New 2024 Yamaha Super Tenere 1200 Special Adventure

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Γιατί δεν έβαλαν τον τρικύλινδρο;
 

dadrider3

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
FJR1300A 2013
Όνομα
Δημήτρης
Ίδιο και απαράλλαχτο.
Για ΗΠΑ και Καναδά καθώς στην Ευρώπη σταμάτησε η εισαγωγή του εδώ και τρία χρόνια.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.427
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Το S Tenere ανέκαθεν είχε όλο το πακέτο να πάει μπροστά,κινητήρα,αναρτήσεις,εξοπλισμό,στήσιμο,τιμή.
Απορώ γιατί δεν πούλησε όπως έπρεπε.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.476
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πρόκειται για ένα εξαιρετικό μηχανάκι ,το μόνο μείον ΚαΤεΜε η θέση οδήγησης που σε βάζει μέσα κι όχι πάνω στο μηχανακι
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πρόκειται για ένα εξαιρετικό μηχανάκι ,το μόνο μείον ΚαΤεΜε η θέση οδήγησης που σε βάζει μέσα κι όχι πάνω στο μηχανακι
Και αργό σαν τον τάφο.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.427
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Δεν έχει να κάνει ρε Μάνο,τα άλογα σε όλα τα μοντέλα ίδια ήταν.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν έχει να κάνει ρε Μάνο,τα άλογα σε όλα τα μοντέλα ίδια ήταν.
Δεν ξέρω τι έφταιγε ρε Νίκο, αλλά το μηχανάκι δεν πάει, ήμουν έτοιμος να το τσιμπήσω αλλά με χάλασε απίστευτα το γκάζι του, δεν είχε την ροπή ούτε το στήσιμο του Πενφέ....
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.810
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Και αργό σαν τον τάφο.
Καί από βάρος? Έχω ακούσει είναι λίγο βαριά, μήπως και λίγο πιο ακριβή για τον εξοπλισμό πού είχε?. Στο moto in action είχε ένα αφιέρωμα για την μηχανή και ειλικρινά έχει και τις απαντήσεις. Ωραίο βίντεο πάντως και εγώ θα την αγόραζα μίας και τα γκάζια δεν αποτελούν προϋπόθεση για εμένα. Είναι και πανέμορφη.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.476
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δεν ξέρω τι έφταιγε ρε Νίκο, αλλά το μηχανάκι δεν πάει, ήμουν έτοιμος να το τσιμπήσω αλλά με χάλασε απίστευτα το γκάζι του, δεν είχε την ροπή ούτε το στήσιμο του Πενφέ....
Σε σχέση με τον κανίβαλο που καβαλουσες πριν ,ναι.
Γι'αυτό νομίζω ότι ήσουν επηρεασμενος και έψαχνες τον τρικυλινδρο .
Για τεχνολογία του '11 το μηχανάκι αυτό είναι αποδεκτό.
Εννοείται πως σε γκάζια δε συγκρίνεται με τα νεότερα πεμφε ή τράημπφ.
Για εμένα είναι πολύ καλό ,έτσι το είδα ,αλλά δεν με αρέσει που σε βάζει μέσα κι όχι πάνω.
Γι'αυτό σταμάτησα να το κοιτάω .
Αλλιώς το έπαιρνα χαλαρα
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Aργο σαν ταφο ρε Μανο δεν το λες,αλλα και παλι μιλαμε για ταξιδιαρικο μηχανακι.
Το μηχανάκι δεν αγαπήθηκε ούτε από τους ορκισμένους Yamahaκηδες κυρίως λόγω του γκαζιού του, η μαμά Yamaha είναι αλλοπρόσαλη και δεν ακούει τους αναβάτες της, κυρία μου έχεις ένα θαυμάσιο 3κύλινδρο μοτέρ πανάλαφρο οικονομικό και γρήγορο, βάλτο σε ένα adventure consept αφού έχεις την τεχνογνωσία να κλάψουνε μανούλες (δες τι έγινε με το TENERE 700), έχεις 4κύλινδρο πανγρήγορο μοτέρ και το έχεις βάλει στο κολοβό ΜΤ10 που για να κάτσεις πρέπει να έχεις μαυρη ζώνη στο καράτε, κάντο το ρημάδι Tracer 10 για να κλάψουν και οι υπόλοιπες μανούλες, αλλά αγρόν ηγόραζε...
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.427
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Μάνο όταν το πρωτόβγαλε το ΤΕΝΕRE δεν υπήρχε η σειρά ΜΤ 09 και 07 ! Η ΥΑΜΑΗΑ Τοποθέτησε ένα δικύλινδρο μοτέρ φτιαγμένο ειδικά για το S T.
Θα μου πεις μπορούσε να βάλει το 3κύλινδρο μοτέρ κατόπιν και να φτιάξει ένα Tracer πιο touring.Θεωρώ πως δεν είναι και τόσο καλή ιδέα.
Αφ ενός θα έκοβε τις τρελλές πωλήσεις του 'απλού' τρέισερ χωρίς να είναι σίγουρο ότι το 1200 θα πούλαγε τόσο καλά.
Αφ ετέρου υπάρχουν και οι τεχνικές δυσκολίες,έχεις σχεδιάσει μια μοτοσυκλέτα από την αρχή και στη μέση της καριέρας της πας να της αλλάξεις μοτέρ.Δεν είναι τόσο εύκολο γιατί πρέπει ταυτόχρονα να πειράξεις αναρτήσεις-φρένα-στήσιμο κάτι που μεταφράζεται σε αύξηση του κόστους R & D και μάλιστα κατακόρυφο γιατί πρόκειται για μερεμέτια που πρέπει να αποδειχτεί ότι συνεργάζονται αρμονικά με τα υπάρχοντα.

Και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τα γκάζια θα σώσουν την κατάσταση Μανόλη,κοίτα το Explorer 1200 με τα 135 άλογα πόσο περπάτησε. Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μάνο όταν το πρωτόβγαλε το ΤΕΝΕRE δεν υπήρχε η σειρά ΜΤ 09 και 07 ! Η ΥΑΜΑΗΑ Τοποθέτησε ένα δικύλινδρο μοτέρ φτιαγμένο ειδικά για το S T.
Θα μου πεις μπορούσε να βάλει το 3κύλινδρο μοτέρ κατόπιν και να φτιάξει ένα Tracer πιο touring.Θεωρώ πως δεν είναι και τόσο καλή ιδέα.
Αφ ενός θα έκοβε τις τρελλές πωλήσεις του 'απλού' τρέισερ χωρίς να είναι σίγουρο ότι το 1200 θα πούλαγε τόσο καλά.
Αφ ετέρου υπάρχουν και οι τεχνικές δυσκολίες,έχεις σχεδιάσει μια μοτοσυκλέτα από την αρχή και στη μέση της καριέρας της πας να της αλλάξεις μοτέρ.Δεν είναι τόσο εύκολο γιατί πρέπει ταυτόχρονα να πειράξεις αναρτήσεις-φρένα-στήσιμο κάτι που μεταφράζεται σε αύξηση του κόστους R & D και μάλιστα κατακόρυφο γιατί πρόκειται για μερεμέτια που πρέπει να αποδειχτεί ότι συνεργάζονται αρμονικά με τα υπάρχοντα.

Και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τα γκάζια θα σώσουν την κατάσταση Μανόλη,κοίτα το Explorer 1200 με τα 135 άλογα πόσο περπάτησε. Tooth
Δεν κατάλαβες τι είπα Νίκο, είπα τον 4κύλινδρο του ΜΤ 10 να τον έκανε Tracer χτύπαγε στα ίσα XR, Multistada και τον 3κύλινδρο να τον ανέβαζε σε κυβικά για να φτιάξει το Super Tenere να χτύπαγε στα ίσα τα GS

1683729028625.png

1683729112786.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

dadrider3

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
FJR1300A 2013
Όνομα
Δημήτρης
Δεν κατάλαβες τι είπα Νίκο, είπα τον 4κύλινδρο του ΜΤ 10 να τον έκανε Tracer χτύπαγε στα ίσα XR, Multistada και τον 3κύλινδρο να τον ανέβαζε σε κυβικά για να φτιάξει το Super Tenere να χτύπαγε στα ίσα τα GS

View attachment 51202

View attachment 51203
Πιστεύω ότι θα το κάνει. Πιστεύω πως 2024,2025 θα βγάλει tracer 1000. Κάτσε να δούμε...
 
Top Bottom