Royal enfield - Himalaya LS 410

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Λοιπών, το έχω στην κατοχή μου εδώ και σχεδόν ενάμιση χρόνο και έχω κάνει 14.500 χλμ (περίπου) εντός Αθήνας η σε ταξίδια εντός, εκτός, άσφαλτο, χώμα (σχετικά light καταστάσεις) τα περισσότερα δικάβαλο.

Τα προβλήματα που παρουσίασε μέχρι στιγμής είναι τα εξής:
Διαρροή από το ψευτοκάπακο κεφαλής (μπήκε καινούρια κόλα από την αντιπροσωπεία) και μετά από 14.000 χλμ δεν ξανά δάκρυσε.
Κόπηκε η πίσω σχάρα την κόλλησα 2 φορές αλλά τελικά έβαλα άλλη πιο ενισχυμένη από το https://www.hitchcocksmotorcycles.com/home
Επίσης εκτός από λάδια και φίλτρα έχω γρασάρει τα ρουλεμάν του λαιμού και του μοχλικού.

Μέχρι στιγμής παίρνει με την πρώτη μπροστά κρατάει ρελαντί και δουλεύει απροβλημάτιστα.
Στο θέμα των επιδόσεων είναι σαν να έχεις ένα 250 αλλά επειδή έχει αρκετά περισσότερη ροπή δεν σε προβληματίζει κάπου εκτός από την εθνική που εκεί ταξιδεύεις με 100-120 και τελική κάπου στα 135 ανάλογα καταστάσεων....

Για τις πρώτες εντυπώσεις μπορείτε να διαβάσετε και εδώ
https://royalenfieldclub.gr/forum/i...field-himalayan/&do=findComment&comment=57331

Αυτά για την ώρα ....
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Λοιπών, το έχω στην κατοχή μου εδώ και σχεδόν ενάμιση χρόνο και έχω κάνει 14.500 χλμ (περίπου) εντός Αθήνας η σε ταξίδια εντός, εκτός, άσφαλτο, χώμα (σχετικά light καταστάσεις) τα περισσότερα δικάβαλο.....Τα προβλήματα που παρουσίασε μέχρι στιγμής είναι τα εξής:..............Αυτά για την ώρα ....

...... ακουσα παντως να λενε οτι ενας 1 χρονος μετραει για 7 ...... αλλα για ποιον και γιατι δεν καταλαβα ......!Giving
 
N

notakos600

Guest
Αγαπημένη και καψούρα από εποχής 350.
Πολύ όμορφη εναλλακτική και η Hymalaian και από ότι δείχνει αρκετά αξιόπιστη.
Η μετακίνηση και το touring με λίγα άλογα σε βάζει σε άλλο τριπακι.
Η αλήθεια είναι πως είναι μετρημένα στα δάχτυλα τα σύγχρονα χαμηλοροπα μηχανάκια μεσαίου κυβισμού που να είναι συγχρόνως και όμορφα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.422
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Χθες ειδα εναν Ολλανδο αν δεν κανω λαθος με ενα τετοιο, στον παραδρομο της εθνικης ,κατεβαινε προς Λαρισα.
Ειχε κοτσαρει και ενα μικρο τρέηλορ με ροδες ποδηλατου .
Δεν σταματησα να τον βγαλω φωτο .
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εμένα μ'αρέσει! Με κοροϊδεύουν εδώ οι φίλοι σε συζητήσεις που το αναφέρω, αλλά πραγματικά το γουστάρω. Δεν ξέρω αν θα το αγόραζα πάντως, επειδή το χώμα το έχω κόψει εντελώς, οπότε χάνει την λογική μια τέτοια αγορά για εμένα. Πάντως για μερικούς που πάνε και αγοράζουν γιαπωνέζικα δυομισάρια ψευτοεντουράκια εικοσαετίας και περνάνε πιο πολύ χρόνο στα συνεργεία να τα φέρουν στα ίσα τους, το REH είναι ανώτερο για να μπουν στον κόσμο του χώματος οικονομικά. Μέσα σε 2 χρόνια το καινούριο θα τους έχει βγει φτηνότερα απο τα μεταχειρισμένα σαπάκια.

(Έχετε παρατηρήσει πως τα 250αρια εντουράκια 20ετίας διατηρούν αμετάβλητη τιμή σαν μεταχειρισμένα εδώ και χρόνια; WTF! Έχουν περάσει απο 20 διαφορετικούς ιδιοκτήτες που τα έλιωσαν και ακόμη ζητάνε διχίλιαρα!)abcdefgh
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Και εγώ το συμπαθώ πολύ, αλλά αν είναι να αποτελεί τη μοναδική μηχανή του δικού μου γκαράζ θα πρέπει να έχει λίγη δύναμη παραπάνω. Να μπορεί να ταξιδεύει με 120-130 στα αναγκαία περάσματα από την Εγνατία κ.λ.π Ίσως αν βγει με το μοτέρ του Continental/Ιnterceptor να το δω πιο σοβαρά. Με τη σημερινή του μορφή το θεωρώ καλό για επαρχιακό & χώμα μόνο.
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Δεν είναι εντουρακι!!! Πάει στο χώμα αλλά όχι το ίδιο καλά όπως τα 250 εντουρακια.
Ίσως λόγο βάρους απόστασης από το έδαφος και διαδρομών αναρτήσεων, ίσως πάει καλύτερα από άλλα πιο μεγάλα...

Αν έπρεπε να το εντάξω σε μια κατηγορία θα το έβαζα στα τουριστικά παντός δρόμου (ότι και να σημαίνει αυτό)...

Έχει πολύ χαμηλό κέντρο βάρους είναι άνετο δεν έχει κραδασμούς δεν κουράζει είναι οικονομικό και στην χρήση και στην συντήρηση και λατρεύει το επαρχιακό δίκτυο.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν είναι εντουρακι!!! Πάει στο χώμα αλλά όχι το ίδιο καλά όπως τα 250 εντουρακια.
Ίσως λόγο βάρους απόστασης από το έδαφος και διαδρομών αναρτήσεων, ίσως πάει καλύτερα από άλλα πιο μεγάλα...

Αν έπρεπε να το εντάξω σε μια κατηγορία θα το έβαζα στα τουριστικά παντός δρόμου (ότι και να σημαίνει αυτό)...

Έχει πολύ χαμηλό κέντρο βάρους είναι άνετο δεν έχει κραδασμούς δεν κουράζει είναι οικονομικό και στην χρήση και στην συντήρηση και λατρεύει το επαρχιακό δίκτυο.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
Είναι λίγο δύσκολη η ένταξη του σε κάποια κατηγορία. Οι Αμερικάνοι αναβάτες έχουν καταλήξει στο εξης: Παρότι το REH δεν είναι εντούρο, μπορεί να μυήσει κάποιον στο χώμα πολύ καλύτερα απο ένα εντουράκι250 κυβικών, λόγω της ροπής τρακτέρ που έχει, και να τον βοηθήσει να περάσει απο πολύ δύσκολα κομμάτια που άλλα on off δεν θα τα καταφέρουν.

Σε σχέση με το χώμα το τοποθετούν σε μια κατηγορία κάτι καλύτερο απο μεσαίο ον οφ (KLR, GS650 klp) αλλά χειρότερο απο πιο εντελώς πολιτικά εντούρο όπως πχ DRZ400.

Ιδιόμορφο μηχανάκι. Για να το πεις τουριστικό πάντως πρέπει να είσαι της υπομονής.
 
N

notakos600

Guest
Εμένα μ'αρέσει! Με κοροϊδεύουν εδώ οι φίλοι σε συζητήσεις που το αναφέρω, αλλά πραγματικά το γουστάρω. Δεν ξέρω αν θα το αγόραζα πάντως, επειδή το χώμα το έχω κόψει εντελώς, οπότε χάνει την λογική μια τέτοια αγορά για εμένα. Πάντως για μερικούς που πάνε και αγοράζουν γιαπωνέζικα δυομισάρια ψευτοεντουράκια εικοσαετίας και περνάνε πιο πολύ χρόνο στα συνεργεία να τα φέρουν στα ίσα τους, το REH είναι ανώτερο για να μπουν στον κόσμο του χώματος οικονομικά. Μέσα σε 2 χρόνια το καινούριο θα τους έχει βγει φτηνότερα απο τα μεταχειρισμένα σαπάκια.

(Έχετε παρατηρήσει πως τα 250αρια εντουράκια 20ετίας διατηρούν αμετάβλητη τιμή σαν μεταχειρισμένα εδώ και χρόνια; WTF! Έχουν περάσει απο 20 διαφορετικούς ιδιοκτήτες που τα έλιωσαν και ακόμη ζητάνε διχίλιαρα!)abcdefgh

Δεν είναι On-Off όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, απλά αν χρειαστεί να περάσει από χώμα, θα το κάνει χωρίς πρόβλημα.
Σχετικά τώρα με τα σαπάκια που αναφέρεις σε πληροφορώ πως οργώνουν ακόμη τα βουνά, πολλές φορές χωρίς να έχουν αλλάξει ούτε μια φορά πιστόνι...
Ας μην μπερδεύουμε τις έννοιες και τα μηχανάκια Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν είναι On-Off όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, απλά αν χρειαστεί να περάσει από χώμα, θα το κάνει χωρίς πρόβλημα.
Σχετικά τώρα με τα σαπάκια που αναφέρεις σε πληροφορώ πως οργώνουν ακόμη τα βουνά, πολλές φορές χωρίς να έχουν αλλάξει ούτε μια φορά πιστόνι...
Ας μην μπερδεύουμε τις έννοιες και τα μηχανάκια Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Εμείς; Αυτές οι παλιοεταιρίες με το μάρκετινγκ τους τα κάνουν όλα!Smileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom