Transalp!

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σε δικάβαλο είναι νορμάλ που μου δίνει στις 5000 στροφές έως 120 ή μπούκωσε;

Γιατί αν τόσο πάει, αρχίζω να νοιώθω το νόημα των αντι-τρανσαλπικών σχολίων.
Το Αφρικα και το τρανσαλπ 600 με μαμα γραναζωμα έχουν 120 στις 5500...130 στις 6000...
Μονος διπλός δεν αλλάζει κάτι.
Όλες οι μοτο αυτών των κυβικων, εκεί τα έχουν αυτά τα χλμ...
Αμα θες χαμηλές στροφές, θες χιλιάρι η τον τάφο το NC 700
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σε δικάβαλο είναι νορμάλ που μου δίνει στις 5000 στροφές έως 120 ή μπούκωσε;

Γιατί αν τόσο πάει, αρχίζω να νοιώθω το νόημα των αντι-τρανσαλπικών σχολίων.
Μην σου πω παίζει να στο γρανάζωσε ο προηγούμενος για ρίξει στροφές! Tooth
Κάπου εκει θυμάμαι πάντως είναι.
Οταν ήμανε νιός και τρανσαλπιστής, θυμάμαι πως όλοι ψάχναμε να βρουμε πως θα πηγαίνουμε με 130 αλλά εκει στις 5000 στροφές. Λύση; Μόνο με γρανάζωμα. Οπότε 120 στις 5000 μου ακούγεται λογικό.
 

Piktis

new member
Δημοσιεύσεις
68
Ηλικία
40
Όνομα
Δημήτρης
Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση ορθότητος. Καλό χρυσό για τα επαρχιακά δίκτυα κ την παλιά εθνική αλλά σε αυτοκινητόδρομο φαίνεται αδύναμο. Έχει σίγουρα τη δύναμη χαμηλά αφού σε κοφτρες ανηφόρες χωμάτινες κ πετρωδεις ξεκινά χωρίς φόβο.
Όποιος το παίρνει λογικά ξέρει γιατί το παίρνει (κι εγώ για αρχάριος μια χαρά το διάλεξα θεωρώ)

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
N

notakos600

Guest
Το Αφρικα και το τρανσαλπ 600 με μαμα γραναζωμα έχουν 120 στις 5500...130 στις 6000...
Μονος διπλός δεν αλλάζει κάτι.
Όλες οι μοτο αυτών των κυβικων, εκεί τα έχουν αυτά τα χλμ...
Αμα θες χαμηλές στροφές, θες χιλιάρι η τον τάφο το NC 700
Δεν βρίσκεις κι αυτόν τον Σάββα όταν χρειάζεται να απαντήσει ρε γμτ. Rolling
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δεν βρίσκεις κι αυτόν τον Σάββα όταν χρειάζεται να απαντήσει ρε γμτ. Rolling
Θα το δώκω και θα πάρω Τράνσαλπ Νότη.
Ή μήπως κανά πλοίο της αγάπης και να ρωτάω πώς στρίβουνε?
Είμαι προβληματισμένος ρε φίλε το ομολογώ.cdefghigi
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση ορθότητος. Καλό χρυσό για τα επαρχιακά δίκτυα κ την παλιά εθνική αλλά σε αυτοκινητόδρομο φαίνεται αδύναμο. Έχει σίγουρα τη δύναμη χαμηλά αφού σε κοφτρες ανηφόρες χωμάτινες κ πετρωδεις ξεκινά χωρίς φόβο.
Όποιος το παίρνει λογικά ξέρει γιατί το παίρνει (κι εγώ για αρχάριος μια χαρά το διάλεξα θεωρώ)

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Δημήτρη μη μας παρεξηγείς σύντροχε για αυτά που λέμε.
Καλαμπούρι κάνουμε.
Μια χαρά μηχανάκι είναι!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση ορθότητος. Καλό χρυσό για τα επαρχιακά δίκτυα κ την παλιά εθνική αλλά σε αυτοκινητόδρομο φαίνεται αδύναμο. Έχει σίγουρα τη δύναμη χαμηλά αφού σε κοφτρες ανηφόρες χωμάτινες κ πετρωδεις ξεκινά χωρίς φόβο.
Όποιος το παίρνει λογικά ξέρει γιατί το παίρνει (κι εγώ για αρχάριος μια χαρά το διάλεξα θεωρώ)

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Για αρχάριο είναι ιδανικό.
Για χώμα σχολείο
Για δικάβαλο είναι της υπομονής
Για γρήγορη οδήγηση ή για χιλιομετροφάγος σε Ε.Ο είναι...
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Πάμε γερά σε άλλα επίπεδα!!!!


Ρε Γιάννη τι σε τσιγκλάει και τον φουντώνεις; police
Το 1150 ταξιδευε καλύτερα στην εθνική από το 1200 του 2007 που έχω. Το 1200 επαρχιακό, βουνισιο, κλειστά κομμάτια ειναι καλύτερο. Μπορείς να τα κάνεις όλα όμορφα με το 1150 με σαφώς λιγοτερα χρηματα ; Ανετααααααααααααα.. Η προσωπική μου άποψη μετα από συμβίωση και με τα 2... Smileys drinking beer Emoticon

Ορίστε... Το έριξε στο διάβασμα ήδη.. :eek:
Ναι αυτό διαβάζω και στα φορουμ.
Πιο ταξιδιάρικο το 1150 λόγω μεγαλύτερου ίχνους, βάρους και καλύτερης σέλας..

Γιατί ρε Γιάννη μου; Γιατί; Banging head
Μια χαρά είναι φιλε. Αν σε ψήνει και ψάχνεσαι βρες ένα και πάρτο. Θα σου λύσει τα χέρια και δεν θα θες να το αλλάξεις. Και θα στρίβεις σαν άρχοντας παντου και πάντα εγγυημένα!

Έτσι και πει ότι ψάχνει για 1150 θα πέσει το net σας το λέω.. Bcdefgh
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Πάμε γερά σε άλλα επίπεδα!!!!


Ρε Γιάννη τι σε τσιγκλάει και τον φουντώνεις; police


Ορίστε... Το έριξε στο διάβασμα ήδη.. :eek:


Γιατί ρε Γιάννη μου; Γιατί; Banging head


Έτσι και πει ότι ψάχνει για 1150 θα πέσει το net σας το λέω.. Bcdefgh
Τουλάχιστον ας ψαξει για ένα σωστό μηχανάκι Δημήτρη! Τρανο παράδειγμα ο Μάνος που αργησε αλλα το καταλαβε! Smileys drinking beer Emoticon Yesooops
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.338
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Τουλάχιστον ας ψαξει .................Τρανο παράδειγμα ο Μάνος που αργησε αλλα το καταλαβε!
.... μην μιλαμε για σχοινι στο σπιτι ..... των παντρεμενων .....! Hammer Smash
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Ναι μωρέ! Τι είναι 166000 χλμ; Εκεί στρώνουν αυτά. Όλοι το ξέρουν αυτό!
Όπως το βλεπει ο καθένας Αποστόλη. Κατά την γνώμη μου με σωστή συντήρηση βγάζουν πολλαααααα χιλιόμετρα! Αλλα οπως το βλεπει ο καθένας, δεν γίνεται να συμφωνούμε και σε όλα ! Smileys drinking beer Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ναι μωρέ! Τι είναι 166000 χλμ; Εκεί στρώνουν αυτά. Όλοι το ξέρουν αυτό!
τι τα περασες βρε τα boxer,,
αργα βαδιζω ζωη κερδιζω
παρε και ενα σε μιλια
 

Attachments

  • DSCF8298 - Version 2.jpg
    DSCF8298 - Version 2.jpg
    88 KB · Προβολές: 8

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
τι τα περασες βρε τα boxer,,
αργα βαδιζω ζωη κερδιζω
παρε και ενα σε μιλια
Μην το σκέφτεσαι λέμε φιλεεεεεεεεε Smileys drinking beer Emoticon Yes DancingBikeΆλλαξε και τον τίτλο του post σε gs να γίνει ο πραγματικός χαμός!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Όπως το βλεπει ο καθένας Αποστόλη. Κατά την γνώμη μου με σωστή συντήρηση βγάζουν πολλαααααα χιλιόμετρα! Αλλα οπως το βλεπει ο καθένας, δεν γίνεται να συμφωνούμε και σε όλα ! Smileys drinking beer Emoticon
Στα 100.000 θα κοιτάξω μοτοσυκλέτα αν είναι αισθητά φτηνή. Και θα την ξεψαχνίζω πριν πω το ναι για αγορά.
Στα 150.000 δεν θα κοιτάξω καν. Ποτέ.

Στατιστικά ότι έχω αγοράσει την τελευταία εικοσαετία ήταν πάντα κάτω των 50.000 χλμ (με βιβλία σέρβις και ΚΤΕΟ από όταν καθιερώθηκαν).
Κυνηγάω γενικά ξεκούραστα μοντέλα και από χέρια που μπορώ να ελέγξω το παρελθόν τους. Δηλαδή από την γύρω περιοχή.
Συνήθως τα πληρώνω και λίγο ακριβότερα, αλλά έχω αποφυγει φόλες.

Στα λίγα που αγνόησα χλμ και γενική κατάσταση επειδή είχαν χαμηλή τιμή, το πλήρωσα αργότερα. Και σταμάτησα να το κάνω.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Στα 100.000 θα κοιτάξω μοτοσυκλέτα αν είναι αισθητά φτηνή. Και θα την ξεψαχνίζω πριν πω το ναι για αγορά.
Στα 150.000 δεν θα κοιτάξω καν. Ποτέ.

Στατιστικά ότι έχω αγοράσει την τελευταία εικοσαετία ήταν πάντα κάτω των 50.000 χλμ (με βιβλία σέρβις και ΚΤΕΟ από όταν καθιερώθηκαν).
Κυνηγάω γενικά ξεκούραστα μοντέλα και από χέρια που μπορώ να ελέγξω το παρελθόν τους. Δηλαδή από την γύρω περιοχή.
Συνήθως τα πληρώνω και λίγο ακριβότερα, αλλά έχω αποφυγει φόλες.

Στα λίγα που αγνόησα χλμ και γενική κατάσταση επειδή είχαν χαμηλή τιμή, το πλήρωσα αργότερα. Και σταμάτησα να το κάνω.
Δε μπορουμε ομως να βαλουμε ολα τα μοτορια στο ιδιο τσουβαλι..
Αλλο ενα busa..αλλο ενα boxer Rt ας πουμε..
Περα απ την αντοχη (που καμια σχεση δεν εχει), σκεψου και με τι σκεπτικο το πηρε ο προηγουμενος ιδιοκτητης, και πως το δουλευε
Εγω ας πουμε δε θαπαιρνα πoτε fjr απο νεο...το πηρα γιατι ηταν 70 ετων και πηρε πρωτη μηχανη στα 48 του..
Δε θα κοιταζα καν αυτο το μοντελο αν δε βρισκοταν αυτη η περιπτωση
Βmw ομως παιρνω με 150.000χλμ , Αλλη χρηση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δε μπορουμε ομως να βαλουμε ολα τα μοτορια στο ιδιο τσουβαλι..
Αλλο ενα busa..αλλο ενα boxer Rt ας πουμε..
Περα απ την αντοχη (που καμια σχεση δεν εχει), σκεψου και με τι σκεπτικο το πηρε ο προηγουμενος ιδιοκτητης, και πως το δουλευε
Μπάμπη, εγω δεν αγοράζω και δεν με ενδιαφέρει αν είναι μέσα ή έξω απο το τσουβάλι. Είτε Βεστρομ είτε ιννοβα είτε βαραντέρο είτε RT, το ίδιο μου κάνει αν έγραψε 150.000

Θα το παρέβλεπα μόνο σε Goldwing 1500- 1800 που είναι πρακτικά αυτοκίνητα από άποψη αντοχής κινητήρα και περιφερειακών
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Και τα παλαιότερα μποξερ αυτοκινητάδικο κινητήρα έχουν . Ξέρω αρκετών συντρόχων με 250000 - 300000+ εδώ στην Ελλάδα . Κάποιοι άνοιξαν κινητήρα κιόλας να δουν τι παίζει και ήταν όλα άψογα . Ενός μάλιστα όταν του το έκλεψαν πριν λίγο καιρό , είχε περάσει τα 300000 , σε άριστη κατάσταση και το ταξίδευε συνεχώς . Όμως είναι σεβαστό τι ορίζει ο καθένας ως ψυχολογικό όριο .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπάμπη, εγω δεν αγοράζω και δεν με ενδιαφέρει αν είναι μέσα ή έξω απο το τσουβάλι. Είτε Βεστρομ είτε ιννοβα είτε βαραντέρο είτε RT, το ίδιο μου κάνει αν έγραψε 150.000

Θα το παρέβλεπα μόνο σε Goldwing 1500- 1800 που είναι πρακτικά αυτοκίνητα από άποψη αντοχής κινητήρα και περιφερειακών
drake θα σου πω μονο αυτο...]
ψαχνοντας την καταναλωση στο rt...μιλωντας με αλλους κατοχους στο νετ...(3 το συνολο)
το δουλευουν ολοι απο 3500-4500 στροφες...
πορεια εθνικη με 4000....
Ρε φιλε , ξερεις ποτε δε θα επαιρνα Ρτ με πολλα χλμ?
Αν ηταν Rolling απο μεναYesYes
 
Top Bottom