CB 500X VS Versys 650

DimitrisKL

new member
Δημοσιεύσεις
11
Ηλικία
33
Περιοχή
Athens
Όνομα
Δημήτρης
Χαίρεται και καλή χρονιά,

Ενδιαφέρομαι για αγορά μιας μικρο-μεσαίας μοτοσυκλέτας για αστικές και περιαστικές κυρίως μετακινήσεις. Ταξίδια θεωρώ πολύ σπάνια μιας και δεν είμαι αυτής της φάσης, αλλά ποτέ δε ξέρεις. Μου αρέσει πολύ το CB 500X και νομίζω είναι ιδανικό για τη χρήση που το θέλω, ειδικά για μέσα στην Αθήνα , ωστόσο επειδή η τιμή του για κάποιο λόγο έχει φτάσει σχεδόν τα 8.000€, κατι που θεωρώ πολύ ακριβο για 500cc και 47 αλόγα παρόλο που είναι Honda, έπεσα πάνω σε ένα βίντεο σχετικά με το Kawasaki Versys 650 2023 ανανεωμένο με tft μεγάλη οθόνη και άλλα καλούδια, και τιμή 9.250€.

Έχω μπεί στο δίλλημα λοιπόν, καθώς με ένα 1000ρικο παραπάνω παίρνω μια σαφώς ανώτερη μοτοσυκλέτα με 68hp, σίγουρα πιο βολική εκτός πόλης, ωστόσο δεν γνωρίζω σχετικά με αξιοπιστία και service της Kawasaki στην Αθήνα. Πιστέυετε για εντός πόλης θα είναι εύκολη η χρήση της; Βέβαια εδώ βλέπω κάθε μέρα κάτι transalp και V strom που είναι πολύ πιο θηρία από το Versys. Παρακαλώ τα φώτα σας. Εμφανησιακά είμαι πιο κοντά στο CB αλλά δε ξέρω μου φαίνεται θα το μετανοιώσω, μικρή ιπποδύναμη ενώ και η σέλα της ειδικά για δευτερο συνεπιβάτη είναι πολύ μικρή σε αντίθεση με το Kawasaki που φαίνεται πιο tourer.

 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.421
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αν μπορείς να φτάσεις το Καβασάκι να το πάρεις .
Και μόνο η ύπαρξη τρακσιον κοντρόλ φτάνει να το κάνει ακόμα πιο ασφαλές ,χωρια που είναι και πιο δυνατή μοτό .
Να θυμάσαι ,το μεγάλο γίνεται μικρό ,το μικρό όχι .
Προτείνω ξεκάθαρα το κάβα λοιπόν γιατί θα κάνεις τη ζωή σου ευκολότερη στην πόλη με αυτό και αν χρειαστεί ,όταν χρειαστεί δεν θα χρειάζεσαι παραχωρήσεις στην ενεργητική ασφάλεια σου στο να βγεις και ταξίδι .
Για σέρβις θα πας εκεί που θα το πάρεις ,το μοτέρ αυτό στην δεύτερη γενιά είναι τέρμα αξιόπιστο ,πολλά κινέζικα πλέον φοράνε το πρώτης γενιάς με μεγάλη επιτυχία και το σημαντικό χωρίς προβληματα
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.709
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
H Kawasaki Ιαπωνική δεν είναι;
Ναι ιαπωνική ειναι .
Απλά και οι δυο μοτοσυκλετες έχουν προσανατολισμό θα έλεγα την βόλτα και το ταξίδι . Το καβασακι ειδικά το φωνάζει με τις βαλίτσες που πάνε πακέτο
Για την χρήση που γράφεις για άστικες μετακινήσεις δεν νομίζω να είναι οι κατάλληλες για εσένα .
Δεν θέλω να σε μπερδέψω βέβαια παραπάνω
 

DimitrisKL

new member
Δημοσιεύσεις
11
Ηλικία
33
Περιοχή
Athens
Όνομα
Δημήτρης
Ναι ιαπωνική ειναι .
Απλά και οι δυο μοτοσυκλετες έχουν προσανατολισμό θα έλεγα την βόλτα και το ταξίδι .
Για την χρήση που γράφεις για άστικες μετακινήσεις δεν νομίζω να είναι οι κατάλληλες για εσένα .
Δεν θέλω να σε μπερδέψω βέβαια παραπάνω
Αν εννοείς να πάω σε κατηγορία scooter καθότι έχω ήδη και θέλω να το ξεφορτωθώ και να πάω σε μοτοσυκλέτα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.421
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ναι ιαπωνική ειναι .
Απλά και οι δυο μοτοσυκλετες έχουν προσανατολισμό θα έλεγα την βόλτα και το ταξίδι . Το καβασακι ειδικά το φωνάζει με τις βαλίτσες που πάνε πακέτο
Για την χρήση που γράφεις για άστικες μετακινήσεις δεν νομίζω να είναι οι κατάλληλες για εσένα .
Δεν θέλω να σε μπερδέψω βέβαια παραπάνω
Όντως είναι πανέμορφο ειδικά το μαυρο-πρασινο με τα βαλιτσικα και τα μαμά προβολια μπροστά.
Τώρα όσον αφορά τις αστικές μετακινήσεις οι πλαϊνές δεν χρειάζεται να είναι κουμπωμενες πάνω καθημερινά .
Ένα τοπ κέης φτανει ,ή ακόμα ακόμα ένα μπακπακ μόνο του
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.421
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αντιπροσώπευση στην Ελλάδα έχει πλέον από την ksr hellas .
Δημητσο @dikoukos για πες ποιος άλλος τα φέρνει ;
Η Kawasaki δεν έχει αρχίσει να φέρνει μηχανάκια ακόμα, έψαχνε φίλος για το 250 τον Δεκέμβριο.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.421
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Η Kawasaki δεν έχει αρχίσει να φέρνει μηχανάκια ακόμα, έψαχνε φίλος για το 250 τον Δεκέμβριο.
Να δούμε ,μήπως συνεχίζει οφ δι ρεκορντ να τα φέρνει ο προηγούμενος.
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
408
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Αντιπρόσωπος στη Θεσσαλονίκη. Ότι ανταλλακτικά έχω χρειαστεί Kawasaki, τα βρήκα από εκεί με απευθείας παραγγελία.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.533
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλο το kawasaki δεν το συζηταω αν εισαι τουριστας αλλα μια που σε βλεπω ζωντανο τυπο θα σου προτεινα το Tracer 700 εργαλειο φιλε και σε φτιαχνει και 75 ίπποι Bcdefgh:cool:

Για διαβασε εδω συγκριτικο
 

DimitrisKL

new member
Δημοσιεύσεις
11
Ηλικία
33
Περιοχή
Athens
Όνομα
Δημήτρης
Ωραίο και το Tracer 7 δε το είχα σκεφτεί, αλλά έχω αρνητική προδιάθεση λόγω του ότι το έχουν πολλοί κάγκουρες. Επίσης δεν ψάχνομαι για πολλά άλογα, είμαι σε μια ηλικία που μου έχουν φύγει οι τρελές και οι ταρζανιές.

Θέλω κάτι αξιόπιστο που να με πηγαίνει άνετα και δικάβαλο σε περιεστικες εκδρομες και φυσικά για μετακίνηση στη πόλη.

Για αυτό σκεφτόμουν το CB απλά για τα 8000€ που ζητάει η Honda για 47hp είναι παρά πολλά.

Σε αντιστοίχιση με το Versys θα έβαζα το v storm 650 αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει ανακοινωθεί το μοντέλο για το 2023. Το υπάρχον το θεωρώ ξεπερασμένο και παλιομοδίτικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.421
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ωραίο και το Tracer 7 δε το είχα σκεφτεί, αλλά έχω αρνητική προδιάθεση λόγω του ότι το έχουν πολλοί κάγκουρες. Επίσης δεν ψάχνομαι για πολλά άλογα, είμαι σε μια ηλικία που μου έχουν φύγει οι τρελές και οι ταρζανιές.

Θέλω κάτι αξιόπιστο που να με πηγαίνει άνετα και δικάβαλο σε περιεστικες εκδρομες και φυσικά για μετακίνηση στη πόλη.

Για αυτό σκεφτόμουν το CB απλά για τα 8000€ που ζητάει η Honda για 47hp είναι παρά πολλά.

Σε αντιστοίχιση με το Versys θα έβαζα το v storm 650 αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει ανακοινωθεί το μοντέλο για το 2023. Το υπάρχον το θεωρώ ξεπερασμένο και παλιομοδίτικο.
Το στρώμα το εξίμισι θα συνεχίσει όπως το βλέπεις μέχρι το '24 ,ίσως με κάποιους νέους χρωματισμούς μόνο
Αυτό που θα έρθει και θα κάνει 12χιλιαδες θα είναι το 800 και θα είναι άλλο μηχανάκι.
 

DimitrisKL

new member
Δημοσιεύσεις
11
Ηλικία
33
Περιοχή
Athens
Όνομα
Δημήτρης
Ναι το έχω δεί το 800 DE, είναι πιο adventure φάση δε μη ψήνει. Οπότε έκλεισα για το Versys 650. Το μόνο που με ανησυχεί είναι η κατανάλωση, δίνει 5.6l εργοστασιακή. Αρκετά αυξημένη σε σχέση με το CB που καίει σαν παπί. Θα πάρω τηλέφωνα τις επόμενες μέρες να πάω να το δω και από κοντά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgev

new member
Δημοσιεύσεις
401
Ηλικία
32
Όνομα
Γιώργος
Σούπα μου φαίνεται το τρέισερ μόνο ελάχιστα πιο γρήγορο είναι κατά τη γνώμη μου. Έκανα μια μικρή έρευνα για τον μικρό αδερφό που θέλει να πάρει μηχανάκι και κατέληξαμε στο versys που του αρέσει πολύ και για την τιμή του δίνει πολύ καλά πράγματα για την κατηγορία. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι μέχρι κ το 21 δεν είχε πολλά από ηλεκτρονικά καλουδια. Υγ εγώ αν πήγαινα κούτα θα πήγαινα στον τίγρη που φαίνεται ένα σκαλί πάνω από όλα τα άλλα σε όλα.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Kawasaki βρες μετχαειρισμένο 2 - 3 χρονών και παρτο πολύ λιγότερο απο το CB καινουργιο
 
Top Bottom