Tenere 700 vs Tenere world raid

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!
ειμαι μεταξυ αγορας tou tenere 700 standard εκδοσης και του world raid.
εχω δει και εχω διαβασει διαφορα , και οπως κ σεις φανταζομαι ξερω τις διαφορες στα χαρτια..
Ειναι καποιος που ναχει σχετικη εμπειρία κ απο τα 2 ???
Ειναι οντως καλυτερη η οδική συμπεριφορά της world raid στο χωμα που λενε? η τα παραλενε??
Κ κατι που δε το βρισκω,
τα ελατηρια στα πιρουνια εμπρος ειναι ιδια και στα 2 μοντελα??
(Για τα πιρουνια οκ ,ξερουμε τις διαφορες, αλλα για τα ελατηρια μεσα δε ξερω..)
το θεμα μου δλδ για το ποια να παρω απο τις 2 ειναι περισσότερο το θεμα με τις αναρτησεις
ε κ καπως η θεση του σωματος οσο αφορα τις διαφορες στη σελα.
 

GeorgeKor

new member
Δημοσιεύσεις
55
Περιοχή
Chaidari
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 790adv
Όνομα
George Kor
To απλό παρε κ το διαμορφώνεις οπως εσυ θες μετα απο κανενα χρονο που θα το οδήγησεις , ειναι πιο ελαφρύ κ εχει πληθώρα αξεσουάρ βελτίωσης καθως κ αναρτήσεις πιο σκληρές , αλλα εκει θα πλήρωσεις πολλα χρηματα
Πριν το παρεις δοκίμασε κ το Tuareg 660
Πολλοι το βγαζουν καλύτερο


Το Τ7 , το χω οδηγήσει κ ειναι παρα πολυ καλο , στα χρηματα του ….για ελλαδα κ νησιά πιστεύω εινΑι το νο1 on -off διοτι εινΑι αξιοπιστο κ με πόλυ καλο ροπάτο μοτερ … παντως ειναι πιο προσανατολισμένο για off road , εαν κινείσαι πολυ στο χώμα παρτο με κλειστά τα μάτια
Το μονο ελλατωμα που του βρίσκω ειναι οτι δεν εχει υποπλαίσιο κ η εξάτμιση εαν πέσεις δεξιά , μπορει να στραβώσει το πλαίσιο ή/και να στραβωσει η βάση στήριξης της ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.705
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
To απλό παρε κ το διαμορφώνεις οπως εσυ θες μετα απο κανενα χρονο που θα το οδήγησεις , ειναι πιο ελαφρύ κ εχει πληθώρα αξεσουάρ βελτίωσης καθως κ αναρτήσεις πιο σκληρές , αλλα εκει θα πλήρωσεις πολλα χρηματα
Πριν το παρεις δοκίμασε κ το Tuareg 660
Πολλοι το βγαζουν καλύτερο


Το Τ7 , το χω οδηγήσει κ ειναι παρα πολυ καλο , στα χρηματα του ….για ελλαδα κ νησιά πιστεύω εινΑι το νο1 on -off διοτι εινΑι αξιοπιστο κ με πόλυ καλο ροπάτο μοτερ … παντως ειναι πιο προσανατολισμένο για off road , εαν κινείσαι πολυ στο χώμα παρτο με κλειστά τα μάτια
Το μονο ελλατωμα που του βρίσκω ειναι οτι δεν εχει υποπλαίσιο κ η εξάτμιση εαν πέσεις δεξιά , μπορει να στραβώσει το πλαίσιο ή/και να στραβωσει η βάση στήριξης της ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ως κάτοχος θα συμφωνήσω στο 100% με τον κύριο στο βίντεο . Μου έκανε εντύπωση πως τα έπιασε όλα και από τι κατάλαβα από τεστ ραιντ αλλά και τον τρόπο σκέψης του γενικά .

επίσης θα συμφωνήσω στο ότι μίλησε για το Dct και το manual mode .
πραγματικά το dct είναι φτιαγμένο για να το δουλεύεις στο manual , πρόσφατα έκανα τεστ ραιντ το crf 1100 με dct , το οδήγησα στο manual και δεν υπάρχει απλά , σηκωνόμουν όρθιος και φανταζόμουν αυτό το δούλεμα στο χώμα και δεν βλέπει καμία άλλη μηχανή …

Τώρα για το τενερε δεν το έχω οδηγήσει αλλα η μηχανή θέλεις να την γουστάρεις και στο μάτι . Αν του φιλού του αρέσει τόσο το τενερε δεν νομίζω να παρακάμψει
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.819
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Φίλος το έχει το απλό και δεν το σκέφτεται καν,οι λόγοι είναι απλοί και ξεκάθαροι. Ποιος ο λόγος να βγάλουν το ίδιο μηχανάκι με ένα μεγάλο ρεζερβουάρ και ένα ομολογουμένως όμορφο και καλαίσθητο τάμπλετ για όργανο? Μα γιατί απλά δεν θα πούλαγε. Εδώ στην Ελλάδα δεν χρειάζεται απλά θα κάνεις ένα γέμισμα παραπάνω,το παραπάνω βάρος όμως θα είναι εκεί χωρίς επιδόσεις και είς βάρος τις απολαύσεις στο χώμα, πράγμα που διαπρέπει εκεί το τενερε. Εγώ θα έπαιρνα το απλό φίλε μου εκτός και πας ταξίδι και δεν σε καλύπτει αλλά χάνεις αλλά πράγματα και μην ξεχνάς και τι κόστος αγοράς που είναι επιπλέον.
 

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Φίλος το έχει το απλό και δεν το σκέφτεται καν,οι λόγοι είναι απλοί και ξεκάθαροι. Ποιος ο λόγος να βγάλουν το ίδιο μηχανάκι με ένα μεγάλο ρεζερβουάρ και ένα ομολογουμένως όμορφο και καλαίσθητο τάμπλετ για όργανο? Μα γιατί απλά δεν θα πούλαγε. Εδώ στην Ελλάδα δεν χρειάζεται απλά θα κάνεις ένα γέμισμα παραπάνω,το παραπάνω βάρος όμως θα είναι εκεί χωρίς επιδόσεις και είς βάρος τις απολαύσεις στο χώμα, πράγμα που διαπρέπει εκεί το τενερε. Εγώ θα έπαιρνα το απλό φίλε μου εκτός και πας ταξίδι και δεν σε καλύπτει αλλά χάνεις αλλά πράγματα και μην ξεχνάς και τι κόστος αγοράς που είναι επιπλέον.
Για το απλο με βλεπω ..αν επαιρνα το world raid θα τοπαιρνα μεταχειρησμενο, οχι καινουργιο..
Εχει 2 βδομαδες που πουλησα το xt660z tenere που ειχα για 4+ χρονια
κ μεχρι τον Μαρτιο θαχω καταληξει σε ποιο απο τα 2.
Βεβαια αν παρω το απλο ,επειδη θελω το tech kamo 23' ,
θα πρεπει να αποφασησω νωριτερα μιας που θα πρεπει να παιξει καποια προκαταβολη πριν την παραγγελια.
Συνηθισμένος παντως απο το μεγαλο τεποζιτο του xt660z ,με τα ''48'' αλογα και με 200 κιλα γεματο, το θεμα ογκου τοχω.
Το ερωτημα μου παραμένει για τις αναρτησεις παντως... αν αξιζουν τοσο οσο λενε στο world raid
κ αν εχουν τα ιδια ελατηρια εμπρος world raid και απλο...
Οσο αφορα το tuareg δε χρειαζεται να πω τπτ,
απλα το μηχανακι αυτο το βρισκω αντιαισθητικο στο μαξιμουμ..
Κ κατι που δε λενε, ισως επειδη δε το γνωριζουν,ειναι οτι απο τη δεξια πλευρα του καταλύτη βγαζει πυρηνο αερα ,οχι απλα ζεστο.
Καλοκαιρι παμε κ για μπανιο με τη μηχανη, με μαγιο μεν αλλα κ με μποτακι στα ποδια,
ε , δεν ειμαι για τετοιες καψες.
Δε με απασχολει καθολου το Aprilia, μυδεν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.819
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Για το απλο με βλεπω ..αν επαιρνα το world raid θα τοπαιρνα μεταχειρησμενο, οχι καινουργιο..
Εχει 2 βδομαδες που πουλησα το xt660z tenere που ειχα για 4+ χρονια
κ μεχρι τον Μαρτιο θαχω καταληξει σε ποιο απο τα 2.
Βεβαια αν παρω το απλο ,επειδη θελω το tech kamo 23' ,
θα πρεπει να αποφασησω νωριτερα μιας που θα πρεπει να παιξει καποια προκαταβολη πριν την παραγγελια.
Συνηθισμένος παντως απο το μεγαλο τεποζιτο του xt660z ,με τα ''48'' αλογα και με 200 κιλα γεματο, το θεμα ογκου τοχω.
Το ερωτημα μου παραμένει για τις αναρτησεις παντως... αν αξιζουν τοσο οσο λενε στο world raid
κ αν εχουν τα ιδια ελατηρια εμπρος world raid και απλο...
Οσο αφορα το tuareg δε χρειαζεται να πω τπτ,
απλα το μηχανακι αυτο το βρισκω αντιαισθητικο στο μαξιμουμ..
Κ κατι που δε λενε, ισως επειδη δε το γνωριζουν,ειναι οτι απο τη δεξια πλευρα του καταλύτη βγαζει πυρηνο αερα ,οχι απλα ζεστο.
Καλοκαιρι παμε κ για μπανιο με τη μηχανη, με μαγιο μεν αλλα κ με μποτακι στα ποδια,
ε , δεν ειμαι για τετοιες καψες.
Δε με απασχολει καθολου το Aprilia, μυδεν.
Το θέμα γούστου είναι καθαρά προσωπικό, άλλα αρέσουν σε εσένα και άλλο σε εμένα καταλαβαίνεις. Εγώ σου απάντησα μόνο στο θέμα πρακτικότητας και για να ακούσεις μια δεύτερη τρίτη γνώμη. Η επιλογή είναι δική σου. Εμένα πάντως το Τουαρέγκ μου αρέσει χαχαχά, αλλά άλλο μου αρέσει και αλλο θέλω να το αγοράσω!! Είμαι πιο πολύ στο πρακτικό κομμάτι γιατί δεν θα μπορώ να έχω παραπάνω από μια μηχανές και ψάχνω την καλύτερη ενδιάμεση λύση στο γούστο μου.
 

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Το θέμα γούστου είναι καθαρά προσωπικό, άλλα αρέσουν σε εσένα και άλλο σε εμένα καταλαβαίνεις. Εγώ σου απάντησα μόνο στο θέμα πρακτικότητας και για να ακούσεις μια δεύτερη τρίτη γνώμη. Η επιλογή είναι δική σου. Εμένα πάντως το Τουαρέγκ μου αρέσει χαχαχά, αλλά άλλο μου αρέσει και αλλο θέλω να το αγοράσω!! Είμαι πιο πολύ στο πρακτικό κομμάτι γιατί δεν θα μπορώ να έχω παραπάνω από μια μηχανές και ψάχνω την καλύτερη ενδιάμεση λύση στο γούστο μου.
Ναι φιλε μου ,φυσικα ...δεν υπαρχει θεμα !!
εμεις ναμαστε καλα !!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το εργαλείο το έχει φίλος από πέρσι το χω οδηγήσει και πριν την αναβάθμιση των αναρτήσεων γιατί τώρα φοράει Ohlins και με τις αναρτήσεις της μαμά.
Γεγονός είναι ότι με της ohlins το μηχανάκι έχει πάει σε άλλα επίπεδα βέβαια στο θέμα του τεπόζιτου υπάρχει θέμα ειδικά σε μέρη πού τα βενζινάδικα είναι δυσεύρετα εγώ θα έλεγα αυτή τη διαφορά χρημάτων για το ride να τα διαθέσεις για τις ohlins, το μηχανάκι θα πάει σε άλλο πλανήτη με έναν συμβιβασμό στην αυτονομία βέβαια.
 

Georgev

new member
Δημοσιεύσεις
401
Ηλικία
32
Όνομα
Γιώργος
Το εργαλείο το έχει φίλος από πέρσι το χω οδηγήσει και πριν την αναβάθμιση των αναρτήσεων γιατί τώρα φοράει Ohlins και με τις αναρτήσεις της μαμά.
Γεγονός είναι ότι με της ohlins το μηχανάκι έχει πάει σε άλλα επίπεδα βέβαια στο θέμα του τεπόζιτου υπάρχει θέμα ειδικά σε μέρη πού τα βενζινάδικα είναι δυσεύρετα εγώ θα έλεγα αυτή τη διαφορά χρημάτων για το ride να τα διαθέσεις για τις ohlins, το μηχανάκι θα πάει σε άλλο πλανήτη με έναν συμβιβασμό στην αυτονομία βέβαια.
+1 πάρε το απλό και τουμπανιασε το
 
Top Bottom