Honda 1300A Pan European

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εδωσαν γρηγορη γεωμετρια σε μοτοσυκλετα με μεγαλη μετωπικη επιφανεια, και εχασε σταθεροτητα στα πολλα..
Πολλοι ιδιοκτητες στα st1300 forum παραπονονουνται οτι στα 170 η μοτο αρχιζει να ψαρευει,
Ψαχνονται με μικρα topbox, πιεσεις στα λαστιχα και παντα φουλ προφορτισμενο αμορτισερ,
Στην αμερικη , αφου εγινε γνωστο το θεμα...η honda διεθετε τις μοτο στις αντιπροσωπειες ΧΩΡΙΣ topbox




τελικα τις αντικατεστησαν με RT και FJR
Το θεμα το εχουν ομως και οι πολιτικες μοτο

η απαντηση της χοντα εδω...αν και δεν επεισε πολλους







Την ακουει πολυ και στους πλαγιους ανεμους...Εδω το παλιο μακρυ st1100 ειχε θεμα με ανεμους..
Το 1300 εχει 98 ιχνος και 1491 μεταξονιο

Υσ..οταν πηγαινα βολτες με το africaclub...ερχοταν και ενα παλικαρι με st1300..παντα διπλος..
Eιχε βαραντερο πριν...
Tο αλλαξε γιατι τον δυσκολευε..και ειδε το φως με το ST.
ελεγε ''απορω τοσα χρονια γιατι δεν ειχα μια τετοια μοτο''
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Που να το βρει ; Σε μουσείο ; Tooth
Ενοικιάσεις moto "Ο Αρκούδος"
Τώρα και για συλλεκτικά μουσειακά κοσμήματα περιορισμένης παραγωγής όπως το Caponord
Τιμή ημέρας 250 ευρώ. Τιμή εβδομάδας 1000 ευρώ.

Stoned Emoticon
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.309
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Ενοικιάσεις moto "Ο Αρκούδος"
Τώρα και για συλλεκτικά μουσειακά κοσμήματα περιορισμένης παραγωγής όπως το Caponord
Τιμή ημέρας 250 ευρώ. Τιμή εβδομάδας 1000 ευρώ.

Stoned Emoticon
Βάλε κάτι ακόμα πατέρα!!
Ο νιος είναι παλικάρι!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παντως η χοντα εβγαλε μοτοσυκλεταρα
Eχουμε μαθει να μην κουναει ...πουστης
Ομως το εργαλειο ειναι πολυ μανιτζεβελο λεμε


τι μλκς ημουν δεν το πηρα οταν βγηκε 3500 στο car...ο κολοκοβιντ μας γ*******σε
Τι γκαυλα ο V4..
μειναμε με το μιξερ εμεις Rolling
Αυτα ειναι ολεθρια λαθη


 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.916
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Παντως η χοντα εβγαλε μοτοσυκλεταρα
Eχουμε μαθει να μην κουναει ...πουστης
Ομως το εργαλειο ειναι πολυ μανιτζεβελο λεμε


τι μλκς ημουν δεν το πηρα οταν βγηκε 3500 στο car...ο κολοκοβιντ μας γ*******σε
Τι γκαυλα ο V4..
μειναμε με το μιξερ εμεις Rolling
Αυτα ειναι ολεθρια λαθη


Έχεις ψαχτεί ποσο καίει αυτό;
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.838
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Μπάμπη το είδα πρόσφατα και υπάρχει και ένα ακόμα που τον κυνηγάει ένα CBR 900 πάλι στην ίδια πίστα. Όπως καταλαβαίνετε είναι θέμα χέρια αν έχεις η είσαι κουλός!! Εγώ πάντως θα το πάρω όταν μεγαλώσω λίγο ακόμα χαχαχά. Πέραν τις πλάκας στα μάτια μου είναι πολύ καλό για μηχανή μεγάλου τουρισμού και όχι καθημερινής χρήσης.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπάμπη υλτο είδα πρόσφατα και υπάρχει και ένα ακόμα που τον κυνηγάει ένα CBR 900 πάλι στην ίδια πίστα. Όπως καταλαβαίνετε είναι θέμα χέρια αν έχεις η είσαι κουλός!! Εγώ πάντως θα το πάρω όταν μεγαλώσω λίγο ακόμα χαχαχά. Πέραν τις πλάκας στα μάτια μου είναι πολύ καλό για μηχανή μεγάλου τουρισμού και όχι καθημερινής χρήσης.
Τοχω καβαλησει ....νταξει μη φανταστεις τιποτα σπουδαιο...γυρω γυρω το τετραγωνο..
Παει μονο του, ξεχνας το βαρος..

Ομως σε μανουβρες,,να το κανεις οπισθεν...τα κιλα δεν κρυβονται
Μεγαλο πακετο
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.838
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Τοχω καβαλησει ....νταξει μη φανταστεις τιποτα σπουδαιο...γυρω γυρω το τετραγωνο..
Παει μονο του, ξεχνας το βαρος..

Ομως σε μανουβρες,,να το κανεις οπισθεν...τα κιλα δεν κρυβονται
Μεγαλο πακετο
Έλα ρε Μπάμπη τι όπισθεν αμάξι έχουμε χαχαχα θα κάνουμε μια γύροβολια όπως αυτός στο βίντεο και αν πέσουμε φωνάζουμε γερανό χαχαχά είπαμε για μεγάλα ταξίδια μόνο
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έλα ρε Μπάμπη τι όπισθεν αμάξι έχουμε χαχαχα θα κάνουμε μια γύροβολια όπως αυτός στο βίντεο και αν πέσουμε φωνάζουμε γερανό χαχαχά είπαμε για μεγάλα ταξίδια μόνο
Τωρα σοβαρα...απο ενα βαραντερο ειναι πιο ευκολη
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.669
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Την έχει ο γαμπρός μου, έμεινε από μπαταρία σταθμευμένος και με όλα τα φώτα αναμμένα στις Άλπεις,μέχρι να βάλει στολές αδιάβροχα, και μέσα στην ομίχλη,και λόγω ηλικίας και ευθυνοφοβιας,αντί να την βάλει μπρος στην κατηφόρα,το φοβήθηκε και κάλεσε οδική βοήθεια,που ήρθε από 30 χλμ μακριά και του πήρε 600 ευρώ.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.838
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Την έχει ο γαμπρός μου, έμεινε από μπαταρία σταθμευμένος και με όλα τα φώτα αναμμένα στις Άλπεις,μέχρι να βάλει στολές αδιάβροχα, και μέσα στην ομίχλη,και λόγω ηλικίας και ευθυνοφοβιας,αντί να την βάλει μπρος στην κατηφόρα,το φοβήθηκε και κάλεσε οδική βοήθεια,που ήρθε από 30 χλμ μακριά και του πήρε 600 ευρώ.
Ναι οκ έμεινε από μπαταρία μάλλον είχε πρόβλημα αυτή, αλλά σαν μηχανή στην οδήγηση πως είναι? Αξίζει δηλαδή η να πάρουμε κάνα RT και να γίνουμε συνδρομητές χαχααχα τώρα από κοντά για να την δω και να κάνω και βόλτα η έστω να ανέβω μάλλον απίθανο μοιάζει γι'αυτό ρωτάω τόσα πολλά για να σχηματίσω άποψη μέσα από τις δικές σας εμπειρίες.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.669
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Σαν χοντα ειναι σε ολα ΒΟΥΤΥΡΟ,και ΔΕΝ χαλαει.Ειδικα ο κινητηρας της ειναι ποιημα.Τωρα για τα υπολοιπα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.Καλα τα RΤ αλλα με ολα τα κουσουρια των BMW αξονες,ABS , ματια στροφαλου ,φρυδια,μυδια ,κλπ αρ...........δια.(τα τελευταια οσον αφορα την νοοτροπια Λουδοβικου του XIV, των μαστορων που τα φτιαχνουν)
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ θα μεταφέρω μόνο αυτά που διαβάζω στα υsa φόρουμ..
Τρυπάνε ψυγεία σε κάποιους, και γενικώς δεν φτάνει την αξιοπιστία των παλιών 1100 των 90ς

To δυνατό χαρτί της έιναι ο βελούδινος v4 και η αξιοπιστία της.. που αν και δεν είναι κάτι ιδιαίτερο... (το FJR είναι ανώτερο εκεί) δεν τίθεται συγκριση με τα bmw και τις ακριβές ζημιές που μπορεί να βγαλουν..
Η BMW χάνει σε 2 σημεια
1.αξιοπιστια
2.κραδασμοι μποξέρ..


Υπερέχει στα υπόλοιπα, και δεν είναι και λίγα.. Εξου και οι πωλησεις

Εγώ πάντως την έπαιρνα.. Είναι πιο touring απ το FJR...και είμαι 4κυλινδρακιας..
Εβγαλε η BMW μποξέρ παραλεβερ τελελεβερ και αυτό σημαίνει ότι θα ξεχάσουμε τις υπόλοιπες?
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.669
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Εγώ θα μεταφέρω μόνο αυτά που διαβάζω στα υsa φόρουμ..
Τρυπάνε ψυγεία σε κάποιους, και γενικώς δεν φτάνει την αξιοπιστία των παλιών 1100 των 90ς

To δυνατό χαρτί της έιναι ο βελούδινος v4 και η αξιοπιστία της.. που αν και δεν είναι κάτι ιδιαίτερο... (το FJR είναι ανώτερο εκεί) δεν τίθεται συγκριση με τα bmw και τις ακριβές ζημιές που μπορεί να βγαλουν..
Η BMW χάνει σε 2 σημεια
1.αξιοπιστια
2.κραδασμοι μποξέρ..


Υπερέχει στα υπόλοιπα, και δεν είναι και λίγα.. Εξου και οι πωλησεις

Εγώ πάντως την έπαιρνα... Είναι πιο touring απ το FJR...και είμαι 4κυλινδρακιας
Γιαμαχα πιο αξιοπιστο απο χοντα,μονο στον ησυχο υπνο του Torakusu Yamaha μπορει να υπαρχει.Εξαιρεσεις ΝΑΙ υπαρχουν,σε γενικες γραμμες ομως ΟΧΙ.Coffee machine
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Γιαμαχα πιο αξιοπιστο απο χοντα,μονο στον ησυχο υπνο του Torakusu Yamaha μπορει να υπαρχει.Εξαιρεσεις ΝΑΙ υπαρχουν,σε γενικες γραμμες ομως ΟΧΙ.
Η διαφορά είναι στη μετάδοση, συγκεκριμένα στην οδοντωση που έχει ο πίσω τροχός και θηλυκωνει στο καρέ του διαφορικου.. Φθείρονται τα δόντια με τα χλμ και στα 2.
.. Όπως φθείρεται ο άξονας του κιβωτίου μαζί με το γρανάζι, στα τρανσ κ αφρικα που κουρεύει τα δόντια..
Γι αυτό σε κάθε αλλαγή ελαστικού, πρεπει να μπαίνει πάστα μολύβδου... Η χοντα διεθετε το Honda moly 60 (τώρα βγαζει το 80) για goldwing k paneuropian..
Και το δικό μου το 1100 είχε μια φθορά στο καρέ όταν το πήρα...Είχε 100.000χλμ

Στα ντοβιλ... Λόγω μικρής ιπποδύναμης κ μικρού βάρους δεν υπάρχει θέμα, το σημείο δέχεται μικρές καταπονησεις..
Φυσιολογική φθορά θα πεις... Συμφωνώ.. Και τα αεροψυκτα bmw των 70ς πριν τα μόνομπράτσα,, εμφάνιζαν εκεί φθορά..
Ελα όμως που μπήκε το FJR στο παιχνίδι, με ίδιο σύστημα στη μετάδοση και το καρε δεν παθαίνει τίποτα!!
Ουτε με γρασσα ψάχνονται οι γιαμαχαιοι ούτε τιπ... έχει κάνει μια σκλήρυνση η εταιρία και δεν καταλαβαίνει Χριστό, βαράνε 300k χλμ με φθορά μηδέν!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom