29,30/4 -1/5/2023 Φλώρινα Πρεσπες

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Με την σειρά μου κι εγώ να πω ότι για άλλη μια φορά περάσαμε υπέροχα. Πρώτα από όλα ένα ευχαριστώ στον Στέλιο (@esel) που είχε την ιδέα, βρήκε το ξενοδοχείο, έβγαλε τον μπούσουλα του προγράμματος και ήρθε σε επικοινωνία με του Φλωρινιωτες ( όχι τους «πειράζει που είμαι μεγάλη φίρμα»). Έπειτα ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Δημήτρη (@dkamzelas86) που ήρθε στο ξενοδοχείο την Παρασκευή να μας προϋπαντησει και το Σάββατο μαζί με τα αλλά παιδιά (Χρήστο, Βαγγέλη και ακόμη ένα παιδί που δεν θυμάμαι το όνομα του αλλά ήταν η ψυχή της παρέας) μας οδήγησαν σε υπέροχα μέρη και μας συντονισαν, έκατσαν σκούπα και περίμεναν ακόμη και το αυτοκίνητο). Οι υπολοιποι να είμαστε καλά για το επόμενο.

θα ακολουθήσουν φωτο…

update: σε μια λάμψη ευφυΐας και αφού το Ακρσχαϊμερ σταμάτησε για λίγο Γιαννης ήταν το άλλο παιδί από την Φλωρινα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Την Παρασκευή το πρωί, έχοντας τα γνωστά μου κολλήματα μην καθυστερώ τους υπόλοιπους, ήμουν δικαβαλος μα την Ρουλα όποτε οι ρυθμοί μου είναι πολύ πιο χαλαροί, ξεκίνησα 08:30 για επάνω. Μέχρι την Νικαια της Λάρισα από Ν.Ε.Ο Αθηνών Θεσσαλονίκης και από εκεί μέσα μέσω Λαρισης, Ελασσονας, Σερβιων, Αιανης, Κοζάνης με τελικό προορισμό την Φλωρινα. Τα χιλιόμετρα βγήκαν πιο εύκολα από όσο υπολόγιζα αφού για άλλη μια φορά η Ρουλα αποδείχτηκε σιδεροκωλη, όσο πάω με τον ρυθμό που θέλει. Μια στάση γρήγορη για ένα σάντουιτς στα όρθια στην Κοζάνη και δυο τρεις μικρές γρήγορες για φωτογραφίες. Τακτοποιηθήκαμε στο ξενοδοχείο 15:30 και περιμέναμε τους υπόλοιπους στην φανταστική βεράντα του.


Στάση για φωτογραφίες στο ύψωμα πριν την λίμνη Πολυφυτου

IMG_9449.jpeg

Η λίμνη Πολύφυτου από ψηλά
IMG_9454.jpeg

IMG_9457.jpeg

Πως λέμε "Ο γέρος και το τσιμπουκί του" εδώ ο γέρος στην λίμνη
IMG_9462.jpeg

Μικρό ζητιανάκι στα ΣΕΑ Νικαιας
IMG_9448.jpeg


IMG_9445.jpeg

Παίξ'το φουσκωτός και ρουφήξου
IMG_9465.jpeg

Μια ζωή χοντρός. Με πήρε η μυρωδιά των ψητών κεμπάπ βγαίνοντας από την Κοζάνη από μια καντίνα. Αναστροφή στο επόμενο φανάρι και ένα στο χέρι στα γρήγορα
IMG_9467.jpeg

15:00 άφιξη στο King Alexander στην Φλώρινα
IMG_9468.jpegIMG_9471.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
…Συνέχεια Παρασκευής

17:00 άφιξη γνωστού γκαραζίστ ορμώμενος εκ Αγρινίου (@Sapiokaravo)
IMG_9473.jpeg

Αφιξη της υπόλοιπης ομάδας 19:00 μετά από στάση στην Πτολεμαϊδα για φαγητό στον @jtnakos

IMG_9475.jpegIMG_9476.jpeg

Η διαδρομή της πρώτης μέρας
IMG_9472.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Το Σάββατο ήταν σπασμένο στα δυο. Το πρωί αφιερωμενο στην Φλωρινα και καφεδάκι, από το μεσημέρι και μετά βόλτα στις κορφές των τριγύρω βουνών και άραγμα στην Καστοριά. Η διαδρομή ανεβαίνοντας για το Βίτσι μοναδική μέσα από ένα δάσος με οξυες για να φτάσουμε στην χιονισμένη βουνοκορφή. Παρέα μας τα παιδιά από την Φλωρινα σε ρόλο οδηγού και σκούπας. Κατηφορίζουμε για την Οξυα και μετά από λίγο βλέπουμε την λίμνη της Καστοριάς στα αριστερά μας. Καφέ δίπλα στην λίμνη (μερικοί έτρωγαν στα κρυφά) και εποστροφη από άλλη υπέροχη διαδρομή προς Πισοδέρι, χιονοδρομικό Βίγλας και κατάληξη στην Φλωρινα. Λίγο μετά το χιονοδρομικό έπιασε μια βροχη και άφησα την ομάδα να φύγει.Η Ρουλα ήταν στο αυτοκίνητο Μιχάλη, όποτε άγχος δεν είχα. Το βουνό ήταν τελείως δικό μου. Έβαλα το αδιάβροχο άρχισα να κινούμαι σε χαλαρούς ρυθμούς. Άνοιξα την ζελατίνα του κρανους να με χτυπά η βροχη και γέμισα μυρωδιές του δάσους. Το βρεγμένο χώμα με τα πεσμένα φύλλα. Τα τελευταία 10 χλμ ήταν μια εντελως προσωπική απόλαυση.

Το πρωινό των πρωταθλητών. (σ.σ: αυτό είναι το δεύτερο γέμισμα του πιάτου)
IMG_9481.jpeg

Το ποτάμι της Φλώρινας
IMG_9483.jpeg

-Λέγε ρε. -Τι να πω; -Που πήγε πάλι ο Σοφ! -Τι έφυγε ο Σοφ; -Ωχ *****ία ετοιμάζει πάλι
(λίγο μετά κλειδώναμε με λουκέτο τον έρωτα μας στην γέφυρα εγώ και ο @Piraeu-Sk δίνοντας φιλιά μπροστά σε όλη την Φλώρινα που έπινε καφέ μέσα σε γέλια)

IMG_9485.jpeg

Στιγμιότυπα από την Φλώρινα
IMG_5704.jpegIMG_5708.jpegIMG_5710.jpegIMG_5712.jpegIMG_5713.jpegIMG_5717.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
…συνέχεια Σαββάτου

IMG_5718.jpegIMG_5722.jpeg

Το λουκέτο που λέγαμε
IMG_5724.jpegIMG_5731.jpegIMG_5733.jpeg

Η Αναστασία αφού ξεπέρασε το σοκ, δεν μπορούσε να σταματήσει να γελάει
IMG_5734.jpegIMG_5735.jpeg

@esel : Πριν έρθεις στο φόρουμ ήμασταν σοβαροί και πάνω από όλα άντρες...τι θα πει ο @Beast μόλις δει τα αίσχη σας;
IMG_9516.jpeg

Ο γκαραζιστ εμφανώς σοκαρισμένος που δεν επέλεξα αυτόν με την Απολλώνεια Κορμάρα
IMG_9517.jpeg

Φράγμα Τριανταφυλλιάς
IMG_9519.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Τρίτο μέρος Σαββάτου

Στέλιος: Στα βουνά θα σε φέρνω ρε, να μην σε βλέπει κόσμος.
Σοφ: Οτι πεις αφεντικό

IMG_9520.jpeg

Ο Γιάννης και ο Χρήστος από την Φλώρινα
IMG_9522.jpeg

Μνημείο Πεσόντων Εμφυλίου Πολέμου. Οι χάρτες το δίνουν στα 2218 μέτρα. Το GPS 1780. Στα χώματά του βουνού δόθηκαν σφοδρές μάχες κατά τη διάρκεια του εμφυλίου πολέμου καθώς επίσης και το τέλος του εμφυλίου.
IMG_9523.jpegIMG_9524.jpegIMG_9526.jpeg

@stathispatras μετά της συζύγου
IMG_9528.jpegIMG_9530.jpeg

Ο πεζόδρομος της λίμνης της Καστοριάς, και το αρχοντικό Τσιαπαπά
IMG_9531.jpegIMG_9532.jpeg
 

Attachments

  • 1683042024035.png
    1683042024035.png
    66,7 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία:

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Τεταρτο μέρος Σαββάτου

Κάποιοι τρώγαν στα κρυφά αλλά παντού παπαράτσι
IMG_9538.jpeg

Φωτογραφία με αυτοκρατορική πόζα και στυλ
IMG_9540.jpeg

Την Καστοριά από όπου και αν την δεις, από όσες φορές και αν την δεις, με ότι καιρό και αν την δεις πάντα θα βρίσκεις κάτι καινούργιο και όμορφο
IMG_5743.jpeg

IMG_5745.jpeg

Χεράκι Χεράκι με τον @Piraeu-Sk
IMG_5746.jpegIMG_5747.jpegIMG_5751.jpegIMG_5748.jpegIMG_5750.jpeg
 

Attachments

  • IMG_5754.jpeg
    IMG_5754.jpeg
    133,5 KB · Προβολές: 11
Τελευταία επεξεργασία:

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Η Κυριακή είχε Πρέσπες. Αρχικά στον Αγ. Αχίλλειο. Το GPS του @dikoukos κάποια στιγμή τον έστελνε σε χωματόδρομο. «Ώπα γίναμε» σκέφτηκα και λέω α ρε να ήταν ο @dinospanadp εδώ. Επειδή όμως και αυτός και ο φλώρος με το on off Ducati ( βλέπε @wheelboy ) είναι πολύ κότες και δεν άκουσαν τον έτερο ντουκατιστι @Sapiokaravo που τους έλεγε «πάμε ρεεεεε, τη θα πάθουμε» συνεχίσαμε την άσφαλτο. Περπατημα στο νησάκι με αστεία (συνεχίστηκε η σύσφιξη σχέσεων μου με τον @Piraeu-Sk αφού βγάλαμε πολλές ζουζουνιαρικες φωτο) συνεχίσαμε προς τους Ψαράδες. Τσουκνιδόπιτα για τους χαμογελαστούς και πιπεροπίτα για τους γκρινιάρηδες. Η παρέα χωρίστηκε. Κάποιοι έφυγαν για τον Αρκτούρο στο Νυμφαίο, κάποιοι γύρισαν πίσω Φλωρινα και εγώ νε το δίδυμο των Πατρινών @grigoris gs και @stathispatras ακολουθήσαμε την καταπληκτική ιδέα της Αναστασίας. Πήγαμε για παγωτό στην Καστοριά, κάναμε όλη την παραλίμνιο διαδρομή και εποστροφη από το Λέχοβο και Πτολεμαϊδα. Το βράδυ η παρέα παρέμεινε χωρισμενη. Κάποιοι έτρωγαν από το μεσημέρι, κάποιοι πήγαν για φαγητό και μετά ποτάκια στο ξενοδοχειο κάποιοι να δουν τον αγώνα. Σε κάθε περίπτωση όλοι καταλήγαμε μαζί. IMG_9551.jpegIMG_9553.jpegIMG_9557.jpegIMG_9556.jpegIMG_9562.jpegIMG_5762.jpegIMG_5767.jpeg
 

Attachments

  • IMG_5766.jpeg
    IMG_5766.jpeg
    88,8 KB · Προβολές: 9
  • IMG_5774.jpeg
    IMG_5774.jpeg
    143,7 KB · Προβολές: 9
  • IMG_5775.jpeg
    IMG_5775.jpeg
    170,1 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία:

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.541
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Μπράβο!! Παίδες.
Υπέροχες εικόνες..

Πάντα τέτοια.. και καλύτερα ακόμα...

Ευχαριστούμε!! που τα μοιραστήκατε μαζί μας.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Και τελικά..

1800 χλμ και τέσσερις μέρες μετά την αναχώρηση προσπαθώ να ταξινομήσω τις εικόνες στο μυαλό μου. Όλα μου βγαίνουν αριθμητικά. Καμμία εικόνα δεν είναι καλύτερη από τις άλλες. Ψηλά βουνά, ερειπωμένα χωριά, μαρτυρικοί τόποι, δυο χιονισμένες βουνοκορφές, ξεχασμένα τούνελ χωρίς φωτισμό, τρεις χώρες, έξι λίμνες, επτά γεμίσματα τεπόζιτου, αμέτρητα δάση και στροφές. Προσπαθώ να θυμηθώ όλους όσους γνώρισα, είπα δυο κουβέντες στην ακρη του δρόμου, ανταλλάξαμε ένα χαιρετισμό. Τόποι που σταμάτησα Αθήνα, Φλώρινα, Καστοριά, Αγ. Αχίλλειος, Ψαράδες Μπιτόλα, Οχρίδα, όρμος των οστών, Πόγραδετς, Στρούγκα και πίσω στην Αθήνα. Τέσσερα περάσματα συνόρων.
Ποια τελικά είναι η καλύτερη φωτογραφία; Οι δυο πρώτες είναι φυσικές και τις έχω από κάτω σε αυτή την σελίδα του ημερολογίου. Η μια τα σύννεφα που καθρεφτίζονται στα νερα της λίμνης. Η δεύτερη το ύφος της γλυκιάς κούρασης της γυναίκας μου και συνεπιβάτη μου μετά από 600 χιλιόμετρα.
Η τρίτη είναι στο μυαλό μου. Μόλις πέρασα το χιονοδρομικό κέντρο Βίγλας με κατεύθυνση προς Φλωρινα πιάνει μια βροχή. Έριξα τους ρυθμούς μου και άνοιξα την ζελατίνα του κράνους να με χτυπούν στο πρόσωπο οι στάλες της βροχής. Δέκα χιλιόμετρα προσωπικής απόλαυσης, μυρίζοντας την φύση, τις οσμές του δάσους που ζωντανεύει καθώς πέφτει η βροχή.

Η motoparea.gr δεν είναι απλά ένα forum. Είναι η ΠΑΡΕΑ. O χαβαλές, οι προβληματισμοί, οι διαφωνίες και μετά οι αγκαλιές, οι παλιές φιλίες και οι νέες που δημιουργούνται μετά από κάθε εκδρομή. Είναι τα αδέρφια που εσύ διάλεξες και όχι απλά σου έτυχαν. @esel @dikoukos @tracer @apache @wheelboy @Sapiokaravo @stathispatras @grigoris gs @Piraeu-Sk, @dkamzelas86 Αρης από το Αγρίνιο, @Conser , Ακης ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που είστε παρέα μου και ταξιδεύουμε παρέα.344064233_1175223719834688_9128914829694973897_n.jpg344739323_566404545574142_2091108983864947525_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγώ θέλω να ευχαριστήσω τον @esel ,@Sapiokaravo Toν Νάκο τον Μάρκο, και τον Καφασάκια Διμήτσο για την αξεχαστη Κυριακή που μου χάρισαν, οι παρέες δεν φτιάχνονται με φωτογραφίες αλλά με συναναστροφή και γέλια, σας αγαπάω λίγο παραπάνω...
Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
 

Attachments

  • Φλωριν.jpg
    Φλωριν.jpg
    241,2 KB · Προβολές: 22
Τελευταία επεξεργασία:

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Για εμένα η βόλτα έχει συνέχεια με Αώο,Μονή Μολυβδοσκέπαστης, Αιδονοχώρι....


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom