Daytona 310T1 και 310R1: Ήρθαν τα μονόμπρατσα!

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Του κ.Πάνου Καραβοκύρη
από το moto.



Πέρσι τέτοια εποχή, η ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε. μας είχε καλέσει στα Τρίκαλα, εκεί όπου βρίσκονται τα γραφεία της, για την παρουσίαση των νέων μοντέλων της. Στο επίκεντρο ήταν οι μοτοσυκλέτες της Zontes, που γύρω απ’ τον μονοκύλινδρο κινητήρα των 312cc η κινέζικη εταιρεία έχει δημιουργήσει μια ολόκληρη σειρά, καλύπτοντας ένα ευρύ φάσμα απαιτήσεων και αναγκών. Παράλληλα, το εργοστάσιο φρόντισε να τα “προικίσει” με πλούσιο εξοπλισμό, που συνήθως συναντάται σε μεγαλύτερα και ακριβότερα μοντέλα. Ένα χρόνο αργότερα, οι μοτοσυκλέτες της Daytona by Zontes έχουν κερδίσει ένα μεγάλο μέρος του αγοραστικού κοινού με το Τ310 να είναι πλέον ένα απ’ τα bestsellers της κατηγορίας του.





Λόγω προβλήματος στην αντιγραφή κι επικόλληση,η συνέχιση του άρθρου καθώς και οι τιμές των μοντέλων ΕΔΩ
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ωραία πράγματα, αλλά κατά την γνώμη μου ανούσια (που έχω "ξεκοκαλίσει" specs και tests των μοντέλων zontes) .
Δεν είναι το μονόμπρατσο που έλειπε από τα μοντέλα, αλλά μια έκδοση με 45 αλογάκια και κινητήρα 450-500 κυβικά στο όριο της Α2 κατηγορίας και τιμή στα 5000 ευρώ, για να γράψουν τρελές πωλήσεις. Δεν καταλαβαίνω μάλιστα τι μπορεί να προσφέρει ένα μονόμπρατσο σε ένα μοτοσυκλετάκι αυτής της κατηγορίας δύναμης και κυβικών, πέρα από ομορφιά.

Πάντως έχει και άλλες αλλαγές στα ηλεκτρονικά συστήματα και στο tablet της οθόνης που δεν αναφέρονται λεπτομερώς (μα ούτε και εκείνες κάνουν ουσιαστική διαφορά στην μοτοσυκλέτα).
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Τα βρίσκω πολύ συμπαθητικά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι κοινό απευθύνονται...

Αν είναι αυτό των πιτσιρικάδων που τώρα ξεκινάνε δε νομίζω πως είναι πολλοί αυτοί που θα δώσουν 4000€ για ένα τέτοιο μηχανάκι.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Τα βρίσκω πολύ συμπαθητικά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι κοινό απευθύνονται...

Αν είναι αυτό των πιτσιρικάδων που τώρα ξεκινάνε δε νομίζω πως είναι πολλοί αυτοί που θα δώσουν 4000€ για ένα τέτοιο μηχανάκι.
Έχεις δίκιο ρε Βαγγέλη.

Δυστυχώς όμως κι αυτοί που μπορουν,ειδικά επαρχία που το φαίνεσθαι πάει σύννεφο,πάνε σε προηγούμενα 1000άρια ή άλλους πυραύλους..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τα βρίσκω πολύ συμπαθητικά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι κοινό απευθύνονται...

Αν είναι αυτό των πιτσιρικάδων που τώρα ξεκινάνε δε νομίζω πως είναι πολλοί αυτοί που θα δώσουν 4000€ για ένα τέτοιο μηχανάκι.

Αν είχε 100 κυβικά παραπάνω και 5-8 αλογάκια και με χωρούσε άνετα, εγώ δεν θα έψαχνα άλλο.
Ομοίως και το Himalayan που από όγκο και κυβικά είναι οκ, αλλά δεν έχει τα απαραίτητα (για εμένα) 40+ άλογα.
Ακόμη και έτσι αν έμενα Αθήνα και το ήθελα μονο για το λεκανοπέδιο, μπορεί και να προτιμούσα ένα Τ310 απο ένα σκουτερ ή παπί.

Έχουν κοινό πάντως αυτά τα μηχανάκια. Μόλις ξεπεραστεί ο φόβος της "Αξιοπιστίας" θα εκτοξευτούν ακόμη περισσότερο οι πωλήσεις (ήδη το Τ310 είναι πρώτο σε πωλήσεις).
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Αν είχε 100 κυβικά παραπάνω και 5-8 αλογάκια και με χωρούσε άνετα, εγώ δεν θα έψαχνα άλλο.
Ομοίως και το Himalayan που από όγκο και κυβικά είναι οκ, αλλά δεν έχει τα απαραίτητα (για εμένα) 40+ άλογα.
Ακόμη και έτσι αν έμενα Αθήνα και το ήθελα μονο για το λεκανοπέδιο, μπορεί και να προτιμούσα ένα Τ310 απο ένα σκουτερ ή παπί.

Έχουν κοινό πάντως αυτά τα μηχανάκια. Μόλις ξεπεραστεί ο φόβος της "Αξιοπιστίας" θα εκτοξευτούν ακόμη περισσότερο οι πωλήσεις (ήδη το Τ310 είναι πρώτο σε πωλήσεις).

Αποστολή νομίζω πως το πρόβλημα ξεκινάει για εμάς από το ότι δε χωράμε επάνω τους... και μετά όλα τ'αλλα. Γιατί και τη δύναμη να είχανε πάλι θα φαινομασταν αστείοι πάνω σε ένα τέτοιο μηχανάκι και εν τέλη θα καταλήγαμε κάπου αλλού...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αποστολή νομίζω πως το πρόβλημα ξεκινάει για εμάς από το ότι δε χωράμε επάνω τους... και μετά όλα τ'αλλα. Γιατί και τη δύναμη να είχανε πάλι θα φαινομασταν αστείοι πάνω σε ένα τέτοιο μηχανάκι και εν τέλη θα καταλήγαμε κάπου αλλού...

Έτσι είναι...δυστυχώς.
Εγώ είχα ξεχάσει τα "εργονομικά προβλήματα" και τα συναντάω τώρα όσο ψάχνω και απορρίπτω λόγω αυτού μοντέλα.
Πολύ περιοριστικός παράγοντας το ύψος. Κι αν είσαι και σε σφιχτό budget άστο να πάει. Θα πρέπει να πας σε μεγάλα κυβικά, άρα ακριβότερα, άρα παλιότερα μοντέλα. :(
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
zontes.jpg
Και αυτό αλλά και το προηγούμενο τα βρίσκω λίγο 'φλύαρα' σχεδιαστικά.Πολλές αιχμές-γωνίες-καμπύλες, θεωρώ δηλαδή ότι κάθε εξάρτημα σχεδιάστηκε (στυλιστικά) ξεχωριστά και κατόπιν προστέθηκε στα κουτουρού.Όλη αυτή η αναμπουμπούλα θα έβρισκε έδαφος σε μεγάλα μηχανάκια/κυβικά και όχι σε ένα 310,φαίνεται καθαρά ότι οι Κινέζοι ακολουθούν το 'εν τω πολλώ το ευ'.
Τώρα θα μου πεις πουλάει σαν τρελλό,οπότε μάλλον εγώ είμαι too old for this shit.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Νίκο ο Κινέζος έχει πλέον μεγάλες ξένες εταιρίες στη χώρα του και κάποιες στα χέρια του.Τα ξέρεις..
Παίρνει από παντού ιδέες,αντιγράφει και προσπαθεί να δημιουργήσει.. ή μάλλον να βρει ταυτότητα.
Μέχρι να φτάσει στην "πηγή" θα τα έχει αυτά που αναφέρεις...
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Αποστολή νομίζω πως το πρόβλημα ξεκινάει για εμάς από το ότι δε χωράμε επάνω τους... και μετά όλα τ'αλλα. Γιατί και τη δύναμη να είχανε πάλι θα φαινομασταν αστείοι πάνω σε ένα τέτοιο μηχανάκι και εν τέλη θα καταλήγαμε κάπου αλλού...
εγω χωραω ανεταabcdeabcdeabcde
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
View attachment 14827
Και αυτό αλλά και το προηγούμενο τα βρίσκω λίγο 'φλύαρα' σχεδιαστικά.Πολλές αιχμές-γωνίες-καμπύλες, θεωρώ δηλαδή ότι κάθε εξάρτημα σχεδιάστηκε (στυλιστικά) ξεχωριστά και κατόπιν προστέθηκε στα κουτουρού.Όλη αυτή η αναμπουμπούλα θα έβρισκε έδαφος σε μεγάλα μηχανάκια/κυβικά και όχι σε ένα 310,φαίνεται καθαρά ότι οι Κινέζοι ακολουθούν το 'εν τω πολλώ το ευ'.
Τώρα θα μου πεις πουλάει σαν τρελλό,οπότε μάλλον εγώ είμαι too old for this shit.
Ποτέ δεν μου άρεσε οπτικά το Τ310. Αν και καταλαβαίνω τον λόγο που πουλάει.
Προτιμώ το Χ310. Για εμένα είναι πανέμορφο. Απλά αν στο Τ310 δεν χωράω, στο Χ310 ξεχειλίζω! abcdefghgk

 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ενω εδω και τοσα χρονια ορδες πλεον .... κινεζικα , ταϊβανεζικα, μαλαισιανα , ινδονησια , βραζιλιανικα ...... ερχονται και παρκαρουν στην καφετερια , αντι ......"διηγωντας τα να κλαιμε" για τις χαμενες ελληνικες προσπαθειες και να αναρωτηθουμε γιατι απετυχαν , τα σχολιαζουμε οι προεστοι της πλατειας Ομονοιας των Αθηνων ........! cdefghigi
 
Top Bottom