R 1250 RS

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Θεωρώ έχει να κάνει παραπάνω με το γούστο, παρα με αντικειμενικά κριτήρια.
Σιγουρα.. Όλα είναι γούστο.. Πάντως το παλιό paneuropian 1100 ήταν λιμουζίνα και τρένο.. καμιά σχέση με τη μλκια 1300 που ψαρεύει στα 180..Πιο καινούριο δε σημαίνει πάντα καλύτερο. Βασικά πάνε να τα κάνουν πιο εύκολα αυτό έχω καταλαβει
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Δεν ειναι ψυχολογικο μονο ή οικονομικο το θεμα..
Οντως καποια μηχανακια εχουν αφησει εποχη και πανω σε αυτα "πατησαν" οι εταιρείες κ προσπαθησαν να βγαλουν νεα μοντελα τα οποια ομως δεν ηταν το ιδιο..
Πχ Africa 650 εγινε 750 κ τωρα 1000..
Αν εβγαιναν κ τα 3 καινουργια τωρα εγω πχ θα διαλεγα το 750..
Επισης το ktm duke..
Βγηκε το 620 καλό πρωτοπόρος, μετά 640 πανικός , με το 690 ερωτευτηκαμε κ μετα εβγακε αυτο το εκτρωμα που δεν μπορουν να το πουλησουν ουτε αν το χαρίσουν..
Σιγουρα ειναι ωραια τα καινουργια κτλ αλλα καποια μοντελα καλο θα ηταν να τα αφηναν ως ειχαν κ απλα να τα εβγαζαν συνέχεια μιας κ κοινο να τα αγορασει θα υπηρχε..και παραλληλα ας εβγαζαν αλλα μοντελα χωρις να θεωρείται αντικαταστάτης του παλιου..
Σκεφτειτε να εβγαζε τωρα η bmw πχ ενα 1150 adv καινούργιο στα 12000ευρω...
Τι θα γινοταν?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σιγουρα.. Όλα είναι γούστο.. Πάντως το παλιό paneuropian 1100 ήταν λιμουζίνα και τρένο.. καμιά σχέση με τη μλκια 1300 που ψαρεύει στα 180..Πιο καινούριο δε σημαίνει πάντα καλύτερο. Βασικά πάνε να τα κάνουν πιο εύκολα αυτό έχω καταλαβει

Γι' αυτό κι εγώ οδηγάω το παλιό Caponord που έχει αντρικό συμπλέκτη και σκορτσάρει χαμηλά, και όχι το καινούριο το χιλιοδιακόσιο, το εύκολο, το φλώρικο.
Εχω πέσει στα σκληρά! Τα αντρουά!

Αμ πώς!

 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν ειναι ψυχολογικο μονο ή οικονομικο το θεμα..
Οντως καποια μηχανακια εχουν αφησει εποχη και πανω σε αυτα "πατησαν" οι εταιρείες κ προσπαθησαν να βγαλουν νεα μοντελα τα οποια ομως δεν ηταν το ιδιο..
Πχ Africa 650 εγινε 750 κ τωρα 1000..
Αν εβγαιναν κ τα 3 καινουργια τωρα εγω πχ θα διαλεγα το 750..
Επισης το ktm duke..
Βγηκε το 620 καλό πρωτοπόρος, μετά 640 πανικός , με το 690 ερωτευτηκαμε κ μετα εβγακε αυτο το εκτρωμα που δεν μπορουν να το πουλησουν ουτε αν το χαρίσουν..
Σιγουρα ειναι ωραια τα καινουργια κτλ αλλα καποια μοντελα καλο θα ηταν να τα αφηναν ως ειχαν κ απλα να τα εβγαζαν συνέχεια μιας κ κοινο να τα αγορασει θα υπηρχε..και παραλληλα ας εβγαζαν αλλα μοντελα χωρις να θεωρείται αντικαταστάτης του παλιου..
Σκεφτειτε να εβγαζε τωρα η bmw πχ ενα 1150 adv καινούργιο στα 12000ευρω...
Τι θα γινοταν?
Υπάρχουν μηχανάκια που πολύ απλά η συνταγή πέτυχε...βλεπε αφρικα 650 και 750.Το paneuropian 1300 ας πούμε αποσύρθηκε απ την αγγλική αστυνομία αφού σκοτώθηκαν στους αυτοκίνητο δρόμους, και πήραν bmw. To st1100 θεωρείτε ακόμα και τώρα κορυφαίο touring.. Και βγήκε το 92.Ανετα το ξαναπαίρνα..
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Ωραιο δεν λεω, αλλα σε αυτη τη κατηγορια θα κοιτουσα για z1000sx πχ..
Μιας κ ας μην γελοιομαστε οποιος παρει τετοιο στυλ μηχανη θελει λιγο κατι παραπανω σε θεμα αποδοσης απο οτι μπορει να δωσει ενας boxer, σε συγκριση παντα με v4 πχ ή τετρακυλινδρο σε σειρά..

Δεν θα διαφωνήσω, άλλωστε αυτός ήταν και ο ένας λόγος που έτζασα το 1200GS LC που είχα για ένα τρίχρονο.
Απλά εικάζω (καθώς δεν έχω προσωπική πείρα) ότι το RS είναι σεταρισμένο καλύτερα για δρόμο σε σχέση με το GS και βέβαια ότι ο 1250 κινητήρας βγάζει το κατιτίς του παραπάνω από τον 1200. Φαντάζομαι (όπως και στο LC GS), ότι το τράβηγμα από χαμηλά καθώς και τα μεσαία του θα είναι πολύ ικανοποιητικά και απλά το όποιο θέμα θα είναι στα ψηλά, έως στα πολύ ψηλά.
Πρακτικά δεν θα το θεωρούσα πολύ μεγάλο θέμα, καθώς άσχετα από τα λεγόμενα του συναφιού μας, σπάνια κινείται κανείς παρατεταμένα με πολύ ψηλές ταχύτητες (240+).
Θυμάμαι από το Busa φόρουμ που αν μας άκουγε κανείς, ποτέ δεν πέφταμε κάτω από 280 ......... :eek::eek::eek: :D
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Χαχαχ! Ετσι ακριβως! Αθηνα Θεσνικη το ειχαμε ολοι σε 3 ωρες! Κ εγω μεχρι Βολο πηγα σε 1κ45 λεπτα κ εκανα το σταυρό μου...
Απλα οπως κ να το δει κανεις η bmw οτι και να κανει παντα θαχει τον boxer με τελεβερια της κτλ ως ναυαρχιδα..
Ολα τα αλλα μοντελα της που είναι rotax τετρακυλινδρα κτλ ειναι πολυ καλα δε λεω, αλλα ο ανταγωνισμός ειναι πολυ μεγαλος απο τζαπαν μεριά κ εκει δεν αστειεύονται οι ιαπωνες καθ ότι τα τετρακυλινδρα τους ειναι οπως κ να το δεις αθάνατα κ δυνατά..ενω τα αντιστοιχα της bmw κάπου θα σου πεταξει κ ενα error κ μια antenna ring κ θα μεινεις μ@λακας! Χαχαααχ!
Είπαμε στα on off την συγχωρούμε γιατι είναι διαφορετικη κ σε οποιον αρεσει..
Αλλα σε κατηγοριες που εχουν εστω κ μιση λεξη σπορ δε μπορω να φανταστω boxer...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δ
Θυμάμαι από το Busa φόρουμ που αν μας άκουγε κανείς, ποτέ δεν πέφταμε κάτω από 280 ......... :eek::eek::eek: :D

Φιλε δεν ξέρω...εγώ βλέπω τον @apache πχ και δεν ξέρω τι να του προτείνω να αγοράσει.
Ο άνθρωπος όπως τα λέει, σπάνια πάει κάτω απο 200.

Ρε Μάνο....δεν παίρνεις ένα bandit να δεις άσπρη μέρα; 250+ λέμε Stoned Emoticon
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Πάρε ένα γιαπωνέζικο.. .. Ασε τις απομιμησεις.
Μηχανές τουρισμού μόνο πενφε.. Και gs εννοείτε. Εκεί έχει το πάνω χέρι και τεράστια πείρα.. Το πρώτο rt βγήκε δεκαετία 70.
Θυμάμαι το 89 που λανσαρε το k1 ως σπορ μηχανή... Με 1550 μεταξονιοHammer Smash

Σχετικές έννοιες είναι αυτές ....
Έχοντας περάσει από τζαπάνια ST όπως VFR, ZZR, Busa (οκ, hyper-touring το λέγανε αυτό, αχαχαχαχ), δεν βρίσκω να υπολείπεται σε κάτι από την εμπειρία ή την ισχύ το K1300S. Κάτι λάδια που φτύνει μετά από ένα χρόνο ακινησίας του τα συγχωρώ - με πολλά καντήλια βέβαια :mad::mad:

Τυχαίο ότι δεν είναι boxer ? Όχι.
Τυχαίο ότι δεν το βγάζει πλέον η BMW γιατί θέλει να λανσάρει πιο δυναμικά τις άλλες σειρές της ? Ξανά μανά όχι ......

Χμμμμμ cdefghigicdefghigi
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Απατσιε πολύ ψάχνεσαι φιλαράκι, ανεβάζεις μοντέλα, μας κ@λωνεις (βλ. Kawasaki versys 1000SE) και δεν παίρνεις τίποτα στο φινάλε.
Άιντε δώσε το tracer που το θέλει κόσμος, και αμήχανος όπως θα σαι, θα πάρεις μηχανή σε χρόνο dt. RollingRollingRolling
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Αμα σου πω ότι μιλάω με άτομο που έχει και τα 2 και προτιμά το 1100 τι θα πεις;.το 1200 τοχει μόνο για δικαβαλο λόγω ιππων
Γεροντολαγνοι....

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Θυμάμαι όταν βγηκε το ΤΑ700. Οι 650άρηδες το έφτυσαν με το καλημέρα. Καλύτερο το παλιό.
Το VFR 1200, γραφανε στο VFRforum πως αυτό δεν είναι καν VFR

Σωστά και τα δύο!



Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Απατσιε πολύ ψάχνεσαι φιλαράκι, ανεβάζεις μοντέλα, μας κ@λωνεις (βλ. Kawasaki versys 1000SE) και δεν παίρνεις τίποτα στο φινάλε.
Άιντε δώσε το tracer που το θέλει κόσμος, και αμήχανος όπως θα σαι, θα πάρεις μηχανή σε χρόνο dt. RollingRollingRolling
Όλο μέλι μέλι και από τηγανιτές τίποτα!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όλο μέλι μέλι και από τηγανιτές τίποτα!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όταν φάτε τηγανίτα θα είναι μία αλλά βαθειά....RollingRollingRollingRollingRollingRolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Γεροντολαγνοι....

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είναι και το αισθητικό της υπόθεσης..
1100 ή 1150 RT μου αρέσουν πολύ...
.μια απ τα ίδια . Καλά, εγω είχα βρει και 1150ρτ στην ίδια τιμή καθαροτατο, και δεν προχώρησα γιατί με χαλαγε το φανάρι μπροστά.. 1200αρι ούτε να μου το χάριζαν..

Αν πας για 1150 έχει 2-3 θέματακια σε σχέση με το 1100..(πιο αξιόπιστο το 1100)
 
N

notakos600

Guest
Είναι και το αισθητικό της υπόθεσης..

.μια απ τα ίδια . Καλά, εγω είχα βρει και 1150ρτ στην ίδια τιμή καθαροτατο, και δεν προχώρησα γιατί με χαλαγε το φανάρι μπροστά.. 1200αρι ούτε να μου το χάριζαν..

Αν πας για 1150 έχει 2-3 θέματακια σε σχέση με το 1100..(πιο αξιόπιστο το 1100)
Σέρβο να μην έχει φίλε, όλα τα άλλα τα φέρνεις βόλτα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν κάνει .
136 ίππους .
Τι να λεμε
136 μουλάρια, αν ανοίξουμε τρίτες δεν θα με ξαναδεί στην ζωή του...
 
Top Bottom