Kymco DT x 360

banbasten09

new member
Δημοσιεύσεις
19
Ηλικία
35
Περιοχή
Milos
Όνομα
Alexandros
Καλησπέρα σε όλους ,

Βρισκόμενος ακόμη σε αναζήτηση καινούργιου μοτό και θέλοντας να εξαντλήσω όλα τις πιθανές εναλλακτικές,θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό το scooter : https://kymco.gr/product/dtx-360-abs-tcs-e5/

Χρήση σε μέτρια άσφαλτο (νησί) και όποτε χρειαστεί λίγο χώμα ήπια .

Ευχαριστώ
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Καλησπέρα σε όλους ,

Βρισκόμενος ακόμη σε αναζήτηση καινούργιου μοτό σκουτερ και θέλοντας να εξαντλήσω όλα τις πιθανές εναλλακτικές,θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό το scooter : https://kymco.gr/product/dtx-360-abs-tcs-e5/

Χρήση σε μέτρια άσφαλτο (νησί) και όποτε χρειαστεί λίγο χώμα ήπια .

Ευχαριστώ

Για χώμα δε σε βλέπω με 200 κιλά σκουτερ που απλά έχει λαστιχο μικτής χρήσης, ούτε και για ηπια χρήση, αλλά περι ορέξεως... Νησί χωρίς μηχανάκι εντούρο είναι σαν το Μάρτη χωρίς σαρακοστή.

Εδώ είσαι, τέλη 22 ευρώ ασφάλεια 40 το εξάμηνο και κατανάλωση παπιού:

 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.506
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλησπέρα σε όλους ,

Βρισκόμενος ακόμη σε αναζήτηση καινούργιου μοτό και θέλοντας να εξαντλήσω όλα τις πιθανές εναλλακτικές,θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό το scooter : https://kymco.gr/product/dtx-360-abs-tcs-e5/

Χρήση σε μέτρια άσφαλτο (νησί) και όποτε χρειαστεί λίγο χώμα ήπια .

Ευχαριστώ
Το εχει πάρει @apache αλλά μαζεύει τα μπαγκαζια του για τα Πομακοχώρια ,περίμενε να το δει για να σου πει
 

banbasten09

new member
Δημοσιεύσεις
19
Ηλικία
35
Περιοχή
Milos
Όνομα
Alexandros
Για χώμα δε σε βλέπω με 200 κιλά σκουτερ που απλά έχει λαστιχο μικτής χρήσης, ούτε και για ηπια χρήση, αλλά περι ορέξεως... Νησί χωρίς μηχανάκι εντούρο είναι σαν το Μάρτη χωρίς σαρακοστή.

Εδώ είσαι, τέλη 22 ευρώ ασφάλεια 40 το εξάμηνο και κατανάλωση παπιού:

Το έχω τσεκαρει το sym . Θέλω να καταργήσω το αμάξι για τους 6 καλοκαιρινούς μήνες! και σκεπτόμενος πρακτικά αυτό που καλύπτει περισσότερο τις ανάγκες μου είναι ένα σκούτερ. Γενικώς λόγο δουλειάς κουβαλάω συνεχώς πράγματα (προμήθειες από σούπερ μάρκετ κ.α.) . Θα λύσω πρώτα αυτό με κάποιο σκούτερ και μετά θα πάω σε κάτι άλλο (πχ Enduro ) γιατί με ενδιαφέρει να εισαχθώ στην μοτοσυκλέτα όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ .
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.792
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλησπέρα σε όλους ,

Βρισκόμενος ακόμη σε αναζήτηση καινούργιου μοτό και θέλοντας να εξαντλήσω όλα τις πιθανές εναλλακτικές,θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό το scooter : https://kymco.gr/product/dtx-360-abs-tcs-e5/

Χρήση σε μέτρια άσφαλτο (νησί) και όποτε χρειαστεί λίγο χώμα ήπια .

Ευχαριστώ
Διαβασε εδω το τεστ https://www.bikeit.gr/scooter-papia-kymco/item/29864-test-kymco-dt-x360-2022
 

banbasten09

new member
Δημοσιεύσεις
19
Ηλικία
35
Περιοχή
Milos
Όνομα
Alexandros
Δεν είμαι έμπειρος σε μοτοσυκλέτα . Άρχισα να οδηγάω πρόσφατα και έχω ενθουσιαστεί αρκετά η αλήθεια είναι. Οπότε αυθόρμητα άρχισα να να ρωτάω και να ψάχνω . Πρακτικά όμως ( μετά τον ενθουσιασμό ) ένα σκούτερ θα μου λύσει τα χέρια για αρχή και με ένα ποσό 4000-6000 ευρώ φαίνεται ότι βρίσκεις καλά οχήματα. Για την μηχανή όμως δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει το ίδιο και θα ήθελα παραπάνω χρόνο ώστε να οδηγήσω διάφορες κατηγορίες μοτοσυκλέτας από φίλους και να αποφασίσω. Άρα λοιπόν αν κάνω τώρα μια αγορά σκούτερ , πάντα θα μου είναι χρήσιμο και η μοτό θα πάει για λίγο αργότερα γιατί θα είναι πιο πολύ για προσωπική ευχαρίστηση . Αυτά σε γενικές γραμμές.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
. Πρακτικά όμως ( μετά τον ενθουσιασμό ) ένα σκούτερ θα μου λύσει τα χέρια για αρχή και με ένα ποσό 4000-6000 ευρώ φαίνεται ότι βρίσκεις καλά οχήματα.
Εδώ είπες αυτό που χρειαζόταν.
Το πρακτικό κομμάτι προέχει του ενθουσιασμού..
Να πάρεις αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι.

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα έδινα όμως 4000-6000 για έναν εργάτη.

Νομίζω ότι ένα μεταχειρισμένο SH150 ψεκαστό μπορεί να σε καλύψει σε αυτά που θες..
Αν θες κάτι μεγαλύτερο ένα Sym GTS ή Citycom 300 προηγούμενης γενιάς.

Με λίγα χιλιόμετρα αξιόπιστα scooter από 1800-3000€

Γνώμη μου...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.182
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εξαιρετικό scooter αλλά να ξέρεις ότι λίγο αναρτήσεων θα σε πάει καλύτερα από τα υπόλοιπα Scooter στο χώμα και όταν λέμε χώμα εννοούμε βάτο χωματόδρομο έχει δύναμη έχει ποιότητα αλλά scooter και χώμα δεν πάνε παρέα απλά θα πας καλύτερα στο χώμα από αλλά scooter
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.358
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εξαιρετικό scooter αλλά να ξέρεις ότι λίγο αναρτήσεων θα σε πάει καλύτερα από τα υπόλοιπα Scooter στο χώμα και όταν λέμε χώμα εννοούμε βάτο χωματόδρομο έχει δύναμη έχει ποιότητα αλλά scooter και χώμα δεν πάνε παρέα απλά θα πας καλύτερα στο χώμα από αλλά scooter

Και ολα αυτά τα πλεονεκτήματα φανηκανε .... κροσσαροντας τα μπάζα από το λουκι που έσκαβε ο ΟΤΕ για να περάσει οπτικη ίνα?.....!Joy Tooth

Όσο μεγαλύτεροι οι τροχοί .... και στο χώμα καλύτερα αλλά και πιο ασφάλεια στους δρόμους (κράτημα, φρενάρισμα, λακούβες...). Εδώ υστερούν σχεδόν όλα τα σκούτερ λόγω συμβιβασμού φιλοσοφίας για χώρους κάτω από την σέλλα ...! ooops
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Πάντως υπάρχουν και τα top box που είναι φτηνά. Εγώ στο δικό μου πήρα ένα με 40 ευρώ από το Σκρουτζ και έφτιαξα μια βάση μόνος μου (πουλάνε και με 50 ευρώ) και χωράει άνετα 2 full face κράνη και τουλάχιστον 3 γεμάτες τσάντες από super Market. Οπότε και το μοναδικο επιχείρημα υπέρ των σκούτερ καταρρέει σαν χάρτινος πύργος και μετά μένουν μόνο τα μειονεκτήματα (κατανάλωση, δυνατότητες εκτός δρόμου, ακριβοτερη συντήρηση, κόστος αγοράς, λιγότερη ιπποδύναμη στα ίδια κυβικα).

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το σκούτερ θα πάει χώμα, όπως και ένα στρητ μηχανάκι. Δηλαδή αν σκέφτεσαι την αγορά του DT x και να δώσεις τα παραπάνω χρήματα για τις δυνατότητες χώματος, αυτές είναι ελάχιστες σε σχέση με ένα άλλο οποιοδήποτε σκούτερ. Μην σου πω πως θα έδινα περισσότερο σημασία στην διάμετρο των τροχών και την ποιότητα της ανάρτηση, παρά σε δήθεν χωμάτινες βλέψεις στο αυτοκόλλητο.
Ακόμη και με το απλό το DownTown θα είσαι μια χαρά για διέλευση χωματόδρομου, χωρίς να δώσεις τα παραπάνω χρήματα που απαιτεί το "χωμάτινο"

Αν απο την άλλη σε φτιάχνει το πιο σκληροτράχηλο look του DTx 360, και θέλεις αυτό το 5% παραπάνω απο ένα απλό σκούτερ στο χώμα, χτύπα το. Είναι εξαιρετική σκουτεροσυκλέτα
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.182
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το σκούτερ θα πάει χώμα, όπως και ένα στρητ μηχανάκι. Δηλαδή αν σκέφτεσαι την αγορά του DT x και να δώσεις τα παραπάνω χρήματα για τις δυνατότητες χώματος, αυτές είναι ελάχιστες σε σχέση με ένα άλλο οποιοδήποτε σκούτερ. Μην σου πω πως θα έδινα περισσότερο σημασία στην διάμετρο των τροχών και την ποιότητα της ανάρτηση, παρά σε δήθεν χωμάτινες βλέψεις στο αυτοκόλλητο.
Ακόμη και με το απλό το DownTown θα είσαι μια χαρά για διέλευση χωματόδρομου, χωρίς να δώσεις τα παραπάνω χρήματα που απαιτεί το "χωμάτινο"

Αν απο την άλλη σε φτιάχνει το πιο σκληροτράχηλο look του DTx 360, και θέλεις αυτό το 5% παραπάνω απο ένα απλό σκούτερ στο χώμα, χτύπα το. Είναι εξαιρετική σκουτεροσυκλέτα
Έχει καλύτερες αναρτήσεις αν και λίγο σκληρές η διάμετρο των τροχών είναι οκ και μπορώ να σου πω ότι τις προτιμώ από τις 16αρες που είχα στο citycom η ευκινησία είναι άριστη
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.823
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Πάρε το sym st200 symphony αερόψυκτο με χώρους κάτω από την σέλα επίπεδο πάτωμα και βαλίτσα πίσω. Κοπαναει μια χαρά σε άσφαλτο και χώμα χαχαχά. Είναι οικονομικό φτηνό και όμορφο με λίγα λεφτά και τα ρέστα τα κρατάς για μια επόμενη αγορά σου.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.182
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το έχω τσεκαρει το sym . Θέλω να καταργήσω το αμάξι για τους 6 καλοκαιρινούς μήνες! και σκεπτόμενος πρακτικά αυτό που καλύπτει περισσότερο τις ανάγκες μου είναι ένα σκούτερ. Γενικώς λόγο δουλειάς κουβαλάω συνεχώς πράγματα (προμήθειες από σούπερ μάρκετ κ.α.) . Θα λύσω πρώτα αυτό με κάποιο σκούτερ και μετά θα πάω σε κάτι άλλο (πχ Enduro ) γιατί με ενδιαφέρει να εισαχθώ στην μοτοσυκλέτα όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ .
Αυτό τώρα το είδα, αφού θα το έχεις εργάτη και θα κουβαλάς πράγματα θα σε βολέψει σκούτερ με ίσιο πάτωμα πχ. Honda SH ή Kymco People
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.823
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Αυτό τώρα το είδα, αφού θα το έχεις εργάτη και θα κουβαλάς πράγματα θα σε βολέψει σκούτερ με ίσιο πάτωμα πχ. Honda SH ή Kymco People
Η st 200 symphony πιο φτηνό σε όλα και το παίρνεις και κούτα
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.358
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Η st 200 symphony πιο φτηνό σε όλα και το παίρνεις και κούτα

Και που΄σαι Ακακιε ..... την κουτα μην την πεταξεις , ολο και καπου θα μας χρειαστει .....! Tooth Smileys drinking beer Emoticon
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.823
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Και που΄σαι Ακακιε ..... την κουτα μην την πεταξεις , ολο και καπου θα μας χρειαστει .....! Tooth Smileys drinking beer Emoticon
Θα σε βάλω μέσα στην κούτα και θα σε στείλω πακέτο για καφέ καφέ μεριά αν με λαμβάνεις χαχαχα
 
Top Bottom