφαναρο και μου είχε πει ήταν άψογο σε δικαβαλο. Το πούλησε, βρήκε ευκαιρία άστρα 100 και είναι αστέρι με λίγα λεφτά κιόλας. Αλλά αυτά είναι λαχεία.
 

Dr V

new member
Δημοσιεύσεις
20
Ηλικία
28
Περιοχή
Εύβοια
Μοτοσυκλέτα
Honda C50 12V
Όνομα
Βασίλης
Επίσης.... νέα εξάτμιση... δίνει κάτι περισσότερο;;; Δε με ενδιαφέρει να κάνει θόρυβο, ίσα ίσα.... Ο ήχος της μαμάς είναι όσο πρέπει...η οποία είναι σε άψογη κατάσταση, δεν έχει λόγο αλλαγής, εκτός και υπάρχει κάποια που να δίνει περισσότερη ""δύναμη"" σε μελλοντικό μοτέρ.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ευχαριστώ πολύ, αποθηκεύω το μήνυμα σου!
Βγάζω ένα κοστολογιο περί τα 160-170€ αγορά κυλινδροπιστονο, κεφαλή, εκκεντροφόρο καρμπυρατέρ γρανάζια με μια πρόχειρη ματιά σε Σκρουτζ-car.gr
Με 180€ παίρνω τον κινητήρα 110
Αφήνοντας στην άκρη το ""νομικό"" κομμάτι, τα λεφτά είναι μια η άλλη, δεν αξίζει από 72cc μετατροπή να πάμε στα 110? Θα μας βγάζουν τα 72cc δύο άντρες στα 220+κιλά το δικαβαλο για δουλειές; το 110 νομίζω (δεν έχω καβαλήσει) θα τραβάει καλύτερα.
Τον 110 τον είχε θείος μου σε παλιό στρογγυλοφαναρο και μου είχε πει ήταν άψογο σε δικαβαλο. Το πούλησε, βρήκε ευκαιρία άστρα 100 και είναι αστέρι με λίγα λεφτά κιόλας. Αλλά αυτά είναι λαχεία.




Οτι αφήνεις
Σε αφήνει
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ευχαριστώ πολύ, αποθηκεύω το μήνυμα σου!
Βγάζω ένα κοστολογιο περί τα 160-170€ αγορά κυλινδροπιστονο, κεφαλή, εκκεντροφόρο καρμπυρατέρ γρανάζια με μια πρόχειρη ματιά σε Σκρουτζ-car.gr
Με 180€ παίρνω τον κινητήρα 110
Αφήνοντας στην άκρη το ""νομικό"" κομμάτι, τα λεφτά είναι μια η άλλη, δεν αξίζει από 72cc μετατροπή να πάμε στα 110? Θα μας βγάζουν τα 72cc δύο άντρες στα 220+κιλά το δικαβαλο για δουλειές; το 110 νομίζω (δεν έχω καβαλήσει) θα τραβάει καλύτερα.
Τον 110 τον είχε θείος μου σε παλιό στρογγυλοφαναρο και μου είχε πει ήταν άψογο σε δικαβαλο. Το πούλησε, βρήκε ευκαιρία άστρα 100 και είναι αστέρι με λίγα λεφτά κιόλας. Αλλά αυτά είναι λαχεία.

Τα 220 κιλά είναι αρκετά για ένα 72cc παπί!
Τα 110cc κάτι θα έκαναν αλλά και πάλι μην περιμένεις όταν είσαι δικάβαλος να οργωνει!

Αν και δεν γνωρίζω τις ανάγκες σου, Θα σου πρότεινα να αφήσεις το παπί ως έχει εφόσον είναι μαμά και να κοιτάξεις για κανένα σκούτερ 300αρι/350αρι να σε/σας πηγαίνει παντού άνετα και να μην έχεις και το άγχος της νομιμότητας!

Coffee machine
Την καλημέρα μου!!!
 

Dr V

new member
Δημοσιεύσεις
20
Ηλικία
28
Περιοχή
Εύβοια
Μοτοσυκλέτα
Honda C50 12V
Όνομα
Βασίλης
Τα 220 κιλά είναι αρκετά για ένα 72cc παπί!
Τα 110cc κάτι θα έκαναν αλλά και πάλι μην περιμένεις όταν είσαι δικάβαλος να οργωνει!

Αν και δεν γνωρίζω τις ανάγκες σου, Θα σου πρότεινα να αφήσεις το παπί ως έχει εφόσον είναι μαμά και να κοιτάξεις για κανένα σκούτερ 300αρι/350αρι να σε/σας πηγαίνει παντού άνετα και να μην έχεις και το άγχος της νομιμότητας!

Coffee machine
Την καλημέρα μου!!!
Καλημέρα ευχαριστώ πολύ, πόσο πιστεύεις ότι ένα τέτοιο σκούτερ θα αντέξει σε κακούς επαρχιακούς και αγροτικούς δρόμους....cdefghigcdefghicdefghi
Οτι αφήνεις
Σε αφήνει
OKzJoy
 

DimitrisGR

new member
Δημοσιεύσεις
4
Ηλικία
24
Περιοχή
Καλαματα
Μοτοσυκλέτα
HONDA GLX
Όνομα
Δημητρης
παιδια τι γραναζωμα μου προτεινετε να βαλω στο glx μου. Ειναι τριταχυτο 72cc
θα προσπαθησω να στειλω και το δικο μου προς το βραδυ να μου πειτε εντυπωσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
παιδια τι γραναζωμα μου προτεινετε να βαλω στο glx μου. Ειναι τριταχυτο 72cc
Λίγο.ποιο πανω αν διαβάσεις, προτείνουν 14/36

Ξεκινά με αυτό
Και πάρε και ενα 13 και ένα 15 μπροστινά γρανάζια ( ειναι πολύ φθηνά και αλλάζουν πανευκολα)
Τα μπροστινά είναι 1/3 δόντια με πίσω (/χοντρικά)
Δηλαδή ενα δόντι μικρότερο μπροστα ισούται με 3 δοντια μεγαλύτερο πίσω, και αντίστροφα
Στον μπροστινό άξονα κίνησης όσο μεγαλύτερο το γρανάζι τόσο απλώνει και δίνει.χλμ,στον πισω άξονα όσο.μεγάλωνει το γρανάζι, κονταινει και δίνει τράβηγμα.
Αν αντιστρέψεις τα μεγεθη καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ
 
Top Bottom