Aλλαγη εξάτμισης σε περίοδο στρωσίματος???

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Καλησπερα σε ολους !
Εχουν υποθει διαφορα για το θεμα κ θαθελα να ρωτησω κ εσας εδω..
Εστω οτι εχουμε το tenere 700 καινουργιο.
Το tenere στρωνει βαση manual στα πρωτα 1600χμ με το 1ο σερβις να ειναι στα 1000χμ.
Σε αυτη την περιοδο στρωσιματος ,μεσα στα πρωτα δλδ 1600χμ ,
ειναι οκ να αλλαξεις εξατμιση???
είτε τελικο, ειτε ολοκληρη ,ειτε ολοκληρη κ φιλτρο μαζι???
Η χρηση φυσικα της μοτο κατα αυτη την περιοδο θα γινει προβλεπομενα,
οχι πανω απο 5000 στροφες κλπ.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Θεωρητικα θα ανεβαζει πιο γρηγορα στροφες το μοτερ αρα θα θελει .... περισσοτερη εγκρατεια το γκαζι , πραγμα δυσκολο .....! :cool:
Και γιατι τοση βιασυνη για αμεση αλλαγη της εξατμισης στα πρωτα 1000 χιλιομετρα ? .....! cdefghig
 

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Θεωρητικα θα ανεβαζει πιο γρηγορα στροφες το μοτερ αρα θα θελει .... περισσοτερη εγκρατεια το γκαζι , πραγμα δυσκολο .....! :cool:
Και γιατι τοση βιασυνη για αμεση αλλαγη της εξατμισης στα πρωτα 1000 χιλιομετρα ? .....! cdefghig
α καμία βιασύνη ... συζήτηση κάνουμε για να μορφωθούμε !
 

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Να πω εδω κατι που ξεχασα...
Αν καποιος θελει να παρει την Rally εκδοση της tenere 700 ,
αυτη ερχεται με αλλη εξατμιση, Akrapovic ...
με βαζει σε σκεψεις κ αυτο δλδ ....
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.526
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Να πω εδω κατι που ξεχασα...
Αν καποιος θελει να παρει την Rally εκδοση της tenere 700 ,
αυτη ερχεται με αλλη εξατμιση, Akrapovic ...
με βαζει σε σκεψεις κ αυτο δλδ ....
Απο αυτο που εχω διαβασει Κωστα Rally εκδοση ιδια ιπποδυναμη εχει με τη απλη εκδοση

Καλησπερα σε ολους !
Εχουν υποθει διαφορα για το θεμα κ θαθελα να ρωτησω κ εσας εδω..
Εστω οτι εχουμε το tenere 700 καινουργιο.
Το tenere στρωνει βαση manual στα πρωτα 1600χμ με το 1ο σερβις να ειναι στα 1000χμ.
Σε αυτη την περιοδο στρωσιματος ,μεσα στα πρωτα δλδ 1600χμ ,
ειναι οκ να αλλαξεις εξατμιση???
είτε τελικο, ειτε ολοκληρη ,ειτε ολοκληρη κ φιλτρο μαζι???
Η χρηση φυσικα της μοτο κατα αυτη την περιοδο θα γινει προβλεπομενα,
οχι πανω απο 5000 στροφες κλπ.
Εγω θα τα αλλαζα μετα τα 1600 χλμ δε βλεπω να υπαρχει καπου προβλημα αν στρωθει στης στροφες που λεει ο κατασκευαστης
Μονο μια ενσταση δεν ξερω τι γινεται με τη εγγυηση αν συμβει κατι
 

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Απο αυτο που εχω διαβασει Κωστα Rally εκδοση ιδια ιπποδυναμη εχει με τη απλη εκδοση


Εγω θα τα αλλαζα μετα τα 1600 χλμ δε βλεπω να υπαρχει καπου προβλημα αν στρωθει στης στροφες που λεει ο κατασκευαστης
Μονο μια ενσταση δεν ξερω τι γινεται με τη εγγυηση αν συμβει κατι
Κ γω ,αν την ειχα καινουργια, , μετα τα 1600 θακανα οτιδηποτε..
Ναι η ραλυ εκδοση δεν εχει καμια διαφορα με την στανταρ σε μηχανικα μερη.
Γενικα ρωταω ποιο πολυ γιατι η εξατμιση της συγκεκριμενης μοτο ειναι λιγο "εξω".
Θελω να πω πως ακομα κ μια πτωση σε σταση δλδ, ισως στραβωνε την εξατμιση τοσο οσο να τριβεται πανω στο ψαλιδι πισω.
Υπαρχουν πολλα παραδείγματα με αυτο το συμβαν.
κ λεω εγω τωρα ,μηπως θαταν εξαρχης καλυτερα και ποιο ασφαλης να εμπαινε μια εξατμιση αλλη, αλλα πανω?
πανω εννοω μια σαν την hp corse
0019868_terminale-sp-1-short-titanium-yamaha-tenere-700-euro-5.jpegHPC-T700-SP1TH-HP-Corse-Schalldaempfer-SP-1-Short-Titan-HIGH-Yamaha-Tenere-700-Euro-45-1.jpg
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αν μπει ένα καγκελακι (βάσεις) για διβάλιτσο ,σε ενδεχόμενη πτώση ,δεν θα τη γλυτώσει η εξάτμιση;
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει η εξάτμιση, της μάνας του είναι τέλεια. Μόνο φασαρία θα έχεις και 1.2 ίππους παραπάνω και αυτούς σε μικρό φάσμα στροφών (ψηλές), χαμηλομεσαιες θα χάσεις κι όλας.

Στάλθηκε από το A90 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Καλησπερα σε ολους !
Εχουν υποθει διαφορα για το θεμα κ θαθελα να ρωτησω κ εσας εδω..
Εστω οτι εχουμε το tenere 700 καινουργιο.
Το tenere στρωνει βαση manual στα πρωτα 1600χμ με το 1ο σερβις να ειναι στα 1000χμ.
Σε αυτη την περιοδο στρωσιματος ,μεσα στα πρωτα δλδ 1600χμ ,
ειναι οκ να αλλαξεις εξατμιση???
είτε τελικο, ειτε ολοκληρη ,ειτε ολοκληρη κ φιλτρο μαζι???
Η χρηση φυσικα της μοτο κατα αυτη την περιοδο θα γινει προβλεπομενα,
οχι πανω απο 5000 στροφες κλπ.
Οπως λέει και μια ψυχή από το χωριό ο Elliot ο Carver δεν τον ξέρεις, το πραγματικά ενδιαφέρον ερώτημα, δεν είναι αυτό που ρωτάς, είναι το ΓΙΑΤΙ να κάνεις κάτι τέτοιο.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγω θα την αλλαζα αμεσως για να την πουλησω σαν καινουργια.Οταν στρωνουμε το μηχανακι προσεχουμε οι στροφες να ειναι σχετικα χαμηλες.Αν αλλαξει καποιος αλλα παραλληλα προσεχει τις στροφες,δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην το κανει.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Καλα άμα θέλει ας την αλλάξει εννοείται δε παθαίνει τίποτα στο στρώσιμο, το μόνο που χάνει την εγγύηση

Στάλθηκε από το A90 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλα άμα θέλει ας την αλλάξει εννοείται δε παθαίνει τίποτα στο στρώσιμο, το μόνο που χάνει την εγγύηση

Στάλθηκε από το A90 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατι να την χασει Αλεξανδρε?Αν δεν επεμβει στο μιγμα καυσιμου δεν νομιζω οτι θα εχει θεμα.
 

chris

new member
Δημοσιεύσεις
55
Ηλικία
51
Περιοχή
VERIA
Όνομα
CHRISTOS
Καμιά μηχανή δεν θέλει στρώσιμο... δηλαδή στα 1600. Τι γίνεται και στρώνει..? Παίρνει ανοχές..? Άμα στα 1600 πάρει ανοχές στα 10.000 Χιλ θά είναι για επισκευή... καλό λάδι ψιλό νά περνάει μεγάλη ποσότητα και όλα εντάξει...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πλακα πλακα αυτο δε το γνωριζω... με την εγγυηση τι παιζει δλδ...

Κανονικα οταν αλλαζουμε τυπο εξατμισης ρυθμιζουμε διαφορετικα τον τροπο λειτουργιας του κινητηρα,Αν επεμβεις στον εγκεφαλο η κανεις οποιαδηποτε ρυθμιση περαν της εργοστασιακης υπαρχει περιπτωση να σε βγαλουν εκτος εγγυηση αν κρινουν οτι αυτο ηταν η αιτια για καποια βλαβη.
 

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει η εξάτμιση, της μάνας του είναι τέλεια. Μόνο φασαρία θα έχεις και 1.2 ίππους παραπάνω και αυτούς σε μικρό φάσμα στροφών (ψηλές), χαμηλομεσαιες θα χάσεις κι όλας.

Στάλθηκε από το A90 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
της μάνας του είναι τέλεια??
οταν βγηκε η μοτοσυκλετα το 19' κ την πρωτοειδα, μολις ειδα τη θεση της εξατμισης ξεροκαταπια κ λεω μεσα μου γιατιιιι??? !!!
δεν ειναι τελεια ,ειναι τεραστια ,ειναι βαρυα ,ακουγεται σα σκουτερ
και πανω απο ολα βασικα ,ειναι επικίνδυνη η θεση της .
Σε περιπτωση αμελητέας πτωσης ,ακομα κ σε σταση, ισως στραβωσει κ βρισκει το ψαλιδι μετα.
Ασε που το τενερε 700 εχει ενιαιο πλαισιο κ οχι διαιρουμενο, δλδ αν τη φας γερα ,λεω γω τωρα,αρπαζει σασι που λενε.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καμιά μηχανή δεν θέλει στρώσιμο... δηλαδή στα 1600. Τι γίνεται και στρώνει..? Παίρνει ανοχές..? Άμα στα 1600 πάρει ανοχές στα 10.000 Χιλ θά είναι για επισκευή... καλό λάδι ψιλό νά περνάει μεγάλη ποσότητα και όλα εντάξει...

Χρηστο αυτο γινεται ουσιαστικα για να "πλυθει" ο κινητηρας.Το λαδι ξεπλενει τα ρινισματα που ισως να εχουν μεινει στον κινητηρα.Δεν ζοριζουμε την μηχανη γιατι αν υπαρχουν αυτα θα την καταστρεψουμε.

Στην συνεχεια η ομαλη λειτουργια για καποια χλμ βοηθα το ψησιμο του μεταλλου.Εκει τα μεταλλα παιρνουν τις πραγματικες τους διαστασεις για να το πω καπως απλοικα.Απο αυτο εξαρταται συνηθως η μακροβιοτητα του κινητηρα.
 

mallllias

new member
Δημοσιεύσεις
152
Ηλικία
40
Όνομα
kostas
Κανονικα οταν αλλαζουμε τυπο εξατμισης ρυθμιζουμε διαφορετικα τον τροπο λειτουργιας του κινητηρα,Αν επεμβεις στον εγκεφαλο η κανεις οποιαδηποτε ρυθμιση περαν της εργοστασιακης υπαρχει περιπτωση να σε βγαλουν εκτος εγγυηση αν κρινουν οτι αυτο ηταν η αιτια για καποια βλαβη.
αυτο κατανοητο κ σεβαστο... αλλα δε νομιζω να χανεις την εγγυηση αν αλλαξεις ενα τελικο η ακομα κ ολόσωμη ,ετσι δεν ειναι?
καλα ,ας ερθει εκεινη η ωρα κ θα το ψαξω κ αυτο εννοειται.
Παντως κ γω ειμαι της αποψης να μην αλλαξω εξατμιση πριν το στρωσιμο
 
Top Bottom