Έλεγχος ελαστικων / ανομοιομορφια γομας

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Σήμερα που κάθισα να περάσω πιο σωστά το σωληνάκι του tutoro είδα λίγο από κοντά το πέλμα των ελαστικών μου και παρατήρησα το εξής:


Στο μπροστινό δεν είναι τόσο έντονο οπτικά και δεν ξέρω αν βοηθαει η φωτό. Αλλά στην ψηλάφηση είναι αρκετά εντονο.


Στο πίσω είναι αρκετά πιο έντονο.

Φαντάζομαι πως αυτό είναι κάτι που οφείλεται στη διαφορά της γομας ανά σημείο του ελαστικού... Σωστά;;

Επίσης έχω την εντυπωση πως μπορεί να είναι και αιτία κουνηματος στο τιμόνι αυτά τα "λέπια" που έχουν πετάξει στις αυλακώσεις του ελαστικου...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μιά χαρά είναι τα λάστιχα...
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@Pan-dvs όχι, δε λείπει κομμάτι. Απλά οι άκρες των αυλακωσεων έχουν σηκωθεί σε σχέση με το υπόλοιπο πελμα του ελαστικού.

@apache μια χαρά δε τα λες... Γιατί είναι τετράγωνα. :-(
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
@Pan-dvs όχι, δε λείπει κομμάτι. Απλά οι άκρες των αυλακωσεων έχουν σηκωθεί σε σχέση με το υπόλοιπο πελμα του ελαστικού.

@apache μια χαρά δε τα λες... Γιατί είναι τετράγωνα. :-(
Μην αγχώνεσαι τα T31 που είχα πριν ήταν χειρότερα από τα δικά σου και μόνο με 3.000 χιλιάδες χιλιόμετρα...
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Μην αγχώνεσαι τα T31 που είχα πριν ήταν χειρότερα από τα δικά σου και μόνο με 3.000 χιλιάδες χιλιόμετρα...

Αν δεν κάνω λάθος όμως σου τα άλλαξαν;; Σε φάση εγγύησης..; Ή οχι;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.400
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εισαι για αλλαγη .
Στανταρ τα κουλα που γινονται ειναι απο τα λαστιχα.
Βαλε *****ο λαστιχακι να σωθεις
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Αν δεν κάνω λάθος όμως σου τα άλλαξαν;; Σε φάση εγγύησης..; Ή οχι;
Ναι το πίσω μόνο σε εγγύηση το μπροστινό τσέπη.... Βάλε όπως είπε και ο giamar *****ό λάστιχο....
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Και που να δεις στα pilot road 4 που έχω. 170000 klm, χωρίς να έχουν ξεραθεί αλλά το πίσω πιο έντονο και το μπροστά λίγο. Οδηγικά δεν έχω θέμα και έχω καταλήξει οτι είναι απο τετραγωνισμό
 

aeriko

new member
Δημοσιεύσεις
167
Όνομα
Πάνος
Ελαστικά dunlop trailsmart max, το ιδιο μου έχει κάνει το μπροστινό . Σε αυτή την ανομιομορφία του μπροστινού αποδίδω τον σχετικά μεγάλο θόευβο των ελαστικών ιδίως στα πλαγιάσματα,
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Και που να δεις στα pilot road 4 που έχω. 170000 klm, χωρίς να έχουν ξεραθεί αλλά το πίσω πιο έντονο και το μπροστά λίγο. Οδηγικά δεν έχω θέμα και έχω καταλήξει οτι είναι απο τετραγωνισμό

Ελπίζω να εννοείς 17.000 χλμ γιατί αλλιώς δεν θα ξαναγοράσω τπτ άλλο από pilot road 4 !!!!!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
@Pan-dvs όχι, δε λείπει κομμάτι. Απλά οι άκρες των αυλακωσεων έχουν σηκωθεί σε σχέση με το υπόλοιπο πελμα του ελαστικού.

@apache μια χαρά δε τα λες... Γιατί είναι τετράγωνα. :-(
Ρε Βαγγέλη μην τρελλαινόμαστε, αφού φουμάρησες τοσα χλμ, εθνικής φυσικά και έκανε έδρα το κέντρο, ξέρω έχασες κατευθυντικότητα, αλλά το λάστιχο σου γλιστράει; Σε πουλάει;Γιατί από τις φωτό έχει πολύ ψωμί ακόμα και για να τα ισιώσεις πήγαινε ένα γρήγορο στροφιλίκι για, ας πούμε 50 χλμ, καινούργια θα γίνουν...
Εμείς οι παλιότεροι αν το λάστιχο δεν γινόταν "ξύλο" δεν το αλλάζαμε...
Αλλάξαν οι καιροί.........RollingRollingRollingRolling
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Ελπίζω να εννοείς 17.000 χλμ γιατί αλλιώς δεν θα ξαναγοράσω τπτ άλλο από pilot road 4 !!!!!

RollingRollingRollingRolling ..Έλα οκ...μου ξέφυγε ένα μηδενικό.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@apache
Όχι, δε με έχουν προδώσει καθόλου και πουθενά. Απλά με προβληματισε αυτη η ανομοιομορφια. Έχοντας τη μηχανή στο διπλό, το πίσω λάστιχο γυρνώντας το με το χέρι φαίνεται να κάνει σκαλοπάτια!

Δε σκοπεύω να τα αλλάξω στα κοντά. Και είχα σκοπό να τα πάω για λίγο στροφιλικι όπως λες... :-)
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
@apache
Όχι, δε με έχουν προδώσει καθόλου και πουθενά. Απλά με προβληματισε αυτη η ανομοιομορφια. Έχοντας τη μηχανή στο διπλό, το πίσω λάστιχο γυρνώντας το με το χέρι φαίνεται να κάνει σκαλοπάτια!

Δε σκοπεύω να τα αλλάξω στα κοντά. Και είχα σκοπό να τα πάω για λίγο στροφιλικι όπως λες... :)
Ρε Βαγγέλη αφού δεν σε πουλάνε τότε; Και εγώ Τζουμέρκα Φόρεσα τα Conti ολοκαίνουργια και πατήσαμε τόσο χώμα (Hypersport λάστιχα)...Δεν πα να γ*******θούν, δεν ξανασχολούμαι με τα λάστιχα μέχρι να δώ κάτι μεμπτό, αυτό μούλειπε τώρα ν' αλλάζω λάστιχα κάθε 6 μήνες...
 
Top Bottom