Honda NT1100 2022: Ένα “Adventure” για όσους δεν θέλουν Adventure!

Voliotis69

new member
Δημοσιεύσεις
4
Ηλικία
55
Περιοχή
Αλιμος
Όνομα
Σπύρος
Μετριοτης, μετριοτητων τα πάντα μετριοτης!!!



Και γιατί να μην πάρουμε τότε σκούτερ που είναι και άνετο;;;
Γιατί πρώτον μπερδεύεις την.... με τη βούρτσα και δεύτερον το ΝΤ είναι μηχανή τουρισμού με το σκούτερ που. Σκέψου πρώτα τι λες και μετά Γράψε και εγώ έχω παπάκι αλλά είναι για συγκεκριμένη δουλειά.
 

Voliotis69

new member
Δημοσιεύσεις
4
Ηλικία
55
Περιοχή
Αλιμος
Όνομα
Σπύρος
Μεγάλη πετυχεσιά σιγουρα , εξαρταται βεβαια και απο την τιμη πωλησεως του.

Τωρα το γιατι ομως επιμενει η Ηonda ( και γενικως οι japan makers) στην κατηγορια αυτη των ψευδο-ονo-φ-τουρινγκ σε smooth ιπποδυναμεις ειναι αξιο αποριας. cdefghigi

Βεβαια και η προηγουμενη προσπαθεια της με τον hightech V4 κινητηρα εδειξε αδυναμια ολικης σχεδιασης του πακετου και τιμωρηθηκε απο την ..... αγορα καταλληλως ....!Hammer Smash
Γιατί φιλαράκι με την προσθήκη του dct και με αυτόν τον κινητήρα που είναι χαμηλόρωπος, μπορεί να ταξιδεύεις ώρες χωρίς να καις τίποτα σε μοτοσυκλετιστα πλαίσια τώρα εσύ πάρε και Tην V 4 pikes pike
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.410
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Γιατί ρε φιλαράκι Τι έχει το μηχανάκι και δεν ς αρέσει εσένα ποια είναι τα ενδιαφέροντά σου και τι μηχανάκι έχεις?
Τίποτα μωρέ ενα πεμφε ,ένα Σουζούκι και ένα παπί έχω
Για την ώρα δεν καβαλάω εδώ και κάνα μήνα γιατί είχα ατύχημα .
Κάνε ένα κόπο και πάρε το νήμα από την αρχή,θα καταλάβεις γιατι το έγραψα το σχόλιο αυτό .
Όχι dct δοκίμασα ,δεν είναι για εμένα .
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αν οδηγήσεις dct ποτέ στη ζωή σου θα καταλάβεις...
Το προηγούμενο σου μηχανάκι ήταν σκούτερ;
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Κάντε μου μια χάρη να το πάμε ήρεμα.
Ο @Voliotis69 έχει άλλη άποψη από τη δική σας και έπιασε ένα-ενα τα ποστ που άφηναν γεύση μομφής στη κατασκευή της Honda.
Δεν θα ανοίξουμε ένας ένας "αντάρτικο" αν έχει ή αν έχουμε δίκιο.
Κάπου στη μέση είναι η αλήθεια.


Φίλε Σπύρο @Voliotis69 το: "αν μπέρδεψε κάποιος την .... με τη βουρτσα" στα πρώτα σου ποστ σε άτομο που δεν γνωρίζεις δεν νομίζω θα σου ανοίξει όμορφα την πόρτα του διαλόγου μαζί του.Μια ανάλογη απάντηση δεν θα τσιγκλίσει ευχάριστα τα 53 χρόνων αυτιά σου. Bcdefgh

Πέρνα αν θέλεις από την ενότητα "Νέος στην παρέα,καλωσορίσματα" να μας συστηθεις κάπου να σε γνωρίσουμε;;eye
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Κάντε μου μια χάρη να το πάμε ήρεμα.
Ο @Voliotis69 έχει άλλη άποψη από τη δική σας και έπιασε ένα-ενα τα ποστ που άφηναν γεύση μομφής στη κατασκευή της Honda.
Δεν θα ανοίξουμε ένας ένας "αντάρτικο" αν έχει ή αν έχουμε δίκιο.
Κάπου στη μέση είναι η αλήθεια.


Φίλε Σπύρο @Voliotis69 το: "αν μπέρδεψε κάποιος την .... με τη βουρτσα" στα πρώτα σου ποστ σε άτομο που δεν γνωρίζεις δεν νομίζω θα σου ανοίξει όμορφα την πόρτα του διαλόγου μαζί του.Μια ανάλογη απάντηση δεν θα τσιγκλίσει ευχάριστα τα 53 χρόνων αυτιά σου. Bcdefgh

Πέρνα αν θέλεις από την ενότητα "Νέος στην παρέα,καλωσορίσματα" να μας συστηθεις κάπου να σε γνωρίσουμε;;eye
την χτενα με την βουρτσα ηθελε να γραψει ο νεος,αμεσως να τον παρεξηγησετε.Hate
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.835
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Γιατί πρώτον μπερδεύεις την.... με τη βούρτσα και δεύτερον το ΝΤ είναι μηχανή τουρισμού με το σκούτερ που. Σκέψου πρώτα τι λες και μετά Γράψε και εγώ έχω παπάκι αλλά είναι για συγκεκριμένη δουλειά.

Αν και με κάλυψε άλλο μέλος θα ήθελα να σε παροτρύνω να διαβάσεις όλο το νήμα (9 σελίδες) ώστε να αποκτήσεις εικόνα του δάσους και όχι μόνο του δένδρου και θα καταλάβεις που πάει και το Μετριοτης, μετριοτητων τα πάντα μετριοτης!!! και το σκούτερ που είναι και άνετο;;;!

Όταν το κανείς αυτό και καταλάβεις τι θέλω να πω (όπως ανέφερα… διαβάζοντας όλα τα σχόλια μου και οχι μόνο στο συγκεκριμένο ποστ), επίσης αποδεχθείς ότι αυτή είναι η άποψη μου, καθώς επίσης βάλεις και την παράμετρο πείραγμα σε κάποιο άλλο μέλος (γνώριμο σε εμένα) που μπορεί να απαντάω, θα ήθελα πάλι να ξανακούσω την άποψη σου!

Αν και μετά από αυτή σου την ανάγνωση συνεχίσεις να έχεις την ίδια άποψη και δεν έχεις αναθεωρήσει θα ήθελα να βγάλουμε απέξω τα όργανα γενικώς (γεννητικά και μη) και να μιλήσουμε με λέξεις και επιχειρήματα που αρμόζουν σε μεγάλα παιδιά και που μπορεί να διανύουν τα δεύτερα άντα ή τα πρώτα ήντα τους και να μου/μας εξηγήσεις που βασίζεις την άποψη σου όμορφα και ωραία

Και που ξέρεις… μπορεί και να συμφωνήσω και μαζί σου αν το κανείς σωστά!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γιατί φιλαράκι με την προσθήκη του dct και με αυτόν τον κινητήρα που είναι χαμηλόρωπος, μπορεί να ταξιδεύεις ώρες χωρίς να καις τίποτα σε μοτοσυκλετιστα πλαίσια τώρα εσύ πάρε και Tην V 4 pikes pike

Μην ξεχνας Σπυρο οτι με το dct παμε στα 250 κιλα βαρος.Καλο για ανοιχτα κομματια αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα δυσκολευτει ο αναβατης στις γνωστες ελληνικες φουρκετες.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Μην ξεχνας Σπυρο οτι με το dct παμε στα 250 κιλα βαρος.Καλο για ανοιχτα κομματια αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα δυσκολευτει ο αναβατης στις γνωστες ελληνικες φουρκετες.
Ενώ όλα τα άλλα μαστοδοντα των αντίστοιχων κιλών και ίππων με τον χαρακτηρισμό αντβεντουρ που πωλούνται,τις έχουν τις ελληνικές φουρκέτες για ράψιμο.Για την Ελλάδα και τους δρόμους της,κάθε τι πάνω από 100 άλογα είναι υπερβολή.Μην παραμυθιαζόμαστε.Τα υπόλοιπα είναι ναχαμε να λέγαμε.Απο κει και πέρα ο καθένας την τσέπη του,και τον κωλ..............του,τα διαθέτει όπως γουστάρει.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ενώ όλα τα άλλα μαστοδοντα των αντίστοιχων κιλών και ίππων με τον χαρακτηρισμό αντβεντουρ που πωλούνται,τις έχουν τις ελληνικές φουρκέτες για ράψιμο.Για την Ελλάδα και τους δρόμους της,κάθε τι πάνω από 100 άλογα είναι υπερβολή.Μην παραμυθιαζόμαστε.Τα υπόλοιπα είναι ναχαμε να λέγαμε.Απο κει και πέρα ο καθένας την τσέπη του,και τον κωλ..............του,τα διαθέτει όπως γουστάρει.

Μα δεν μπαινω στην διαδικασια να το συγκρινω με κατι αλλο.Αναφερομαι στο συγκεκριμενο μηχανακι το οποιο υποτιθεται οτι ειναι φρεσκο αλλα εχει περισσοτερα κιλα απο μηχανακια που σχεδιαστηκαν 25 χρονια πριν.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αποψη μου οτι η Honda εκανε ενα ακομη χλιαρο μηχανακι το οποιο αν συγκριθει με τον ανταγωνισμο χανει κατα κρατος σχεδον παντου.Θεωρω οτι ο βασικος ανταγωνιστης του ειναι το tracer το οποιο ειναι πολυ μπροστα στην κατηγορια του.Ο τελικος κριτης,οτι και να λεμε εμεις,ειναι ο καταναλωτης και οι πωλησεις θα δειξουν ποιο μιλαει στην καρδια του αναβατη.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Το ΝΤ θα το πάρουν μόνο όσοι θέλουν DCT.
Με χειροκίνητο κιβώτιο υπάρχουν η tracer 9 gt, η v-strom 1050, η triumph 1200 κ φυσικά η BMW.
Προσωπικά, θα αγόραζα το NT κ ήδη το σκέφτομαι.
Δεν ασχολούμαι το τι λένε σχετικά με την χαμηλή, σχετικά ιπποδύναμη κ τις ιδιαιτερότητες του DCT.
Στο integra αλλάζω χειροκίνητα στο 95% των περιπτώσεων κ δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Όσον αφορά την δύναμη 140-150 ίππων για να ταξιδέψει κάποιος, τόσα χρόνια έχω δει ελάχιστους να πηγαίνουν με πάνω από 160-180 σταθερά, ώστε να δικαιολογήσουν την αυξημένη δύναμη.
Πλέον, όσο μεγαλώνω κ βλέπω καθημερινά ατυχήματα στο νοσοκομείο που δουλεύω, η γνώμη μου είναι πως η υπερβολική ταχύτητα, από οποιαδήποτε όχημα, είναι καθαρή βλακεία.
Πραγματικά δεν ξέρεις από πού θα σού 'ρθει.
Στην τελική, ο καθένας αγοράζει ότι του αρέσει κ δεν απολογείται σε κανέναν, εφόσον τα λεφτά της αγοράς βγαίνουν από την τσέπη του.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το ΝΤ θα το πάρουν μόνο όσοι θέλουν DCT.
Με χειροκίνητο κιβώτιο υπάρχουν η tracer 9 gt, η v-strom 1050, η triumph 1200 κ φυσικά η BMW.
Προσωπικά, θα αγόραζα το NT κ ήδη το σκέφτομαι.
Δεν ασχολούμαι το τι λένε σχετικά με την χαμηλή, σχετικά ιπποδύναμη κ τις ιδιαιτερότητες του DCT.
Στο integra αλλάζω χειροκίνητα στο 95% των περιπτώσεων κ δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Όσον αφορά την δύναμη 140-150 ίππων για να ταξιδέψει κάποιος, τόσα χρόνια έχω δει ελάχιστους να πηγαίνουν με πάνω από 160-180 σταθερά, ώστε να δικαιολογήσουν την αυξημένη δύναμη.
Πλέον, όσο μεγαλώνω κ βλέπω καθημερινά ατυχήματα στο νοσοκομείο που δουλεύω, η γνώμη μου είναι πως η υπερβολική ταχύτητα, από οποιαδήποτε όχημα, είναι καθαρή βλακεία.
Πραγματικά δεν ξέρεις από πού θα σού 'ρθει.
Στην τελική, ο καθένας αγοράζει ότι του αρέσει κ δεν απολογείται σε κανέναν, εφόσον τα λεφτά της αγοράς βγαίνουν από την τσέπη του.
100 ιπποι,μην πω 80-90,ειναι υπερ υπερ αρκετοι,τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
100 ιπποι,μην πω 80-90,ειναι υπερ υπερ αρκετοι,τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε.
Δεν θα ξεχάσω, την εποχή που ανανεώθηκε το Triumph Tiger, γύρω στο 1993.
To Moto τότε έγραφε, για" τρομακτική ιπποδύναμη με 86 ίππους ρόδα" κλπ.
Δηλαδή, πρίν 30 χρόνια οι 86 ίπποι ήταν υπερβολική ιπποδύναμη για ταξίδι κ τώρα δεν φτάνουν;
Κ με ποιους δρόμους;
Οι επαρχιακοί δρόμοι στην
Ελλάδα χρονολογούνται από την δεκαετία τού '50 κ έχει σταματήσει η εξέλιξη ως την περίοδο της χούντας.
Εκτός αν κάποιος αγοράζει μηχανάκι για να κινείται μόνο Αττική οδό, Εγνατία κ κάποια επιλεγμένα σημεία στις εθνικές οδούς.
Αλλά κ πάλι, 80-90 ίπποι φτάνουν ταχύτητες ως τα 220-230 km.
Τρανταχτό παράδειγμα τα TDM κ τα Triumph, παλαιότερης γενιάς.
Τεσπά, σταματώ εδώ γιατί ξέφυγα λίγο.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Το κυνηγητό έχει προσπεράσει τις ανάγκες των αναβατών και πλέον είναι θέμα μάρκετινγκ.
Μπράβο στη Χόνδα που δεν υποκύπτει.

ΥΓ Το Βαραντέρο,θυμηθήτε,με τα 95 άλογα και τα 395 κιλά του μάσαγε πουθενά ?
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Καλά κάνουν όσοι αγοράζουν μοτοσυκλέτες 150-170 κ 200 ίππων, αφού τους αρέσει κ τις χαίρονται.
Αλλά εδώ μιλάμε για μοτοσυκλέτες τουρισμού κ όχι για απόλυτες επιδόσεις
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Οι πολλοί ίπποι είναι καλοί αλλά για την Ελλάδα και το υπάρχον δίκτυο άχρηστοι.Ασε που αν σε περιλάβει κανένας τοπικός καγκουρας με κανένα 125-250 μοταρντ σε καμμιά κατάβαση Λαγκαδας Καλαμάτας-Σπαρτης ,τότε να δούμε που θα κρυφτεί το υπερβαρο αντβεντουρ με τις βαλίτσες οστεοφυλάκια και τους 45 προβολείς λεντ,προσπαθώντας να το ακολουθήσει στις φουρκέτες,και με καπνίζοντα φρένα απ' το βάρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το κυνηγητό έχει προσπεράσει τις ανάγκες των αναβατών και πλέον είναι θέμα μάρκετινγκ.
Μπράβο στη Χόνδα που δεν υποκύπτει.

ΥΓ Το Βαραντέρο,θυμηθήτε,με τα 95 άλογα και τα 395 κιλά του μάσαγε πουθενά ?

Δεν υποκυπτει η δεν θελει να ερθει σε απευθειας αντιπαραθεση με τον ανταγωνισμο?Δεν την κατακρινω,απλα προσπαθω να καταλαβω ποιοι ειναι οι στοχοι της.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Δεν υποκυπτει η δεν θελει να ερθει σε απευθειας αντιπαραθεση με τον ανταγωνισμο?Δεν την κατακρινω,απλα προσπαθω να καταλαβω ποιοι ειναι οι στοχοι της.
Θυμάμαι,ανέκαθεν μιλάγαμε για την φιλικότητα των μοτοσυκλετών Honda.
Δεν είχε σημασία αν έπαιρνες transalp ή ΧΧ.

Σου έδιναν τον αέρα να τις πας.

Αν αυτή η πολιτική μεταφράζεται ως αδυναμία αντιπαράθεσης ή ως "αχρωμες" κατασκευές από μέρος του κοινού ΟΚ.
Αυτό το κοινό έχει κάνει ήδη άλλες επιλογές, στα μέτρα τους..

Δεν θυμάμαι στα τόσα χρόνια που παρακολουθώ τα τεκταινόμενα στις μοροσυκλετες μια άκρως επιθετική πολιτική της εταιρίας με πουσαρισμενα τέρμα θηρία.

Αυτά.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.287
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Δεν υποκυπτει η δεν θελει να ερθει σε απευθειας αντιπαραθεση με τον ανταγωνισμο?Δεν την κατακρινω,απλα προσπαθω να καταλαβω ποιοι ειναι οι στοχοι της.
Νομίζω ότι αν το ήθελε θα το είχε κάνει!!

Απλά το έχει γυρίσει στη... φεεεεεετα, δλδ ήσυχα κι οικονομικά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε μπορείς να πας και γρήγορα αν θέλεις!!

Γιατί ως γνωστόν, όλα πάνε γρήγορα στα κατάλληλα χέρια!!
 
Top Bottom