ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ADV 350 ΣΤΙΣ ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΕΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ ΜΑΣ

JOHNNY P62

new member
Δημοσιεύσεις
90
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής και Πάτρα Αχαΐας...
Μοτοσυκλέτα
HONDA NC750X DCT '24
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Αναρτήσεις και συμπεριφορά στις κακοτεχνίες του HONDA ADV 350 .
Θα ήθελα τις απόψεις μελών μας , που είναι ή ήταν κάτοχοι του συγκεκριμένου σκούτερ... το τεστάρισα δικάβαλος για λίγο, αλλά με φοβερή κίνηση στην Λ. Αθηνών και διαπίστωσα λίγο καλύτερη συμπεριφορά πίσω, απ ότι του δικού μου forza 300 του ' 20....
Οι μπροστινές με ικανοποίησαν αρκετά ... σε σημείο να μου θυμίζουν συμπεριφορά μοτοσυκλέτας....
Περιμένω γνώμες , με ανυπομονησία ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Υπερετησαμε ... και τα δώσαμε (Sh..)....! facepalm 2 Tooth
Πέραν της πλάκας για όλα τα σκούτερ όπου το μοτέρ εδράζεται στο ψαλίδι ... δεν υπάρχει λύση τουλάχιστον με την απλη κλασικη ανάρτηση των 2 αμορτισέρ.
Ο αναγκαστικός συμβιβασμός είναι μονόδρομος λόγω αριστης πρακτικότητας που προσφέρουν.
 

JOHNNY P62

new member
Δημοσιεύσεις
90
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής και Πάτρα Αχαΐας...
Μοτοσυκλέτα
HONDA NC750X DCT '24
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Υπερετησαμε ... και τα δώσαμε (Sh..)....! facepalm 2 Tooth
Πέραν της πλάκας για όλα τα σκούτερ όπου το μοτέρ εδράζεται στο ψαλίδι ... δεν υπάρχει λύση τουλάχιστον με την απλη κλασικη ανάρτηση των 2 αμορτισέρ.
Ο αναγκαστικός συμβιβασμός είναι μονόδρομος λόγω αριστης πρακτικότητας που προσφέρουν.
Συμφωνώ και επαυξάνω ... καλό χρυσό το Forza 300 του ' 20 , αλλά αν δεν το αλλάξω σύντομα, θα πάω εγώ στο συνεργείο ...abcdeσκέφτομαι πολύ σοβαρά για το NC 750X DCT...Είμαι και '' λίγο '' μεγαλούτσικος ηλικιακά...( στις 30 κλείνω τα 61 )...χαχα
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Κινητήρας στο ψαλίδι σοβαρά τώρα; Άλλος ένας υποψήφιος αγοραστής του maverick
Που να δεις το Peugeot κορυφή στην ανάρτηση ηλεκτρονική διαβάζει τον δρόμο και πράττει ανάλογα
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Συμφωνώ και επαυξάνω ... καλό χρυσό το Forza 300 του ' 20 , αλλά αν δεν το αλλάξω σύντομα, θα πάω εγώ στο συνεργείο ...abcdeσκέφτομαι πολύ σοβαρά για το NC 750X DCT...Είμαι και '' λίγο '' μεγαλούτσικος ηλικιακά...( στις 30 κλείνω τα 61 )...χαχα
Η πίσω ανάρτηση του NC δεν είναι άσχημη.
Η εμπρόσθια όμως, σε ανωμαλίες του δρόμου κάνει κάτι ξεγυρισμενες τινάγματα που νομίζεις πως θα απογειωθείς
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Η πίσω ανάρτηση του NC δεν είναι άσχημη.
Η εμπρόσθια όμως, σε ανωμαλίες του δρόμου κάνει κάτι ξεγυρισμενες τινάγματα που νομίζεις πως θα απογειωθείς
Θέλει ψιλοτερο λαδακι μέσα
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Θέλει ψιλοτερο λαδακι μέσα
Δεν μπορώ να καταλάβω.
Μου φαίνεται αρκετά *****ή, αλλά κάνει τινάγματα.
Προχθές οδήγησα το καινούριο zontes 300 ενός φίλου, αυτό που μοιάζει με on off κ η εμπρός ανάρτηση μου φάνηκε πολύ καλύτερη από την δική μου.
Έτσι κ αλλιώς όμως, επειδή θα το κρατήσω το μηχανάκι μου, μέσα στον χειμώνα θα αλλάξω όλο το πηρούνι με αυτό της adreani ή της Matris.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.654
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Και γω είχα κάμποσα σκούτερ,το μόνο που είχε βούτυρο ανάρτηση ήταν το πρώτο μου,ένα yamaha why 50 κυβικών,που είχε 1 αμορτισέρ πίσω, αλλά βέβαια είχε μικρό φερόμενο βάρος λόγω μικρού κινητήρα 50 cc..Όλα τα υπόλοιπα που ήταν πάνω από 50 cc και είχαν 2 αμορτισέρ μου ταλαιπωρούσαν την μέση,έτσι πήρα μία τύπου adventure moto voge ds500 και ησύχασα.Το NC 750 το είχα κάνει τέστ (το παλαιό) που είχε μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων απ' το νέο,και πίσω κοπαναγε λίγο.Βεβαια τότε ήμουν 2 άτομα μόνος μου.(ακόμα είμαι).χαχα.
 

JOHNNY P62

new member
Δημοσιεύσεις
90
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής και Πάτρα Αχαΐας...
Μοτοσυκλέτα
HONDA NC750X DCT '24
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Δεν μπορώ να καταλάβω.
Μου φαίνεται αρκετά *****ή, αλλά κάνει τινάγματα.
Προχθές οδήγησα το καινούριο zontes 300 ενός φίλου, αυτό που μοιάζει με on off κ η εμπρός ανάρτηση μου φάνηκε πολύ καλύτερη από την δική μου.
Έτσι κ αλλιώς όμως, επειδή θα το κρατήσω το μηχανάκι μου, μέσα στον χειμώνα θα αλλάξω όλο το πηρούνι με αυτό της adreani ή της Matris.
Αυτά είναι ανεστραμμένα ?? Και για τι κόστος μιλάμε??
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Αυτά είναι ανεστραμμένα ?? Και για τι κόστος μιλάμε??
Όχι, συμβατικά είναι, αλλά πλήρως ρυθμιζόμενα.
Τα adreani έχουν γύρω στα 700€ με τα περαστικά κ τα Matris 1000€ με τα περαστικά.
Αντίστοιχα, αλλαγή μόνο ελατηρίων, τα Matris έχουν 350€ κ τα ohlins 250€, αμφότερα με περαστικά.
 

JOHNNY P62

new member
Δημοσιεύσεις
90
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής και Πάτρα Αχαΐας...
Μοτοσυκλέτα
HONDA NC750X DCT '24
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Όχι, συμβατικά είναι, αλλά πλήρως ρυθμιζόμενα.
Τα adreani έχουν γύρω στα 700€ με τα περαστικά κ τα Matris 1000€ με τα περαστικά.
Αντίστοιχα, αλλαγή μόνο ελατηρίων, τα Matris έχουν 350€ κ τα ohlins 250€, αμφότερα με περαστικά.
Καλημέρα !!!
Τα ohlins κάπου διάβασα ότι θέλουν κάθε 2 χρόνια περίπου σέρβις... μήπως είναι πιο καλά??
Τέλος πάντων ας το πάρω με το καλό το NC μου...... και βλέπουμε χαχαχα
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Καλημέρα !!!
Τα ohlins κάπου διάβασα ότι θέλουν κάθε 2 χρόνια περίπου σέρβις... μήπως είναι πιο καλά??
Τέλος πάντων ας το πάρω με το καλό το NC μου...... και βλέπουμε χαχαχα
Καλημέρα.
Αν βάλεις μόνο ελατήρια, δεν χρειάζονται αυτά το σέρβις, αλλά το πηρούνι, όπως προβλέπεται.
Δηλαδή, αλλαγή λαδιών κ τσιμούχες.
 

JOHNNY P62

new member
Δημοσιεύσεις
90
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής και Πάτρα Αχαΐας...
Μοτοσυκλέτα
HONDA NC750X DCT '24
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Καλημέρα.
Αν βάλεις μόνο ελατήρια, δεν χρειάζονται αυτά το σέρβις, αλλά το πηρούνι, όπως προβλέπεται.
Δηλαδή, αλλαγή λαδιών κ τσιμούχες.
Ααα οκ ... έτσι ΝΑΙ!!
 

ΥΑΚΙΝΘΟΣ

new member
Δημοσιεύσεις
229
Μοτοσυκλέτα
ADV 350
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
Ν.ΔΥΤΙΚΑ
την 2 μερα που το πηρα εβαλα πισω OHLINS αλλα δεν ειδα καποια μεγαλη διαφορα.Το μπροστα ειναι αστα να πανε, βεβαια εχει μεγαλη σχεση η διαμετρος της ζαντας και το βαρος.,Τελος οπως μου ειπανε καποιοι γνωριζοντες εχει ιδαιτερη βαρυτητα με τι το συγκρινεις.
 

JOHNNY P62

new member
Δημοσιεύσεις
90
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής και Πάτρα Αχαΐας...
Μοτοσυκλέτα
HONDA NC750X DCT '24
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Ήμουν ανάμεσα στο ADV 350 και στο NC750 DCT 2023...αλλά ύστερα από αυτά που διαβάζω και από την σύντομη οδήγηση του, θα καταλήξω στο NC...
 
Top Bottom