Ανακατασκευή honda glx

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Σήμερα επιτέλους κατάφερα να πάω το glx για βαφή. Θα ανεβούν φωτό μόλις βαφτεί ελπίζω να βγει καλό και να αρχίσω την διαδικασία του δεσίματος.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Σήμερα επιτέλους κατάφερα να πάω το glx για βαφή. Θα ανεβούν φωτό μόλις βαφτεί ελπίζω να βγει καλό και να αρχίσω την διαδικασία του δεσίματος.
Άσπρο - περλα είπαμε ε?

Το Μπορντώ έχει γίνε σούπα ,και δεν χωράει να παίξεις.
Το μπλέ έβγαινε σε ανοιχτό θαλάσσι( εισαγωγής) το 90αρι και σκούρο πλε το 50αρι( ευρωπαϊκό)
Στο λευκό μπορείς να παίξεις με αρκετές παραλλαγές
Ας πούμε το λευκό -πέρλα που έχει το hornet στο ντεπόζιτο γαμει και δέρνει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Άσπρο - περλα είπαμε ε?

Το Μπορντώ έχει γίνε σούπα ,και δεν χωράει να παίξεις.
Το μπλέ έβγαινε σε ανοιχτό θαλάσσι( εισαγωγής) το 90αρι και σκούρο πλε το 50αρι( ευρωπαϊκό)
Στο λευκό μπορείς να παίξεις με αρκετές παραλλαγές
Ας πούμε το λευκό -πέρλα που έχει το hornet στο ντεπόζιτο γαμει και δέρνει
Όχι Δημήτρη τελικά θα γίνει μπορντώ μετά από επιθυμία του υιού. Το σκέφτηκα για λευκό με μπορντώ πλαστικά ή σε μπλέ αλλά δεν ξέρω πως θα δείχνει. Σήμερα λύθηκε μοτέρ και τοποθετήθηκαν καινούργιο κυλινδροπίστονο κεφαλή καδένα ράουλα και φλάντζες. Τελικά έλεγε αλήθεια ο πωλητής το μηχανάκι είχε επισκευαστεί πρόσφατα αλλά δεν είχε αλλαξει καδένα ο μηχανικός του και ακουγόταν. Άλλαξα τα δισκάκια συμπλέκτη (το μηχανάκι πατίναρε) και την σίτα του λαδιού και βάφτηκαν τα καπάκια του μοτέρ σε χρώμα μαύρο. Αύριο λογικά το μοτεράκι θα είναι έτοιμο και ξεκινάω με τα υπόλοιπα (ζάντες ηλεκτρικά σέλα και λοιπά) ώστε να είναι έτοιμα και αυτά για τοποθέτηση.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Όχι Δημήτρη τελικά θα γίνει μπορντώ μετά από επιθυμία του υιού. Το σκέφτηκα για λευκό με μπορντώ πλαστικά ή σε μπλέ αλλά δεν ξέρω πως θα δείχνει. Σήμερα λύθηκε μοτέρ και τοποθετήθηκαν καινούργιο κυλινδροπίστονο κεφαλή καδένα ράουλα και φλάντζες. Τελικά έλεγε αλήθεια ο πωλητής το μηχανάκι είχε επισκευαστεί πρόσφατα αλλά δεν είχε αλλαξει καδένα ο μηχανικός του και ακουγόταν. Άλλαξα τα δισκάκια συμπλέκτη (το μηχανάκι πατίναρε) και την σίτα του λαδιού και βάφτηκαν τα καπάκια του μοτέρ σε χρώμα μαύρο. Αύριο λογικά το μοτεράκι θα είναι έτοιμο και ξεκινάω με τα υπόλοιπα (ζάντες ηλεκτρικά σέλα και λοιπά) ώστε να είναι έτοιμα και αυτά για τοποθέτηση.


Ρε αυτά τα σημερινά παιδιά.
Εγώ τα καπάκια τα είχα μαύρα, και φαγώθηκε να τα κάνω ασημί.
Παλι καλά που γλίτωσα το νικελωμα
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ρε αυτά τα σημερινά παιδιά.
Εγώ τα καπάκια τα είχα μαύρα, και φαγώθηκε να τα κάνω ασημί.
Παλι καλά που γλίτωσα το νικελωμα
Είναι ζορικοι οι πιτσιρικάδες.
Χθες ντεμεκ ότι θα έριχνε χαλάζι(Κατερίνη έριξε ,όχι χωριό) ,πήγε ξεσκέπασε το gs και την έβαλε άλλου.
Να την κάνει βόλτα ήθελε βασικά.
Τον έπεσε και στατικά γιατί εκεί που πήγε να τη βάλει δεν είχε χώρο να σηκώσει το κεντρικό σταν (με το είπε με τρόπο).
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
Καλημερα. δεν ξερο αν εχεις Φ/Β αλλα τωρα τελευτεα εχουν ανεβη στο ΜΟΤΟ ΑΓΓΕΛΙΕΣ καμια 30ρια για ανταλλακτικα τζι ελ εξ.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Καλημερα. δεν ξερο αν εχεις Φ/Β αλλα τωρα τελευτεα εχουν ανεβη στο ΜΟΤΟ ΑΓΓΕΛΙΕΣ καμια 30ρια για ανταλλακτικα τζι ελ εξ.
Ευχαριστώ Στέλιο έχω σχεδόν από όλα θα το κοιτάξω όμως.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
οκ ενδικτικα ειχε κοντερ κομπλε με 50ε Smileys drinking beer Emoticon
Στέλιο μάλλον δεν το γνωρίζεις αλλά έχω μαγαζί με ανταλλακτικά για μηχανές. Μπορώ να βρω σε aftermarket φθηνά αλλά κοιτάω και για μεταχειρισμένα σε γνήσια. Για ζάντες ψάχνω μήπως βρω γιατί οι δικές του είναι χάλια και δεν ξέρω αν αξίζει η διαδικασία της επισκευής τους.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
χρυσοχερης ο αγγελος Praising
θα μου επισκευασεις τα σωματα ψεκασμου? δεν ακουω τη μουσικη απ τη φασαρια
Αν μου τα φέρεις στο χέρι κάτι θα κάνουμε. Γιατί να το βάλουμε το καράβι(rt) στο μαγαζί δεν νομίζω να το καταφέρουμε. Rolling
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Aggelos 1969 Θέλω να βάψω το καπάκι που γράφει Suzuki στο δικό μου γιατί ξεθώριασε λίγο και δείχνει άσχημο.

Σκέφτομαι να κάνω το καπάκι μαύρο και τα γράμματα Suzuki κόκκινα. Με τι μπογιά το έκανες;

Προφανώς όχι όλο το καπάκι του συμπλέκτη (όλο το δεξί κάρτερ δηλαδή), είναι ένα μικρό κυκλικό πλαστικό καπάκι μόνο κυρίως για διακοσμητικό το έχει.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
@Aggelos 1969 Θέλω να βάψω το καπάκι που γράφει Suzuki στο δικό μου γιατί ξεθώριασε λίγο και δείχνει άσχημο.

Σκέφτομαι να κάνω το καπάκι μαύρο και τα γράμματα Suzuki κόκκινα. Με τι μπογιά το έκανες;

Προφανώς όχι όλο το καπάκι του συμπλέκτη (όλο το δεξί κάρτερ δηλαδή), είναι ένα μικρό κυκλικό πλαστικό καπάκι μόνο κυρίως για διακοσμητικό το έχει.
Θα πάρεις Τάσο γυαλόχαρτο νερού 600άρι και θα τρίψεις όλο το καπάκι σου βουτώντας συνέχεια το γυαλόχαρτο σε νερό. Θα το δεις να έχει λεία υφή και είναι έτοιμο για βάψιμο. Θα πάρεις σπρέι μαύρο σε γυαλιστερό ή ματ(δεν χρειάζεται θερμοκρασίας) ότι επιλέξεις και θα το περνάς από τουλάχιστον 30 cm απόσταση. Δεν χρειάζεται να βαφτεί με ένα χέρι πέρασμα. Το πρώτο χέρι το περνάς ίσα να πιάσει η μπογιά μετά 10 λεπτά δεύτερο και αν χρειαστεί και τρίτο.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Γυαλιστερό θέλω να το κάνω, να ταιριάζει και με το υπόλοιπο μοτέρ σαν υφή.

Τα γράμματα πως μπορώ να τα κάνω κόκκινα; Μόνο τα γράμματα να είναι κόκκινα όμως.
 
Top Bottom