Caponord ETV 1000 -2001 mini long term review

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τα ιδια μου ζητουσαν για μαμα triumpf.Εδωσα 130 και εκανα την δουλεια μου.
Εγώ θα το θέσω και σε άλλο επίπεδο.
Πέρα απο τους αφτερμάρκετ.
Αφου adige φοράει απο μαμά. Πως δικαιολογούν το 8 φορές πάνω;cdefghig

Είναι σαν το βιβλιαράκι του Απάτσιου μου φαίνεται που του ζητούσαν 75 ευρώ για να του βγάλουν νέο. Όπου βρουν βαράνε! Hammer Smash
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για την ιστορία το τιμόνι του ντωβίλ ειναι 4 ολάκερα εκατοστα πιο φαρδύ απο τις βαλίτσες. Τουλάχιστον τις στενές, Γιατι οι μεγάλες που είχα ειναι κανενα 5ρι εκατοστα πιο φαρδύ απο κάθε πλευρά. Το τιμονι του ειναι 77 εκατοστά φάρδος. Το Κάπο με μαμα τριβάλιτσο παιζει να ειναι και μέτρο (αφου δεν τράκαρα στα διόδια πάλι καλά να λες). Ενα καλορυθμισμένο ντωβίλ ειναι κλάσεις ανώτερο απο οποιοδήποτε σφουχτερ ρε Απόστολε. (μην ξεχνας οτι ειχα χωσει λεφτά για αναρτήσεις κτλ).
Οκ, άσε τα σάλια στην Βιρνα τώρα, που συμφωνεις ότι και να πει και λέγε. Έκανες δουλειά με τον Πολωνό; Είναι εντάξει οι αποστάτες του; Κάνουν δουλειά; Ευκολοι στην τοποθέτηση η θα μου βγάλουν την πίστη όπως οι προηγούμενοι;
Είμαι έτοιμος να βάλω παραγγελία.

Εκτός και αν ψάχνεις να σπρώξεις το Capo και να πάρεις Ντωβίλ ή ακόμη καλύτερα Τρανσαλπ! Yes

Τότε πες τιμή για αυτούς, και κάποια ακόμη πραγματάκια που θελω απο το σαράβαλο σου Tooth
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Οκ, άσε τα σάλια στην Βιρνα τώρα, που συμφωνεις ότι και να πει και λέγε. Έκανες δουλειά με τον Πολωνό; Είναι εντάξει οι αποστάτες του; Κάνουν δουλειά; Ευκολοι στην τοποθέτηση η θα μου βγάλουν την πίστη όπως οι προηγούμενοι;
Είμαι έτοιμος να βάλω παραγγελία.

Εκτός και αν ψάχνεις να σπρώξεις το Capo και να πάρεις Ντωβίλ ή ακόμη καλύτερα Τρανσαλπ! Yes

Τότε πες τιμή για αυτούς, και κάποια ακόμη πραγματάκια που θελω απο το σαράβαλο σου Tooth
Plug n play ο Πολωνός .μεγάλη διαφορά με πριν. Εγώ είμαι ανώμαλος

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Plug n play ο Πολωνός .μεγάλη διαφορά με πριν. Εγώ είμαι ανώμαλος

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εντυπώσεις στην οδήγηση; Βελτιώθηκε η κατάσταση;
Ετοιμος είμαι...με το δάκτυλό στο κουμπι του Paypal!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ε θα το παρω!Yes
Περιμένω. Ειπε απο βδομάδα θα παραλάβει απο τον βαφέα και θα τα έχει ξανα διαθέσιμα.eye
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Να θυμάσαι το μπαράκι 22mm 24,5 cm

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ρε Νικόλα ,βαλε και καμιά φωτό να δούμε κι εμείς eye
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Ρε Νικόλα ,βαλε και καμιά φωτό να δούμε κι εμείς eye
Εσείς οι πενφεδες κλέβετε ιδέες όλη την ώρα


Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ενημέρωση για την απόκλιση του οδόμετρου πλέον με το 16άρι γρανάζι μπροστά.
Μετά από 400 χλμ με το νέο γρανάζι και μέτρηση με 3 διαφορετικά GPS έδειξαν όλα την ίδια απόκλιση
Στα 100χλμ κοντέρ η πραγματική ταχύτητα είναι 97χλμ
Στα 130 χλμ η ταχύτητα παραμένει στα -3χλμ και είναι 127 χλμ
Στα 140 χλμ κλέβει ακόμη μια μονάδα και πάει -4 στα πραγματικά που είναι 136 χλμ
Παραπάνω ας πούμε πως δεν πήγα ….(βλέπουν και όργανα το νήμα)ToothTooth Tooth
Δεν κλέβει πάντως πάνω από 5 χλμ στο σύνολο πιο ψηλά…
Teary Eyes Waving Bye

Υ.Γ Το αριστερό μου χέρι με ευγνωμωνεί για την αλλαγή γραναζιού. Πλέον έχω μειώσει το συμπλεκτάρισμα κατα 80%. Στα πιο κλειστά μια Δευτέρα και καθάρισα από τα 40 έως τα 70 χλμ/ώρα. Για πιο ανοικτά μια τρίτη και είμαι άρχοντας από τα 50 έως τα 100 χλμ/ώρα. (Όταν λέω ανοικτά, εννοώ βουνίσια ανοικτά, όχι Ε.Ο)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ενημέρωση για το σύστημα ανεβοκατεβάσματος της ζελατίνας και εξάλειψης υποπίεσης.
Δεν ξέρω αν σε όλα τα μοντέλα Ον-Οφ τέτοιας κατηγορίας θα κάνει τέτοια δουλειά, αλλά το θεωρώ μετά την πρώτη μεγάλη βόλτα ως ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για όποιον ψηλό έχει θέμα με τον αέρα και τον ήχο του. Απλά γλύτωσα!
Τα 50 πιο καλοξοδεμένα ευρώ του τελευταίου έτους.Yes
Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Δεν βάζω φώτο, είναι ίδιο σύστημα που φοράει και ο @Le Tavernier δύο ποστ πιο πάνω
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Η γνώμη μου για τα λάστιχα Scorpion trail II. Αρκετά γρηγορότερη κορώνα απο τα Anakke II που είχα πάνω. Ταίριαξαν απόλυτα με τον χαρακτήρα του Caponord. Γραπώνουν πολύ καλά στην άσφαλτο, ακόμη και όταν επικρατούν υψηλές θερμοκρασίες. Μου άρεσαν.Yes
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Η γνώμη μου για τα λάστιχα Scorpion trail II. Αρκετά γρηγορότερη κορώνα απο τα Anakke II που είχα πάνω. Ταίριαξαν απόλυτα με τον χαρακτήρα του Caponord. Γραπώνουν πολύ καλά στην άσφαλτο, ακόμη και όταν επικρατούν υψηλές θερμοκρασίες. Μου άρεσαν.Yes
Καλόστριφτα Αποστόλη...
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Η γνώμη μου για τα λάστιχα Scorpion trail II. Αρκετά γρηγορότερη κορώνα απο τα Anakke II που είχα πάνω. Ταίριαξαν απόλυτα με τον χαρακτήρα του Caponord. Γραπώνουν πολύ καλά στην άσφαλτο, ακόμη και όταν επικρατούν υψηλές θερμοκρασίες. Μου άρεσαν.Yes
Α να γειά σου...
Για να μην έχω και τύψεις που σου τα πρότεινα και με βρίζεις "α γ@μησ και εσύ και ο γρύλος σου σκατομπεμβεδάκια με τα χρέπια που με είπες" Rolling Rolling Rolling
Θα τα ευχαριστηθείς είναι σούπερ...

ΥΣ
Χτες πέτυχα 2 Καπο στον δρόμο , πανελλήνια είχατε ; Laugh 1
Ο ένας κιόλΑ ήταν μαζί με ένα ΚΤΜ...θαραλλέοι δεν μπορώ να πω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ρωτάνε αρκετοί για την κατανάλωση του Caponord
Εδώ στατιστικά σε 15 γεμίσματα τα δύο χρόνια που το είχα. Καταλαβαίνετε που πήγαινα με 100-130 και που πήγαινα με ....όχι 100-130 Tooth

Στιγμιότυπο οθόνης (65).png

Μια καταχώρηση στα 1244χλμ είναι σβησμένη επειδή πήγα να βγάλω μέσο όρο ταξιδιού για ευκολία και το πρόγραμμα δεν δεχόταν, οπότε την καταχώρησα και ξεκίνησα απο αρχή. Σε εκείνο το ταξίδι πάντως ο μέσος όρος των γεμισμάτων ήταν 6,2 με πολλή Ε.Ο όμως και αρκετά σβέλτα.

Επίσης το τελευταίο γέμισμα είναι λίγο μυστήριο μιας και δεν μπορώ να πω πως το έσκισα, αλλά καθόταν με παλιά βενζίνη για 5 μήνες. Από 7/11 δουλεύτηκε στις 14/4 (ένας λόγος που το πούλησα, η ελάχιστη χρήση και λόγω του μικρού εργάτη). Μετά και πάλι κανονικά οι καταναλώσεις.

Επίσης το ίδιο σενάριο βλέπω και στην περσινή περίοδο που καθόταν απο 11/10 έως 18/5 με την βενζίνη μέσα. Είχε και εκει τσιμπημένη κατανάλωση.
Αρα είναι ένδειξη πως η παλιά βενζίνη μάλλον χάνει ιδιότητες και χρειάζεται παραπάνω καύσιμο για να παράξει το ίδιο έργο; ooops
Ας μας διαφωτίσει κάποιος γνώστης περι αυτού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ρωτάνε αρκετοί για την κατανάλωση του Caponord
Εδώ στατιστικά σε 15 γεμίσματα τα δύο χρόνια που το είχα. Καταλαβαίνετε που πήγαινα με 100-130 και που πήγαινα με ....όχι 100-130 Tooth

View attachment 43417

Μια καταχώρηση στα 1244χλμ είναι σβησμένη επειδή πήγα να βγάλω μέσο όρο ταξιδιού για ευκολία και το πρόγραμμα δεν δεχόταν, οπότε την καταχώρησα και ξεκίνησα απο αρχή. Σε εκείνο το ταξίδι πάντως ο μέσος όρος των γεμισμάτων ήταν 6,2 με πολλή Ε.Ο όμως και αρκετά σβέλτα.

Επίσης το τελευταίο γέμισμα είναι λίγο μυστήριο μιας και δεν μπορώ να πω πως το έσκισα, αλλά καθόταν με παλιά βενζίνη για 5 μήνες. Από 7/11 δουλεύτηκε στις 14/4 (ένας λόγος που το πούλησα, η ελάχιστη χρήση και λόγω του μικρού εργάτη). Μετά και πάλι κανονικά οι καταναλώσεις.

Επίσης το ίδιο σενάριο βλέπω και στην περσινή περίοδο που καθόταν απο 11/10 έως 18/5 με την βενζίνη μέσα. Είχε και εκει τσιμπημένη κατανάλωση.
Αρα είναι ένδειξη πως η παλιά βενζίνη μάλλον χάνει ιδιότητες και χρειάζεται παραπάνω καύσιμο για να παράξει το ίδιο έργο; ooops
Ας μας διαφωτίσει κάποιος γνώστης περι αυτού.
Τι πρόγραμμα δουλεύεις Αποστόλη για την καταγραφή των καταναλώσεων και των σέρβις;
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Από τα μηχανάκια που θα ήθελα να καβαλήσω!!
Πολύ μπροστά τότε που βγήκε,χωρίς να του λείπει κάτι σήμερα..

Λυπάμαι που οι συνθήκες δεν ήταν οι πρέπουσες για να μείνει στην κατοχή σου.
Γουστάρω κατασκευές του χθες(με το στήσιμο και την κατάσταση) που βάζουν τα γυαλιά σε σημερινές

Να γράφονται οι αλήθειες..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Από τα μηχανάκια που θα ήθελα να καβαλήσω!!
Πολύ μπροστά τότε που βγήκε,χωρίς να του λείπει κάτι σήμερα..

Λυπάμαι που οι συνθήκες δεν ήταν οι πρέπουσες για να μείνει στην κατοχή σου.
Γουστάρω κατασκευές του χθες(με το στήσιμο και την κατάσταση) που βάζουν τα γυαλιά σε σημερινές

Να γράφονται οι αλήθειες..
Όλοι θα ήθελαν να το καβαλήσουν, αλλά δεν τολμάνε. Φοβούνται μην ανατιναχτεί ξέρω'γω!

Δεν πειράζει. Καλύτερα. Άλλωστε δεν φτάνουν για όλουςTooth


Τώρα για το να μείνε στην κατοχή μου, δεν λυπάμαι για τα σίδερα Μητσο, ούτε και δένομαι και το ξέρεις.
Οι συνθήκες έλεγαν "Πούλα τώρα που οι τιμές είναι σε καλά επίπεδα και δεν το χρησιμοποιείς"
Το μόνο που με στενοχωρεί (αν μπορώ να το πω στεναχώρια) είναι πως δύσκολα θα βρω σε παρόμοια κατάσταση μεταχειρισμένου το επόμενο. Ίσως τελικά να πάω σε καινούριο, θα δείξει.
 
Top Bottom