DIY Spoiler version 2

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγινε και η μεμβανοποίηση του σπόιλερ. Πρώτη προσπάθεια ήταν αυτή. Σχετικά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, μιας και τελικά είναι διάφανο και φαίνονται οι γρατζουνιές του πλέξι.
Χρειαζόμαστε μεμβράνη σκουρότητας της αρεσκείας μας, σαπουνόνερο, κοπίδι και λειαντές αρμών για να πατάμε τις φούσκες και να διώχνουμε το νερό απο μέσα.

Ανοίγουμε την μεμβράνη, και ψεκάζουμε στην μεριά της κόλας με το σαπουνόνερο. Αφου γίνει λούτσος, την αφήνουμε να πέσει στην επιφάνεια και με τον λειαντή αρμών διώχνουμε τα νερά.
Τέλος κόβουμε περιμετρικά με το κοπίδι και αφήνουμε να στεγνώσει, όπου και συνεχίζουμε με τον λειαντή να διώχνουμε τυχόν νερά.

Σε ίσιες επιφάνειες το σύστημα δουλευει πολύ ευκολα. Σε κουμπαριστές θα χρειαστούμε και ένα πιστολάκι μαλλιών για να διώξουμε ζάρες απο σημεία.

Βαθμός δυσκολίας κατασκευής σπόιλερ 6/10 (δεδομένου ότι υπάρχουν όλα τα εργαλεία).

Βαθμός δυσκολίας μεμβρανοποίησης 6/10 (όχι τόσο προς την διαδικασία που είναι απλή, όσο στην επίτευξη της λεπτομέριας)


Αυτά απο εμένα. Τώρα απλά θα γίνουν κάποιες δοκιμές και αργότερα μόλις καταλήξω στον τελικό σχεδιασμό που θα έχει, στις λύσεις που δουλευουν και σε αυτές που δεν δουλεύουν, θα πάρω ένα καθαρό κομμάτι πλέξιγκλας ή έτοιμο κουρμπαρισμένο απο ζελατίνα μηχανής και θα επαναλάβω τα σημεία που δούλεψαν για εμένα.

Bye




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Την πρώτη απόπειρα την είδατε πριν χρόνια στο Caponord. Εδώ η δεύτερη σε μεταποίηση ήδη υπάρχοντος σπόιλερ, με δότη πλεξιγκλάς ένα παλιό στάντ διαφημιστικών προϊόντων.

Σχεδιαση δίκη μου

Ορτιτζιναλ spoiler

Ράφι πλεξιγκλάς

Μετρήσεις

Λαμβάνουμε υπόψιν και την κούρμπα στο μέτρημα



Η νέα ζελατίνα έτοιμη προς τοποθέτηση
Κόπηκε με σέγα για μέταλα (ετσι για δοκιμή δεν το πήρα με τροχό. Μια χαρά κόβει και η σέγα, προσοχή μονο απο την θερμοκρασία αν το επιχειρήσετε, για να μην ξανακολήσει.
Κουρμπαρίστηκε με θερμοπίστολο ενώ την ζέσταινα σε ένα μεγάλο παλίο δοχείο απο χρώμα βαψίματος σπιτιού. Hint: Πρέπει κάποιος με γάντια να κρατάει και να πιέζει πάνω στο δοχειό την στιγμή που ζεσταίνουμε στο κέντρο της ζελατίνας.

Σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα. Αν ήταν και πιο καθαρό το ράφι, χωρίς γρατζουνιές θα ήταν υπέροχο, αλλά ίσως το διορθώσω το αποτέλεσμα με μια μεβράνη ή φτιάξω κάποια άλλη με πιο καθαρό πλέξι.

Τώρα μενει να δοκιμαστεί στον δρόμο





Sent from my iPhone using Tapatalk

ομορφο μενει να φανει και πρακτικό

Μερακλίδικο και πρακτικό, μένει να φανεί πότε θα κάνεις και κάτι όμορφο...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Εγινε και η μεμβανοποίηση του σπόιλερ. Πρώτη προσπάθεια ήταν αυτή. Σχετικά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, μιας και τελικά είναι διάφανο και φαίνονται οι γρατζουνιές του πλέξι.
Χρειαζόμαστε μεμβράνη σκουρότητας της αρεσκείας μας, σαπουνόνερο, κοπίδι και λειαντές αρμών για να πατάμε τις φούσκες και να διώχνουμε το νερό απο μέσα.

Ανοίγουμε την μεμβράνη, και ψεκάζουμε στην μεριά της κόλας με το σαπουνόνερο. Αφου γίνει λούτσος, την αφήνουμε να πέσει στην επιφάνεια και με τον λειαντή αρμών διώχνουμε τα νερά.
Τέλος κόβουμε περιμετρικά με το κοπίδι και αφήνουμε να στεγνώσει, όπου και συνεχίζουμε με τον λειαντή να διώχνουμε τυχόν νερά.

Σε ίσιες επιφάνειες το σύστημα δουλευει πολύ ευκολα. Σε κουμπαριστές θα χρειαστούμε και ένα πιστολάκι μαλλιών για να διώξουμε ζάρες απο σημεία.

Βαθμός δυσκολίας κατασκευής σπόιλερ 6/10 (δεδομένου ότι υπάρχουν όλα τα εργαλεία).

Βαθμός δυσκολίας μεμβρανοποίησης 6/10 (όχι τόσο προς την διαδικασία που είναι απλή, όσο στην επίτευξη της λεπτομέριας)


Αυτά απο εμένα. Τώρα απλά θα γίνουν κάποιες δοκιμές και αργότερα μόλις καταλήξω στον τελικό σχεδιασμό που θα έχει, στις λύσεις που δουλευουν και σε αυτές που δεν δουλεύουν, θα πάρω ένα καθαρό κομμάτι πλέξιγκλας ή έτοιμο κουρμπαρισμένο απο ζελατίνα μηχανής και θα επαναλάβω τα σημεία που δούλεψαν για εμένα.

Bye




Sent from my iPhone using Tapatalk

Smileys drinking beer Emoticon
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μερακλίδικο και πρακτικό, μένει να φανεί πότε θα κάνεις και κάτι όμορφο...
Αυτές οι κατασκευές απο την φύση τους γίνονται για πρακτικότητα.

Ομορφος είμαι εγώ που είμαι πάνω στην μηχανή. Cool

Αν κάνουμε όλο το σύνολο πεντάμορφο θα στραβώνουμε τους απέναντι γμω την ομορφια μας! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

HugHug
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Αυτές οι κατασκευές απο την φύση τους γίνονται για πρακτικότητα.

Ομορφος είμαι εγώ που είμαι πάνω στην μηχανή. Cool

Αν κάνουμε όλο το σύνολο πεντάμορφο θα στραβώνουμε τους απέναντι γμω την ομορφια μας! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

HugHug
Ακριβώς όμορφε!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom