Honda NT1100 2022: Ένα “Adventure” για όσους δεν θέλουν Adventure!

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Απορώ αν υπάρχει ένας που μόλις το είδε,είπε τι καβλα μηχανάκι...

Εμένα μου έκανε πολύ θετικό κλικ πάντως. Κι είχα πολύ καιρό να δω μηχανάκι που θα το κάνει αυτό.

Για αυτό που προορίζεται (φορτωμένα ασφάλτινα άνετα και σβέλτα ταξίδια), είναι μια χαρά. Αν αποδειχτεί πως είναι και αξιόπιστο ακόμη καλύτερα.
Δεν ξέρω για ποιον λόγο δεν θα το προτιμούσε κάποιος που δεν πάει χώμα, απο ένα GS πχ ή απο ένα Africa ή όποιο άλλο της κατηγορίας, σκεπτόμενος με αντικειμενικά κριτήρια.
Δεν ψάχνουν όλοι ούτε το πιο γρήγορο, ούτε το πιο στριφτερό, ούτε το πιο αθλητικό μηχανάκι. Μάλιστα θα έλεγα πως το ψάχνουν οι λιγότεροι. Γι' αυτό και το Τρανσαλπ 650 έχει πουλήσει μέχρι και στο τελευταίο χωριό ενώ το ίδια εποχής ΚΤΜ 640 adventure παρότι καλύτερο παντού δεν πούλησε ούτε το 5% απο ότι το άχρωμο, άοσμο και μέτριο honda.
Για μετεξέλιξη του Deauville που λέει το άρθρο, αλλά και των crossrunner και crosstourer θα συμπληρώσω, είναι πολύ καλό. Επίσης αν το δει κάποιος σαν τον μεγάλο αδερφό του NC είναι επίσης πολύ καλό.

Δεν νομίζω πως όταν το σχεδίαζαν είχαν στο μυαλό τους το πελατολόγιο των tracer ή των TDM που είναι μηχανάκια για πιο κανίβαλους, ή το πελατολόγιο των GS ή των KTM που σαν κύριο στοιχείο του μάρκετινγκ τους έχουν και την χρήση στο χώμα (άσχετα που ελάχιστοι τα βάζουν όντως).
Μάλλον είχαν στο μυαλό τους το πελατολόγιο των κατόχων Varadero, Caponord, ΧΤΖ1200 και άλλων μαστόδοντων κατ' όνομα on off.

Σαν μεταχειρισμένο μετά απο κάποια χρόνια δεν θα είχα κανέναν ενδοιασμό να το αγοράσω (αν αποδειχτεί αξιόπιστο). Για καινούριο δεν θα έδινα αυτά τα ποσά που ακούγονται για κανένα μηχανάκι.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.177
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εμένα μου έκανε πολύ θετικό κλικ πάντως. Κι είχα πολύ καιρό να δω μηχανάκι που θα το κάνει αυτό.

Για αυτό που προορίζεται (φορτωμένα ασφάλτινα άνετα και σβέλτα ταξίδια), είναι μια χαρά. Αν αποδειχτεί πως είναι και αξιόπιστο ακόμη καλύτερα.
Δεν ξέρω για ποιον λόγο δεν θα το προτιμούσε κάποιος που δεν πάει χώμα, απο ένα GS πχ ή απο ένα Africa ή όποιο άλλο της κατηγορίας, σκεπτόμενος με αντικειμενικά κριτήρια.
Δεν ψάχνουν όλοι ούτε το πιο γρήγορο, ούτε το πιο στριφτερό, ούτε το πιο αθλητικό μηχανάκι. Μάλιστα θα έλεγα πως το ψάχνουν οι λιγότεροι. Γι' αυτό και το Τρανσαλπ 650 έχει πουλήσει μέχρι και στο τελευταίο χωριό ενώ το ίδια εποχής ΚΤΜ 640 adventure παρότι καλύτερο παντού δεν πούλησε ούτε το 5% απο ότι το άχρωμο, άοσμο και μέτριο honda.
Για μετεξέλιξη του Deauville που λέει το άρθρο, αλλά και των crossrunner και crosstourer θα συμπληρώσω, είναι πολύ καλό. Επίσης αν το δει κάποιος σαν τον μεγάλο αδερφό του NC είναι επίσης πολύ καλό.

Δεν νομίζω πως όταν το σχεδίαζαν είχαν στο μυαλό τους το πελατολόγιο των tracer ή των TDM που είναι μηχανάκια για πιο κανίβαλους, ή το πελατολόγιο των GS ή των KTM που σαν κύριο στοιχείο του μάρκετινγκ τους έχουν και την χρήση στο χώμα (άσχετα που ελάχιστοι τα βάζουν όντως).
Μάλλον είχαν στο μυαλό τους το πελατολόγιο των κατόχων Varadero, Caponord, ΧΤΖ1200 και άλλων μαστόδοντων κατ' όνομα on off.

Σαν μεταχειρισμένο μετά απο κάποια χρόνια δεν θα είχα κανέναν ενδοιασμό να το αγοράσω (αν αποδειχτεί αξιόπιστο). Για καινούριο δεν θα έδινα αυτά τα ποσά που ακούγονται για κανένα μηχανάκι.
Γιατί αυτό και όχι το Forza 750 μισό?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γιατί αυτό και όχι το Forza 750 μισό?
Άνετα έπαιρνα και το Forza 750. Δεν είμαι κατα των σκουτερ.
Αλλά αυτό μου κάνει πιο μοτοσυκλέτα. Έχει τον απαιτούμενο όγκο για όλες τις χρήσεις
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Τι χρονισμό κομβίων έχει το μοτέρ αυτό, ξέρει κάνεις; Εχουμε δει καμιά φωτό ghost του κινητήρα σε κανά press kit;

H Honda παραδοσιακά, τα δικυλινδρά της εν σειρά τα έχει με κομβία ανά 180 μοίρες, αλλά η τελευταία μόδα είναι ανά 270, βρε λες;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εμένα μου έκανε πολύ θετικό κλικ πάντως. Κι είχα πολύ καιρό να δω μηχανάκι που θα το κάνει αυτό.

Για αυτό που προορίζεται (φορτωμένα ασφάλτινα άνετα και σβέλτα ταξίδια), είναι μια χαρά. Αν αποδειχτεί πως είναι και αξιόπιστο ακόμη καλύτερα.
Δεν ξέρω για ποιον λόγο δεν θα το προτιμούσε κάποιος που δεν πάει χώμα, απο ένα GS πχ ή απο ένα Africa ή όποιο άλλο της κατηγορίας, σκεπτόμενος με αντικειμενικά κριτήρια.
Δεν ψάχνουν όλοι ούτε το πιο γρήγορο, ούτε το πιο στριφτερό, ούτε το πιο αθλητικό μηχανάκι. Μάλιστα θα έλεγα πως το ψάχνουν οι λιγότεροι. Γι' αυτό και το Τρανσαλπ 650 έχει πουλήσει μέχρι και στο τελευταίο χωριό ενώ το ίδια εποχής ΚΤΜ 640 adventure παρότι καλύτερο παντού δεν πούλησε ούτε το 5% απο ότι το άχρωμο, άοσμο και μέτριο honda.
Για μετεξέλιξη του Deauville που λέει το άρθρο, αλλά και των crossrunner και crosstourer θα συμπληρώσω, είναι πολύ καλό. Επίσης αν το δει κάποιος σαν τον μεγάλο αδερφό του NC είναι επίσης πολύ καλό.

Δεν νομίζω πως όταν το σχεδίαζαν είχαν στο μυαλό τους το πελατολόγιο των tracer ή των TDM που είναι μηχανάκια για πιο κανίβαλους, ή το πελατολόγιο των GS ή των KTM που σαν κύριο στοιχείο του μάρκετινγκ τους έχουν και την χρήση στο χώμα (άσχετα που ελάχιστοι τα βάζουν όντως).
Μάλλον είχαν στο μυαλό τους το πελατολόγιο των κατόχων Varadero, Caponord, ΧΤΖ1200 και άλλων μαστόδοντων κατ' όνομα on off.

Σαν μεταχειρισμένο μετά απο κάποια χρόνια δεν θα είχα κανέναν ενδοιασμό να το αγοράσω (αν αποδειχτεί αξιόπιστο). Για καινούριο δεν θα έδινα αυτά τα ποσά που ακούγονται για κανένα μηχανάκι...
νομίζω κάτι ξέχασες.
Το Capo που έχεις , πέραν ότι σε έχει βολέψει, έχει και αυτό το κάτι...
Χαρακτήρα το λένε.. Μα καλά..
έχουν χαρακτήρα τα άψυχα όντα;
Βεβαιως..

Aυτο το χοντα , θαναι αχρωμο αγευστο, μια βαρεμαρα.
Οχι επειδη ειναι ψοφιο, υπαρχουν αργα μηχανακια με χαρακτηρα..
Επειδη ειναι χονδα...

Τα γρηγορα μηχανακια μας εξιταρουν, και οταν τα αλογα δεν μπορουμε να τα κουμανταρουμε Rollingμας εξιταρουν οι...ιδιαιτεροτητες!

Συγκρινεις τρανσαλπ με ΚΤΜ..και αυτο εδω με GS?
Καμια σχεση

Αν ομως ανετα επαιρνες μεγαλο σκουτερ οπως ειπες, τοτε καλο ειναι
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Ολη η Ευρωπη αγορασε και τιμησε με τρελλες πωλησεις CBF 600 & 1000.
Κατι αντιστοιχο θα γινει παλι οχι στην Ελλαδα, αλλα στην Ευρωπη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Που το ξέρεις;
Κάτσε να το δούμε πρώτα eye
Οκ..
Τρανσαλπ, ντοβιλ, cbf, nc...
Μια σκουτερομηχανη θα ειναι.
Εσυ εισαι περιπτωση παντως, πηρες capo δις...και τωρα γλυκοκοιτας μπανιερες
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ολη η Ευρωπη αγορασε και τιμησε με τρελλες πωλησεις CBF 600 & 1000.
Κατι αντιστοιχο θα γινει παλι οχι στην Ελλαδα, αλλα στην Ευρωπη.
Εμεις εδω ειμαστε γκλαβλιαρηδες και πουλμουρ..
Απατο θα παει, δεν εχει τιποτα απ τα 2
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Εμεις εδω ειμαστε γκλαβλιαρηδες και πουλμουρ..
Απατο θα παει, δεν εχει τιποτα απ τα 2
Το επιασες το νοημα γατε! Yes
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Εχει πιστους η χονδα και θα πουλησει, δεν μιλαω για Ελλαδα αλλα για Ευρωπη.
Τωρα αν τα 100 αλογατα μας ειναι λιγα, ας κοιταξουμε ρεπριζ και ροπη και μετα βγαζουμε πιο ασφαλη συμπερασματα!Bike
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Suzuki GSX 1000S GT
Kawasaki 1000 SX tourer
Yamaha Tracer 900 gt
Και το αποπανω μοτο........διαλεχτε!
Τα ευρωπαικα τα αφηνω απ εξω για διαφορους λογους.
Διαφορες ιπποδυναμεις, αλλα ιδια φιλοσοφια πιστευω.
Ριχνω το βελακι Κawasaki μερια! ooops
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Οκ..
Τρανσαλπ, ντοβιλ, cbf, nc...
Μια σκουτερομηχανη θα ειναι.
Εσυ εισαι περιπτωση παντως, πηρες capo δις...και τωρα γλυκοκοιτας μπανιερες
Και το τρανσάλπ το πήρα δις. Και deauville 700 θα αγόραζα άνετα. Το NC δεν με πείραζε σαν μοτοσυκλέτα, αλλά δεν μου παρείχε την άνεση στην σέλα και την ανεμοκάλυψη που ήθελα. CBF ομοίως μικρό εργονομικά.

Για τα ζητούμενα μου το ΝΤ1100 είναι μια χαρά μηχανή.
Και το Caponord δεν το πήρα επειδή είναι το καλύτερο Ον Οφ της κατηγορίας του σε επιδόσεις. Το πήρα επειδή είναι υπεράνετο, βολικό και πάω ξεκούραστα και επειδή το γνωρίζω σαν μοντέλο στα σημεία που θέλει προσοχή. Το ότι είναι καλά στημένο είναι bonus αλλά δεν θα το φτάσω ποτέ στα όρια του έτσι κι αλλιώς. Τα δικά μου όρια τελειώνουν πιο νωρίς.
Τέλος, τα 100 άλογα για εμένα είναι υπεραρκετά, αν είναι σωστά κατανεμημένα.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.807
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Έχω την αίσθηση ότι θα πάει άπατο, αν είναι κοντά στην τιμή της λαίλαπας είναι χαμένη από χέρι...
Μανώλη κάπου στα 14000 λένε κοντός ψαλμός αλληλούια χαχαχά θα δούμε
 
Top Bottom