Scorpion trail 2 σε ktm1290 sas

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Ευχαριστω αδερφέ αντεύχομαι απο καρδιάς!!!!καμια βόλτα ποτέ θα πάμε;

Όλο και κάποιο παλληκάρι βγάζει κάποια βόλτα κοντινή ή μακρινή... Πρίν λίγο ο Αποστόλης έβγαλε μια κοντινούλα για καθημερινή για όσους μπορούν. Καινούργιος είμαι και εγώ και μπορώ να σου πώ ότι έχω γνωρίσει από κοντά εξαιρετικά παιδιά.
Δεν είμαι σίγουρος αν θα πάω γιατί έχω βαρύ πρόγραμμα αυτή την εβδομάδα αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα βρεθούμε. Περιμένω για το επόμενο ΣΚ αν θα βγεί κάτι εφόσον ο καιρός μας το επιτρέψει. Από Πέμπτη δίνει να έρχονται από ΒΔ καλές καταιγίδες με τα μέχρι τώρα δεδομένα.

Τετάρτη πρωί οποίος μπορεί και θέλει μια βόλτα σφηνάκι για καφεδάκι με ολίγον διαδρομή από Μαγούλα προς Δερβενοχωρια και κατάληξη στη Χασιά για καφεδάκι !!! Καιρού επιτρέποντος!! :D
Συνάντηση στις 09:45,μιζα ή μανιβέλα στις 10 στο βενζινάδικο που συναντάμε στο δεξί μας χέρι μετά το Θριάσιο νοσοκομείο!!

https://maps.app.goo.gl/qnxnK36PzUKRv55N8

Η διαδρομή :

https://maps.app.goo.gl/i45Q8jPoLJCeg8796
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μεγαλύτερο φουρφελο από το 1290 δεν πρόκειται νά βρείς ακόμα και με.σκηρη προσπάθεια...
 

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
Απ'ότι διαβάζω υπάρχει θέμα με τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης σε 1290 S και R.
Αν είσαι μέσα στην εγγύηση κάνε μια επίσκεψη σε ένα εξουσιοδοτημενο, δε χάνεις τίποτα.
 

Naspio1972

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
51
Περιοχή
Πεντελη
Μοτοσυκλέτα
Ktm1290 sas
Όνομα
Nikos Aspiotis
Απ'ότι διαβάζω υπάρχει θέμα με τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης σε 1290 S και R.
Αν είσαι μέσα στην εγγύηση κάνε μια επίσκεψη σε ένα εξουσιοδοτημενο, δε χάνεις τίποτα.
Τρίτη πρωί...ευχαριστω

Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Απ'ότι διαβάζω υπάρχει θέμα με τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης σε 1290 S και R.
Αν είσαι μέσα στην εγγύηση κάνε μια επίσκεψη σε ένα εξουσιοδοτημενο, δε χάνεις τίποτα.
Ναι ενώ τα αλλάξεις είναι όλα χάρμα... Μόνο για το Tracer ξέρουν να λένε... *****ΈΣ...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ναι ενώ τα αλλάξεις είναι όλα χάρμα... Μόνο για το Tracer ξέρουν να λένε... *****ΈΣ...
Αφου αυτο πουλαει σαν ζεστο ψωμι.
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.516
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Απ'ότι διαβάζω υπάρχει θέμα με τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης σε 1290 S και R.
Αν είσαι μέσα στην εγγύηση κάνε μια επίσκεψη σε ένα εξουσιοδοτημενο, δε χάνεις τίποτα.
Τα dunlop πρωτης τοποθετησης τα αντικατεστησε η ιδια η εταιρεία με pirreli και οπου δεν υπηρχε διαθεσιμο εβαλε το metzeler το next. Aπο φιλους που εχουν το ιδιο μηχανακι επειδη ειναι πολλα τα αλογα τα 12000 χλμ ειναι το οριο τους.

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Naspio1972

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
51
Περιοχή
Πεντελη
Μοτοσυκλέτα
Ktm1290 sas
Όνομα
Nikos Aspiotis
Τα dunlop πρωτης τοποθετησης τα αντικατεστησε η ιδια η εταιρεία με pirreli και οπου δεν υπηρχε διαθεσιμο εβαλε το metzeler το next. Aπο φιλους που εχουν το ιδιο μηχανακι επειδη ειναι πολλα τα αλογα τα 12000 χλμ ειναι το οριο τους.

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/
Ευχαριστώ Γρηγόρη
 

Naspio1972

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
51
Περιοχή
Πεντελη
Μοτοσυκλέτα
Ktm1290 sas
Όνομα
Nikos Aspiotis
καλησπέρα στην παρέα..λοιπόν η κατάσταση έχει ως εξής:

1. Να είμαι και τυχερός που έβγαλαν τέτοια χιλιόμετρα, στις 10κ αρχίζει η κατιούσα της ζωής τους....
2. Να μην ξαναμπώ αττική ή εθνική, είναι λαστιχοφάγοι... ακόμα και ένα 20%της ζωής τους να έκαναν φτάνει να τα ξεκάνει
3. το μπροστινό την ακούει περισσότερο απο το πίσω
4. Αν δεν κάνεις παράξενα πράγματα, θα μπορούσες να αλλάξεις μόνο το μπροστά, θα μου έδινε ένα λάστιχο καβάτζα στις 3 αλλαγές(3 λάστιχα μπροστά και 2 πίσω)
5. Battlax Α41 , δείκτη ταχύτητας w δεν υπάρχουν, περιμένουμε τα καράβια...
6. Dunlop trailmax meridian η καλύτερη επόμενη επιλογή, λίγο πιο σκληρά ότι και αν συνεπάγεται αυτό.

Τέλος σε 4 που ρώτησα(δυο γνωστοί και δυο λιγότερο γνωστοί), βρήκα 4 διαφορετικές τιμές, η ψηλότερη από την χαμηλότερη 45ευρώ διαφορά(20% της τιμής),με 245euro η καλύτερη

καλή συνέχεια!
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
καλησπέρα στην παρέα..λοιπόν η κατάσταση έχει ως εξής:

1. Να είμαι και τυχερός που έβγαλαν τέτοια χιλιόμετρα, στις 10κ αρχίζει η κατιούσα της ζωής τους....
2. Να μην ξαναμπώ αττική ή εθνική, είναι λαστιχοφάγοι... ακόμα και ένα 20%της ζωής τους να έκαναν φτάνει να τα ξεκάνει
3. το μπροστινό την ακούει περισσότερο απο το πίσω
4. Αν δεν κάνεις παράξενα πράγματα, θα μπορούσες να αλλάξεις μόνο το μπροστά, θα μου έδινε ένα λάστιχο καβάτζα στις 3 αλλαγές(3 λάστιχα μπροστά και 2 πίσω)
5. Battlax Α41 , δείκτη ταχύτητας w δεν υπάρχουν, περιμένουμε τα καράβια...
6. Dunlop trailmax meridian η καλύτερη επόμενη επιλογή, λίγο πιο σκληρά ότι και αν συνεπάγεται αυτό.

Τέλος σε 4 που ρώτησα(δυο γνωστοί και δυο λιγότερο γνωστοί), βρήκα 4 διαφορετικές τιμές, η ψηλότερη από την χαμηλότερη 45ευρώ διαφορά(20% της τιμής),με 245euro η καλύτερη

καλή συνέχεια!

Είδες που αγχώθηκες ότι κάτι δεν πάει καλά.... όλα πάνε σούπερ...
Για 3 προς 2 αλλαγές χλωμό το κόβω.... 2 προς 1 ναι...
Τα Α41 είναι εξαιρετική επιλογή σε V ταχύτητα εφόσον δεν τρώγεσαι για χωματάκι έστω 90/10 γιατί εκεί θα δείς πολύ πιο σύντομα το μπροστινό να θέλει άλλαγμα...
Τα Dunlop trailmax meridian έχουν φάει ήδη πανευρωπαϊκή ανάκληση, απορώ πως τα προτείνουν.
Μεγάλη υπόθεση τα λάστιχα και σηκώνει κουβέντα με καφέ....
 

tsampouski

new member
Δημοσιεύσεις
68
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 1000 xt

tyfhoon
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Πειραιάς
Στα ίδια περίπου km. είχα την ίδια φθορά στο μπροστινό ενώ το πίσω δούλευε άνετα με ένα καινούργιο μπροστινό ακόμη.
Με σωστές πιέσεις πάντα πάρκιν κτλ. όπως κατάλαβα και όπως λένε και τα παιδιά εδώ μέσα με τα tc και τις ρυθμίσεις που έχουν έτσι φθείρονται πια.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Δυστυχώς άργησα να δω το θέμα σου φίλε... Έχω δει πολλούς να έχουν τόσο χάλια λάστιχο. Σε άλλους το μπροστά.. σε άλλους το πίσω. Σε μερικούς και τα δυο. Κάποιοι ιδιοκτήτες ειχαν τέτοια χάλια από τις 7000 χλμ.

Αναρωτιέμαι γιατί τα λάστιχα πρώτης τοποθετησης είναι τόσο χάλια... :-(
Όταν ήταν καινουργια παντως ήταν φοβερά στο κράτημα.
Κι εγώ δε νομίζω πάντως να τα ξαναβάλω.
Όταν τα αλλάξεις κανε και μια καλή ζυγοστάθμιση!
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
αγοράζω μετοχές bridgestone....

Για μένα έχεις επιλογές αρκετές, φτάνει να ξεκαθαρίσεις το που θα κινήσε. Άμα βγάλεις ΟFF το ΤC θα έχεις πλήρη ομοιογένεια και στα 2 λάστιχα, μπρος πίσω φιτίλια θα είναι.... abcde
 

Naspio1972

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
51
Περιοχή
Πεντελη
Μοτοσυκλέτα
Ktm1290 sas
Όνομα
Nikos Aspiotis
Για μένα έχεις επιλογές αρκετές, φτάνει να ξεκαθαρίσεις το που θα κινήσε. Άμα βγάλεις ΟFF το ΤC θα έχεις πλήρη ομοιογένεια και στα 2 λάστιχα, μπρος πίσω φιτίλια θα είναι.... abcde
Δεν το βγάζω το tc για να μπορώ να ανοίγω με λίγο πιο ήσυχο το κεφάλι μου...τότε σίγουρα 6α είναι και τα δύο φιστίκια συμφωνώ!!!

Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Naspio1972

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
51
Περιοχή
Πεντελη
Μοτοσυκλέτα
Ktm1290 sas
Όνομα
Nikos Aspiotis
Δυστυχώς άργησα να δω το θέμα σου φίλε... Έχω δει πολλούς να έχουν τόσο χάλια λάστιχο. Σε άλλους το μπροστά.. σε άλλους το πίσω. Σε μερικούς και τα δυο. Κάποιοι ιδιοκτήτες ειχαν τέτοια χάλια από τις 7000 χλμ.

Αναρωτιέμαι γιατί τα λάστιχα πρώτης τοποθετησης είναι τόσο χάλια... :-(
Όταν ήταν καινουργια παντως ήταν φοβερά στο κράτημα.
Κι εγώ δε νομίζω πάντως να τα ξαναβάλω.
Όταν τα αλλάξεις κανε και μια καλή ζυγοστάθμιση!
Δεν εινα7 η πρώτη τοποθέτηση νομίζω και η δεύτερη το ίδιο θα είναι...6α παίξω με battlax που τόσα χρόνια αυτά έβαζα και ήμουν happy

Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Naspio1972

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
51
Περιοχή
Πεντελη
Μοτοσυκλέτα
Ktm1290 sas
Όνομα
Nikos Aspiotis
Στα ίδια περίπου km. είχα την ίδια φθορά στο μπροστινό ενώ το πίσω δούλευε άνετα με ένα καινούργιο μπροστινό ακόμη.
Με σωστές πιέσεις πάντα πάρκιν κτλ. όπως κατάλαβα και όπως λένε και τα παιδιά εδώ μέσα με τα tc και τις ρυθμίσεις που έχουν έτσι φθείρονται πια.
Έχεις αλλάξει μόνο το μπροστά και το πίσω σε κρατησε;

Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
...τότε σίγουρα 6α είναι και τα δύο φιστίκια συμφωνώ!!! ....Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

κατάλαβα τι εννοείς αλλά έσκασα στα γέλια..... RollingRolling

όσα λάστιχα και να αλλάξεις το ίδιο φαινόμενο θα αντιμετωπίσεις....

Εγώ θα αλλάζω και τα 2 για πολλούς λόγους....
 

Naspio1972

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
51
Περιοχή
Πεντελη
Μοτοσυκλέτα
Ktm1290 sas
Όνομα
Nikos Aspiotis
Έχεις αλλάξει μόνο το μπροστά και το πίσω σε κρατησε;

Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το σκέφτομαι να το κάνω...

Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom