ΑΓΟΡΑ CROSSRUNNER 800 2016

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
25
Ηλικία
25
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Καλησπερα-Καλημερα σε ολους!
Σκοπευω απο τον επομενο μηνα να αγορασω μια Crossrunner του 2016.
Η χρηση που θα κανω θα ειναι ελαχιστα πολη(καμια βολτα) ταξιδια εντος και εκτος Ελλαδος, αναβαση σε βουνα(ασφαλτο) και κανενα αρκετα βατο χωμα!
Θα ηθελα παρακαλω γνωμες και εντυπωσεις απο ανθρωπους που ειχαν επαφη με την συγκεκριμενη μηχανη, μιας και στην Ελλαδα ελαχιστοι την ειδαν..
Ευχαριστω πολυ!

ΥΓ: Επισης θα παρακαλουσα να μην μου προτεινετε το Tracer μιας και το οδηγησα και δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε!
 

Attachments

  • 315441382_141694905287702_6168940781089346982_n.jpg
    315441382_141694905287702_6168940781089346982_n.jpg
    378,2 KB · Προβολές: 41

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Για την δουλεια που το θελεις μια χαρα μηχανακι ειναι.Δεν το οδηγησα αλλα παταει καλα στον δρομο και δεν εχω ακουσει να εχει καποια θεματα.


Καλως ηρθες. Smileys drinking beer Emoticon
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.820
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Καλώς ήρθες και από εμένα. Η μηχανή που θες είναι πολύ καλή και θα κοιμάσαι ήσυχος γιατί το tracer το σηκώνουν. Τώρα έχω ακούσει για κατανάλωση όταν το κυνηγάς αλλά το μοτέρ του είναι απίστευτο. Δεν έχει μεταπώληση αλλά είναι αξιόπιστο όπως όλα τα Japan.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Το είχα κάνει test ride.
Αυτό που θυμάμαι ήταν οτι μέχρι τις 6.000στρ ήταν ένα απλό μηχανάκι, ήσυχο καθημερινό!!
Μολις όμως πέρναγε πάνω απ τις 6.000 άρχιζε το πάρτι!!
Άλλος θόρυβος απ το μοτέρ, κι ώθηση απίστευτη!!

Επίσης πολύ καλά φρένα είχε!!
Για το μπόι μου ήθελε μια πιο ψηλή προστασία απ τον αέρα!!

Κι εγώ έχω ακούσει ότι είναι κοστοβορο σε βενζίνη όταν το κυνηγάς, κι ότι θέλει καλό μάστορα για συντήρηση.

Αν το γουστάρεις να το πάρεις!
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Καλημέρα φίλε μου και με το καλό να αποκτήσεις την καλή σου.
Μιας και το θέτεις σαν ερώτηση, μας δίνεις το δικαίωμα να πούμε ο καθείς το κοντό του και το μακρύ του .......

Η Honda και δη στα V4 μοντέλα της μας έχει ιστορικά κουφάνει ολίγον ...... όπως έχει κάνει και στο παρελθόν, μετά από ένα μοντέλο με .... χμμμ ..... θέματα, βγάζει ένα σαφώς βελτιωμένο προς αποκατάσταση του κύρους της. Κλασσικό παράδειγμα η πρώτη έκδοση του VFR750 μετά τα σοβαρότατα θέματα του VF750.

Η ιστορία του Crossrunner μου το θυμίζει αυτό λίγο: τα πρώτα μοντέλα έπασχαν από κακή ποιότητα υλικών, φτωχό εξοπλισμό, περίεργη θέση οδήγησης, υψηλή τιμή και έλλειψη πρακτικότητας ...... (έμεινε και τπτ ? α ναι: μεγάλο βάρος !)

Σύμφωνα με τας μοτοσυκλετιστικάς γραφάς, σχεδόν όλα αυτά διορθώθηκαν στο μοντέλο που σε ενδιαφέρει. Υποθέτω πως θα έχεις βρει κάποια περίπτωση με καλή τιμή - ή έστω ανεκτή από εσένα - οπότε αυτό φεύγει από τη μέση.

Η λειτουργία του V4 προσωπικά μου αρέσει ιδιαίτερα: είχα στην κατοχή μου ένα VFR750 και ένα Interceptor και έχω οδηγήσει το Vtec μοντέλο της παλαιότερης γενιάς. Σε αυτόν τον τομέα δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, εκτός από την τσέπη σου αν αρχίσεις και το κυνηγάς οπότε και θα αντιληφθείς ότι η συχνή ενεργοποίηση του Vtec πονάει οικονομικώς.

Αυτό που θεωρώ σχετικά δύσπεπτο, είναι το βάρος για ένα ουσιαστικά μεσαίου κυβισμού μηχανάκι στα πάνω από 240 κιλά γεμάτο ........ για εμένα, θα αποτελούσε τροχοπέδη, αλλά ο καθένας τα περνάει από το δικό του κόσκινο προφανώς.

Το ότι δεν είναι ιδιαίτερα εμπορικό μοντέλο προσωπικά θα το θεωρούσα προσόν. Άλλωστε η μεταπώληση είναι πάντα σχετικό θέμα και κατά πολλά εξαρτώμενο από τύχη. Θα σου πρότεινα πάντως να τσεκάρεις διαθεσιμότητα ανταλλακτικών / αναλωσίμων καινούργιων και μεταχείρω και σίγουρα να έχεις υπόψη ακριβότερα σέρβις από το μέσο όρο καθώς και τη γνωριμία με καλό μηχανικό Honda με εμπειρία σε V4.

Καλοτάξιδη να είναι !
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
294
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Ένας απαράδεκτος κύριος το παρκάρει επιδεικτικά απέναντι από το καφέ που δουλεύω πακέτο.
Δεν έχω να πω τίποτα πέραν του υποκειμενικού... δηλαδή ότι είναι καύλα εμφανισιακά και μου τρέχουν τα σάλια σε καθημερινή βαση. Θα το ζηταγα βόλτα αλλά πάει σε άλλο καφε ο απαράδεκτος όπως προείπα κύριος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
25
Ηλικία
25
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Καλως σας βρηκα!
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις, η αληθεια ειναι πως για το κομματι της καταναλωσης μιλησα με αρκετους κατοχους και μου ανεφεραν οτι σε ταξιδι κυμαίνεται στα 5-6 λιτρα με κλειστο VTEC και σε επιθετικη οδηγηση γινεται καταπιολα Tooth. Η αληθεια ειναι οτι test ride δεν εχω κανει ακομη κατι το οποιο ειναι απαραιτητο αλλα πιστευω για το υψος μου( 1,87) θα ειναι οκ βαση αλλων συντροχων!
Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας!
 
Τελευταία επεξεργασία:

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Στην επιθετικη οδηγηση ολα καταπινουν.
Δια του λόγου το αληθές, σε σβέλτες βόλτες με φίλο που είχε το VFR800 Vtec (εγώ με Busa Gen1) καίγαμε ουσιαστικά τα ίδια αν όχι και λίγο παραπάνω αυτός ….

( Νταξ, δεν είχε παραζοριστεί το Busa κιόλας ! ToothToothTooth )
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Το ''15lt/100km'' πάντως που γράφει στο άρθρο είναι προφανώς λάθος, υπερβολικό νούμερο. Τέτοιο νούμερο δεν πρέπει να γράφει ούτε το VTR μου , οταν το πηγαίνεις συνέχεια πάνω από τα 220.
 

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
25
Ηλικία
25
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Με κατοχους που μιλησα μου ειπαν οτι στην πολη αν εισαι συνεχεια σε κινηση εισαι στανταρ στα 6.5-8λ/100 σε ταξιδι αν πηγαινεις μεχρι 150 που στην ουσια ειναι κλειστο το vtec ειναι αρκετα καλα στα 5 με 6.. Γενικως απο οσο καταλαβα απ την αρχη που την εψαξα την κυρια, παρα ειναι παρεξηγημενη απο τον κοσμο, και νομιζω οτι οφειλεται κατα κυριο λογο στα αρθρα των δημοσιγραφων!
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Με κατοχους που μιλησα μου ειπαν οτι στην πολη αν εισαι συνεχεια σε κινηση εισαι στανταρ στα 6.5-8λ/100 σε ταξιδι αν πηγαινεις μεχρι 150 που στην ουσια ειναι κλειστο το vtec ειναι αρκετα καλα στα 5 με 6.. Γενικως απο οσο καταλαβα απ την αρχη που την εψαξα την κυρια, παρα ειναι παρεξηγημενη απο τον κοσμο, και νομιζω οτι οφειλεται κατα κυριο λογο στα αρθρα των δημοσιγραφων!
Τα πολλά κυβικά μετά τα 150 καίνε!
Όποτε μη κολλάς εκεί αν σε ικανοποιεί στα υπόλοιπα.
 

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
25
Ηλικία
25
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Τα πολλά κυβικά μετά τα 150 καίνε!
Όποτε μη κολλάς εκεί αν σε ικανοποιεί στα υπόλοιπα.
Φιλε μου με το CBX500 που εχω τωρα σε ταξιδι φορτωμενος με τριβαλιτσα κλπ στα 140-150 καιει τα εντερα του, ασε που λενε οικονομικο κλπ. Τρομερο σαν μηχανακι οικονομικο για την πολη απλα οπως φυσικα το γνωριζα και πριν το αγορασω, δεν ειναι για το κατι παραπανω! Παρολα αυτα χρυσα βγηκαν τα λεφτα που εδωσα, 3 χρονια 0 προβληματα!
 
Top Bottom