Αγορά moto από εξωτερικό?

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ρωτησα για ενα ξαδερφο οχι για εμενα εννοειται!!!! Για εισαγωγη κομψης Ιταλιδας 1200 cc απο Μεγαλη Βρετανια μερια το τονιζω.
Αξια Ιταλιδας του 2014 κατασκευη 6350 λιρες. Μου απαντησε ο εκτελωνιστης-εισαγωγεας-μεταφορεας, πες στον ξαδερφο σου οτι με 10.200-10.300 γιουρο τον εχω ετοιμο, ακομη με πινακιδες τελη, κτεο,ολα, Καλημερα σας! μπαικGreeting
......και 16.500 μιλια στο κοντερ.
Εδώ πόσο έχει μια αντίστοιχη;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ρωτησα για ενα ξαδερφο οχι για εμενα εννοειται!!!! Για εισαγωγη κομψης Ιταλιδας 1200 cc απο Μεγαλη Βρετανια μερια το τονιζω.
Αξια Ιταλιδας του 2014 κατασκευη 6350 λιρες. Μου απαντησε ο εκτελωνιστης-εισαγωγεας-μεταφορεας, πες στον ξαδερφο σου οτι με 10.200-10.300 γιουρο τον εχω ετοιμο, ακομη με πινακιδες τελη, κτεο,ολα, Καλημερα σας! μπαικGreeting
......και 16.500 μιλια στο κοντερ.
Εδώ πόσο έχει το του '14 ;
Α το δα οκ.
15 χιλιάρικα για μηχανή 10ετιας .
Α ξέχασα ειν'συλλεκτικα Tooth
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Εδώ πόσο έχει το του '14 ;
Α το δα οκ.
15 χιλιάρικα για μηχανή 10ετιας .
Α ξέχασα ειν'συλλεκτικα Tooth
Και δεν φτανουν....σιγουρα για ολους που λεει και καποιος συντροχος! Tooth funny
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.832
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ρωτησα για ενα ξαδερφο οχι για εμενα εννοειται!!!! Για εισαγωγη κομψης Ιταλιδας 1200 cc απο Μεγαλη Βρετανια μερια το τονιζω.
Αξια Ιταλιδας του 2014 κατασκευη 6350 λιρες. Μου απαντησε ο εκτελωνιστης-εισαγωγεας-μεταφορεας, πες στον ξαδερφο σου οτι με 10.200-10.300 γιουρο τον εχω ετοιμο, ακομη με πινακιδες τελη, κτεο,ολα, Καλημερα σας! μπαικGreeting
......και 16.500 μιλια στο κοντερ.

Επειδή θα είναι λογικά (αν μιλάμε για κανένα MTS) κοντά στο desmo (16.500 x 1,609344 = 26.554,176Km) πες του ξαδέρφου να υπολογίζει ακόμη 600 με 1000 γιουρο για το σέρβις ανάλογα τι θα αλλάξει μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα!!!

Οποτε ας τσεκάρει ξανά αν όντως τον συμφέρει…
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Επειδή θα είναι λογικά (αν μιλάμε για κανένα MTS) κοντά στο desmo (16.500 x 1,609344 = 26.554,176Km) πες του ξαδέρφου να υπολογίζει ακόμη 600 με 1000 γιουρο για το σέρβις ανάλογα τι θα αλλάξει μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα!!!

Οποτε ας τσεκάρει ξανά αν όντως τον συμφέρει…
Το συγκεκριμενο ΕΑΝ δεν πουληθηκε εχει κανει και Desmo! Eχει αποδειξεις και φωτο Γιαννη, το κοιταξε ο ξαδερφος αυτο. Greeting
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το συγκεκριμενο ΕΑΝ δεν πουληθηκε εχει κανει και Desmo! Eχει αποδειξεις και φωτο Γιαννη, το κοιταξε ο ξαδερφος αυτο. Greeting
Χωρίς κάβα κάνα 2χιλιαρο για ότι χαλάσει δεν κοιτάς τέτοια μηχανακια
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.832
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Αν και δεν έχω αγοράσει ποτε από εξωτερικό και για εμένα αυτή τη στιγμή τα 2k είναι το κατώτατο όριο για να πεις ότι αξίζει να μπεις στην διαδικασία… υπολογίζοντας βέβαια και τα διαφορά ρίσκα που παίρνεις!
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Επειδής έχω αγοράσει παλαιότερα και μηχανή k1200gt και αυτοκίνητο από Γερμανία πλευρά....τα πάντα είναι ελεγχόμενα...πχ στην Γερμανία υπάρχουν 3 ειδών άδειες...οπότε αν κατέχεις βλέπεις το χρώμα της άδειας και ψωνίζεις....
Στην Αγγλία είναι ακόμα πιο πολύ ελεγχόμενα πάλι 3 κατηγορίες αδειών αλλά η καθεμία με δύο υποκατηγοριες α kai b....εδώ δεν ξεφεύγει τίποτα...
Τώρα για τα σέρβις έχω άπειρα παραδείγματα που γίνονται σέρβις σε μηχανάκια γειτονικά μας και πάνε σε εξουσιοδοτημενα για την σφραγίδα....
Ένα παράδειγμα μόνο του τι γίνεται όξω πας να αλλάξεις λάστιχα σε auto με μόλις ένα προφίλ παραπάνω απ αυτό που γράφει η άδεια....ο Λάστιχα σου ζητάει την άδεια και την πάει για αλλαγή στα ελαστικά....
Πείτε μου τώρα για ρίσκα....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Στο ΓΣ που έφερα από τας Αγγλίας είχε και μία σελίδα με τα ΚΤΕΟ που είχε περάσει εκεί ο προηγούμενος.
Κάποια στιγμή τον είχαν κόψει γιατί τα τακάκια ήταν φαγωμένα μερικά δέκατα του χιλιοστού περισσότερο από το επιτρεπόμενο.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.533
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Στο ΓΣ που έφερα από τας Αγγλίας είχε και μία σελίδα με τα ΚΤΕΟ που είχε περάσει εκεί ο προηγούμενος.
Κάποια στιγμή τον είχαν κόψει γιατί τα τακάκια ήταν φαγωμένα μερικά δέκατα του χιλιοστού περισσότερο από το επιτρεπόμενο.
Εδώ είμαστε πολύ μπροστά, υπάρχει η δυνατότητα και χωρίς τακάκια να πας για έλεγχο και να σε περάσουν κανονικά. Είμαστε προοδευτικοί
 

giannaros900

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
40
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Γιάννης
Υπάρχει κάποιος εδώ Ελλάδα που μπορεί να σου φέρει μηχανάκι από εξωτερικό χωρίς να εμπλακεις;

Στάλθηκε από το SM-A336B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giannaros900

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
40
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Γιάννης
Όχι από Αγγλία, από την υπόλοιπη Ευρώπη και πιο συγκεκριμένα από βελγιο

Στάλθηκε από το SM-A336B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.491
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όχι από Αγγλία, από την υπόλοιπη Ευρώπη και πιο συγκεκριμένα από βελγιο

Στάλθηκε από το SM-A336B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγω θα ελεγα να κανεις εναν κοπο να τους ρωτησεις.Και να μην κανουν μπορει να εχουν ακρες στο Βελγιο.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Φέρνουν και από Αγγλία,μέσω Ιρλανδίας,παρτους και ρώτα τους ,θα σε κατατοπισουν.
 

giannaros900

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
40
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Γιάννης
απο ιδιωτη,,εχει την εξης διαδικασια...
πας στην πρεσβεια μας και κανεις ενα συμφωνιτικο με τον πωλητη,το επικυρωνει η πρεσβεια και εχεις ενα χαρτι αντι τιμολογιου.επειδη ειμαι στη διαδικασια....προξενεια η ελλαδα εχει πολλα στην ιταλια που εδιαφερομαι.μετα το χαρτι απο το προξενειο πας σε ενα PRA(pubblico registro automobilistico) και βγαζεις ενα χαρτι που λεει οτι βγαζεις το εργαλειο απο τη χωρα και λεγεται RADIAZIONE PER ESPORTAZIONE.επισης καταθετεις την πινακιδα.η ανκονα εχει και προξενειο και PRA οποτε αφηνεις το μοτο στο λιμανι,διπλα στην αστυνομια,τους το λες οτι πας να κανεις αυτη τη δουλεια και πας με τον πωλητη για τη χαρτουρα....ειναι δυσκολο να σε πιστεψει,οντως ενας ξενος...το προβλημα ειναι αν το μηχανακι ειναι μακρια απο ανκονα ή βενετια.εκει πρεπει να οδηγησεις και για να βγαλεις πινακιδα τσολι οπως τη λενε,οι ιταλοι θελουν μια βδομαδα...
τα 4000 που λεει ο φιλος πιο πανω πιστευω οτι αναφερεται σε ακριβο μοντελο.....ο κανονας λεει 7% για μηχανακια μεχρι 800 κυβικα επι του τιμολογιου και 12% απο κει και πανω.επισης αφαιρειται με κλιμακα η παλιοτητα.το τιμολογιο ειναι λιγο μπερδεμενη ιστορια και τα τελωνια εχουν μια τιμη ταβανι προς τα κατω.αν εισαι πιο κατω πιανουν αυτη τη δικια τους.αν εισαι πιο πανω τη δικια σου.οποτε για να υπαρχει μπουσουλας λιγο,κοιτατε ποσο κανουν ελλαδα,αφαιρεστε φπα και καποιο κερδος και βρειτε την χονδρικη.αυτην εχουν τα τελωνια.επισης αν ειναι απο εμπορο,παρτε τιμολογιο εκει.δηλ αν κανει 10000ε ενα μηχανακι..ενσοματωστε το φπα μεσα στο δεκαρικο,αλλιως το ελληνικο κρατος θα ζητησει φπα.κλεινοντας οτι βαζεις μεσα,στο λιμανι εισαγωγης παιρνεις το ΔΑΟ(δελτιο αφιξης οχηματος) και πρεπεις να εκτελωνισεις μεχρι τις 15 του αλολου μηνα.εγω ειμαι σε μια διαδικασια που ψαχνω μηχανακι απο ιταλια,εχω χασει 2 γιατι πουληθηκαν bytheway,και ξερω τη διαδικασια.ο εκτελωνιστης που εχω βρει στην πατρα,παιρνει αμοιβη 150ε+φπα και κανει ολη τη χαρτουρα μα ολη.αυτα..
Το ιδιωτικό συμφωνητικό σε τι γλώσσα πρέπει να είναι;

Στάλθηκε από το SM-A336B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.533
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Το ιδιωτικό συμφωνητικό σε τι γλώσσα πρέπει να είναι;

Στάλθηκε από το SM-A336B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στη γλώσσα της χώρας αγοράς, αλλά θέλει σφραγίδα από την ελληνική πρεσβεία (πληρώνεις και ένα μικρό χαρτόσημο) στην εκεί χώρα γιατί αλλιώς η Ελλάδα δεν το δέχεται.
 

Garfield

new member
Δημοσιεύσεις
44
Ηλικία
49
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia SR Max 300
Όνομα
Ιωάννης
Σκέφτομαι αν όλα πάνε καλά από την επόμενη χρονιά να αλλάξω το δίτροχο μου. Πολύ αγαπημένο μου έιναι το Kawasaki Ninja 650 (μοντ. 2020 και μετά). Επειδή όμως τα 9 χιλιάρικα που ζητά η Kawasaki για καινούριο είναι εκτός budget μου μάλλον θα πάω για κάποιο μεταχειρισμένο. Επειδή όμως στο car.gr δεν υπάρχουν (κυρίως γιατί η ελληνική αντιπροσωπεία απο το 2020 και μετά "πετούσε αετό" και δεν νομίζω να πούλησε και πολλά) άρχισα να σκέφτομαι μήπως να δω κάποιο απο εξωτερικό π.χ. UK. Κάτι σαν το παρακάτω...
ninja650.jpg

Αξίζει λέτε να μπω στον κόπο ή να ψάξω κάτι άλλο;
 
Top Bottom