36 Ωρες - Οδοιπορικό Αντοχής Ελληνικής Λέσχης Moto Guzzi

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
670
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Ενα ανελεητο κυνηγητο χρονου και χιλιομετρων απο τα ξημερωματα μεχρι και τα πολυ βαθεια μεσανυχτα στους εγκατελελειμμενους (και σκοτεινους) επαρχιακους δρομους και χωματοδρομους , αμα εχεις σκοπο να βγαλεις ολη την διαδρομη.
Ευτυχως που οι ανθρωποι της επαρχιας κοιμουνται απο νωρις και οι .... σκυλοι. facepalm 2

Το ανεφερα στο προεδρειο οτι μετα την δυση του ηλιου για μενα ειναι απολυτα επικινδυνο το σπορ αφενος κι αφετερου δεν υπαρχει χρονος να γνωριστεις με τους συναγωνιζομενους σαν event. Η απαντηση ηταν ...." δεν εχει γινει ατυχημα σοβαρο μεχρι τωρα" ....!:cool:

Με την ducati ρε σκύλε;;; Praising
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Αυτό που είπε ο Στέλιος, ξεχνάς χαζολογηματα στο δρόμο, φωτογραφίες, καφεδάκια και άλλα συνήθη. Κυνηγητό από το πρωί ως το βράδυ για να βγούνε τα 800-900 χιλιόμετρα. Και την άλλη μέρα το πρωί πάλι τα ίδια!

 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.532
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Θεωρώ ότι ο καθένας ξέρει που λαμβάνει μέρος.


Δεν νομίζω να υπάρχει έστω ένας που συμμετέχει για να κάνει μουχαμπετι και δημόσιες σχέσεις.

Το 36ωρο είναι γνωστό για το ύφος του, πολλά χρόνια τώρα
 

parkaris

new member
Δημοσιεύσεις
107
Μοτοσυκλέτα
Cbf 125
Όνομα
-
Θυμάσαι τι είχε καψει το χτ στο περιπου για το 36ωρο;
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.830
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ενα ανελεητο κυνηγητο χρονου και χιλιομετρων απο τα ξημερωματα μεχρι και τα πολυ βαθεια μεσανυχτα στους εγκατελελειμμενους (και σκοτεινους) επαρχιακους δρομους και χωματοδρομους , αμα εχεις σκοπο να βγαλεις ολη την διαδρομη.
Ευτυχως που οι ανθρωποι της επαρχιας κοιμουνται απο νωρις και οι .... σκυλοι. facepalm 2

Το ανεφερα στο προεδρειο οτι μετα την δυση του ηλιου για μενα ειναι απολυτα επικινδυνο το σπορ αφενος κι αφετερου δεν υπαρχει χρονος να γνωριστεις με τους συναγωνιζομενους σαν event. Η απαντηση ηταν ...." δεν εχει γινει ατυχημα σοβαρο μεχρι τωρα" ....!:cool:

Έτσι το έχω και εγώ στο μυαλό μου, ως ένα μεγάλο παιχνίδι χρόνου και δρόμου.

Θεωρώ πως αν μελετήσεις τις διαδρομές και τους χρόνους που ζητούν και προετοιμαστείς ανάλογα λογικά δεν θα πρέπει να είσαι στον δρόμο μέχρι πολύ αργά.
Τώρα αν παρελπίδα στραβώσει κάτι ή το δεις εκδρομικά και σταματάς για καφέδες τότε λίγο πολύ θα φτάσεις μεσάνυχτα.

Επίσης νομίζω ότι αυτό το event οποίος επιλέξει να το κάνει είτε μόνος είτε με 1-2 δικούς του ανθρώπους θα το κάνει προσπαθώντας να ανακαλύψει (όσο μπορεί να γίνει) τα όρια του/ς και τις αντοχές του/ς.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Θυμάσαι τι είχε καψει το χτ στο περιπου για το 36ωρο;
Όχι,για τον λόγο ότι φουλάριζα βενζίνη με κάθε ευκαιρία γιατί μετά δεν ήξερες πού θα βρεις βενζινάδικο!
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Το χω κάνει μια φορά....και δεν το ξανασκεφτομαι να το ξανακάνω (οπως τα λενε οι απαπαν)....
μέσα σ όλα θα πρέπει να υπολογίσετε και το κόστος...(συμμετοχής + καυσιμα) δεν νομίζω να βγαίνει κάτι λιγότερο από 400 ευρώ πλέον....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οι συνθηκες το βραδυ δεν ειναι πλεον οι ιδιες.Μετα την κριση οι κυνηγοι λογου κοστους κυνηγουν λιγοτερο και αυξηθηκαν οι αριθμοι των ζωων.Παραλληλα στον κορονοιο ηταν μειωμενη η κινηση των οχηματων και τα αγρια ζωα ξεθαρεψαν.Πλεον κινουνται διπλα η μεσα στους δρομους την νυχτα με οτι αυτο σημαινει για καποιον οδηγο που κυνηγα χρονους με αποτελεσμα να μην δειχνει την απαιτουμενη προσοχη.

Μιας και ειμαι λατρης της νυχτερινης οδηγησης συνεχιζω να ταξιδευω νυχτα αλλα με πολυ μικροτερες ταχυτητες και ειμαι μονιμα στην τσιτα.Ειναι θεμα χρονου να γινει η στραβη,
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.830
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Λογικα γυρω στις 20:30 θα ειναι η δυση του ηλιου οποτε ποσο να μεινεις μεσα στα σκοταδια;

Επισης ειναι γνωστο πως οι κινδυνοι εκει εξω ειναι πολλοι... αν αρχισουμε να αναλυουμε το τι και το πως θα καταληξουμε ολοι στο πως καλυτερα θα ειναι να μεινουμε μεσα και να μην ξανα βγουμε εξω!

Οι συνθηκες το βραδυ δεν ειναι πλεον οι ιδιες.Μετα την κριση οι κυνηγοι λογου κοστους κυνηγουν λιγοτερο και αυξηθηκαν οι αριθμοι των ζωων.Παραλληλα στον κορονοιο ηταν μειωμενη η κινηση των οχηματων και τα αγρια ζωα ξεθαρεψαν.Πλεον κινουνται διπλα η μεσα στους δρομους την νυχτα με οτι αυτο σημαινει για καποιον οδηγο που κυνηγα χρονους με αποτελεσμα να μην δειχνει την απαιτουμενη προσοχη.

Μιας και ειμαι λατρης της νυχτερινης οδηγησης συνεχιζω να ταξιδευω νυχτα αλλα με πολυ μικροτερες ταχυτητες και ειμαι μονιμα στην τσιτα.Ειναι θεμα χρονου να γινει η στραβη,
Εξαρταται την περιοχη, σε καποιες περιοχες εχουν δωσει αδειες για κυνηγι και σε καποιες αλλες ακομη το κανουν και πιο οργανωμενα με την συμβολη του κυνηγετικου συλλογου της περιοχης για πιο δραστικα αποτελεσματα.
 

alexandros71

new member
Δημοσιεύσεις
51
Ηλικία
52
Περιοχή
Αττικη
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Αλεξανδρος
Δεν εχω συμμετάσχει ποτέ γιατι δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσω τόσα πολλά λεφτά για να δοκιμάσω τις αντοχές τού αφού μπορω να το κάνω και μόνος του με ένα μικρότερο κοστος. Αν ή οργάνωση είχε ας πούμε πέντε με δέκα ειδικές διαδρομές μετρημένες με πόντους θα έλεγα ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα αλλά έτσι όπως είναι νομίζω ότι είναι απλά ρομαντική.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Λογικα γυρω στις 20:30 θα ειναι η δυση του ηλιου οποτε ποσο να μεινεις μεσα στα σκοταδια;

Επισης ειναι γνωστο πως οι κινδυνοι εκει εξω ειναι πολλοι... αν αρχισουμε να αναλυουμε το τι και το πως θα καταληξουμε ολοι στο πως καλυτερα θα ειναι να μεινουμε μεσα και να μην ξανα βγουμε εξω!


Εξαρταται την περιοχη, σε καποιες περιοχες εχουν δωσει αδειες για κυνηγι και σε καποιες αλλες ακομη το κανουν και πιο οργανωμενα με την συμβολη του κυνηγετικου συλλογου της περιοχης για πιο δραστικα αποτελεσματα.
Γιαννη δεν ειμαι κινδυνολογος αλλα μιλαω για ενα προβλημα που εχει διογκωθει τα τελευταια χρονια.Δεν λεω να κατσουμε στα σπιτια μαςοθτε εγω εχω σταματησει τα νυχτερινα αλλα θελουν πολυ μεγαλη προσοχη.Καποιοι τερματιζουν ακομη και μετα τις 12:00.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δεν εχω συμμετάσχει ποτέ γιατι δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσω τόσα πολλά λεφτά για να δοκιμάσω τις αντοχές τού αφού μπορω να το κάνω και μόνος του με ένα μικρότερο κοστος. Αν ή οργάνωση είχε ας πούμε πέντε με δέκα ειδικές διαδρομές μετρημένες με πόντους θα έλεγα ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα αλλά έτσι όπως είναι νομίζω ότι είναι απλά ρομαντική.

Μονος σου απο την στιγμη που δεν εχεις ανταγωνισμο δεν θα το πας στα ακρα.Ο ανταγωνισμος ειναι αυτος που σε ωθει να βρεις τα ορια σου.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Μονος σου απο την στιγμη που δεν εχεις ανταγωνισμο δεν θα το πας στα ακρα.Ο ανταγωνισμος ειναι αυτος που σε ωθει να βρεις τα ορια σου.
Το 2012 συμμετείχα μόνος μου στον αγώνα,πρώτη φορά βρέθηκα τόσο κοντά με τη μηχανή μου!
Εμπειρία ανεπανάληπτη.

ΥΓ Γιάννη η νύχτα είναι απόλαυση να την ταξιδεύεις καλοκαιράκι αλλά μόνος σου στα βουνά 12 τα μεσάνυχτα όσο ναναι αγριεύεις λιγάκι (θυμάμαι τα Ακαρνανικά όρη τη δεύτερη μέρα χαμένος κάπου πιο πάνω από την Τριχωνίδα,μπρρρρ)
:pray:
:pray:
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.830
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το 2012 συμμετείχα μόνος μου στον αγώνα,πρώτη φορά βρέθηκα τόσο κοντά με τη μηχανή μου!
Εμπειρία ανεπανάληπτη.

ΥΓ Γιάννη η νύχτα είναι απόλαυση να την ταξιδεύεις καλοκαιράκι αλλά μόνος σου στα βουνά 12 τα μεσάνυχτα όσο ναναι αγριεύεις λιγάκι (θυμάμαι τα Ακαρνανικά όρη τη δεύτερη μέρα χαμένος κάπου πιο πάνω από την Τριχωνίδα,μπρρρρ)
:pray:
:pray:
Η νύχτα και εμένα μου αρέσει και το καλοκαίρι κάνω αρκετές νυχτερινές βόλτες.

Ωστόσο ναι, αν είσαι σε άγνωστα μέρη και μαζί με διάφορες σκέψεις για δράκους και νεράιδες όσο να'ναι σε αγριεύει...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εμένα η νύχτα δεν μ'αρεσει ντιπ .
Και φυσικά ότι λέει ο Δεcποτas ,400 ευρα (κάνα διακοσαρι είναι η βενζίνες)για να καβαλάω μέσ' τα 12μεσανυχτα ,από μένα είναι οχι
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.437
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Εδω και χρονια το 36ωρο δεν εινα αυτο που ηταν...

ασε που πλεον τα χρηματα ειναι πολλα για μια ανηλεη γυρα διχως να δεις τιποτα....

Σιγουρα για μια φορα να εχει πλακα....αν ομως δεν εισαι μερος της "παρεας" δεν εχει και πολλα να κανεις...

Εχω κανει γυρω στα 12.....πλεον δεν υπαρχει ουτε σαν σκεψη...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εδω και χρονια το 36ωρο δεν εινα αυτο που ηταν...

ασε που πλεον τα χρηματα ειναι πολλα για μια ανηλεη γυρα διχως να δεις τιποτα....

Σιγουρα για μια φορα να εχει πλακα....αν ομως δεν εισαι μερος της "παρεας" δεν εχει και πολλα να κανεις...

Εχω κανει γυρω στα 12.....πλεον δεν υπαρχει ουτε σαν σκεψη...
Επειδη εχεις κανει αρκετα και λογικα γνωριζεις...ακουγεται οτι αν δεν εισαι Αθηναιος πρωτια δεν παιρνεις.Ισχυει η ειναι λογια του αερα;
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.437
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Επειδη εχεις κανει αρκετα και λογικα γνωριζεις...ακουγεται οτι αν δεν εισαι Αθηναιος πρωτια δεν παιρνεις.Ισχυει η ειναι λογια του αερα;
αν δεν εισαι στο "παρεακι" θα ελεγα...

οχι αθηναιος....

μεγαλη κουβεντα, ημουν ιδρυτικο μελος κ πλεον μαζι με αλλους 70 αποχωρησαμε-αν σου λεει κατι αυτο....

αστα...
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
670
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Εδω και χρονια το 36ωρο δεν εινα αυτο που ηταν...

ασε που πλεον τα χρηματα ειναι πολλα για μια ανηλεη γυρα διχως να δεις τιποτα....

Σιγουρα για μια φορα να εχει πλακα....αν ομως δεν εισαι μερος της "παρεας" δεν εχει και πολλα να κανεις...

Εχω κανει γυρω στα 12.....πλεον δεν υπαρχει ουτε σαν σκεψη...
Κατάλαβα καλά; 12 συμμετοχές;
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.532
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
αν δεν εισαι στο "παρεακι" θα ελεγα...

οχι αθηναιος....

μεγαλη κουβεντα, ημουν ιδρυτικο μελος κ πλεον μαζι με αλλους 70 αποχωρησαμε-αν σου λεει κατι αυτο....

αστα...
Φαντάζομαι τι γίνεται και εκεί μέσα χαχαχα
 
Top Bottom