41o Dakar Rally 2019

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.580
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.580
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ο πιο σκληρός μηχανοκίνητος αγώνας του 2019 σε λίγες ώρες θα έχει αρχίσει. Μιλάμε φυσικά για το Dakar. Η γιορτή έχει στηθεί, οι προετοιμασίες έχουν γίνει και το μόνο που μένει είναι η εκκίνηση. Θυμίζουμε πως το σκηνικό της δράσης είναι οι αμμόλοφοι του Περού, ενώ είδαμε τι περιμένουμε και εδώ.

Ας δούμε ακόμα ένα βίντεο που μας προετοιμάζει για την φετινή καταιγίδα της ερήμου!

 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Θα σαρώσει ο apache με την λαίλαπα
Τι, δεν τρέχει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

δεν μπρολαβαινει απ τα σεφτετελια του Νακου ...του πεσαν βαριά .....και η λαιλαψ αποδιδει μεχρι καποια κιλά.....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
δεν μπρολαβαινει απ τα σεφτετελια του Νακου ...του πεσαν βαριά .....και η λαιλαψ αποδιδει μεχρι καποια κιλά.....
Ti μλκς Θέε μου...abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.580
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Για άλλη μία φορά -παραδοσιακά- οι μοτοσυκλέτες είναι περισσότερες από τα αυτοκίνητα, όσο κι αν η διοργάνωση του μεγαλύτερου Rally θέλει να ρίξει σε αυτά το βάρος. Το Dakar 2019 ετοιμάζεται να ξεκινήσει όσο ξημερώνει στο Περού...


motomag.gr
Dakar 2019: Η κατάσταση πριν την εκκίνηση, τα προβλήματα και η ετοιμότητα των ομάδων | MOTOMAG
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.580
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ο Joan Barreda κερδίζει την 1η ειδική – Ανασκόπηση 1ης ημέρας Dakar 2019

Stage 1 | 7 Ιανουαρίου | Lima -> Pisco| Ειδική: 84 χλμ | Σύνολο: 331 χλμ
1ος Joan Barreda – 2ος Pablo Quintanilla – 3ος Ricky Brabe


Ο Joan Barreda, αναβάτης της Honda, ξεκίνησε το Rally Dakar 2019 με νίκη στην πρώτη ειδική, κάνοντας τον ταχύτερο χρόνο κατά τη διαδρομή Lima-Pisco.

Ο Barreda, ο οποίος δεν έχει ακόμη τελειώσει σε υψηλότερη θέση από την Πέμπτη θέση σε Ντακάρ, παρά τη νίκη του σε πάνω από 20 ειδικές, ήταν ο πρώτος στην πρώτη ειδική της χρονιάς στο χρονομετρημένο τμήμα 84 χιλιομέτρων.


«Είναι πάντα δύσκολο, αυτό το στάδιο.
Όλοι είναι πολύ γρήγοροι σε αυτό το έδαφος. Είναι συναρπαστικό να ξεκινήσω έτσι, αλλά μερικές φορές μπορεί να είναι επικίνδυνο. Πρέπει πάντα να προσέχουμε. Τέλος, νομίζω ότι έκανα ένα καλό στάδιο, έχω ένα καλό συναίσθημα και είμαστε έτοιμοι για περισσότερα στάδια ».



Δεύτερος της πρώτης ημέρας ήταν ο οδηγός της Husqvarna, Pablo Quintanilla. Ο Χιλιανός ολοκλήρωσε την ειδική με διαφορά 1m34s διαφορά.

Ο Ricky Brabec ολοκλήρωσε μια έντονη ημέρα για τη Honda, αφού ο Αμερικανός πήρε την Τρίτη θέση, ξεπερνώντας την Yamaha του Adrien van Beveren για μόλις τρία δευτερόλεπτα.


Οι αναβάτες της KTM, είχαν ένα σχετικά χαμηλό ξεκίνημα, με τους τρεις κορυφαίους αναβάτες της να καταλαμβάνουν τις θέσεις μεταξύ πέμπτου και έβδομου κατά σειρά Sam Sunderland, Toby Price και Matthias Walkner.

Το top 10 ολοκληρώθηκε με δύο ακόμη αναβάτες της Honda, τον Kevin Benavides και το Χοσέ Cornejo και τον αναβάτη της Yamaha, Xavier de Soultrait.

Ο Paulo Goncalves, που δεν έχει ακόμη ανακάμψει πλήρως από έναν τραυματισμό που είχε υποστεί πριν από ένα μήνα, ήταν 11ος


Η αναβάτης της ΚΤΜ, Laia Sanz, ξεκίνησε το ράλι τερματίζοντας στην 31η θέση : «Είμαι χαρούμενη γιατί είμαι στη γραμμή εκκίνησης, αυτό είναι μια επιτυχία! Στους αμμόλοφους μου έλειπε λίγη η αυτοπεποίθηση και ο ρυθμός μετά από τόσο καιρό απραξίας, αλλά ελπίζω ότι κάθε μέρα θα πηγαίνω καλύτερα!»

1 Joan Barreda Honda 57m36s
2 Pablo Quintanilla Husqvarna + 1m34s
3 Ricky Brabec Honda + 2m52s
4 Adrien van Beveren Yamaha + 2m55s
5 Sam Sunderland KTM + 2m56s
6 Toby Τιμή KTM + 3m08s
7 Matthias Walkner KTM + 3m12s
8 Kevin Benavides Honda +4m00s
9 Jose Cornejo Honda + 5m22s
10 Xavier de Soultrait Yamaha + 5m54s

Στα QUAD, ο Nicolas Cavigliasso ξεκίνησε τον αγώνα ως ο ταχύτερος, νικώντας την πρώτη ειδική της χρονιάς.

Ο Nicolas Cavigliasso που είναι ένα από τα φαβορί για να διαδεχθεί τον Ignacio Casale, κέρδισε και έκανε δήλωση της πρόθεσης του για την νίκη του στο Ντακάρ. Ο αναβάτης της Αργεντινής κέρδισε τον συμπατριώτη του Jeremias González Ferioli με σχεδόν 4 λεπτά διαφορά.

Εκτός από τον Gonzalez, ο Cavigliasso ήταν πάνω από οκτώ λεπτά γρηγορότερος από τον Tomas Kubiena που ολοκλήρωσε την πρώτη τριάδα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΚΑΤΑΤΑΞΗ





http://www.bikerspirit.net/main/video-stage-1-stigmiotypa-tis-protis-imeras-toy-dakar-2019/
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Dakar 2019: Ο παραπληγικός αναβάτης που αγωνίζεται κανονικά!
Παράδειγμα ψυχής καθώς αγωνίζεται για την καλύτερη θέση!

Τεράστια αποθέματα δύναμης διαθέτει ο Nicola Dutto καθώς συμμετέχει στο φετινό Dakar, ενώ από το 2010 είναι παραπληγικός, κάτι που όμως δεν τον έχει σταματήσει από το να αγωνίζεται. Δύο χρόνια μετά το ατύχημά του, το 2012, ο Nicola κατάφερε να επιστρέψει στους χωμάτινους αγώνες, με την διευκρίνιση πως πρόκειται για μοτοσυκλέτα, καθώς ήδη από το 2011 είχε αρχίσει να αγωνίζεται με αυτοκίνητο. Οι γιατροί μπορεί να είχαν ήδη ξεκαθαρίσει πως δεν υπήρχε περίπτωση να ανακτήσει την κινητικότητά του στα κάτω άκρα, εξαιτίας του μεγέθους της ζημίας που είχε υποστεί κατά τον τραυματισμό του, ωστόσο δεν έδιναν την συγκατάθεσή τους να αγωνιστεί, από την στιγμή που οι κραδασμοί και οι ταλαντώσεις μπορούσαν να επιφέρουν ακόμα μεγαλύτερη ζημιά στην σπονδυλική του στήλη. Πόσο μάλιστα με μοτοσυκλέτα που την οδηγεί καθιστός, μην έχοντας την δυνατότητα να στηριχτεί στους μαρσπιέδες.



Ο Nicola όμως δεν το έβαλε κάτω και προσάρμοσε την KTM με ειδικό κάθισμα, καθώς και προστασία στα πόδια, δημιουργώντας κάγκελα σύμφωνα με τις ανάγκες του. Σταδιακά βελτίωσε τον σχεδιασμό του, συμμετέχοντας σε πολλά Rally ανά τον κόσμο, έχοντας πάντα στο πλευρό του τους επίσης αγωνιζόμενους και φίλους, ώστε να τον βοηθήσουν να σηκωθεί σε περίπτωση πτώσεις. Το πρόβλημα του Nicola ήταν ανέκαθεν αυτό, το γεγονός πως χρειαζόταν βοήθεια για να ανέβει, να κατέβει ή να σηκώσει την μοτοσυκλέτα του. Πόσο μάλιστα σε αγωνιστική χρήση στο χώμα που οι πτώσεις καραδοκούν.

Έτσι και στο Dakar ο Nicola ακολουθείται από τρεις αναβάτες που πάντα ένας θα βρίσκεται δίπλα του για να τον βοηθήσει να σηκωθεί σε κάποια από τις σίγουρες –όπως λέει ο ίδιος- πτώσεις που θα έχει. Συμμετέχοντας με την υποστήριξη ομάδας, πράγμα που είναι μονόδρομος για κάθε έναν στο Dakar κι ακόμα περισσότερο για τον Nicola, ο παραπληγικός αναβάτης έχει την καρέκλα του να τον περιμένει σε κάθε τερματισμό έχοντας επίσης μεριμνήσει για όλες τις λεπτομέρειες της διαμονής και της κίνησής του, που ως τώρα στο Dakar δεν υπήρχαν και δεν υπάρχουν ανάγκες σε τέτοια κλίμακα.

Ο Nicola δεν είναι ο πρώτος παραπληγικός που παίρνει μέρος στο Dakar, αλλά ο πρώτος που το πράττει με μοτοσυκλέτα ακολουθώντας όλη την διαδρομή. Στο παρελθόν κι άλλοι αναβάτες με αυτοκίνητα έχουν αγωνιστεί στον σκληρότερο Rally, όπως ο Esteve Pujol πριν μία δεκαετία, ο φοβερός Gianluca Tassi που έθεσε τον πήχη ψηλά, ο Isidre Esteve πριν από αυτόν που εγκατέλειψε από πληγές που δημιουργήθηκαν στο σώμα του από την καταπόνηση, ενώ αξιοσημείωτη είναι η περίπτωση του Joey Evans. Ο κ.Evans υπήρξε παραπληγικός μέχρι που ένας γιατρός του συνέστησε αμέσως μετά τον αρχικό του τραυματισμό, μία περίεργη χειρουργική προσέγγιση με μικρές πιθανότητες να έχει έστω και μικρό αποτέλεσμα. Ο κ.Evans πήρε το ρίσκο και δέκα χρόνια μετά ήταν σε θέση να περπατήσει αλλά και να αγωνιστεί στο Dakar, έχοντας ανακτήσει ποσοστό κινητικότητας.




Από όλες αυτές τις περιπτώσεις όμως, ο Nicola διαφέρει καθώς τοποθετημένος στην μοτοσυκλέτα του, έχει να αντιμετωπίσει και διαφορές στην ίδια την τεχνική της οδήγησης. Καθώς δεν μπορεί να σηκωθεί όρθιος και αναγκασμένος για σωστή στήριξη της μέσης και της σπονδυλικής στήλης, που καταπονείται ιδιαίτερα, να έχει μια όρθια θέση οδήγησης τοποθετημένος αρκετά πιο πίσω, το κέντρο βάρους βρίσκεται ψηλά και όλα όσα έχει μάθει κανείς για κίνηση στο χώμα, δεν ισχύουν για τον ίδιο. Μετά από τόσα χρόνια δοκιμών και συμμετοχές σε δεκάδες Rally ανά τον κόσμο, ο Nicola έχει αναπτύξει εκ νέου την οδήγησή του στο χώμα χρησιμοποιώντας πολύ τον κορμό του και βασιζόμενος στο γυροσκοπικό φαινόμενο.

Για τον ίδιο η μεγαλύτερη πρόκληση δεν είναι άλλη, από το να αποφύγει κάποιον τραυματισμό στην σπονδυλική στήλη εξαιτίας της καταπόνησης. Οι πτώσεις δεν τον τρομάζουν, έχοντας εμπιστοσύνη στους συνοδούς, ούτε και η απόσταση ή τα εμπόδια. Μεγαλύτερή του δυσκολία θα είναι πιστεύει η άμμος, εκεί που είναι απαραίτητο να μετακινείς το σώμα σου συνέχεια. Ωστόσο ο ίδιος θεωρεί πως έχει βρει την σωστή τεχνική και για εκεί. Πριν τον τραυματισμό του, ο Nicola αγωνιζόταν σε καθεστώς πλήρους απασχόλησης…

«Ποτέ δεν μίσησα την μοτοσυκλέτα, ποτέ δεν την απαρνήθηκα. Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που έφτασα το πάθος μου να γίνει επάγγελμα, με όλο το ρίσκο που κάτι τέτοιο επιφέρει. Όταν είμαι στην σέλα ξεχνάω πως δεν μπορώ να κουνήσω τα πόδια μου. Η μοτοσυκλέτα με έσπασε αλλά η μοτοσυκλέτα με έσωσε κιόλας».
www.motomag.gr
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
συμπληρωνοντας το νημα του Μιχάλη ορισμενες επιπλέον φωτο απο την 1η μερα

















 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.443
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Στο γνησιο pari- dacar ηταν πιο ωραια τα μηχανακια.
Τωρα ολα eduro ειναι .
Προσωπικα τοτε με αρεσαν περισσοτερο
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.580
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ο Matthias Walkner κερδίζει την 2η ειδική στο Dakar 2019 – Ανασκόπηση 2ης ημέρας Dakar 2019


Η 2η ημέρα του Ράλλυ Ντακάρ 2019 ήταν μια μεγάλη διαδρομή των 553 χλμ, με μια εξαιρετικά γρήγορη και τραχιά ειδική διαδρομή των 342 χιλιομέτρων.

Αφήνοντας το Pisco και κατευθυνόμενοι νότια κατά μήκος της ακτής προς το San Juan de Marcona, την σημερινή μέρα την διαδρομή άνοιξαν τα αυτοκίνητα, παρόλα αυτά η πλοήγηση σήμερα ήταν η μεγαλύτερη πρόκληση.


Ο περσινός πρωταθλητής του Dakar, Matthias Walkner, κέρδισε την δεύτερη ειδική, ξεκινώντας από το Pisco 7ος και τελειώνοντας στο San Juan de Marcona, κάνοντας την πρώτη νίκη της KTM στο Dakar 2019. Ο Matthias Walkner κέρδισε τον Αμερικανό Ricky Brabec για μόλις 22 δευτερόλεπτα. Ο κάτοχος του τίτλου έστειλε έτσι ένα ισχυρό μήνυμα στους αντιπάλους του.


Matthias Walkner
: «Σήμερα ήταν μια μεγάλη διαδρομή και πραγματικά, πολύ γρήγορη. Ήταν δύσκολο να κρίνω τον ρυθμό των αναβατών μπροστά, ετσι αποφάσισα να πιέσω και να δώσω το καλύτερο δυνατό. Ήταν αρκετό να πετύχω τον ταχύτερο χρόνο, αλλά δεν είμαι πολύ καλός σε τέτοιες διαδρομές. Αυτό που αφήνουν πίσω τους τα αυτοκίνητα που είχαν περάσει από την τόσο δύσκολη διαδρομή, μπορεί μερικές φορές να είναι μεγάλο πρόβλημα και έτσι είμαι ευτυχής που κατάφερα να τερματίσω με ασφάλεια.»


Ο Ricky Brabec που ήταν επικεφαλής σχεδόν σε όλη την 2η ειδική διαδρομή, τελικά στα τελευταία 40 χιλιόμετρα έχασε την πρωτοπορία του απ τον περσινό νικητή του Ντακάρ. Μετά την 2η μέρα ο Αμερικανός είναι 3ος στην Γενική κατάταξη!

Ricky Brabec: «Το δεύτερο στάδιο ήταν εκπληκτικό. Περισσότερο ή λιγότερο όπως αυτό που είμαι συνηθισμένος. Μεγάλη ταχύτητα, πολλά βράχια, και μερικούς αμμόλοφους. Είχα μια ημέρα διασκέδασης, και οδήγησα το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας με τον Quintanilla. Ήταν υπέροχο, έτσι θα δούμε τι θα συμβεί αύριο. Η τρίτη θέση στην γενική δεν είναι τόσο καλή. Πρέπει να είμαστε μπροστά. Έτσι θα προσπαθήσουμε αύριο.»


Ο χθεσινός νικητής, Joan Barreda, ο οποίος άνοιξε την ειδική σήμερα, ήταν τρίτος ταχύτερος της 2ης ειδικής, με 1’41 “δευτερόλεπτα πίσω από τον Walkner. Ο Barreda διατηρεί το προβάδισμα στη γενική κατάταξη χάρη στη τρίτη θέση.


Joan Barreda
: «Ημέρες όπως σήμερα είναι πολύ σημαντικές. Όταν ξεκινάς στην πρώτη θέση, η νίκη είναι πολύ δύσκολη. Το να ξεκινάς πρώτος χωρίς να κάνεις λάθη καθ ‘όλη τη διάρκεια της ημέρας είναι πολύ περίπλοκο, αλλά αυτές είναι οι μέρες που πραγματικά κάνεις πρόοδο. Τελικά αποδείχθηκε ένα τέλειο σκηνικό, με πολύ καλή αρχική θέση για την αυριανή εκκίνηση.»


Παρά ένα μικρό λάθος που τον έκανε να κολλήσει νωρίς στην ειδική, ο Toby Price κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση, τρία λεπτά πίσω από τον νικητή. Παρόλο που εξακολουθεί να έχει πόνους λόγω του τραυματισμένου καρπού του, ο Price βρίσκεται τώρα πέμπτος στην γενική κατάταξη και είναι αποφασισμένος να διατηρήσει τον ισχυρό ρυθμό του καθώς ο αγώνας προχωράει.

http://www.bikerspirit.net/main/wp-content/uploads/2019/01/Pablo-Quintanilla-–-Rockstar-Energy-Husqvarna-Factory-Racing.jpg
Ο Pablo Quintanilla, αξιοποιώντας την τεράστια εμπειρία του είχε μια σταθερή απόδοση τερματίζοντας στην 5η θέση. Πιέζοντας σκληρά για να κερδίσει κάποιο χρόνο στο άνοιγμα της ειδικής, τελείωσε τελικά λιγότερο από τέσσερα λεπτά πίσω από τον νικητή της ημέρας Matthias Walkner. Τώρα είναι τέταρτος στην προσωρινή γενική κατάταξη.


Ο Sam Sunderland τερμάτισε 6ος αφού δεν βρήκε τον ρυθμό του στην μεγάλη ειδική, παρόλα αυτά ο Βρετανός εξακολουθεί να είναι βέβαιος ότι ο ρυθμός του είναι καλός και αισθάνεται κατάλληλος και δυνατός για τον υπόλοιπο αγώνα.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Γάλλος της Yamaha, Adrien van Beveren, προσπαθώντας σκληρά για να αποφύγει τα δαπανηρά λάθη κατά τη σημερινή διαδρομή. Ο Van Beveren προς το παρόν είναι στην έβδομη θέση της προσωρινής συνολικής κατάταξης.

Ο Kevin Benavides, τερμάτισε όγδοος στην 2η ειδική, ενώ κατέχει την ίδια θέση στην γενική κατάταξη.

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Andrew Short, βελτιώνοντας την ταχύτητά του ο Αμερικανός, φτάνοντας πιο κοντά στην κορυφαία ομάδα αναβατών στην προσωρινή συνολική κατάταξη.

http://www.bikerspirit.net/main/wp-content/uploads/2019/01/Andrew-Short-–-Rockstar-Energy-Husqvarna-Factory-Racing.jpgΣτην 10η θέση τερμάτισε ο «Nacho» Cornejo και βρίσκεται στην ένατη της γενικής, ενώ ο Paulo Gonçalves επανάλαβε την ενδέκατη θέση του.

Με επιτυχία ολοκλήρωσε την 2η ημέρα στην 27η θέση, η κορυφαία γυναίκα αναβάτης, Laia Sanz. Η Ισπανίδα αισθάνεται πιο άνετα στην έρημο και είναι ευχαριστημένη με το ρυθμό της και προσβλέπει στα υπόλοιπα οκτώ στάδια.

Laia Sanz: «Είμαι πολύ πιο ευχαριστημένη με την οδήγηση μου σήμερα, αλλά έχασα ένα από τα σημεία. Έχασα χρόνο και πέρασαν μερικοί από τους πιο αργούς αναβάτες, οπότε έπρεπε να προσπαθήσω και να τους ξεπεράσω ξανά. Ήμουν ικανή να πιέσω προς το τέλος της ειδικής και ετσι αισθάνθηκα καλύτερα.»

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1 WALKNER Matthias 1 AUT Red Bull KTM Rally Factory Team 03:21’57
2 BRABEC Ricky 15 USA Monster Energy Honda Team +00’22
3 BARREDA Joan 5 SPA Monster Energy Honda Team +01’41
4 PRICE Toby 3 AUS Red Bull KTM Rally Factory Team +03’06
5 QUINTANILLA Pablo 6 CHI Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing +03’24
6 SUNDERLAND Sam 14 GBR Red Bull KTM Rally Factory Team +06’03
7 VAN BEVEREN Adrien 4 FRA Yamalube Yamaha Official Rally Team +09’03
8 BENAVIDES Kevin 47 ARG Monster Energy Honda Team +09’59
9 SHORT Andrew 29 USA Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing +12’25
10 CORNEJO José Ignacio 10 CHI Monster Energy Honda Team +13’43

http://www.bikerspirit.net/main/video-stage-2-stigmiotypa-tis-2is-imeras-toy-dakar-2019/
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.580
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ο Xavier de Soultrait κερδίζει την 3η ειδική στο Dakar 2019 – Ανασκόπηση 3ης ημέρας Dakar 2019

Stage 3 | 9 Ιανουαρίου | San Juan de Marcona > Arequipa | Ειδική: 331 χλμ | Σύνολο: 798 χλμ
1ος Xavier de Soultrait – 2ος Quintanilla +0’15” – 3ος Benavides +2’37”

Η Τρίτη μέρα του Ράλλυ Ντακάρ 2019 είχε το χαρακτηριστικό των αμμολόφων της Tanaka, όπου ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές της ημέρας. Ο υψηλός ρυθμός σεισμών και σεισμικών κινήσεων που έχουν καταγραφεί στην περιοχή δημιούργησε πρόσθετη δυσκολία σε αυτό το στάδιο. Ένα από αυτά ίσως η αιτία που εγκατέλειψε ο Barreda.


Ο αναβάτης της Yamaha, Xavier de Soultrait πήρε την πρώτη του νίκη στο Dakar , κερδίζοντας την 3η ειδική, την ίδια μέρα όπου πολλά μεγάλα ονόματα είχαν μεγάλα προβλήματα, μένοντας πίσω και εγκαταλείποντας, κάτι που προκάλεσε ανασχηματισμό της γενικής κατάταξης.


Ο Joan Barreda αναγκάστηκε να εγκαταλείψει το φετινό Ντακάρ (δείτε εδώ>>) Ο Ισπανός βυθίστηκε σε απότομη κάθοδο, σε μια περιοχή με βράχια και πυκνή ομίχλη και κόλλησε στον πυθμένα μιας λεκάνης χωρίς να μπορεί να μετακινήσει την Honda του. Αφού έψαξε μάταια για μια διέξοδο, ο μέχρι τώρα πρωτοπόρος της γενικής κατάταξης, εγκατέλειψε και ζήτησε ένα ελικόπτερο να τον βγάλει και να τον μεταφέρει πίσω στο bivouac στο San Juan de Marcona.
Είναι η τέταρτη φορά στα εννέα του Ντακάρ, που απέτυχε να τερματίσει τον αγώνα.

Ο Xavier de Soultrait είχε ένα πολύ καλό ρυθμό από την πρώτη στιγμή και κατάφερε να κάνει την πρώτη του νίκη στο Ντακάρ. Ο de Soultrait, ξεκίνησε την ημέρα 12ος συνολικά και 16 λεπτά πίσω.


Μετά από ένα καλά υπολογισμένο σχέδιο επίθεσης, ο Xavier de Soultrait κατόρθωσε να αξιοποιήσει πλήρως τις ικανότητές του στην πλοήγηση κατά τη διάρκεια της σημερινής φάσης και είχε ένα πολύ καλό ρυθμό από την πρώτη στιγμή και κατάφερε να κάνει την πρώτη του νίκη στο Ντακάρ. Ένας από τους πρώτους αναβάτες που κατάφερε να βρει το δρόμο του σε μια δύσκολη ειδική κυρίως στο πρώτο μέρος της ειδικής. Ο Xavier εξασφάλισε μια δυναμική νίκη και έφτασε στην έκτη θέση στην προσωρινή συνολική κατάταξη.

Πήρε την νίκη με μικρή διαφορά των +0’15” από τον αναβάτη της Husqvarna, Pablo Quintanilla.


Xavier de Soultrait
: «Είναι πολύ ωραίο να κερδίσω αυτή την ειδική, είχαμε μια δύσκολη πλοήγηση σήμερα και είμαι ευτυχής που δεν έκανα κανένα λάθος, γιατί για μένα αυτό ήταν η πρώτη σωστή ειδική αυτού του αγώνα. Όλα λειτούργησαν υπέρ μου, είχα σταθερό ρυθμό από την αρχή μέχρι το τέλος και αυτό με βοήθησε να εξασφαλίσω τη νίκη. Θέλω να διατηρήσω την ίδια δυναμική σε όλη αυτή την πρώτη εβδομάδα του αγώνα και στη συνέχεια να προσπαθήσω να πιέσω πιο σκληρά κάθε φορά που έχω την ευκαιρία να το κάνω, όλα πάνε καλά για μένα μέχρι τώρα, η μοτοσικλέτα δουλεύει τέλεια και δεν έχω πτώσεις ή λάθη.»


Ο Pablo Quintanilla εξασφάλισε μια δεύτερη θέση στην 3η ειδική και τώρα είναι ο προσωρινός ηγέτης συνολικά του αγώνα με διαφορά 11 λεπτών και 23 δευτερόλεπτα μπροστά από τον δεύτερο Kevin Benavides.

Pablo Quintanilla: «Το πραγματικό Ντακάρ έχει μόλις ξεκινήσει και είμαι ευχαριστημένος με το πού είμαι τώρα. Σήμερα είχαμε μια δύσκολη φάση. Υπήρχε πολλή ομίχλη και σε μερικά μέρη δεν μπορούσαμε να δούμε πολύ μπροστά. Έτρεξα πολύ προσεκτικά. Σε ένα κρίσιμο σημείο στα βουνά πήρα τη σωστή απόφαση και κέρδισα λίγο χρόνο από τους αντιπάλους μου. Η πλοήγηση σήμερα ήταν πολύ δύσκολη. Είμαι ευχαριστημένος με την μηχανή μου αυτή τη στιγμή και θέλω να διατηρήσω την ίδια δυναμική για τις επόμενες ειδικές.»


Ο Benavides ήταν τρίτος σήμερα, 2m37s πίσω από τον de Soultrait, ακολουθούμενο από ένα άλλο αναβάτη της Yamaha, τον Adrian van Beveren και τον Sam Sunderland, ο μόνος από τους τρεις αναβάτες της KTM που δεν είχε προβλήματα σήμερα.

Kevin Benavides: «Σήμερα ήταν μια πολύ μεγάλη μέρα. Επωφελήθηκα από μια καλή θέση εκκίνησης για να κάνω επίθεση. Αισθανόμουν άνετα με τη μοτοσικλέτα, έκανα κάποια λάθη πλοήγησης αλλά στο τέλος ήταν μια καλή μέρα. Είμαι ευχαριστημένος που ανέβηκα ορισμένες θέσεις στην γενική και απόκτησα εμπιστοσύνη για κάθε στάδιο. Δεν είναι κακό να ανεβαίνω στη δεύτερη θέση του γενικού την ημέρα των γενέθλιων μου.»


Στην 4η θέση τερμάτισε ο Adrien Van Beveren με +06’42 πίσω από τον πρώτο και κατάφερε να ανέβει τρεις θέσεις στην προσωρινή κατάταξη, με 13 λεπτά πίσω από τον προσωρινό συνολικό ηγέτη.


Στην 5η θέση τερμάτισε το πρώτο KTM με τον Sam Sunderland, να τερματίζει +08’26 πίσω από τον πρώτο.

Ο Paulo Goncalves τερμάτισε στην 6η θέση με +09’31 πίσω από τον πρώτο!


Η αναβάτης της KTM Factory Racing, Laia Sanz είχε μια δυνατή μέρα, παρά τις προκλήσεις του καιρού και της ναυσιπλοΐας. Η Sanz τερμάτισε στην 21η θέση, που την έφερε στην 20η θέση στη γενική κατάταξη.


Laia Sanz
: «Σήμερα ήταν μια καλή μέρα για μένα, η ειδική ήταν πολύ δύσκολη με την πλοήγηση και την ομίχλη. Χάθηκα μερικές φορές, αλλά σύντομα βρήκα το δρόμο μου και πάλι. Φυσικά, αισθάνομαι πιο δυνατή, έφτασα στο τέλος της ειδικής χωρίς να κουραστώ πολύ και αυτό είναι πραγματικά καλό. Ο ρυθμός μου στην μηχανή βελτιώνεται επίσης, ανυπομονώ για αύριο.»


1 DE SOULTRAIT Xavier 18 FRA Yamalube Yamaha Official Rally Team Yamaha 04:07’42
2 QUINTANILLA Pablo 6 CHI Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing Husqvarna +00’15
3 BENAVIDES Kevin 47 ARG Monster Energy Honda Team Honda +02’37
4 VAN BEVEREN Adrien 4 FRA Yamalube Yamaha Official Rally Team Yamaha +06’42
5 SUNDERLAND Sam 14 GBR Red Bull KTM Rally Factory Team KTM +08’26
6 GONCALVES Paulo 2 POR Monster Energy Honda Team Honda +09’31

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & ΚΑΤΑΤΑΞΗ
QUAD

Ο Jeremias González Ferioli κατάφερε να τερματίσει την κυριαρχία του συμπατριώτη του Nicolás Cavigliasso στο φετινό Ντακάρ. Ο νεαρός αναβάτης τερμάτισε με 1’44 ” διαφορά, μπροστά από τον δεύτερο Nicolás Cavigliasso και με διαφορά 10’50” από τον Gustavo Gallego


1 JEREMIAS GONZALEZ FERIOLI
2 NICOLAS CAVIGLIASSO + 00H 01′ 44”
3 GUSTAVO GALLEGO + 00H 10′ 50”

http://www.bikerspirit.net/main/video-stage-3-στιγμιότυπα-της-3ης-ημέρας-του-dakar-2019/
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.580
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ο Ricky Brabec κερδίζει την 4η ειδική στο Dakar 2019 – Ανασκόπηση 4ης ημέρας Dakar 2019

Stage 4 | 10 Ιανουαρίου | Arequipa > Moquegua | 351 (Ειδική μαραθωνίου) | 511 σύνολο
1. Ricky Brabec Racing – 2. Matthias Walkner +6’19” – 3. Toby Price Racing +7’07”


Η τέταρτη ημέρα του Ράλι του Ντακάρ 2019 ήταν η ειδική μαραθωνίου, η οποία βρίσκεται ανάμεσα στην ειδική 4 και 5. Το στάδιο του μαραθωνίου χαρακτηρίζεται από την απουσία βοηθών και μηχανικών στο τέλος μιας ειδικής. Σε αυτή την περίπτωση, όλοι οι οδηγοί, και οι ανεξάρτητοι και οι επίσημες ομάδες πρέπει να επιδιορθώσουν τη μοτοσυκλέτα τους, χωρίς βοήθεια από κανέναν.

Αυτό το στάδιο μαραθωνίου είχε διαφορετικούς προορισμούς / bivouacs για αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες. Στην περίπτωση των μοτοσικλετών, το bivouac θα βρίσκεται στο Moquegua.


Οι αμμόλοφοι έδωσαν τη θέση τους στο νότιο Περού στην fesh fesh (ψιλή άμμο), πετρώδες ποτάμια και μερικά κομμάτια fast track σηματοδότησε το στάδιο 406 χιλιομέτρων, όπου ο Brabec κατάφερε και κέρδισε, παρόλο που όλοι είχαν προβλήματα με την πλοήγηση και την πυκνή ομίχλη στα μέσα του σταδίου και να μείνει στο στόχο του 20:01.


Όπως και στην 2η ειδική, έτσι και σήμερα ο Brabec πέρασε τον περισσότερο χρόνο στην πρώτη θέση, με τον Matthias Walkner που ήταν πιο κοντά στο αμερικανικό, αλλά αυτή τη φορά έπρεπε να συμβιβαστεί με τη δεύτερη θέση, αφού ο Αμερικανός είχε φοβερό ρυθμό από την αρχή και εκμεταλλεύτηκε την κακή μέρα του Quintanilla και πέρασε μπροστά στην γενική κατάταξη με αυτή την νίκη.


Ricky Brabec
: «Ουάου! Το Χρειαζόμουν ! Χρειαζόμουν μια τέτοια νίκη! Σήμερα ήθελα να πιέσω γιατί, όπως είχαμε μελετήσει χθες, η νίκη σήμερα θα μας βοηθήσει στο αυριανό στάδιο. Είμαι πολύ χαρούμενος που κέρδισα την ειδική με ένα καλό περιθώριο χρόνου που με βοήθησε να μπω στην κορυφή της γενικής κατάταξης.»


Μετά από την δύσκολη φάση της τρίτης ειδικής, ο Matthias Walkner ξεκίνησε 15ος σήμερα στην ειδική. Αμέσως πιέζοντας σκληρά και εκμεταλλευόμενος την εμπειρία του κατάφερε να πιάσει και να περάσει τους αναβάτες μπροστά του, ο Πρωταθλητής Ντακάρ του 2018 διατήρησε τον δυνατό ρυθμό του καθ ‘όλη τη διάρκεια της ημέρας. Μια δυνατή προσγείωση προκάλεσε στον Walkner ένα ελαφρύ τραυματισμό στον αστράγαλο του, αλλά ο αυστριακός αναβάτης ήταν σε θέση να συνεχίσει και να ολοκληρώσει την ειδική στην δεύτερη θέση.


Matthias Walkner
: «Η μέρα ήταν καλή για μένα – η μοτοσικλέτα πάει ι καλά και δεν έπεσα καθόλου σήμερα. Έκανα ένα αρκετά δυνατό άλμα και νομίζω ότι τραυμάτισα τον αστράγαλο μου αλλά φαίνεται να είναι εντάξει. Είναι υπέροχο εδώ στο bivouac, είμαστε όλοι εδώ μαζί ως μία ομάδα και αυτό είναι καλό. Κατάφερα να πάρω λίγο χρόνο πίσω στην γενική σήμερα, οπότε θα προσπαθήσω να κάνω το ίδιο και αύριο.»


Παρά το μικρό ατύχημα στο δεύτερο μισό της ειδικής, ο Toby Price κατάφερε να τελειώσει τρίτος, λιγότερο από ένα λεπτό πίσω από τον Walkner.

Toby Price: «Ήταν δύσκολα σήμερα. Ήταν μια μεγάλη ειδική από βραχώδη κομμάτια και ποτάμια, που είναι τα χειρότερα για τον τραυματισμό μου καρπό. Είχα μια μικρή πτώση κατά μήκος του δρόμου αλλά ευτυχώς όχι πολύ κακή. Δεν είμαι άνετος αλλά πρέπει να τα καταφέρω. Ο στόχος για το υπόλοιπο του αγώνα είναι να συνεχίσω να κάνω αυτό που έχω κάνει και να επιτύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ».


Ο Sam Sunderland είχε έναν έντονο ρυθμό όλη την ημέρα, παρά την απώλεια επαφής με πολλούς από τους αναβάτες μπροστά του και την πλοήγηση. Ο βρετανός αναβάτης τερμάτισε τελικά στην τέταρτη θέση και τώρα βρίσκεται επίσης τέταρτος στην προσωρινή συνολική κατάταξη.


Ο αναβάτης της Husqvarna ξεκίνησε την ημέρα με ένα κενό 11 λεπτών, αλλά ήταν πάνω από 20 λεπτά πιο αργός από ό, τι Brabec στο στάδιο 4, και τώρα είναι 2ος με 2m19s πίσω του στη γενική κατάταξη.


Ο Adrien Van Beveren έφερε την Yamaha του στην πέμπτη θέση, ενώ ο ομόσταυλός του και νικητής της χθεσινής ειδικής Xavier De Soultrait τερμάτισε πολύ ποιο πίσω , στην 15η θέση. Αυτό αφήνει τον van Beveren στην πέμπτη θέση της γενικής κατάταξης, μπροστά από την Honda του Kevin Benavides – ο οποίος είχε τον ρυθμό των μπροστινών, πριν χάσει εφτά λεπτά πριν το δεύτερο σημείο ελέγχου.


Ο Paulo Gonçalves, συνεχίζει να βελτιώνεται, μετά από την εγχείρηση της σπλήνας του μόλις πριν από ένα μήνα. Ο πορτογάλος αναβάτης τερμάτισε στην έκτη θέση της ημέρας και βρίσκεται στην όγδοη θέση στη γενική κατάταξη.


Η έμπειρη Laia Sanz ξέρει ότι πρέπει να φροντίσει την μοτοσικλέτα της στο πρώτο μισό της ειδικής του μαραθωνίου. Η Laia τελείωσε για άλλη μια φορά την ημέρα της στο top-20 με την 19η θέση.


Laia Sanz
: «Ήταν μια μεγάλη ημέρα σήμερα, αλλά είμαι ευχαριστημένη με το πώς πήγε. Είναι σημαντικό να φτάσουμε εδώ στο bivouac με την μηχανή χωρίς πρόβλημα και κατάφερα να τελειώσω χωρίς προβλήματα. Η μέρα ήταν αρκετά σκληρή με πολύ σκόνη στην αρχή και στη συνέχεια το κομμάτι του ποταμού ήταν πραγματικά σκληρό. Ελπίζω για άλλη μια καλή μέρα αύριο.»

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & ΚΑΤΑΤΑΞΗ

http://www.bikerspirit.net/main/video-stage-4-stigmiotypa-tis-4is-imeras-toy-dakar-2019/
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.580
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ο Sam Sunderland κερδίζει την 5η ειδική στο Dakar 2019 – Ανασκόπηση 5ης ημέρας Dakar 2019

Stage 5 | 11 Ιανουαρίου | Moquegua > Arequipa | 345 (Ειδική μαραθωνίου) | 776 σύνολο
1. Sam Sunderland – 2. Xavier de Soultrait – 3. Matthias Walkner


Το Ράλι Ντακάρ έφτασε σήμερα στην μέση με την 5η ειδική. Το δεύτερο μέρος του Μαραθωνίου αποδείχθηκε μια μέρα με τους αναβάτες να έχουν μια τακτική να επιδιώκουν να εξασφαλίσουν ευνοϊκές θέσεις για τις επόμενες μέρες.


Η σημερινή 5η μέρα του Ντακάρ 2019 ήταν η μέρα πριν από την ημέρα ανάπαυσης. Λόγο ομίχλης νωρίς το πρωί, η οποία θα εμπόδιζε τα ελικόπτερα να πραγματοποιήσουν τις αποστολές ασφαλείας τους η εκκίνηση άργησε λίγες ώρες να ξεκινήσει.


Η εκκίνηση σήμερα ήταν σε στυλ motocross, ανά 10-10, σε μια παραλία κοντά στην Τάκνα.

Ο Sam Sunderland πήρε τη νίκη της 5ης ειδικής, ξεκινώντας από την πρώτη ομάδα, ο Sam Sunderland έκανε μια καλή εκκίνηση, επιλέγοντας να μην πιέσει αμέσως και να διακινδυνεύσει ένα λάθος ή ένα περιστατικό με έναν άλλο αγωνιζόμενο. Στην πορεία ο Sunderland σταμάτησε για να βοηθήσει τον Paulo Gonçalves μέχρι να φτάσει η ιατρική ομάδα, ξεκινώντας ξανά μετά από 10 λεπτά. Πιέζοντας σκληρά έδειξε την ικανότητα του στην άμμο, σχεδόν έπιασε την μπροστινή ομάδα πριν από το τέλος.


Ο Paulo Gonçalves δεν θα φτάσει στο τέλος του 12ου του Ντακάρ. Ο επίσημος αναβάτης της Honda υπέστη σοβαρή πτώση μετά από 155 χλμ. στην ειδική και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει για πέμπτη φορά στην καριέρα του στο Ντακάρ. Ο Πορτογάλος υπέστη ελαφρύ τραυματισμό στο κεφάλι και πιθανώς ένα σπασμένο χέρι.

O Paulo Gonçalves, όγδοος στην γενική μέχρι σήμερα, εγκατέλειψε το Ντακάρ 2019 με ελικόπτερο.


Οι ειδήσεις, μπερδεύονται για την Honda HRC ανάμεσα σε καλές και άσχημες. Η πρωτοπορία του Ricky Brabec, μετά την εγκατάλειψη του Joan Barreda, ήρθε και πάλι να φύγουν τα χαμογέλα με την εγκατάλειψη του Paulo Gonçalves που είπε αντίο στο Dakar.


Ο Gonçalves, όπως επιβεβαιώνεται από την ASO, έχει υποστεί μια ελαφρά τραύμα στο κεφάλι και πιθανά να εχει σπασμένο δεξί χέρι. Ο Πορτογάλος μεταφέρθηκε με ελικόπτερο στο πλησιέστερο νοσοκομείο, όπου θα υποβληθεί σε πιο εκτεταμένες εξετάσεις για τον προσδιορισμό των τραυματισμών τους.

Η εγκατάλειψη Gonçalves είναι ένα χτύπημα για τη Honda, ο οποία πλέον μένει με τον Brabec, Benavides και Cornejo ενεργούς μέσα στο Ντακάρ.

Ο πορτογάλος ήρθε φέτος στο Ντακάρ μετά από ρήξη σπλήνας σε ένα εθνικό αγώνα στην Πορτογαλία.


Ο χρόνος που σταμάτησε ο Sunderland για να βοηθήσει τον Paulo Gonçalves, δεν υπολογίστηκε στον χρόνο του και ετσι ανακηρύχτηκε νικητής της 5ης ειδικής στην Arequipa. Ο Άγγλος κέρδισε τον Xavier de Soultrait με 3’23 και ανεβαίνει στη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη, μόλις 59 δευτερόλεπτα πίσω από τον Ricky Brabec.

Ο Sunderland ανέβηκε στην δεύτερη θέση στην προσωρινή συνολική κατάταξη.


Sam Sunderland
: «Προφανώς το πρώτο πράγμα είναι να ευχηθώ στον Goncalves το καλύτερο μετά το ατύχημα του – είναι πάντα τρομακτικό όταν βλέπεις να συμβαίνει μπροστά σου. Έμεινα μαζί του για πάνω από 10 λεπτά, αλλά είναι δύσκολο να μετρήσεις πόση ώρα σταματάς. Πολλοί αναβάτες μας πέρασαν και έτσι όταν συνέχισα και πάλι, πίεσα όσο πιο σκληρά μπορούσα. Είδα την ομάδα λίγο πριν το τέλος, έτσι ήξερα ότι είχα φτιάξει κάποιο χρόνο. Βρίσκομαι δευτερόλεπτα πίσω τώρα και είναι ένα καλό πρώτο μισό του αγώνα, αλλά ξέρω αν οι επόμενες πέντε μέρες θα είναι κάτι σαν αυτό που μόλις είχαμε, θα καταλήξει να είναι ένα δύσκολο ράλι.»


Ο Xavier de Soultrait τερμάτισε πρώτος στο δεύτερο μέρος του μαραθωνίου, μπροστά από τον Sunderland, που όμως τελικά κέρδισε την ειδική. Ο Soultrait ήταν μόλις τρία λεπτά πίσω από τον τελικό νικητή της σκηνής. Συνεχίζοντας την ισχυρή του απόδοση στο Περού, ο Xavier κινήθηκε στην όγδοη θέση στην προσωρινή συνολική κατάταξη.


Xavier de Soultrait
: «Ήταν μια άλλη καλή φάση για μένα και είμαι πραγματικά ευχαριστημένος με τη δεύτερη θέση μου. Ξεκίνησα την ειδική με σταθερό ρυθμό για να διατηρήσω τα ελαστικά μου. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος. Πιο κοντά στο τέλος της ειδικής, αισθάνθηκα υπέροχα στην μηχανή μου, έτσι αποφάσισα να προχωρήσω και να πιέσω για έναν καλό χρόνο. Έκανα την επίθεσή μου και όταν έφτασα στο τέλος, μου είπαν ότι είχα κερδίσει την ειδική. Του Sam Sunderland του έδωσαν πίσω το χρόνο που έχασε για να βοηθήσει τον τραυματισμένο Gonçalves, οπότε κέρδισε την ειδική. Τώρα ανυπομονώ για τη δεύτερη εβδομάδα που ξεκινά την Κυριακή.»


Ο Walkner μετά την εκκίνηση το πρωί ήταν σε θέση να αυξήσει τον ρυθμό του και να ανεβάσει απόδοση στο δεύτερο μισό της ειδικής. Ο Walkner ήταν ο πρώτος που διέσχισε τη γραμμή, τερματισμού, κάνοντας τον τρίτο ταχύτερο χρόνο, λίγο πάνω από τρία λεπτά πίσω από τον συμπαίκτη Sunderland. Δυστυχώς, μια ποινή ταχύτητας τριών λεπτών έριξε στη συνέχεια τον Matthias σε μια ενδεχόμενη 10η θέση.


Matthias
Walkner: «Είναι πάντα διασκεδαστικό να κάνεις εκκίνηση σε στυλ μοτοκρός στην παραλία, αλλά δεν έκανα το καλύτερο ξεκίνημα και στη συνέχεια καθώς φτάσαμε στην άμμο ήταν πολύ δύσκολα. Συνέχισε έτσι για περίπου 200 χιλιόμετρα και ήταν πραγματικά απογοητευτικό. Τα πράγματα βελτιώθηκαν προς το τέλος της ειδικής όπου μπόρεσα να μπω εμπρός. Έπειτα πίεσα σκληρά και έκανα καλό χρόνο και ήταν στην πραγματικότητα ο πρώτος που τελείωσα την διαδρομή. Ο αστράγαλος μου ακόμα πονά, αλλά δεν νομίζω ότι επηρεάζει το ρυθμό μου, ειδικά όταν η αδρεναλίνη ρέει. Απλά πρέπει να είμαι προσεκτικός ώστε να μην βάλω το πόδι μου κάτω και να το τραυματίσω περισσότερο.»


Ο Rookie Lorenzo Santonilo πέτυχε μια εξαιρετική απόδοση και τον καλύτερο τερματισμό του από την αρχή του Ντακάρ πίσω από το τιμόνι του Sherco, τερματίζοντας στην τέταρτη θέση σήμερα, μόλις 37 δευτερόλεπτα πίσω από τον Xavier de Soultrait.

Ο Andrew Short έκανε και αυτός το καλύτερο ατομικό του αποτέλεσμα σε αυτό το Dakar. Τερμάτισε στην 5η θέση και σήμερα και ανέβηκε στην 10η θέση γενικής.

Ο Ricky Brabec εξακολουθεί να κατέχει την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη τερματίζοντας σήμερα στην 12η θέση.


Η Laia Sanz ολοκλήρωσε την 5η ειδική στη 20η θέση και τώρα βρίσκεται 19η στη γενική κατάταξη.


Laia Sanz
: «Η μέρα μου πήγε καλά σήμερα, είμαι ευχαριστημένη με την ταχύτητα και το ρυθμό μου, ειδικά με όλους τους οδηγούς μαζί και τους χρόνους που είναι τόσο κοντά. Δεν είχα τόσο καλή εκκίνηση. Κοντά στο τέλος της διαδρομής μια πέτρα κόλλησε στον πίσω τροχό μου, αλλά γενικά ήταν άλλη μια καλή μέρα. Είμαι ευχαριστημένη με τον τρόπο με τον οποίο ο αγώνας πάει μέχρι τώρα, αλλά ανυπομονώ για την υπόλοιπη μέρα.»

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & ΚΑΤΑΤΑΞΗ

http://www.bikerspirit.net/main/video-stage-5-stigmiotypa-tis-5is-imeras-toy-dakar-2019/
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.580
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Top Bottom