THΝ ΜΑΚΡΥΝΑ

geofust

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
53
Όνομα
Γιώργος
..... σφιξιμο αναρτησεων προσωρινα και μειωμενη ταχυτητα

Πρέπει να χαλαρώσει την πίσω και να σφίξει την μπροστά. Και κατά 99% θέλει σφίξιμο το παξιμάδι του λαιμού, οι φωστήρες της Yamaha δεν έχουν βάλει κωνικά ρουλεμάν με αποτέλεσμα να παίρνει μποσικα στα πρώτα χλμ.

Θα πάω να τους το ζητήσω...:(
 
N

notakos600

Guest
Η μηχανή δεν είχε καν εβδομάδα στο κατάστημα όταν την πήρα. Δεν νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο...
Έλεγξε την ημερομηνία κατασκευής των ελαστικών πριν πειράξεις οτιδήποτε.
Στη συνέχεια ζάντες και ζυγοσταθμιση.
Ξεκινάς από κάτω προς τα πάνω και από πίσω προς τα εμπρός όταν έχεις κουνηματα.
 

geofust

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
53
Όνομα
Γιώργος
Mπροστινο ελαστικο 99,999999 %.... στραβοβαλμενο , στραβοσκελετωμενο, οτι θες λες ..... παντως μην την ψαχνεις με αλλα και τρελλαινεσαι . Αλλαγη αμεσα και ζυγοσταθμιση. :)

Είμαι ήδη στην αναζήτηση για το ποιά θεωρούνται καλύτερα...
 

geofust

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
53
Όνομα
Γιώργος
Έλεγξε την ημερομηνία κατασκευής των ελαστικών πριν πειράξεις οτιδήποτε.
Στη συνέχεια ζάντες και ζυγοσταθμιση.
Ξεκινάς από κάτω προς τα πάνω και από πίσω προς τα εμπρός όταν έχεις κουνηματα.

Thank
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
..... κατα την επιβραδυνση (χωρις φρενα ) και μεσα σε μια συγκεκριμενη μικρη περιοχη ταχυτητας το εμφανιζομενο τρεμουλο ...... που εξαφανιζεται ομως πιο πανω ή πιο κατω απο την συγκεκριμενη αυτη περιοχη ειναι καθαρα θεμα ελαστικου ........ τι , γιατι , και πως και αφου .... μας το εξηγεις μετα την αλλαγη του.

Σποντίτσα????;););)

... δεν ειναι σποντα ειναι κανονικη μομφη ... να ειμαστε και λογικοι , αλλο ο γιαπωνεζος ναυτης και αλλο ο ευρωπαιος καντηλαναφτης ... ! Dancing
 

geofust

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
53
Όνομα
Γιώργος
..... κατα την επιβραδυνση (χωρις φρενα ) και μεσα σε μια συγκεκριμενη μικρη περιοχη ταχυτητας το εμφανιζομενο τρεμουλο ...... που εξαφανιζεται ομως πιο πανω ή πιο κατω απο την συγκεκριμενη αυτη περιοχη ειναι καθαρα θεμα ελαστικου ........ τι , γιατι , και πως και αφου .... μας το εξηγεις μετα την αλλαγη του.

Θα ενημερώσω άμεσα...

... δεν ειναι σποντα ειναι κανονικη μομφη ... να ειμαστε και λογικοι , αλλο ο γιαπωνεζος ναυτης και αλλο ο ευρωπαιος καντηλαναφτης ... ! Dancing

Η αλήθεια είναι πως το μόνο ευρωπαικό όχημα που είχα, ήταν μία Vespa του ΄60 κάτι, στην οποία έμαθα να οδηγάω. Τα τελευταία 30 χρόνια είχα μόνο....ναυτάκια... οπότε δεν μπορώ να εκφράσω άποψη... :rolleyes:
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Είμαι ήδη στην αναζήτηση για το ποιά θεωρούνται καλύτερα...

Kανε πρωτα μια ζυγοσταθμιση και βλεπεις τι θα κανεις.Καινουργια ειναι τα λαστιχα δεν ειναι εποχες για να πεταμε λεφτα αν δεν υπαρχει λογος.
 

geofust

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
53
Όνομα
Γιώργος
Kανε πρωτα μια ζυγοσταθμιση και βλεπεις τι θα κανεις.Καινουργια ειναι τα λαστιχα δεν ειναι εποχες για να πεταμε λεφτα αν δεν υπαρχει λογος.

Μέχρι να τελειώσω την αναζήτηση, θα έχουν παλιώσει....
Γράφω τουλάχιστον 100 σε καθημερινή βάση...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μέχρι να τελειώσω την αναζήτηση, θα έχουν παλιώσει....
Γράφω τουλάχιστον 100 σε καθημερινή βάση...

Πρεπει πρωτα να βρεις το προβλημα και μετα να κανεις αλλαγες,γιατι αν συνεχισει να υπαρχει θα σου χαλασει και τα καινουργια.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Λάστιχα έχω τα Dunlop που είχε και έχω 5.500χλμ. Το κάνει όμως από την αρχή, είτε με topcase είτε όχι. Φυσικά και δεν το κρίνω όταν έχει αέρα. Η αλυσίδα είναι εντάξει. Όσο για τις ρυθμίσεις, ειμαι ο πλέον αδαής...
Στο κατάστημα που ρώτησα για το τρέμουλο στη χαμηλή ταχύτητα, μου απάντησαν πως είναι φυσιολογικό... Δεν με κάλυψε και τόσο...
Να πας να ρυθμίσεις το Sag και να κοιτάξεις τον λαιμό οπωσδήποτε
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Η μηχανή δεν είχε καν εβδομάδα στο κατάστημα όταν την πήρα. Δεν νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο...
Το δικό μου το παλιό 2017 μοντέλο είχε στραβή ζάντα από μαμά και λάστιχο στραβό τα D222 που φοράει είναι τραγικά αν κοιτάξεις τα συγκεκριμένα δεν υπάρχουν στον κατάλογο της Dunlop.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σποντίτσα????;););)
Ναι για ρώτα τον κύριο Στέλιο τι έχει να πει για τα Multistrada που χορεύουν σε όλες τις ρυθμίσεις πάνω από 150;
 

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
Τα Δ222 είναι για τον μπέο.
Τα πέταξα στα 5Κ....και πολύ τα άφησα.
Έχε το νου σου και την αλυσίδα, είναι κάπως "ευαίσθητες"
 

geofust

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
53
Όνομα
Γιώργος
Τα Δ222 είναι για τον μπέο.
Τα πέταξα στα 5Κ....και πολύ τα άφησα.
Έχε το νου σου και την αλυσίδα, είναι κάπως "ευαίσθητες"
Ευαίσθητες ;;;
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
@geofust ριξε μια ματια ...

...... γι΄αυτο γελαγανε οι ιδιοκτητες Ducati και Moto-Guzzi , τω καιρω εκεινω ..... οπου ακομη και στην ευθεια καποια δυνατα και αξιοπιστα μεν μηχανακια ...... ητανε ακρως επικινδυνα δε .......!abcde

Παντως το πρωτο προβλημα που αναφερει ο φιλος geofust ( τρεμουλο κατα την επιβραδυνση σε ορισμενο φασμα ταχυτ.) δεν εχει σχεση με το δευτερο προβλημα του και με την αναπτυσσομενη ταλαντωση γενικως ( οπως δειχνει και το video) ...... και που σιγουρα ειναι θεμα αναρτησεων κυριως , σκελετου , ελαστικων και γενικως αυτο που λεμε κρατημα.

Να μας δειξεις και το αλλο βιντεο οταν θελανε να φρεναρουν ...... καποια μηχανακια ....!

Good post
 

geofust

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
53
Όνομα
Γιώργος
Μετά απο διάβασμα 29 σελίδων για την.....μακρυά του Μάνου, δεν κατάφερα να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα σε δύο ερωτήματα που με απασχολούν, για το δικό μου Tracer GT...
1. Σε πτωτική ταχύτητα, απο 70 έως 50 χλμ/ώρα, αφήνοντας τα χέρια, ο μπροστινός τροχός ''παίζει'' έντονα. Θα μου πεις τώρα ...γιατί να αφήσω τα χέρια? Ας μείνουμε όμως στην πρώτη απορία...
2. Μετά τα 170 χλμ/ώρα (με χέρια αυτή τη φορά) κουνάει πολύ το πίσω μέρος...

Ενδέχεται να φταίνε τα μαμά ελαστικά ή πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο?


Απάντηση στη δική μου ερώτηση . Αλλαξα ελαστικά και λυθήκαν όλα !!!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Απάντηση στη δική μου ερώτηση . Αλλαξα ελαστικά και λυθήκαν όλα !!!
Τα D22 που φοράει μαμά είναι επιεικής απαράδεκτα Για πες μου το τιμόνι σου τρέμει σε χαμηλές ταχύτητες άμα αφήσεις τα χέρια;
 
Top Bottom