Αθήνα, Πάτρα ή Βόλο; Μια βοήθεια παρακαλώ...

Δημοσιεύσεις
102
Ηλικία
47
Περιοχή
Svalbard
Μοτοσυκλέτα
Αύρα
Όνομα
Νίκος
Καλημέρα σε όλα τα φιλαράκια της παρέας.

Χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθεια σας σε ένα μη μοτοσυκλετιστικό θέμα, που όμως χρειάζεται επίλυση άμεσα. Δυστυχώς επιστρέψαμε απο την άλλη άκρη της Ευρώπης για να καταλήξουμε να ζούμε με μια κυριολεκτικά ψυχοπαθή συγκάτοικο στη πολυκατοικία που μας μισεί και μας κάνει τεράστιο πόλεμο νεύρων.

Ούτως ή άλλως εδώ και καιρό κοιτούσαμε να φύγουμε απο τη περιοχή που μένουμε στην Αθήνα γιατί δεν μας βολεύει, αλλά τα ενοίκια γενικότερα έχουν ανέβει σε τόσο εξωφρενικά επίπεδα, με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να βρούμε κάτι αξιοπρεπές εκτός κέντρου/κακών περιοχών. Επειδή τόσο εγώ όσο και το έταιρο ήμισυ δουλεύουμε μόνιμα απο το σπίτι, σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο να φύγουμε εκτός Αθηνών, όμως το ερώτημα είναι που;

Προφανώς πρέπει να είναι κοντά ή μεσα σε μια πόλη (μικρή/μεσαία), με υποδομές για οικογένειες και παιδιά και ιδανικά, να έχει ωραία μέρη για να πάει κάποιος (πχ πεζόδρομους, παρκάκια, αξιοθέατα, γραφικά μέρη).

Έχω βρει εξαιρετικά διαμερίσματα στη Πάτρα και το Βόλο, οπότε προσανατολίζομαι για μια απο τις δυο πόλεις, όμως δεν γνωρίζω τίποτα για αυτές τις περιοχές.
Υπάρχουν φιλαράκια που μένουν είτε Πάτρα είτε Βόλο, είτε κάπου αλλού στα πέριξ που θα μπορούσαν να μου πουν μερικά πράγματα σχετικά με τα συν, τα πλην και ότι άλλο θα έπρεπε να γνωρίζω;

Μια θερμή παράκληση μόνο, επειδή το θέμα είναι σοβαρό, θα ήθελα να μην καταλήξει σε παιδική χαρά τύπου "το δικό μου χωριό είναι καλύτερο απο το δικό σου".
Ιδέες, προτάσεις, σκέψεις και ΠΜ, όλα καλοδεχούμενα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
561
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Καλημέρα σε όλα τα φιλαράκια της παρέας.

Μπορεί να μη γράφω συχνά, αλλά κάθε φορά που μπαίνω εδώ νοιώθω πολύ όμορφα και ζεστά, κάτι που είναι βάλσαμο για τη ψυχή, ειδικά στη κατάσταση που έχω βρεθεί να αντιμετωπίζω.

Βλέπετε χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθεια σας σε ένα μη μοτοσυκλετιστικό θέμα, που όμως χρειάζεται επίλυση άμεσα. Δυστυχώς επιστρέψαμε απο την άλλη άκρη της Ευρώπης για να καταλήξουμε να ζούμε με μια κυριολεκτικά ψυχοπαθή συγκάτοικο στη πολυκατοικία που μας μισεί και μας κάνει τεράστιο πόλεμο νεύρων.

Ούτως ή άλλως εδώ και καιρό κοιτούσαμε να φύγουμε απο τη περιοχή που μένουμε στην Αθήνα γιατί δεν μας βολεύει, αλλά τα ενοίκια γενικότερα έχουν ανέβει σε τόσο εξωφρενικά επίπεδα, με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να βρούμε κάτι αξιοπρεπές εκτός κέντρου/κακών περιοχών. Επειδή τόσο εγώ όσο και το έταιρο ήμισυ δουλεύουμε μόνιμα απο το σπίτι, σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο να φύγουμε εκτός Αθηνών, όμως το ερώτημα είναι που;

Προφανώς πρέπει να είναι κοντά ή μεσα σε μια πόλη (μικρή/μεσαία), με υποδομές για οικογένειες και παιδιά και ιδανικά, να έχει ωραία μέρη για να πάει κάποιος (πχ πεζόδρομους, παρκάκια, αξιοθέατα, γραφικά μέρη).

Έχω βρει εξαιρετικά διαμερίσματα στη Πάτρα και το Βόλο, οπότε προσανατολίζομαι για μια απο τις δυο πόλεις, όμως δεν γνωρίζω τίποτα για αυτές τις περιοχές.
Υπάρχουν φιλαράκια που μένουν είτε Πάτρα είτε Βόλο, είτε κάπου αλλού στα πέριξ που θα μπορούσαν να μου πουν μερικά πράγματα σχετικά με τα συν, τα πλην και ότι άλλο θα έπρεπε να γνωρίζω;

Μια θερμή παράκληση μόνο, επειδή το θέμα είναι σοβαρό, θα ήθελα να μην καταλήξει σε παιδική χαρά τύπου "το δικό μου χωριό είναι καλύτερο απο το δικό σου".
Ιδέες, προτάσεις, σκέψεις και ΠΜ, όλα καλοδεχούμενα!
Όντας φοιτητής στην Πάτρα 7 χρόνια θα σου πω την γνώμη μου. Για μένα η πόλη αυτή είναι από τις πιο όμορφες πόλεις και από τις πιο κατάλληλες φοιτητικές πόλεις. Τα μέσα για να μετακινηθείς είναι αξιόλογα, σίγουρα καλύτερα από την Αθήνα, αν και αν μένεις κοντά στο κέντρο δεν θα σου χρειαστεί. Οι περιοχές τριγύρω είναι και αυτές καλά οργανωμένες γιατί μεγάλες αλυσίδες σούπερ μάρκετ έχουν καταστήματα καθώς και τράπεζες έχουν διάσπαρτα atm. Η πόλη συνδιάζει βουνό και θάλασσα πράγμα πολύ σημαντικό για εμένα γιατί τέτοια εποχή ας πούμε σε 10 λεπτά είσαι στην θάλασσα κυριολεκτικά ενώ για βουνό τα Καλάβρυτα είναι δίπλα. Η ζωή εκεί είναι σχετικά σε πιο φτηνά επίπεδα από την Αθήνα, όχι μόνο τα ενοίκια, αλλά θα το διαπιστώσεις και στην καθημερινότητα στον καφέ, στο τσιπουράκι και στο φαγητό, πράγμα που μάλλον οφείλεται στους φοιτητικούς ρυθμούς που ζει η πόλη. Αν θες ηρεμία, μπορείς να ψάξεις σε πιο έξω περιοχές ακόμα και στο Ρίο, όπου δεν θα έχει πολύ καθημερινή κίνηση και αν είσαι τυχερός μπορεί να έχεις καλή θέα. Εγώ εμένα περιοχή Αγίας Σοφίας και πραγματικά ήμουν πολύ καλά γιατί ήταν όλα κοντά, ακόμη και στο κέντρο κατέβαινα με τα πόδια (20 λεπτά μαξ).

Αυτά για αρχή, αν νομίζεις πως μπορώ να σε βοηθήσω κι άλλο εννοείται με ρωτάς.
Smileys drinking beer Emoticon Devil
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Νίκο όπου και να καταλήξεις εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

Χωρίς να έχω ζησει σε κάποια από τις δύο πολεις...αν σε έχω ψυχολογησει σωστά ο Βόλος θα σου πήγαινε καλύτερα.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Νικ και εγω σου το ειχα ξαναπει στο καφε στο Γαλαξιδι Βολος με κλειστα τα ματια φοβερη πολη
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.703
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Έχω επισκεφτεί και τις δυο πόλης . Σαν επισκέπτης και μόνο ια διάλεγα Βόλο Άνετα . Μου άρεσε παρά πολύ σαν πόλη αλλά και οι διαφυγές προς πηλιο και οι σχετικά κοντινές αποστάσεις με Τρίκαλα , Λάρισα αλλά και Γιάννενα
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Και οι δύο επιλογές έχουν πολλά κοινά Πάτρα έχεις και τα επτάνησα στα πόδια σου ,Βόλο έχεις Σκιαθο σκοπελο Αλοννησο.
Εγώ θα διαλεγα Βόλο.
Στο φινάλε αν δε σας αρέσει εκεί ,πας Πατρα
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Βόλο ξεκάθαρα....
 
Δημοσιεύσεις
102
Ηλικία
47
Περιοχή
Svalbard
Μοτοσυκλέτα
Αύρα
Όνομα
Νίκος
Να ρωτήσω κάτι; Κάτι που άκουσα από ανθρώπους που έχουν ζήσει εκεί και που διάβασα και online είναι οτι ο Βόλος έχει ένα θέμα με τη ποιότητα του αέρα, λόγω ενός εργοστασίου σκουπιδιών, και οτι υπάρχουν μέρες που δυσκολεύεσαι ακόμα και να ανασάνεις απο την δυσοδία. Ισχύει;
 

Αμπαλος

new member
Δημοσιεύσεις
281
Ηλικία
49
Όνομα
Γιαννος
Καλημερα Νικο.
Ενα σημαντικο μειονεκτημα της πολης κατα τη γνωμη μου, ειναι το εργοστασιο τσιμεντων αγετ-ηρακλης το οποιο βρισκεται σε σχετικα κοντινη αποσταση απο την πολη. Αυτο λενε οτι πολλες φορες καει για την ενεργεια του σκουπιδια που ξεφορτωνονται με πλοια στο χωρο του εργοστασιου. Επισης λενε οτι το εργοστασιο χρησιμοποιει φιλτρα για την μικροτερη επιβαρυνση της ατμοσφαιρας. Σιγουρα ομως η ατμοσφαιρα επιβαρυνεται μονο και μονο απο την υπαρξη του εργοστασιου κοντα στην πολη. Οι μετρησεις βεβαια λενε οτι ειναι στα φυσιολογικα ορια η ρυπανση.
Ποιος ξερει...?
Παντως την ασχημη μυρωδια δεν την εχω παρατηρησει ποσο μαλλον να μη μπορεις να αναπνευσεις.
 

nosferatu

new member
Δημοσιεύσεις
93
Ηλικία
44
Περιοχή
Ν. ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
TDM 850
Όνομα
Nikos
Περιοχή
Ν.ΑΧΑΙΑΣ - ΚΑΒΑΛΑ
Καλημέρα και λυπάμαι για το πρόβλημα σου,είχα κάποτε ανάλογο θέμα :(
Ζω στην Πάτρα πλέον.
Σαν πόλη δεν λέει ''πολλά''. Δεν έχει κάποιο χαρακτήρα θα έλεγα.
Κατά τα άλλα είναι μεγαλούπολη,έχει γειτονιές εκτός κέντρου που έχουν τα πάντα, έχει ζωή αλλά κυρίως πιτσιρικαρία.
Το καλύτερο για εμένα είναι πως σε απόσταση αναπνοής έχει βουνά και θάλασσες από ορεινή Αχαία μέχρι ορεινή Ναυπακτία απέναντι.
Έχει 'ενα πραγματικά τεράστιο πάρκο κάτω στο λιμάνι που για τα παιδιά είναι τέλειο αλλά και για τους ενήλικες,
τα νησιά του Ιονίου είναι σχετικά κοντά από Κυλλήνη.
Το κέντρο είναι πραγματικά εκνευριστικό στο θέμα πάρκινγκ ,μου έχει τύχει να μην μπορώ να αφήσω την μηχανή κάπου λόγο ΙΧ αλλά είναι γεμάτο με πάρκινγκ με πληρωμή .
Έχει οκ συνεργεία ,πολλούς μοτοσυκλετιστές.Κάποιες γειτονιές δεν είναι ούτε να περνάς από εκεί αλλά είναι λίγες περιπτώσεις.
Επίσης η Αθήνα είναι σχετικά κοντά.
Δεν το γράφω τοπικιστικά αλλά χτες γύρισα από Καβάλα,αν μπορούσα να διαλέξω θα επέλεγα χίλιες φορές Καβάλα και ας είναι μικρότερο μέρος,ίσως να έλεγα το ίδιο και για τον Βόλο αλλά δεν τον έχω ζήσει Teary Eyes Waving Bye
edit Το κόστος της γέφυρας είναι υπερβολικό με ιχ αν κάποιος σκέφτεται να περνάει συχνά απέναντι για βόλτα,πράγμα που αξίζει ,όλη η διαδρομή μέχρι Γαλαξίδι-Ιτέα είναι πολύ καλή ,γεμάτη παραθαλάσσια χωριά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δημοσιεύσεις
102
Ηλικία
47
Περιοχή
Svalbard
Μοτοσυκλέτα
Αύρα
Όνομα
Νίκος
Καλημέρα φιλαράκια. Είναι κανένας από Ναύπλιο ή έχει ζήσει εκεί; Θα ήθελα μερικές πληροφορίες.
 

Viper1

new member
Δημοσιεύσεις
69
Ηλικία
49
Περιοχή
Greece
Όνομα
George
Καλημέρα φιλαράκια. Είναι κανένας από Ναύπλιο ή έχει ζήσει εκεί; Θα ήθελα μερικές πληροφορίες.
Το Ναύπλιο είναι όμορφο αν θέλεις να φύγεις από το στρες μεγάλης πόλης . Προορισμός ΣΚ για άλλους . Αλλά πως προέκυψε το Ναύπλιο από Βόλο και Πάτρα ?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
εγω ειμαι απο επαρχια, εχω γεννηθει κ μεγαλωσει Σπαρτη, εχω και σπιτι (σπιταρωνα) ...ομως δεν παω να ζησω εκει, προτιμω την Αθηνα.
Θα σου προτεινα μια 3η επιλογη

Κορινθος
Η ηρεμη δυναμη, μετακομιζα αυριο.
Πηγαινε μια βολτα και καντη μια γυρα καλη...Εγω την εχω ερωτευτει

Ουτε Ναυπλιο τουριστοκατασταση, ουτε Καλαματα βλαχομπαροκ, ουτε Πατρα (μεγαλουπολη)

Και στο τσακ μπαμ εισαι Αθηνα
Για Βολο δεν εχω αποψη
 

GeorgeKor

new member
Δημοσιεύσεις
55
Περιοχή
Chaidari
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 790adv
Όνομα
George Kor
Καλημέρα φιλαράκια. Είναι κανένας από Ναύπλιο ή έχει ζήσει εκεί; Θα ήθελα μερικές πληροφορίες.

Καλαμάτα φίλε ,
Δες 1 βιντεο με το ριο ντι τζανειρο , ετσι ειναι κ η Καλαμάτα , το Ριο της νότιας ελλαδας

Πάτρα , μέτρια
Βολος καλύτερος απο Πάτρα με διαφορα

Εγω που έχω καταγωγη απο κρητη , παντως , εαν ήταν να διαλέξω , με κλειστά μάτια θα εμένα Άγιο Νικολαο ή Χανια

Αθηνα εαν δε μένεις βάρη βούλα βουλιαγμένη , να κυκλοφορείς τη μιςη ημέρα με μαγιώ πετσέτα κ παντόφλα ,ειναι ΧΑΒΟΥΖΑ

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom