cruise control

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
παιδες καλημερα,,
Οχι ακριβως cruise controlJoy
Θελω να βαλω ενα παπαρακι στο μεκανακι να κραταει το γκαζι ανοιχτο..
Δηλ. να μην εχω χερι επανω και να μην κλεινει.
Και οποτε θελω να το κλεινω με το χερι.

Υπαρχει τετοιο κολπο?
Νοτη το δικο σου ετσι δουλευει?
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Θα βάλεις το Kaoko.
Τσιμπάει λίγο στην τιμή αλλά μπορείς να το βρεις και μεταχειρισμένο.
Όλα τα άλλα συστήματα είναι κινεζιές επικίνδυνες.
 
N

notakos600

Guest
Είχα αγοράσει αυτό παλιά και το βάζω επάνω στη χάση και στη φέξη για καμιά εθνική και στιγμιαία ξεκούραση του καρπού (για 2-3 λεπτά το πολύ). Καθετί μονιμότερο θεωρώ πως είναι περιττό και επικίνδυνο.

 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εχω ένα τέτοιο. Δεν το έχω καν πάνω στην μηχανή εκτός και αν έχω ταξίδι για ώρα σε Εθνική οδό ταχείας κυκλοφορίας.
Οποιοδήποτε άλλο μηχανικό σύστημα cruise το θεωρώ ή επικίνδυνο ή ακριβό.
Αυτό ξεκουράζει το χέρι στις αρθρώσεις απο το συνεχές σφίξιμο, τόσο όσο.

 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Η απορία μου είναι αν αυτού του είδους τα cruise controls βοηθούν στην εξοικονόμηση καυσίμου, όπως στ’αυτοκίνητα ή συνεχίζουν να τροφοδοτούν χωρίς παύση.
Δε νομίζω ότι θα ένιωθα ανετότερα με αυτό...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Η απορία μου είναι αν αυτού του είδους τα cruise controls βοηθούν στην εξοικονόμηση καυσίμου, όπως στ’αυτοκίνητα ή συνεχίζουν να τροφοδοτούν χωρίς παύση.
Δε νομίζω ότι θα ένιωθα ανετότερα με αυτό...

Στο αυτοκίνητο τα cruise control είναι ηλεκτρονικά συνήθως. Τα παραπάνω είναι μηχανικά. Οπότε δεν κανουν κάτι παραπάνω απο το να κρατάν το γκάζι στο σημείο που το ασφαλίζεις.
 
N

notakos600

Guest
Η απορία μου είναι αν αυτού του είδους τα cruise controls βοηθούν στην εξοικονόμηση καυσίμου, όπως στ’αυτοκίνητα ή συνεχίζουν να τροφοδοτούν χωρίς παύση.
Δε νομίζω ότι θα ένιωθα ανετότερα με αυτό...
Βαγγέλη μου, όσο το γκάζι παραμένει ανοιχτό με φυσικό ή τεχνητό τρόπο, η τσέπη αδειάζει...
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εχω ένα τέτοιο. Δεν το έχω καν πάνω στην μηχανή εκτός και αν έχω ταξίδι για ώρα σε Εθνική οδό ταχείας κυκλοφορίας.
Οποιοδήποτε άλλο μηχανικό σύστημα cruise το θεωρώ ή επικίνδυνο ή ακριβό.
Αυτό ξεκουράζει το χέρι στις αρθρώσεις απο το συνεχές σφίξιμο, τόσο όσο.


@Babis flou κι εγώ έχω ένα τέτοιο το οποίο πλέον δε μου χρειάζεται. Αν το θες πες να σου το στείλω. Για εθνική είναι ΟΚ, ξεκουράζει ελαφρώς. Εάν μπεις σε πόλη όμως και δεν το έχεις βγάλει μπορεί να αποβεί έως και επικίνδυνο.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Η απορία μου είναι αν αυτού του είδους τα cruise controls βοηθούν στην εξοικονόμηση καυσίμου, όπως στ’αυτοκίνητα ή συνεχίζουν να τροφοδοτούν χωρίς παύση.
Δε νομίζω ότι θα ένιωθα ανετότερα με αυτό...

Θεωρώ πως είναι μια άνεση, όχι απαραίτητη... αλλά είναι άνεση.
Σε ταξίδι με φιλαράκια γυρνώντας από Beograd, είχαμε συμφωνήσει πως θα το κάνουμε χωρίς ιδιαίτερες στάσεις και όλο ευθεία. Πήγαινε μπροστά στα πρώτα 200χλμ ο ένας της παρέας και εγώ που ήμουν τελευταίος ανοιγόκλεινα όλη την ώρα το γκάζι στο εύρος 120-135... Όταν πέρασα εγώ μπροστά και το "κάρφωσα" το cruise control (ηλεκτρονικό) στα 130 τους έκανε κι αυτούς εντύπωση το πως γυρίσαμε τόσο ξεκούραστα χωρίς στάση (πέρα από τις βενζίνες μας).
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
@Babis flou κι εγώ έχω ένα τέτοιο το οποίο πλέον δε μου χρειάζεται. Αν το θες πες να σου το στείλω. Για εθνική είναι ΟΚ, ξεκουράζει ελαφρώς. Εάν μπεις σε πόλη όμως και δεν το έχεις βγάλει μπορεί να αποβεί έως και επικίνδυνο.

Στην πόλη το γυρίζεις, ωστε το "armrest" που κάνει να κοιτάει κάθετα κάτω, για να μην πιάνει κατα λάθος ο καρπός.
Αλλιώς μπορεί να γίνει όντως εξαιρετικά επικίνδυνο.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγω εχω κατι χρονια αυτο που ανεβασε ο Αποστολης παραπανω και με βολευει αρκετα.Ειναι κατι που το χρειαζεσαι μονο στα μονοτονα ταξιδια.Στην πολη και στις κλειστες διαδρομες τιποτε απ ολα αυτα δεν ειναι πρακτικο.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Εγω εχω κατι χρονια αυτο που ανεβασε ο Αποστολης παραπανω και με βολευει αρκετα.Ειναι κατι που το χρειαζεσαι στα μονοτονα ταξιδια.Στην πολη και στις κλειστες διαδρομες τιποτε απ ολα αυτα δεν ειναι πρακτικο.
Κι εμένα μου χάρισαν ένα κάποτε.
Το πέταξα την άλλη μέρα.
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Στα δικα μας τα παλια 1100 κ 1150 απλα ανοιγεις το τσοκ κ κρατά σταθερά 3.000 στροφες περίπου! Χαχααχ
Μιας κ ειναι απλα η πεταλουδα που ανοίγει με το τσοκ κ οχι αναλογια αερα καυσιμου κτλ...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Κι εμένα μου χάρισαν ένα κάποτε.
Το πέταξα την άλλη μέρα.

Νικο οταν εχεις κοψει χιλιομετρα και σου εχουν πεσει τα χερια ειναι αρκετα χρησιμο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Στα δικα μας τα παλια 1100 κ 1150 απλα ανοιγεις το τσοκ κ κρατά σταθερά 3.000 στροφες περίπου! Χαχααχ
Μιας κ ειναι απλα η πεταλουδα που ανοίγει με το τσοκ κ οχι αναλογια αερα καυσιμου κτλ...
αυτη η πεταλουδα...το χερογκαζο..την ειχε και το κ100 του 84..βρε τους πουστηδες μεχρι το 2004 τη βαλανε...
αλλα 3000 δε φτανουν..θελουμε 4000 τουλαχιστο να πουμε οτι κατι καναμε
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πάνο εξαρτάται πόσο ελαφρύ είναι το γκάζι.
Στο gs ίσα που ακούμπαγα το γκριπ.
Στο ΧΤ ή στο KLR ναι.
Παραπάνω έχει να κάνει με το σφίξιμο του χεριού στο γκριπ. Ειδικά αν έχει κρύο αγκυλώνονται οι αρθρώσεις.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πάνο εξαρτάται πόσο ελαφρύ είναι το γκάζι.
Στο gs ίσα που ακούμπαγα το γκριπ.
Στο ΧΤ ή στο KLR ναι.
δεν ξερω αν ειχες παλιοτερα πενφε απ το gs που εχεις τωρα...τυφλα ναχει το klr.
 
Top Bottom