A tale of mountains, omelete and dragonests. Καβαλώντας την Πίνδο...

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είχε μπει το ΣΚ και δεν είχε κανονιστεί βόλτα. Η Ναύπακτος έπεφτε κομμάτι μακριά για να βρεθώ με τους νότιους. Ανάρτησα πρόθεση σε κανα δυό φόρουμ, αλλά τίποτα, είχα πάρει απόφαση να την κόψω σόλο για Πρέσπες, μέχρι που τελευταία στιγμή έκανε την έκπληξη ο @thimiospoul και ανέβασε θεματάκι με βόλτα στην Κόνιτσα. Ευκαιρία για πιο μακρυνή εκδρομή σε τόσο ωραίο μέρος δεν χάνεται! Μέσα με 1000 ( κυβικά! :p)

Καθότι ούτε εγώ, ούτε ο Θύμιος φημιζόμαστε για τις εκδρομές που σηκωνόμαστε πρωτα στις 6 το πρωί να ζυμώσουμε το ψωμί, δώσαμε ραντεβού για 10:30. Τα χλμ φαινόντουσαν στον χάρτη πολύ νορμάλ (γύρω στα 400 χλμ παρα κάτι για εμένα) για να βρισκόμαστε σπίτια μας νωρίς το απόγευμα αφού θα έχουμε αράξει κανα δίωρο για καφέ και κανα ακόμη δίωρο για φαί! Προκαταβολικά σας λέω, δεν τα υπολογίσαμε σωστά :D

βρεθήκαμε Κοζάνη και ξεκινήσαμε

IMG_0912.jpg

Η πρώτη φάση της διαδρομής ήταν και η πιο βαρετή. 80+ χλμ Εγνατίας και βαρετού επαρχιακού μέχρι το Τσοτύλι με ταχύτητες 90-130 χλμ/ώρα βγήκαν σχετικά γρήγορα, αλλά όχι πολύ γρήγορα.

1.png

συνεχίζεται...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μετά το Τσοτύλι μπήκαμε σε ένα απο τα πιο ενδιαφέροντα κομμάτια της διαδρομής. γρήγορος στριφτερός επαρχιακός δρόμος, αρκούντως μεγάλος και με σωστή χαράξη. Να τερματίζεις λάστιχα. Είναι η μέχρι πρότινος εθνική οδός Κοζάνης - Ιωαννίνων.View attachment 21336



2.png IMG_0918.jpg


Εδω παίρνουμε την απόφαση σε αυτή την εκδρομή να βγάζουμε φωτογραφίες, επειδή συνήθως δεν έχουμε ούτε μια. Καλή φάση μεν, αλλά αν δεν είσαι εξοπλισμένος σωστά για να βγάζεις στο φτερό και να συνεχίζεις, κάθε στάση τρώει 5-7 λεπτά (βάλε βγάλε κινητό), κάτι που μας στοίχισε στους προϋπολογισμούς χρόνου. Η φωτογράφιση μιας εκδρομής θέλει σωστή προετοιμασία.


IMG_0920.jpg

IMG_0921.jpg

IMG_0924.jpg

IMG_0914.jpg

συνεχίζεται...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καφεδάκι στον Πεντάλοφο και στιγμές χαλάρωσης.
Πολύ ζωντανό χωριό για την τοποθεσία που βρίσκεται και έχω την εντύπωση πως έχει υποδεχτεί και πρόσφυγες πρόσφατα. Κάτι που φαινόταν από τα πολύ μικρά παιδιά που υπήρχαν στο χωριο.

IMG_0926.jpg IMG_0928.jpg
Πέσαμε και σε πλανόδιο μανάβη που είχε απλώσει την πραμάτεια του...
IMG_0930.jpg IMG_0932.jpg

Συνεχίζεται...
 

Attachments

  • IMG_0927.jpg
    IMG_0927.jpg
    228,5 KB · Προβολές: 7
  • IMG_0929.jpg
    IMG_0929.jpg
    211,7 KB · Προβολές: 7

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Απο Αρρένες και μετά (βλέποντας στα δεξιά μας τον Γράμμο και στα αριστερά τον Σμόλικα, πηγαίνοντας παράλληλα με τον Αώο) ο δρόμος γινόταν λίγο χειρότερος έως την Κόνιτσα. Σκαμμένα κομμάτια χωρίς άσφαλτο και πεσμένες κοτρώνες στον δρόμο σχεδόν σε κάθε στροφή μας έκαναν να οδηγούμε με περισσότερη εγρήγορση αν και χωρίς να κόψουμε ρυθμό.

Δυστυχώς στον δρόμο είδαμε και παρέα στρητάδων καμια 15αρια άτομα που είχαν σταματήσει, επειδή ένας έπεσε και τον είχαν ξαπλωμένο περιμένοντας ασθενοφόρο(το ειδαμε να έρχεται μερικά χλμ πιο κάτω). Εψαξα στις ειδήσεις το βράδυ, δεν διάβασα για σοβαρό ατύχημα. Ελπίζω το παιδί να είναι καλά και να είναι περαστικά.

3.png

Στάση για κάποιες φώτο

IMG_0943.jpg IMG_0944.jpg IMG_0945.jpg IMG_0947.jpg

Ακόμη μια στάση λίγο πιο κάτω...IMG_0948.jpg IMG_0949.jpg IMG_0950.jpg IMG_0952.jpg IMG_0953.jpg
Συνεχίζεται...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και κάπως έτσι φτάσαμε μεσημεράκι στην Κόνιτσα, κατα τις 2:30.
Εκει μας περίμενε ο @tiflaeisai και κάπου 20 εντουρο-ονοφάδες με ότι μπορείς να φανταστεις. Μάθαμε πως την προηγούμενη ήταν περίπου 50 μηχανές. Ωραία διοργάνωση από ένα παλικάρι που μας ρώτησε αν έχουμε ινσταγκραμ. Δεν είχαμε.
Πέρα από τον Γιάννη είδα και άλλες γνωστές φάτσες από χρόνια πριν. Είμαστε πολύ μικρή κοινωνία οι μοτοσυκλετιστές και όλοι κάπως κάπου ξαναβρισκόμαστε, και μαθαίνουμε και τι έχει συμβεί για όσο καιρό χάσαμε επαφή...

Φώτο απο Κόνιτσα


IMG_0954.jpg IMG_0955.jpg IMG_0957.jpg


ΤΥΦΛΑ ΕΙΣΑΙ!:p

IMG_0961.jpg IMG_0963.jpg
Μέχρι να δούμε τι θα κάνουμε η ώρα είχε πάει 3:00.Ακολουθόντας την προτροπή του Γιάννη να καβαλήσουμε το βουνό αποφασίσαμε να τσιμπήσουμε κάτι στα γρήγορα και να μπούμε μέσα. Δεν μας έπαιρνε για ταβέρνα. Η ομελέτα αυτή ήταν και το μοναδικό μας φαγητό μέχρι τις 8:00 το απόγευμα που γύρισα. Για έναν περίεργο λόγο στις βόλτες με τον Θύμιο δεν καθόμαστε για φαί. Κοιτάμε να κόψουμε όσο το δυνατόν περισσότερα χλμ
IMG_0960.jpg
Σε λίγη ώρα θα χωνόμασταν εκει μέσα! Στην αγκαλιά των Νεράιδων, και των δράκων!
IMG_0959.jpg


Συνεχίζεται...
 

Attachments

  • IMG_0959.jpg
    IMG_0959.jpg
    107,3 KB · Προβολές: 6

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κάπου εδώ μπαίνουμε στο πιο απαιτητικό κομμάτι της διαδρομής.
Το βάζω στο Google στο κινητό. 108 χλμ λέει και τα τελευταία 20-30 προς τα Γρεβενα (στον Ζιάκα και κάτω είναι ταχείας). Τι σχεδόν 3 ώρες λέει; Τρελάθηκε;:eek:

Δεν τρελάθηκε. 2:30 ώρες το κάναμε, πηγαίνοντας όσο γρήγορα μας επέτρεπε ο δρόμος.

4.png

Απο εδώ και πέρα θα αφήσω τις φώτο να μιλήσουν.
Όλοι οι δρόμοι ήταν κάπως έτσι, οι πηγές έτρεχαν απο παντού.
Πινακίδες για Δρακολίμνη Τύμφης και Δρακολίμνη Σμόλικα διάσπαρτες στην διαδρομή, μέσα απο μονοπάτια.
Εκκλησάκια και μικρά χωριά που απορούσες πως μπορεί να ζει άνθρωπος εκει πέρα τον χειμώνα.
Εικόνες που σου έκοβαν την ανάσα!
Θα μπορούσα να βγάζω φώτο σε κάθε στροφή αλλά δεν ήταν δυνατόν. Κάποια στιγμή έπρεπε να γυρίσουμε κιόλας. Θα αρκεστείτε στις λίγες που τράβηξα. Την άλλη φορά θα πάω με κάμερα να τραβάει βίντεο!

IMG_0964.jpg IMG_0966.jpg IMG_0967.jpg IMG_0970.jpg IMG_0986.jpg
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Χιονοδρομικό Βασιλίτσας. Τελευταία στάση
IMG_0995.jpg IMG_0996.jpg IMG_0998.jpg IMG_0999.jpg IMG_1001.jpg
Λίγο μετά την Σμίξη Γρεβενών
IMG_1004.jpg

και κάπου εδώ σταματάει το φωτογραφικό υλικό, μιας και κατεβαίνοντας στα Γρεβενά για βενζίνη, ο υπόλοιπος δρόμος ήταν η βαρετή ευθεία της Εγνατίας όπου ο Θύμιος έστριψε για Κοζάνη και εγώ συνέχισα τα υπόλοιπα χλμ για Πτολεμαΐδα.

Ήταν μια υπέροχη βόλτα, την οποία έχω σκοπό να ξανακάνω, πιο οργανωμένος αυτή την φορά για καλύτερη καταγραφή σε βίντεο.

Με τον Θύμιο έχουμε βρει ένα καλό ρυθμό βόλτας/εκδρομής και έναν ακόμη καλύτερο ρυθμό επικοινωνίας! Άψογος συνταξιδευτής Bcdefghg

Ως την επόμενη, αυτά τα λίγα απο εμένα. Καλά να περνάμε! Smileys drinking beer Emoticon
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Εκπληκτική η εξόρμηση!
Μπράβο παιδιά!

ΥΓ. Το λάστιχο σου είναι το Α41?
Θέλω να το βάλω στο Integra.
Ευχαριστημένος;
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Τι καταπληκτικές διαδρομές! Τι ωραίες φωτογραφίες!
Μπράβο, παιδιά, πάντα τέτοια!

Δυσκολεύεται κανείς να το πιστέψει ότι λίγο πιο πέρα απ'τη μιζέρια και το άγχος της πόλης ανοίγονται αυτές οι εξοχές, εκεί που νιώθει κανείς ελεύθερος.
Μακάρι να μπορούμε να παίρνουμε τη δόση μας πιο συχνά!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εκπληκτική η εξόρμηση!
Μπράβο παιδιά!

ΥΓ. Το λάστιχο σου είναι το Α41?
Θέλω να το βάλω στο Integra.
Ευχαριστημένος;

Το Anakee ΙΙΙ είναι.
Τι να σου πω. Όλοι μου λένε πως δεν είναι ευχαριστημένοι. Εγώ το φτάνω στην άκρη του πέλματος και το βλέπω να κρατάει σωστά, χωρίς να με προβληματίζει.
Το θέμα με τα λάστιχα είναι προσωπικό
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη σε βροχή για να σου πω συμπεριφορά σε βρεγμένο.
Το μονο που κάνει είναι ίσως ένα ψιλογλύστρημα σε έντονη κλίση, αν είναι κρύο εντελώς. Μόλις περπατήσει 4-5 χλμ και ζεσταθεί μια χαρά.

Οκ, τα είχε πάνω όταν πήρα το μηχανάκι, καινούρια είναι, δεν θα τα αλλάξω ακόμη. Μια χαρα φαίνονται για νορμάλ χρήση.
Προσωπικά θα πήγαινα σε πιο *****ή γόμα και ας κρατάει λιγότερα χλμ. Στα επόμενα θα δω τι θα έχει στην αγορά.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Το Anakee ΙΙΙ είναι.
Τι να σου πω. Όλοι μου λένε πως δεν είναι ευχαριστημένοι. Εγώ το φτάνω στην άκρη του πέλματος και το βλέπω να κρατάει σωστά, χωρίς να με προβληματίζει.
Το θέμα με τα λάστιχα είναι προσωπικό
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη σε βροχή για να σου πω συμπεριφορά σε βρεγμένο.
Το μονο που κάνει είναι ίσως ένα ψιλογλύστρημα σε έντονη κλίση, αν είναι κρύο εντελώς. Μόλις περπατήσει 4-5 χλμ και ζεσταθεί μια χαρά.

Οκ, τα είχε πάνω όταν πήρα το μηχανάκι, καινούρια είναι, δεν θα τα αλλάξω ακόμη. Μια χαρα φαίνονται για νορμάλ χρήση.
Προσωπικά θα πήγαινα σε πιο *****ή γόμα και ας κρατάει λιγότερα χλμ. Στα επόμενα θα δω τι θα έχει στην αγορά.

Φοράω τα Battlax T31.
Ok είναι, αλλά στο χώμα γλιστράνε απίστευτα.
Θα μου πεις, χώμα με το ιντεγκρα;
Εννοώ light καταστάσεις μόνο.
Θέλω λίγο πιο σκληρό σκελετό.
Γι'αυτό σκεφτόμουν το A41.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Φανταστικές διαδρομές Απόστολε ! Giving
Όσες φορές και αν τις κάνεις ποτέ δεν τις βαριέσαι και αναλόγως την εποχή και η όψη τους ! Greeting

Και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία !
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Αγαπημένη βόλτα... Κρίμα που δε μπορώ να σας ακολουθήσω ρεμάλια :) Πάντα τέτοια και ακόμα καλύτερα ;)

Στάλθηκε χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom