Άνοιγμα γκαζιού στη στροφή

Captainslow

new member
Δημοσιεύσεις
210
Ηλικία
56
Μοτοσυκλέτα
Peugeot2
Όνομα
captainslow
Για εμένα είναι ερώτημα αντίστοιχο του τι λάστιχα να βάλω!

θέμα δεν είναι μονοδιάστατο και ως εκ τούτου δεν μπορεί να υπάρξει μια απάντηση που να μπορέσει να καλύψει το ερώτημα σου.


Οπότε… get on your bikes, start the engine, twist your wrist and enjoy the ride!
μπαικ
Έτσι ακριβώς είναι..... Κανείς οδηγός δεν είναι ίδιος με τον άλλο.... Ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες και το δικό του οδηγικό επίπεδο .... Αλλά ο υγιής διάλογος και η πληροφορία δεν έβλαψε κανέναν.....

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Τι να προσπαθώ να πω; Από την αρχή του ποστ ρωτάω ένα πράγμα. Δε το γνωρίζω και έχω ακούσει διαφορετικές απαντήσεις. Εσύ μου είπες ότι η μηχανή ανοίγει τη τροχιά της. Ο Χούντρας στο βίντεο λέει κάτι άλλο. Κάποιος άλλος θα πει κάτι άλλο. Υπάρχουν άλλα βίντεο που αποδεικνύουν το αντίθετο. Γνώμες, απαντήσεις και αιτιολογία ζητάω.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Προσωπικά δεν ανέφερα ότι ανοίγει τροχιά η μηχανή.
 

noodles

new member
Δημοσιεύσεις
82
Ηλικία
34
Περιοχή
εξοριστος στην 8η λεωφορο
Μοτοσυκλέτα
Gsxr 1000 L9
Όνομα
Βαγγελης
τι σκεφτεται ο καθενας, τι θελει να πει ο καθενας και με ποιον τροπο απεχουν λιγο μεταξυ τους...

δεν εχω τις γνωσεις για να εκφραστω οπως πρεπει για να το κατανοησει η συνομιλητης μου.
βρηκα βιντεο που εφραζει αυτο που θελω να πω και συμφωνω 100%
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Ελπίζω να σου λύσει μερικές απορίες. Όλες θα λυθούν με κάποιο σχολείο και επανάληψη αυτού όσες φορές χρειαστεί.

 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Για παρτο αλλοιως ..... εισαι ηδη μεσα στην στροφη εχοντας κατα νου τον Ροσσι ας πουμε και ξαφνικα κοβεις το γκαζι τι θα συμβει? Υποστροφη ( ανοιγμα γραμμης και πας εξω απο την .... παραγκα). abcde
Αν παλι στο ιδιο σκηνικο ανοιγεις το γκαζι και εχεις ομως το .... "κορασον" να την γειρεις κι αλλο (λογω φυγοκεντρου) και αν τα λαστιχα σου και αν ο δρομος κραταει, τι θα συμβει?
Ταση για Υπερστροφη , που ειναι προτιμητεα ... και λες και το "ατιμε Ροσσι , σε εφαγα".....!. Tooth
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Για παρτο αλλοιως ..... εισαι ηδη μεσα στην στροφη εχοντας κατα νου τον Ροσσι ας πουμε και ξαφνικα κοβεις το γκαζι τι θα συμβει? Υποστροφη ( ανοιγμα γραμμης και πας εξω απο την .... παραγκα). abcde
Αν παλι στο ιδιο σκηνικο ανοιγεις το γκαζι και εχεις ομως το .... "κορασον" να την γειρεις κι αλλο (λογω φυγοκεντρου) και αν τα λαστιχα σου και αν ο δρομος κραταει, τι θα συμβει?
Ταση για Υπερστροφη , που ειναι προτιμητεα ... και λες και το "ατιμε Ροσσι , σε εφαγα".....!. Tooth
Σωστός ο Στέλιος
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Εγώ αν είμαι στην στροφή και δω ότι με παίρνει ανοίγοντας το γκάζι κ άλλο ταυτόχρονα θα πλαγιάσω παραπάνω έχω την αίσθηση όμως ότι η τροχιά ανοίγει . Η όχι ; Tooth
 

noodles

new member
Δημοσιεύσεις
82
Ηλικία
34
Περιοχή
εξοριστος στην 8η λεωφορο
Μοτοσυκλέτα
Gsxr 1000 L9
Όνομα
Βαγγελης
@stelios62 η υποστροφη-υπερστροφη δεν ισχυει στις μοτοσυκλετες, ειναι για αυτοκινητα.

το οτι ηθελα να πω κατι σωστο απλα δε γνωριζω τον τροπο να υποθεσω δε μετραει ετσι?
το να γνωριζω τι κανω, πως και που απλα οχι τον σωστο τροπο εκφρασης παλι οχι ε?


εγω ενας ασχετος που ξεκινησε να καβαλαει χθες ειμαι χωρις γνωσεις ακαδημαϊκου.
καλη σας συνεχεια σε οτιδηποτε...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Με όλο το σεβασμό, κάπου το χάνεις. Αν κάνεις γυροσκοπικό στρίβοντας το τιμόνι η μηχανή θα πλαγιάσει. Αν έχεις τοποθετήσει το σώμα σου σωστά θα παραμείνει σε αυτή τη θέση καθόλη τη διάρκεια της στροφής. Όταν τελειώσει η στροφή και πρέπει να συνεχίσεις ευθεία, πιέζεις το τιμόνι από την αντίθετη πλευρά και η μηχανή σηκώνεται. Και μετά ανοίγεις και άλλο το γκάζι. Μόνο με το γκάζι και εφόσον είσαι σωστά τοποθετημένος η μηχανή θα συνεχίσει να στρίβει εκεί που την έχεις βάλει. Αυτά τα έχω ξεκαθαρίσει προσωπικά. (Riding school κτλπ.)
Το ερώτημα είναι αν εκεί που είσαι μέσα στη στροφή, με σταθερό γκάζι αποφασίσεις να δώσεις λίγο ακόμα, σταθερό όχι απότομο, τι θα κάνει η μηχανή; Θα ανοίξει ή θα κλείσει τη γραμμή της;

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Για να μετριάσεις το άνοιγμα της τροχιάς με το άνοιγμα του γκαζιού, πλαγιάζεις παραπάνω.
Το πίσω φρένο χρησιμοποιείται επικουρικά παράλληλα με το γκάζι για να μετριάζει το άνοιγμα.
Βέβαια
Εξαρτάται την γνώση την εμπειρία και το περιβάλλον
Όπου μπορείς να μπεις με ανάποδο και ντριφτ.
 

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
μπορεί να έχει διευκρινιστεί ήδη,βέβαια, όμως άνοιγμα γκαζιού είναι και το maintenance throttle και το acceleration throttle.
στο μεν πρώτο, η φυσική τάση της μοτοσυκλέτας είναι να διατηρήσει την τροχιά της, στο δε δεύτερο να την ανοίξει.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
εγω ενας ασχετος που ξεκινησε να καβαλαει χθες ειμαι χωρις γνωσεις ακαδημαϊκου.
καλη σας συνεχεια σε οτιδηποτε...
Βαγγέλη κουβέντα γίνεται.

Μην σκαλώνεις και χαλιέσαι γιατί όπως δεν σε "έπιασαν" κάποιοι έτσι κι εσύ μπορεί να μην 'πιάνεις" άλλους.
Να βρεθείς με παιδιά τις παρέας για να ξέρεις ποιος και πως γράφει για αποφυγή παρεξηγήσεων.

Smileys drinking beer Emoticon
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
407
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
@noodles Δε καταλαβαίνω γιατί το παίρνεις προσωπικά και σαν επίθεση. Ρωτάω κάτι για να μάθω. Σε ένα ποστ που ακόμα και τώρα έχουμε διαφορετικές απαντήσεις, δείχνει ότι τίποτα δεν είναι απλό αν δεν υπάρχει γνώση. Μη ξεχνάς ότι είχες καταλάβει το οδηγικό μου επίπεδο από την αρχή και μου πρότεινες βιντεάκια για να μάθω να οδηγώ . Είπαμε, κουβέντα να γίνεται να μαθαίνουμε. Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει με αιτιολόγηση.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Captainslow

new member
Δημοσιεύσεις
210
Ηλικία
56
Μοτοσυκλέτα
Peugeot2
Όνομα
captainslow
μπορεί να έχει διευκρινιστεί ήδη,βέβαια, όμως άνοιγμα γκαζιού είναι και το maintenance throttle και το acceleration throttle.
στο μεν πρώτο, η φυσική τάση της μοτοσυκλέτας είναι να διατηρήσει την τροχιά της, στο δε δεύτερο να την ανοίξει.
Αυτό γίνεται αν μπεις στην στροφή και δουλεύουν οι στροφές του κινητήρα μέσα στο εύρος της ροπής του..... Αν ξεπεράσεις το εύρος αυτό και δουλεύει πολύ πιο ψηλά δλδ γίνεται ακριβώς το ανάποδο....

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
- αν τα μηχανάκια του moro gp η τα superbikes είχαν φανάρι στοπ,θα βλέπατε πως ανάβει μέσα στην στροφή,χωρίς βέβαια να κλείνει το γκάζι.


* Τάδε εφη Γ Μπούστας.


.όταν το είπε βέβαια,δεν υπήρχε το traction control που υπάρχει σήμερα
 

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
- αν τα μηχανάκια του moro gp η τα superbikes είχαν φανάρι στοπ,θα βλέπατε πως ανάβει μέσα στην στροφή,χωρίς βέβαια να κλείνει το γκάζι.


* Τάδε εφη Γ Μπούστας.


.όταν το είπε βέβαια,δεν υπήρχε το traction control που υπάρχει σήμερα
Αυτό είναι το πίσω φρένο για τον τραυματισμένο Μιρ, γι'αυτό το σκ.
Ακόμη και σήμερα το χρησιμοποιούν πολύ.
Το εμπρός φρένο, ποτέ μαζί με γκάζι.
20220918_140025.jpg
 

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
Αυτό γίνεται αν μπεις στην στροφή και δουλεύουν οι στροφές του κινητήρα μέσα στο εύρος της ροπής του..... Αν ξεπεράσεις το εύρος αυτό και δουλεύει πολύ πιο ψηλά δλδ γίνεται ακριβώς το ανάποδο....

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε πολλές στροφές κινητήρα ή/και σε πολύ υψηλές ταχύτητες (περιστροφή τροχών) η μοτοσικλέτα αλλάζει κλίση πιο δύσκολα. Άρα αρνείται να σηκωθεί ακόμα και στη επιτάχυνση,ως κάποιο βαθμό.
Αυτό εκλαμβάνεται από πολλούς ως "κλείσιμο τροχιάς".
Είναι αυτοκτονικό να προσπαθείς να κλείσεις τροχιά με το γκάζι,εκτός κι αν σε (σ.σ. τον οποιοδήποτε) λένε McCoy.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αυτό είναι το πίσω φρένο για τον τραυματισμένο Μιρ, γι'αυτό το σκ.
Ακόμη και σήμερα το χρησιμοποιούν πολύ.
Το εμπρός φρένο, ποτέ μαζί με γκάζι.
View attachment 44525



Το φαρδύτερο πεντάλ βοηθάει στο να ασκείται μεγαλύτερη δύναμη για υυο ακριβώς τον λόγο.
Έχουμε δει και μανετακια πίσω φρένου στο αριστερό γκριπ
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Σε πολλές στροφές κινητήρα ή/και σε πολύ υψηλές ταχύτητες (περιστροφή τροχών) η μοτοσικλέτα αλλάζει κλίση πιο δύσκολα. Άρα αρνείται να σηκωθεί ακόμα και στη επιτάχυνση,ως κάποιο βαθμό.
Αυτό εκλαμβάνεται από πολλούς ως "κλείσιμο τροχιάς".
Είναι αυτοκτονικό να προσπαθείς να κλείσεις τροχιά με το γκάζι,εκτός κι αν σε (σ.σ. τον οποιοδήποτε) λένε McCoy.



Περιμένω φωτό την άλλη βδομάδα με τον TROY....


Ξέρεις εσύ
 
Top Bottom