Grinia post alert.Μου τη δίνει...

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.411
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
... Όταν βάζουν αγγελία μερικοί το μηχανάκι τους και για τονίσουν τα εξτρά (ή να δικαιολογήσουν την υψηλή τιμή) αρχίζουν και απαριθμούν ένα σωρό άχρηστα σκατολοΐδια:
- Επέκταση σταντ της Κατούρατεκ (γιατί στη Σαχάρα που θα πας θα βουλιάζει με το απλό)
- Προστατευτικό φλας
- Προστατευτικό φαναριού
- Προστατευτικό δοχείου φρένων
- Προστατευτικό δοχείου συμπλέκτη (παρατηρήστε ότι δεν τα γράφει μαζεμένα αλλά ένα-ένα για να κάνει μπούγιο)
- Προστατευτικό στην τρόμπα του πίσω φρένου
- Αυτοκόλλητα στις ζάντες (+10 ΗΡ)
- Φρυδάκι στο καντράν (για την αντηλιά)
- Αυτό..
- Εκείνο..
- Το άλλο κ.ο.κ
...............
- (Γενικώς ό,τι κινεζία χάζευα στο Ali τα έχω φορτώσει στο μοτόρι και απαιτώ να πάρω τα λεφτά τους πίσω)

και άλλα φαιδρά. Tooth

Έχω κι άλλα αλλά πείτε και τα δικά σας ρε μάγκες.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.389
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Προσωπικά αν δω κατεβατο δεν διαβάζω .
Νομίζω ότι αν υπάρχουν φωτό ,οι ενδιαφερόμενοι θα βοηθηθούν καλυτερα
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.483
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
... Όταν βάζουν αγγελία μερικοί το μηχανάκι τους και για τονίσουν τα εξτρά (ή να δικαιολογήσουν την υψηλή τιμή) αρχίζουν και απαριθμούν ένα σωρό άχρηστα σκατολοΐδια:
- Επέκταση σταντ της Κατούρατεκ (γιατί στη Σαχάρα που θα πας θα βουλιάζει με το απλό)
- Προστατευτικό φλας
- Προστατευτικό φαναριού
- Προστατευτικό δοχείου φρένων
- Προστατευτικό δοχείου συμπλέκτη (παρατηρήστε ότι δεν τα γράφει μαζεμένα αλλά ένα-ένα για να κάνει μπούγιο)
- Προστατευτικό στην τρόμπα του πίσω φρένου
- Αυτοκόλλητα στις ζάντες (+10 ΗΡ)
- Φρυδάκι στο καντράν (για την αντηλιά)
- Αυτό..
- Εκείνο..
- Το άλλο κ.ο.κ
...............
- (Γενικώς ό,τι κινεζία χάζευα στο Ali τα έχω φορτώσει στο μοτόρι και απαιτώ να πάρω τα λεφτά τους πίσω)

και άλλα φαιδρά. Tooth

Έχω κι άλλα αλλά πείτε και τα δικά σας ρε μάγκες.
Από παλιά Φίλε επικρατεί αυτή η τάση θυμίσου στα νιάτα μας ότι δεν είχαμε αφήσει νίκελ για νίκελ που να μην βάλουμε στο παπί μας. Τώρα για την μεταπώληση ισχύει το όσα βάζετε τόσα χάνετε. Υπάρχουν όμως αξεσουάρ που είναι πρακτικά και βοηθούν στην πώληση(όχι τα αυτοκόλλητα εννοείται. Tooth
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Πιθανως δεν ελπιζει οτι θα τα παρει ολα πισω ,αλλα οπως και να το κανουμε ,φανερωνει καποιον αναβατη που ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ και αγαπα την μηχανη του.Τα εξτρα αντιπροσωπευουν μια ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ αξια,που ομως δεν επιστρεφει ολοκληρη πισω.
Εγω απ την αλλη αν δω μια ξερη αγγελια ,χωρις να αναφερει τιποτα στα σχολια ,ή αμα δω γκρικλις και κειμενο 3 γραμμων με 80 ορθογραφικα ,αποθαρρυνομαι να την ψαξω περαιτερω.Ειδικα απο εμπορους.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.411
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Και για άλλα πράγματα είναι το νήμα παιδιά.

...οι εικόνες στο FB με ηλιοβασιλέματα και σοφές ρήσεις βγαλμένες απ τη ζωή "Αν αγαπάς κάτι άστο να φύγει" και άλλες τρίχες!

...η ασύστολη αναφορά στον Paulo Coelho με το σύμπαν του που συνωμοτεί για πάρτη μου,και καλά
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Επειδή περνάω κόσκινο αγγελίες όταν με ενδιαφέρουν ή ενδιαφέρεται φίλος,αφήνω στην άκρη/ασχολούμε λιγότερο(ανάλογα την περίπτωση) ή γελάω με:
Αγγελίες με παπατζίδικη γλώσσα(Μορτες.. Αλάνια.. το μηχανάκι είναι τεφαρικι κλπ.)

Αγγελίες με πλαστικά ότι νά'ναι και δηλώσεις(ατρακάριστο κλπ)

Επίσης χωρίς καθόλου φλας(άδειες φωλιές),φυμέ φώτα μπρος-πίσω

κομμένες εντελώς τις ουρές(θέση για πινακίδα),αναδιπλούμενες ή μέσα χωμένη στο ψαλίδι..

Super sport ή "καγκούρικα" μηχανάκια φορτωμένα με power commander,εξατμισόνια,shifter, κλπ με αναγραφή "το μηχανάκι δεν μπήκε πίστα κλπ"

Καλύτερα να έμπαινε...

Υ.Γ.Δεν λέω ότι δεν αξίζουν τα εν λόγω μηχανάκια,λέω ότι έχουν ενδείξεις που εμένα με απωθούν..
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Για καλό το ανέβασες ρε Νίκο;

Φωτογραφίες σε αγγελία η μηχανή και μερικές με την γυναίκα,γκ....α επάνω.Εχω δει ακόμα και με μαγιό.

Τι άλλο θα κάνεις για να το δώσεις; Tooth

Επίσης βρίσκω κακό να έχουν τα παιδιά τους φάτσα κάρτα.
Γιατιιιιιιιιιι;;;;;; Bcdef
Σβήσε το πρόσωπο αν δεν έχεις άλλη..



Άλλος φτιάχνει την αγγελία και βάζει φωτό άλλου από το νετ και σου λέει:Ενδεικτική φωτογραφία.. ή δε λέει και τίποτα..
Νοικοκύρης!!!! cdefg
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.411
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Μου τη δίνουν κάτι τύποι που βάζουν ειδήσεις πρωί-πρωί στο ραδιόφωνο ή στην τηλεόραση για να ακούσουν δυσάρεστα (εξυπακούεται!) πράγματα για μειώσεις συντάξεων,νέα τσουχτερά μέτρα,θανάτους,κορονοϊούς και όοολο αυτό το πακέτο.

Και μου 'ρχονται ύστερα στο μαγαζί "άκουσες το πρωί τι είπε ο αυτιάς (με μικρό το α) ή ο παπαδάκης για το... και το...

Τι μαζόχα,τι πρωινή ντόπα κι αυτή,για να ξεκινήσει αισιόδοξα η μέρα!
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Μου τη δίνουν κάτι τύποι που βάζουν ειδήσεις πρωί-πρωί στο ραδιόφωνο ή στην τηλεόραση για να ακούσουν δυσάρεστα (εξυπακούεται!) πράγματα για μειώσεις συντάξεων,νέα τσουχτερά μέτρα,θανάτους,κορονοϊούς και όοολο αυτό το πακέτο.

Και μου 'ρχονται ύστερα στο μαγαζί "άκουσες το πρωί τι είπε ο αυτιάς (με μικρό το α) ή ο παπαδάκης για το... και το...

Τι μαζόχα,τι πρωινή ντόπα κι αυτή,για να ξεκινήσει αισιόδοξα η μέρα!
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.702
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Μου τη δίνουν κάτι τύποι που βάζουν ειδήσεις πρωί-πρωί στο ραδιόφωνο ή στην τηλεόραση για να ακούσουν δυσάρεστα (εξυπακούεται!) πράγματα για μειώσεις συντάξεων,νέα τσουχτερά μέτρα,θανάτους,κορονοϊούς και όοολο αυτό το πακέτο.

Και μου 'ρχονται ύστερα στο μαγαζί "άκουσες το πρωί τι είπε ο αυτιάς (με μικρό το α) ή ο παπαδάκης για το... και το...

Τι μαζόχα,τι πρωινή ντόπα κι αυτή,για να ξεκινήσει αισιόδοξα η μέρα!
Μου θύμησες το πρώην αφεντικό μου ! Καλημέρα έλεγε και κατευθείαν άκουσες τι έγινε ; Κλέψαν τον τάδε , σοβαρά ο τάδε στο νοσοκομείο από καρδιά κτλ ! Κατσεεεε ρέε πρωί πρωί άσε μεεεε !
Και αυτό σε συνδιασμο με το άλλο παιδί που πιάναμε βάρδια μαζί ο οποίος ερχόταν πρωί πρωί με τα πόδια και ακούστηκα στα αυτιά να ακούει έντεχνα , έμπαινε με τη μούρη στο πάτωμα και έλεγε ένα καλημέρα ίσα που ξεψυχάγε!!!
Ξέρω αρεσουν τα έντεχνα σε πολλούς αλλά 7 ηωρα το πρωί ρε γαμωτο ; Tooth ToothTooth

καθε πρωί είχα αυτό των συνδιασμο , δίδυμο φωτιά abcdefghgk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.411
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Και αυτό σε συνδιασμο με το άλλο παιδί που πιάναμε βάρδια μαζί ο οποίος ερχόταν πρωί πρωί με τα πόδια και ακούστηκα στα αυτιά να ακούει έντεχνα , έμπαινε με τη μούρη στο πάτωμα και έλεγε ένα καλημέρα ίσα που ξεψυχάγε!!!
Ξέρω αρεσουν τα έντεχνα σε πολλούς αλλά 7 ηωρα το πρωί ρε γαμωτο ; Tooth ToothTooth
Μήπως ερχόταν κατευθείαν από το "Σταυρό του Νότου" ? abcdefghgk
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Και αυτό σε συνδιασμο με το άλλο παιδί που πιάναμε βάρδια μαζί ο οποίος ερχόταν πρωί πρωί με τα πόδια και ακούστηκα στα αυτιά να ακούει έντεχνα , έμπαινε με τη μούρη στο πάτωμα και έλεγε ένα καλημέρα ίσα που ξεψυχάγε!!!
Ξέρω αρεσουν τα έντεχνα σε πολλούς αλλά 7 ηωρα το πρωί ρε γαμωτο ; Tooth ToothTooth

καθε πρωί είχα αυτό των συνδιασμο , δίδυμο φωτιά abcdefghgk
Παρόλο που διαφωνώ καθέτως με τον συγκεκριμένο αρθρογράφο/αστειάτορα σε όλα τα ζητηματα το παρακάτω post με βρίσκει απολύτως σύμφωνο!!!


Εντεχνο για το πέος​


Σου αρέσουν οι Coldplay; Οχι. Η Dido μήπως; Ούτε. Οι Travis; Τους θυμάσαι τους Travis; Μπααα... Ξενέρωτα, νωθρά, "μπεζ" ποπ-ροκάκια, σχεδιασμένα για χαζοκόριτσα που δε μπορούν να ξεχωρίσουν την καλή μουσική από το θόρυβο, σωστά; Σωστά. Τότε ρε πεταμένε, γιατί όταν ακούς τα αντίστοιχα ελληνικά τραγούδια, νομίζεις ότι κάνεις ζογκλερικά με την ποίηση, την κουλτούρα και τα υψηλά νοήματα; Μιλάω φυσικα για το έντεχνο. Μια απ' τις μεγαλύτερες κομπίνες που παίχτηκαν ποτέ εις βάρος του Έλληνα Καταναλωτή (ναι ρε μ*****ιά! Με κεφαλαίο!).

Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά. Η μουσική είναι το ίδιο περίπλοκη με αρχάριες ασκήσεις κιθάρας σε ωδείο για κουλούς και τα φωνητικά κυμαίνονται σε "βολικές" νότες που μπορεί να πιάσει άψογα ακόμα και ο Ζεντ απ' το Police Academy. Χώρια η ηλίθια εντεχνιάρικη προφορά. Μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε για ποια προφορά μιλάω. Εννοώ τα παχιά σίγμα, τα σαλιωμένα λάμδα και φυσικά, τα έψιλον που προφέρονται με ένα νυσταλέο φθόγγο ανάμεσα σε "ε" και "ο". Δεν είναι τυχαίο που ο κάθε πάπαρος που κάθεται γύρω από μια φωτιά με μια κιθάρα στο ξερό του επιλέγει να τραγουδήσει έντεχνο. Δεν είναι "ρομαντικό". ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ! Δε λέω ότι κάθε μπάντα πρέπει να απαρτίζεται ντε και καλά από καθηγητές τύπου Theater, ούτε να κάνει τσίρκο με 35 γιγα-δικασιές το δευτερόλεπτο, αλλά δείξε λίγο ταλέντο πού και πού ρε γ*******όλη! Οι μόνοι μουσικοί στο έντεχνο που είναι μάγκες και κάνουν τα όργανά τους να τραγουδάνε είναι κάτι guest μπουζουκτζίδες ή κλαρινάδες οι οποίοι στην τελική δεν ανήκουν καν στη μπάντα!

Αν τα όργανα και η φωνή στο έντεχνο είναι η βρωμερή πατούσα της ελληνικής σκηνής, τότε ο στίχος είναι η μολυσμένη παρανυχίδα της. Τόσο οι στίχοι, όσο και οι τίτλοι δίσκων και κομματιών είναι ένα συνωθύλευμα από αυτάρεσκες, κλαψομούνικες, δήθεν ερωτικές μπουρδολογίες που προσπαθούν να περάσουν για αβυσσαλέα ποίηση. "Τα δοκάρια στα γρασίδια περιμένουν τα παιδιά". ΑΡΧΙΔΙΑ ΒΡΟΝΤΟΣΑΥΡΟΥ! Το μόνο που θα συναντήσουν τα δοκάρια είναι το κλούβιο κεφάλι του Πλιάτσικα. Κι όσες αυτή τη στιγμή χαχανίζετε και το παίζετε καλτίλα με το ξεπεσμένο σύμβολο χλιμιτζουριάς που λέγεται Φίλιππος Πλιάτσικας, θυμηθείτε ότι πριν από καμια δεκαετία δαγκώνατε κάγκελο στα live των Πυξ Λαξ, ουρλιάζοντας τους στίχους απ' έξω κι ανακατωτά. Και τι στίχοι, ε; Γαμώ τα βάθη! Η μόνη περίπτωση που ο στίχος δεν προκαλεί εξέμεση είναι όταν τα τραγούδια μελοποιούν ποιήματα κάποιων άλλων που όπως και πριν, δεν ανήκουν καν στη μπάντα.

Και τώρα μια επίδειξη έντεχνου στιγουργικού οίστρου, με ένα κουπλέ από το νέο μου έντεχνο single με τίτλο "Ό,τι στον π*****ο κατεβάσει η κούτρα μου, αρκεί να έχει αναφορές σε παιδική νοσταλγία, ανεκπλήρωτη αγάπη, περίπλοκες λέξεις σε ξεκάρφωτα σημεία και πολλές παρομοιώσεις χωρίς δομή και νόημα"... ΟΚ, ο τίτλος χρειάζεται λίγη δουλειά.

Μες στις αλάνες του Βοριά
Ακούς την όψη του χειμώνα
Ποδήλατα της νιότης μας
Αγγίζουν τον κανόνα
Γάμησε! Πάμε για τη γέφυρα.

Μα δεν κοιτάς πια τίποτα
Αιώρες στους ανέμους
Η λήθη μου σκαλί-σκαλί
Διπλώνει αγαπημένους
ΠΩΩΩΩΩ! Είμαι ασταμάτητος ρε πούστη! Ρεφρέν!

Τριγύρισέ με
Αγγαλιασέ με
Σ' ένα λιμάνι του ύπνου θλιβερό
Κίτρινο αστείο
Παλιό σχολείο
Για πάντα θα προσπαθώ να κολυμπώ
Ντάξει. Απλά δεν παίζομαι. Το κομμάτι θα κυκλοφορήσει στον επόμενο δίσκο μου.


Οπότε πώς καταφέρνει το έντεχνο να είναι τόσο πετυχημένο; Δυο λέξεις: ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ. Τα έφηβα κοριτσάκια χωρίζονται σε δύο βασικές κατηγορίες: α) Τα μ*****ιά, που αποτελούν το 10-15% της τάξης, ισιώνουν το μαλλί, ακούνε σκυλάδικα και γκομενώνονται αβέρτα επειδή, όπως προανέφερα, είναι μ*****ιά και β) Τις πατόλες, που είναι χοντρές, άσχημες, απελπισμένες, αυτοκτονικές και προσπαθούν να ξεχωρίσουν με την "κουλτούρα" τους, περιμένοντας ταυτόχρονα τον πρίγκηπα που θα έρθει καβάλα στο λευκό του άλογο για να γλείψει τη γάγγραινα απ' το μ*****ί τους. ΚΑΙΑΔΑΣ!!! Για κλίση προς το έντεχνο, η κατηγορία β δίνει συντελεστή 1,02.

Απ' την άλλη όχθη, οι άντρες που ακούν έντεχνο είναι ή πούστηδες ή λεσβίες (πολλές λεσβίες ομως!) ή ανήκουν στην κατηγορία "ο φιλενάδας" (βλ. Έλληνες συμμαθητές σε κατηγορίες) οπότε δε μετράνε. Οι 5-10 κανονικοί άντρες που ακούν έντεχνο, το ακούν για να ρίξουν κάποια γκόμενα ή για να μην τους χωρίσει η εν λόγω γκόμενα. Την επόμενη φορά που θα πετύχετε στην TV κάποιο live από Πυξ Λαξ, Κότσιρα ή Αρβανιτάκη, ρίξτε μια ματιά στο κοινό. Θα δείτε επι το πλείστον χοντρές με γυαλιά και κάπου σκόρπιους εκεί μέσα αυτούς τους 5-10 άντρες με το πιο απελπισμένο "πάρτε-με-από-δω" βλέμμα που έχετε δει στη ζωή σας. Και μια και μιλάμε για το κοινό του έντεχνου, δεν είναι λίγο ύποπτο που αποτελείται μόνο από γυναίκες; Όταν ακούω στο ραδιόφωνο live έντεχνο και ο τραγουδιστής λέει "Δικό σας!" επειδή είναι ατάλαντος και τεμπέλης, ακούγεται μια ομαδική τσιρίδα τόσο ψιλή που μου ξεκολάει τα σφραγίσματα απ' τα δόντια! Ας δούμε μερικούς μη-έντεχνους καλλιτέχνες που τείνουν να προκαλούν τραγούδια εφάμιλλων συχνοτήτων από το αποκλειστικά γυναικείο κοινό τους:

BACKSTREET BOYS

TOKIO HOTEL

JONAS BROTHERS

ΜΙΧΑΛΗΣ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ

Τυχαίο;

Εν κατακλείδει, έχουμε να κάνουμε με ένα ιδίωμα που έχει για τον π*****ο μουσική, για τον π*****ο φωνητικά, για τον π*****ο στίχους, για τον π*****ο ερμηνευτές, για τον π*****ο κοινό, για τον π*****ο βιντεοκλίπ, για τον π*****ο εξώφυλλα δίσκων και για τον π*****ο όνομα. ΕΝΤΕΧΝΟ! Μου θυμίζει τον όρο "ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ταινία". Πιο *****ισμένη και vague ονομασία δεν μπορούσαν να βρουν; Δηλαδή όλα τα υπόλοιπα είδη μουσικής είναι άτεχνα; Σου 'χω νέα μαλάκω έντεχνιάρα: ΟΛΑ είναι τέχνη. Ακόμα κι αυτό που γράφω τώρα, θεωρητικά τέχνη είναι. Ω, ναι. Ο Ερμής του Πραξιτέλους, το έντεχνο, η Capela Sistina και η ατάκα με τη γάγγραινα στο μ*****ί είναι όλα τέχνη. Μόνο που εγώ δεν πλασάρω την ατάκα μου ως υψηλή ποίηση σε αγαθοβιόλικα έφηβα κοριτσάκια για 20 ευρώ το κομμάτι!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μες στις αλάνες του Βοριά
Ακούς την όψη του χειμώνα
Ποδήλατα της νιότης μας
Αγγίζουν τον κανόνα
Γάμησε! Πάμε για τη γέφυρα.

Μα δεν κοιτάς πια τίποτα
Αιώρες στους ανέμους
Η λήθη μου σκαλί-σκαλί
Διπλώνει αγαπημένους
ΠΩΩΩΩΩ! Είμαι ασταμάτητος ρε πούστη! Ρεφρέν!

Τριγύρισέ με
Αγγαλιασέ με
Σ' ένα λιμάνι του ύπνου θλιβερό
Κίτρινο αστείο
Παλιό σχολείο
Για πάντα θα προσπαθώ να κολυμπώ
Ντάξει. Απλά δεν παίζομαι. Το κομμάτι θα κυκλοφορήσει στον επόμενο δίσκο μου.
Πωωωωω!
Αυτό είναι καλό ρε!


Διακόσιαι χιλιάδαι δίσκοι! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Διαχρονική ατάκα Γ.Μαργαρίτη:
"Τα ίδια λέμε με τους έντεχνους,μόνο που αυτοί πάνε μέσω Λαμίας".
μεσα ειναι ο καουμποης..
εχουμε σκυλαδικο, και κυριλε σκυλαδικο...
 
Top Bottom