Honda Africa Twin750 2002 με 0!! km & tips

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
791
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Για πλαστικά το καταλαβαίνω. Αν και πλέον όλοι έχουν έναν πλαστικατζή στην γειτονιά τους που επιδιορθώνει.
Για θέματα με την εισαγωγή του κινητήρα δεν έχω ακούσει κάτι. Αν και στανταρ με λίγο ψάξιμο έστω και μέσω ebay βρίσκεις τα πάντα.
Σπασμένο πλαστικό (ψυγείου) από Πάτρα 70ε και άλλα τόσα να φτιαχτεί. Δεν είναι κ ότι καλύτερο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σπασμένο πλαστικό (ψυγείου) από Πάτρα 70ε και άλλα τόσα να φτιαχτεί. Δεν είναι κ ότι καλύτερο.

Οκ, ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Με την λογική αυτή ο αγοραστής καινούριας μοτοσυκλέτας θα πρέπει να την κρατάει 5 χρόνια και να την δίνει μισή τιμή, ο δεύτερος αγοραστής άλλα 5 χρόνια και να την δίνει 1000 ευρώ στον τρίτο που θα σταματήσει να δουλεύει στα χέρια του και θα την πετάξει. Σαφώς και δεν είναι έτσι τα πράγματα. Επίσης ένα παράδειγμα επιδιόρθωσης δεν λέει κάτι. Αλλά και 70 ευρώ για φτιάξιμο ψυγείου σε μια μηχανή 10.000 δεν τα θεωρώ πολλά.

Θα χρειαστεί κάποια στιγμή μια μοτοσυκλέτα σέρβις; Φυσικά
Αν αγοραστεί στοκαρισμένη καινούρια μια μοτό των 10000 στα 5000 ευρώ παύει να είναι μια μοτο των 10000; Όχι φυσικά
Αν πωληθεί μεταχειρισμένη στα 1500 ευρώ παύει να είναι μια μοτό των 10000 ευρώ; Όχι


Ο αγοραστής ενός κορυφαίου μοντέλου, πρέπει να μπορεί να το συντηρήσει, ακόμη και αν το πάρει σχεδόν τζάμπα . Αν δεν μπορεί, υπάρχει και το CBF 125.

Υ.Γ Αγόρασα αυτοκίνητο σε πολύ καλή τιμή επειδή ήταν πολλά κυβικά και είχε πέσει πολύ η τιμή του. Όταν μου έβγαλε βλάβη στον εγκέφαλο και τον άλλαξα έτσουξε. Αλλά το ανταλλακτικό κόστιζε σύμφωνα με την κατηγορία του αυτοκινήτου και την τιμή του, όχι σύμφωνα με το πόσο το αγόρασα εγώ.
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
791
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
. Αλλά και 70 ευρώ για φτιάξιμο ψυγείου σε μια μηχανή 10.000 δεν τα θεωρώ πολλά.
Το πλαστικό του ψυγείου λέω, όχι το ψυγείο. Δεν έβρισκε το πλαστικό. Του έστειλαν ένα σπασμένο (στην Πάτρα το βρήκε) στα 70ε.
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Παιδια δεν αγοραζεις μια africa 750 με βαση τη λογικη..
Εννοείται οτι στα λεφτα αυτα πχ 7500 ευρω βαζεις λιγα ακομα κ αγοραζεις ενα tenere 700 !
Ομως εμενα η λογικη με εχει εγκαταλείψει προ πολλου σε οτι εχει να κανει με τις μηχανες! Χααχαχ!!
Αγοράζω κατι το οποιο μου ευφραίνει την καρδία που λεμε!
Το Africa το ειχα κ της ειχα βάλει αναρτησεις wp μπρος πισω , φρενα κ γενικη ανακατασκευη..
Την ειχα αγορασει 1200ευρω κ μου εφτασε κοντα 3300ευρω..
Την εδωσα κ μετανιωσα πικρά , τετοιο δουλεμα , τετοια χαλαρότητα σε βολτα , πολη κτλ κανενα αλλο μηχανακι δεν μου εβγαζε, αν εξαιρεσω scooter pcx! Χαχαχ!
Καινουργια θα την αγοραζα γιανα την κρατησω μια ζωη κ να εχω μονιμα το χαμογελο του χαζου μεσα απο το κράνος οποτρ θα με έβλεπα αντανακλαση πανω της σε καμια βιτρίνα! Χαχαχα!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το πλαστικό του ψυγείου λέω, όχι το ψυγείο. Δεν έβρισκε το πλαστικό. Του έστειλαν ένα σπασμένο (στην Πάτρα το βρήκε) στα 70ε.

Θα μπορούσε και φτηνότερα. Επίσης θα μπορούσε να επιδιορθώσει το πλαστικό με πολύ λίγα χρηματα με λίγο ψάξιμο. Ας μην πιάνουμε μεμονωμένες περιπτώσεις.
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Σωστά, στα φρένα τι έκανες?
Σερβις δαγκανες, αλλαγη τρομπας με brembo σωληνακια υψηλής veinhil..δισκοπλακες κ τακακια καινούργια γνησια ..
Απλα αλλαξε η αισθηση κ η λειτουργικοτητα προς το καλυτερο μια ς κ οταν το πηρα ηταν κολλημενη η μια δαγκανα! Χαχαχα!
Τι να πω, οποιος δεν εχει οδηγησει Αφρικα δεν μπορει να καταλαβει την αισθηση να εισαι κολλημενος στο κεντρο της Αθηνας κ ο δεικτης θερμοκρασίας να ειναι κολλημενος κατω! Χαχα! Νομιζα χαλασε κ θα μου δωσει τα πιστονια στο χερι!
Γιανα καταφερεις να ανεβασεις εστω λιγο τη θερμοκρασία στο Αφρικα , πρεπει να το προσπαθησεις πολυ , μα πολυ ομως! Χαχαχαχ!
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
791
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Σερβις δαγκανες, αλλαγη τρομπας με brembo σωληνακια υψηλής veinhil..δισκοπλακες κ τακακια καινούργια γνησια ..
Απλα αλλαξε η αισθηση κ η λειτουργικοτητα προς το καλυτερο μια ς κ οταν το πηρα ηταν κολλημενη η μια δαγκανα! Χαχαχα!
Τι να πω, οποιος δεν εχει οδηγησει Αφρικα δεν μπορει να καταλαβει την αισθηση να εισαι κολλημενος στο κεντρο της Αθηνας κ ο δεικτης θερμοκρασίας να ειναι κολλημενος κατω! Χαχα! Νομιζα χαλασε κ θα μου δωσει τα πιστονια στο χερι!
Γιανα καταφερεις να ανεβασεις εστω λιγο τη θερμοκρασία στο Αφρικα , πρεπει να το προσπαθησεις πολυ , μα πολυ ομως! Χαχαχαχ!
Κοίτα, είναι μια πολύ όμορφη μοτο, κατ εμένα, ακόμη κ σήμερα μου αρέσει, μ αρέσουν πολύ λίγες μοτο, αλλά είναι και λίγο υπερ εκτιμημένη από τον πολύ κόσμο. Ένα 1100 ας πούμε που πήρες εσύ, είναι πολύ ανώτερη παντού. Απλά έχει περισσότερα έξοδα.
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Δεν ξερω αλλα ρε συ Κωστα δεν μπορω να τις συγκρινω..
Η Αφρικα μου φαινοταν παπι, εργατης μηχανη , ενα περιεργο πραμα..
Το 1100 έχει αλλη χαρη αλλα δεν θα το εμπιστευομουν να ξεκινησω μεγαλο ταξιδι χωρις να εχω ριξει πρωτα πολλα λεφτα σε ολες τις παιδικες ασθενειες..
Ενω στο αφρικα θες ένα ανορθωτη μια αντλια κ εφυγες..
Φυσικα αμα κ τα δυο τα αγοραζα καινούργια κ ειχαν ιδια τιμη .. θα δυσκολευομουν στην επιλογη..
Εγω μιλαω πάντα με τα δικα μ δεδομενα, budget κτλ..
Καταλήγουμε παντα δηλ στο μαρουλι!!
Οποιος δεν εχει θεμα στο να τα δινει παιρνει οτι θελει, οποιος δεν εχει κ ζοριζεται προσέχει τις επιλογες του..
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
791
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Δεν ξερω αλλα ρε συ Κωστα δεν μπορω να τις συγκρινω..
Η Αφρικα μου φαινοταν παπι, εργατης μηχανη , ενα περιεργο πραμα..
Το 1100 έχει αλλη χαρη αλλα δεν θα το εμπιστευομουν να ξεκινησω μεγαλο ταξιδι χωρις να εχω ριξει πρωτα πολλα λεφτα σε ολες τις παιδικες ασθενειες..
Ενω στο αφρικα θες ένα ανορθωτη μια αντλια κ εφυγες..
Φυσικα αμα κ τα δυο τα αγοραζα καινούργια κ ειχαν ιδια τιμη .. θα δυσκολευομουν στην επιλογη..
Εγω μιλαω πάντα με τα δικα μ δεδομενα, budget κτλ..
Καταλήγουμε παντα δηλ στο μαρουλι!!
Οποιος δεν εχει θεμα στο να τα δινει παιρνει οτι θελει, οποιος δεν εχει κ ζοριζεται προσέχει τις επιλογες του..
Και το 1100 μια χαρά είναι. Δεν έχει θέματα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δοξα τω Θεό μια χαρα ειναι παράπονο δεν εχω!! Γι αυτό εξαλλου το αγορασα 3 φορές! Χαχαχα!

Ε λοιπόν, αυτό είναι ωραίο θέμα για συζήτηση. Τι μας κάνει και αγοράζουμε ένα μοντέλο μοτοσυκλέτας 2 και 3 φορές, χωρίς να έχει κάποιο τεράστιο φαινομενικό προτέρημα.

Εγώ το έχω πάθει αυτό με το τρανσαλπ. Μέτριο το ανεβάζω, μέτριο το κατεβάζω, παρόλα αυτά το αγόρασα 2 φορές, και έζησα επιπροσθέτως μαζί του και 1,5 χρόνο στην διάρκεια της θητείας μου. Κι εκεί που θα συμπέραινε κανείς πως δεν υπάρχει περίπτωση να το ξαναπάρω, δεν το αποκλείω κιόλας.

Μυστήρια πράγματα...
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Ε λοιπόν, αυτό είναι ωραίο θέμα για συζήτηση. Τι μας κάνει και αγοράζουμε ένα μοντέλο μοτοσυκλέτας 2 και 3 φορές, χωρίς να έχει κάποιο τεράστιο φαινομενικό προτέρημα.

Εγώ το έχω πάθει αυτό με το τρανσαλπ. Μέτριο το ανεβάζω, μέτριο το κατεβάζω, παρόλα αυτά το αγόρασα 2 φορές, και έζησα επιπροσθέτως μαζί του και 1,5 χρόνο στην διάρκεια της θητείας μου. Κι εκεί που θα συμπέραινε κανείς πως δεν υπάρχει περίπτωση να το ξαναπάρω, δεν το αποκλείω κιόλας.

Μυστήρια πράγματα...
Σε βλέπω να παίρνεις το 700 abcdefghgkabcdefghgk
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Εγω εχω αγορασει δυο φορες το r1 του 2003 κ τις δυο φορες σε ασημι κ μετα σε κοκκινι! Επισης είχα το Busa gen2 το πουλαω κ τελικα καταληγω να εχω το gen1!
Απο ολα τα μηχανακια δεν υπαρχει ουτε ενα που δεν θα ξαναγοραζα...
Κανενα δεν μου άφησε πικρια..
Εγω λοιπον το δικαιολογώ πιστεύοντας οτι ολα τα μηχανακια ειναι καλα , ολα εχουν κατι να σου προσφερουν , οποτε αναλογα τις εκαστοτε αναγκες το αγοραζεις ή το πουλας.
Ακομα κ το 1100 που το εχω στησει με πολυ πολυ κοπο , ιδρωτα κ αιμα κυριολεκτικά μιας κ κατσαβιδιαστικα στο κεφαλι μια φορα οταν το φτιαχνα κ εκανα ραμματα..ακομα κ αυτο πιστεύω οτι καποια στιγμη δεν αποκλείεται να το δωσω..
Κ μετα απο λιγο καιρο να πω τι λαλακια εκανα κ να το ξαναγορασω κ φτου απο την αρχη!
Χαχαχαχα!
Οποτε δε ξέρω πως το λενε αυτο αλλά φυσιολογικο δε το λες!
Laughcdefghi
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σε βλέπω να παίρνεις το 700 abcdefghgkabcdefghgk
Πριν λίγο καιρό το απέκλεια. Τώρα δεν αποκλείω τίποτα.

Νομίζω έχει να κάνει με το τι θέλεις. Ας πούμε τώρα που θέλω μεν ένα μηχανάκι για να κόβω καμιά βολτίτσα που και που, αλλά δεν μου κάνει καμία μηχανή "κλικ" για να την γουστάρω και να καυλώσω και να πω "αυτή θέλω!" που να είναι μέσα στο budget μου, μπορεί κυριολεκτικά να καταλήξω με οτιδήποτε.

Και για τον ίδιο ακριβώς λόγο το μυαλό γυρνάει σε μηχανάκια που είχα παλιότερα και σκέφτομαι "έλα μωρέ, μια χαρά θα σε βόλευε το Caponord/transalp/fazer κλπ" για αυτά που θες να κάνεις, και τα ξέρεις κιόλας τα μηχανάκια τι χρειάζονται για να πάνε σωστά. Πάρε εκει ένα να τελειώνεις.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.596
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πριν λίγο καιρό το απέκλεια. Τώρα δεν αποκλείω τίποτα.

Νομίζω έχει να κάνει με το τι θέλεις. Ας πούμε τώρα που θέλω μεν ένα μηχανάκι για να κόβω καμιά βολτίτσα που και που, αλλά δεν μου κάνει καμία μηχανή "κλικ" για να την γουστάρω και να καυλώσω και να πω "αυτή θέλω!" που να είναι μέσα στο budget μου, μπορεί κυριολεκτικά να καταλήξω με οτιδήποτε.

Και για τον ίδιο ακριβώς λόγο το μυαλό γυρνάει σε μηχανάκια που είχα παλιότερα και σκέφτομαι "έλα μωρέ, μια χαρά θα σε βόλευε το Caponord/transalp/fazer κλπ" για αυτά που θες να κάνεις, και τα ξέρεις κιόλας τα μηχανάκια τι χρειάζονται για να πάνε σωστά. Πάρε εκει ένα να τελειώνεις.
Γιατι δεν κοιτας κανα μαυροπουλι;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γιατι δεν κοιτας κανα μαυροπουλι;

Μηχανάκι απωθημένο και πλέον σε τζάμπα τιμή. Αλλά τι να το κάνω ρε Γιάννη και που να το αξιοποιήσω; Αυτό θέλει να κόβει χλμ σε εθνικές οδούς.
Too much πλέον, νομίζω, για εμένα.
 
Top Bottom