Marketplace Facebook

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.824
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Καλησπέρα σε όλους μια ενημέρωση για ένα πρόσφατο περιστατικό που μου συνέβη.
Είχα βάλει για πώληση στο marketplace είναι μια παροχή τού Facebook κάτι ρούχα και υποδήματα προς πώληση.
Αρκετές φορές είχα επικοινωνία με κάποιους ενδιαφερόμενους χωρίς όμως κάποια κατάληξη.
Μέχρι χθές όμως που είχα μια επικοινωνία με την κυρία ξένη από Ρουμανία που ήθελε να κάνει μια αγορά. Η όλη διαδικασία συζήτηση ήταν πέντε έξι φράσεις χωρίς καμία αναφορά στο αντικείμενο!! Στην συνέχεια καταλήξαμε στο να στείλει χρήματα μέσο EMS είναι μια υπηρεσία των ΕΛΤΑ για εξυπηρέτηση από διαδίκτυο και άλλα πολλά.
Μου είπε λοιπόν η κυρία!!! Θα μου στείλει τα λεφτά σε φάκελο με την υπηρεσία EMS θα παραλάβω τα χρήματα και μετά θα δώσω τα πράγματα που είχαμε συμφωνήσει στον κούριερ. Τίμιο λέω ευχαρίστως!!!
Στην συνέχεια ξεκινά το παραμύθι μου στέλνει μια απόδειξη ότι έχει βάλει το ποσό που είχαμε πει και επιπλέον 130€ για την ασφάλεια και λοιπά έξοδα. Τα είχε προπληρώσει η κυρία, αλλά έπρεπε εγώ με την σειρά μου να βάλω 100€ μέσα από την κάρτα μου στο link τις εταιρίας για να μου δώσει έναν κωδικό που θα ξεκίναγε η συναλλαγή. Έλα όμως που έστειλα μήνυμα στην δήθεν εταιρεία και αυτή μου είπε ότι η κυρία είναι αξιοπρεπής και να μην έχω ανησυχία για κλοπές. Έμεινα άγαλμα παιδιά. Λέω θα μας πάρουν και σωβρακα. Σκέφτομαι λίγο και απαντώ δεν έχω κάρτα άλλα αν θέλετε στείλτε το κούριερ και χέρι με χέρι θα κάνουμε την συναλλαγή. Φυσικά ποτέ δεν ήρθε και δεν πήρα απάντηση.
Απλά αν ακούσετε συναλλαγή μέσο EMS τρέξτε μακριά και μην βάζετε κάρτα.
Σορυ για μακριναρι που έγραψα αλλά ήθελα να σας ενημερώσω να προσέχετε και να έχετε μια εικόνα τι είδους κουβέντα έγινε προσοχή και καλό βράδυ.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.422
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

Viper1

new member
Δημοσιεύσεις
69
Ηλικία
49
Περιοχή
Greece
Όνομα
George
Συζητάμε εν έτη 2023 ακόμα τέτοιες περιπτώσεις? Αυτοί θέλουν δούλεμα.
Εγώ τους είχα 2 μήνες στο δούλεμα
 
Top Bottom