DY Προβληματα

SER

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
36
Περιοχή
ΒΕΡΟΙΑ
Όνομα
JISER
Καλησπερα παιδια εχω ενα DY125 Εuro 5 , το οποιο αγορασα καινουριο..Σχεδον απο την αρχη εκανε ατροφιες..σαν να παει να σβησει κτλ..κυριως εν κινήσει με χαμηλη ταχυτητα..Εχουμε παρομοια περιστατικα πριν παω αντιπροσωπεια να ξερω μην φαω παπα??
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Καλησπερα παιδια εχω ενα DY125 Εuro 5 , το οποιο αγορασα καινουριο..Σχεδον απο την αρχη εκανε ατροφιες..σαν να παει να σβησει κτλ..κυριως εν κινήσει με χαμηλη ταχυτητα..Εχουμε παρομοια περιστατικα πριν παω αντιπροσωπεια να ξερω μην φαω παπα??
Καλησπέρα καλώς ήρθες στην motoparea. Αυτό που ξέρω είναι ότι στο κάνει από την πεταλούδα του injection. Λογικά με καθαρισμό της και με ρύθμιση του θα στρώσει. Έχω ακούσει και άλλον με το ίδιο μηχανάκι ότι σε κάθε σέρβις που του κάνουν σε εξουσιοδοτημένο του καθαρίζουν την πεταλούδα. Για τα χρήματα; Γιατί βρομίζει γρήγορα; Ποιος ξέρει.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αν δεν βγάλεις άκρη με αυτούς, μπορείς να καθαρίσεις και το σώμα ψεκασμού μόνος σου.

Δεν είναι πολύ δύσκολη διαδικασία, στο μηχανάκι το καθαρίζω μόνος μου. Αν στο κάνει σε χαμηλές ταχύτητες, τότε θα κοιτούσα και την δίοδο ρελαντί του σώματος.

Συνήθως, είναι μια τρύπα μπροστά από την πεταλούδα, η οποία μεταφέρει τον αέρα (σαν "τούνελ" μέσα στο σώμα ψεκασμού) και τον πετάει πίσω από την πεταλούδα, ακόμα και όταν είναι κλειστή. Συνήθως η ροή του αέρα στο ρελαντί/χαμηλές στροφές ελέγχεται από βαλβίδα ρελαντί (ISC Valve), που λαμβάνει σήμα από τον εγκέφαλο να ανοιγοκλείνει ανάλογα.

Εγώ καθάρισα καλά εκείνο το σημείο, και το μηχανάκι έστρωσε αρκετά...εμένα όμως είχε χιλιόμετρα, πολλά χιλιόμετρα. Στο Daytona δεν γνωρίζω πως είναι το σώμα ψεκασμού, αλλά φαντάζομαι ίδια περίπτωση θα είναι.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Πριν ξεκινήσεις να καθαρίζεις πεταλούδες, ρίξε ένα καλό καθαριστικό injection και βάζε βενζίνη από κάπου που θα σε παραπέμψουν συνεργεία. Αν δεν στρώσει καινούργιο είναι, έχει εγγύηση ακόμα, άστο εκεί που το πήρες να βγάλουν αυτοί το φίδι από την τρύπα.



Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Πόσα χιλιόμετρα έχει;
Επειδή το είχα κι εμένα μου έκανε στην αρχή μέχρι να στρώσει κάτι τέτοια ξαφνικά σβησίματα ατροφία δηλαδή μετά έστρωσε μόνο του το έβαλα βέβαια και 98αρα βενζίνα και έγινε πύραυλος
 
Top Bottom