22/6, Αθήνα, Πατρα, Λ. Τριχωνίδα, Προυσσος, Καρπενήσι, Μπράλος, Επτάλοφος, Αραχωβα, Λιβαδειά, Αθηνα

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για την κατανάλωση βενζινας 5,7 ltr/ 100 km ....θα μου επιτρέψεις να την αμφισβητήσω ανοικτα ....και ειδικά δικαβαλος και τριβαλιτσος. Ούτε με σφαίρες ...!cdefghigi
Συνολική μέση ωριαία είχε 45χλμ/ώρα και μέση ωριαία οδήγησης 65χλμ/ώρα
Μην σου πω και πολύ έκαψε eye
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Γράψε αγορίνα μου εσυ και όσοι είναι να σε τιμήσουμε διαβάζοντας τα, θα το κάνουμε.
Πρώτα γράφουμε για τον εαυτό μας. Να το βγάλουμε απο μέσα μας. Μετά για όλους τους άλλους.

Smileys drinking beer Emoticon
Για μενα τα γράφω σίγουρα. Είμαι όμως φιλοξενούμενος σε ένα χώρο και «καταχραζομαι» την φιλοξενία με πλήθος κειμένων. Έτσι το βλέπω εγώ. Γι αυτό και η συγνώμη. Τώρα για όσους τα διαβάζουν μακάρι να κατάφερα να ταξιδέψουν μαζί μου. Να δημιούργησα τις εικόνες σαν να ήταν δίπλα μου.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για μενα τα γράφω σίγουρα. Είμαι όμως φιλοξενούμενος σε ένα χώρο και «καταχραζομαι» την φιλοξενία με πλήθος κειμένων. Έτσι το βλέπω εγώ. Γι αυτό και η συγνώμη. Τώρα για όσους τα διαβάζουν μακάρι να κατάφερα να ταξιδέψουν μαζί μου. Να δημιούργησα τις εικόνες σαν να ήταν δίπλα μου.
Δεν νομίζω πως καταχράσαι κάτι. Τα φόρα είναι για να ανεβαίνουν ποστ. Είναι το αίμα στις φλέβες τους (που είναι τα νήματα)
Αν ήταν μόνο για κανονίσματα εκδρομών ή τεχνικά βόλευε και ένα κλειστό γκρουπ 50-100 ατόμων. Θα λειτουργούσε και καλύτερα πιθανόν (αν αυτό ήταν το ζητούμενο).

Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη.ooops
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Δεν νομίζω πως καταχράσαι κάτι. Τα φόρα είναι για να ανεβαίνουν ποστ. Είναι το αίμα στις φλέβες τους (που είναι τα νήματα)
Αν ήταν μόνο για κανονίσματα εκδρομών ή τεχνικά βόλευε και ένα κλειστό γκρουπ 50-100 ατόμων. Θα λειτουργούσε και καλύτερα πιθανόν (αν αυτό ήταν το ζητούμενο).

Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη.ooops
Εξαρτάται την θεματολογία των χρηστών στο μυαλό τους. Σε κάποια φόρα για παράδειγμα σημασία έχουν οι απόλυτες καταναλώσεις ενώ σε αλλά οι απόλυτες επιδόσεις. Εδώ για παράδειγμα περισσότερο μετράμε τρεις το λαδι δυο το ξύδι πέντε το λαδόξυδο (δεν υπήρχε περίπτωση σε άλλο φόρουμ να κάτσω να γράψω ποστ λογιστικής), παρά να γράψουμε για επιδόσεις ή για συναισθήματα και εμπειριες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εξαρτάται την θεματολογία των χρηστών στο μυαλό τους. Σε κάποια παράδειγμα σημασία έχουν οι απόλυτες καταναλώσεις ενώ σε αλλά οι απόλυτες επιδόσεις. Εδώ για παράδειγμα περισσότερο μετράμε τρεις το λαδι δυο το ξύδι πέντε το λαδόξυδο (δεν υπήρχε περίπτωση σε άλλο φόρουμ να κάτσω να γράψω ποστ λογιστικής), παρά να γράψουμε για επιδόσεις ή για συναισθήματα και εμπειριες.
Εγώ καίω πάντως 0,6 λίτρα καφέ στα 100 χλμ.
Στο λέω για να ξέρεις αν συνταξιδέψουμε eye
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Εγώ καίω πάντως 0,6 λίτρα καφέ στα 100 χλμ.
Στο λέω για να ξέρεις αν συνταξιδέψουμε eye
Λίγο καις. Ανα 100 χλμ θέλω δυο τετραπλους Freddο espresso. 0,7 lt καφέ ανά 100 χλμ. Στα διακόσια θέλω και γλυκάκι. Μακάρι να είναι ο @Sapiokaravo FJR να κεράσει ξανά. (Γαμω τα προφιτερόλ είχε το μαγαζί)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Λίγο καις. Αν 100 χλμ θέλω δυο τετραπλους Freddy espresso. 0,7 lt καφέ ανά 100 χλμ. Στα διακόσια θέλω και γλυκάκι. Μακάρι να είναι ο @Sapiokaravo FJR να κεράσει ξανά. (Γσμω τα προφιτερόλ είχε το μαγαζί)
Εγώ εκείνο το ποστ με τα γλυκά το έκανα save. Όταν κατηφορίζω προς Αγρίνιο περιμένω τα αντίστοιχα!abcdefghgk
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Εγώ εκείνο το ποστ με τα γλυκά το έκανα save. Όταν κατηφορίζω προς Αγρίνιο περιμένω τα αντίστοιχα!abcdefghgk
Εντωμεταξύ έκανε δηλώσεις. «Για κάθε μέλος του φόρουμ θα έκανα το ίδιο». Ξένιος Διας ο Χρήστος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εχουμε τον μεσιε-Σαββα απο την μια με καταναλωση 3,7 λιτρα ..... ο οποιος θα κανει τωρα την "πριμασερα" με την ανεμοτρατα του και επ΄ευκαιρια να του ευχηθουμε κιολας καλη ψαριά .... να εχουμε και απο την αλλη 1200 κυβικα μηχανη 100 τοσα αλογα να καιει 5,5 λιτρα , ποσο να αντεξει πλεον το κορμι μας τον καυσωνα ?......! ooops

Ενα μικροκαμωμενο σκουτερ εχουμε και δεν μας φτανουν 4,0 λιτρα ......!Tooth

Περαν της πλακας με το Ducati Multistrada 1100 c.c. με 85 αλογα , κατω απο 6,5 - 7,0 λιτρα δεν επεσα ποτε γι'αυτο και η συγκριση μου στο ακουσμα τοσο μικρης καταναλωσης γενικως και ειδικως απο κατοχους Βmw.

ΥΓ Προς Μπαμπη (Babis flou) ενταυθα: θα σου στειλω και ενα λεξικο των .... ψαραδων εσενα. abcdefghgk
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Εμένα που άρχισε να με πειράζει ο καφές και το γύρισα στο ντεκαφ μετράει ; ΜπορΑω να έρθω μαζί σας ToothToothTooth ή είμαι φλωρούμπα και να πάω να μπιπ ; ToothToothTooth
Μέσα για τον Ξένιο Δία @Sapiokaravo FJR άμα μποράω...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εχουμε τον μεσιε-Σαββα απο την μια με καταναλωση 3,7 λιτρα ..... ο οποιος θα κανει τωρα την "πριμασερα" με την ανεμοτρατα του και επ΄ευκαιρια να του ευχηθουμε κιολας καλη ψαριά .... να εχουμε και απο την αλλη 1200 κυβικα μηχανη 100 τοσα αλογα να καιει 5,5 λιτρα , ποσο να αντεξει πλεον το κορμι μας τον καυσωνα ?......! ooops

Ενα μικροκαμωμενο σκουτερ εχουμε και δεν μας φτανουν 4,0 λιτρα ......!Tooth

Περαν της πλακας με το Ducati Multistrada 1100 c.c. με 85 αλογα , κατω απο 6,5 - 7,0 λιτρα δεν επεσα ποτε γι'αυτο και η συγκριση μου στο ακουσμα τοσο μικρης καταναλωσης γενικως και ειδικως απο κατοχους Βmw.

ΥΓ Προς Μπαμπη (Babis flou) ενταυθα: θα σου στειλω και ενα λεξικο των .... ψαραδων εσενα. abcdefghgk
Μια μέρα με έπιασε να δω το λιγότερο που μπορώ να κάψω πηγαίνοντας επαρχιακούς μέχρι 100χλμ/ώρα
5,14/100
με το Capo, και χωρίς το πρόγραμμα που το φτωχαίνει

Γινεται, αν πας αργα
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Για μενα τα γράφω σίγουρα. Είμαι όμως φιλοξενούμενος σε ένα χώρο και «καταχραζομαι» την φιλοξενία με πλήθος κειμένων. Έτσι το βλέπω εγώ. Γι αυτό και η συγνώμη. Τώρα για όσους τα διαβάζουν μακάρι να κατάφερα να ταξιδέψουν μαζί μου. Να δημιούργησα τις εικόνες σαν να ήταν δίπλα μου.

Aν σου πω πως εκανα το ιδιο ταξιδι περιπου αλλα αντιστροφα το σ/κ/δ ...... Βινιανη Αρτα Γλυκη Μυλοι Σουλιου Καραβοστασι Πρεβεζα Μυτικας Ναυπακτο Γαλαξιδι Αραχωβα κ.λ.π ..... αλλα με το αυτοκινητο επειδη υπηρχε και το σκυλακι μαζι ..... αλλα ετσι οπως τα εγραψες εσυ δεν νομιζω να καταφερνα να τα αποτυπωσω ειτε γραπτως ειτε με φωτο ακομη και με την μηχανη να ημουν.

Οποτε ευγε και παλι για το ταξιδιωτικο σου. Bcdefghg
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Εμένα που άρχισε να με πειράζει ο καφές και το γύρισα στο ντεκαφ μετράει ; ΜπορΑω να έρθω μαζί σας ToothToothTooth ή είμαι φλωρούμπα και να πάω να μπιπ ; ToothToothTooth
Μέσα για τον Ξένιο Δία @Sapiokaravo FJR άμα μποράω...
ΦΛΩΡΟΥΜΠΑ Laugh 1
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Μια μέρα με έπιασε να δω το λιγότερο που μπορώ να κάψω πηγαίνοντας επαρχιακούς μέχρι 100χλμ/ώρα
5,14/100
με το Capo, και χωρίς το πρόγραμμα που το φτωχαίνει

Γινεται, αν πας αργα

... εγω απο τις κατηφορες μονο παω ...... εχω δει διαφορά ....! Tooth
Τωρα αν εννοεις για νορμαλ ταξιδι με μηχανη οτι θα πηγαινεις εσκεμμενα με μειωμενη ταχυτητα κατω απο 100 km/h ...... απο Αθηνα για Πτολεμαϊδα ποσα καφεδακια θα επινες ? cdefghigi
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Εχουμε τον μεσιε-Σαββα απο την μια με καταναλωση 3,7 λιτρα ..... ο οποιος θα κανει τωρα την "πριμασερα" με την ανεμοτρατα του και επ΄ευκαιρια να του ευχηθουμε κιολας καλη ψαριά .... να εχουμε και απο την αλλη 1200 κυβικα μηχανη 100 τοσα αλογα να καιει 5,5 λιτρα , ποσο να αντεξει πλεον το κορμι μας τον καυσωνα ?......! ooops

Ενα μικροκαμωμενο σκουτερ εχουμε και δεν μας φτανουν 4,0 λιτρα ......!Tooth

Περαν της πλακας με το Ducati Multistrada 1100 c.c. με 85 αλογα , κατω απο 6,5 - 7,0 λιτρα δεν επεσα ποτε γι'αυτο και η συγκριση μου στο ακουσμα τοσο μικρης καταναλωσης γενικως και ειδικως απο κατοχους Βmw.

ΥΓ Προς Μπαμπη (Babis flou) ενταυθα: θα σου στειλω και ενα λεξικο των .... ψαραδων εσενα. abcdefghgk

Εχω κάψει 33 λιτρα βενζίνα ΑΘΗΝΑ-ΛΑΜΙΑ με το Adventure του κολλητου μου....Ανοιξα το γκαζι στην Αθήνα και το έκλεισα στην Λαμία μόλις άνοιξε το λαμπάκι (16,5 lt/100χλμ).

Σε βόλτα δυο R1200GS της ίδιας χρονιάς, έχοντας βάλει βενζίνη στο ίδιο βενζινάδικο στην Αθήνα, φεύγουμε για Καλαμάτα (250 χλμ). Εγω εχω βάλει 100αρα ο άλλος απλή. Ταξιδεύαμε με 150-160 χαω. Στα 230 χλμ του άναψε λαμπάκι. Εγω έκανα +70 χλμ και όταν έβαλα εβαλα 18 λιτρα (100Χ18/300 = 6 lt/100 χλμ).

Προχτες στην πρωινη διαδρομή ημουν 4000-4500 στροφές (200 χλμ). Στην μεσαία διαδρομή ημουν 2000-3500 στροφες (412 χλμ) και από την έξοδο της Θηβας και μετα ημουν 4500-5500 στροφές (80 χλμ).

Οποτε όπως καταλαβαίνεις όλα παίζουν αναλόγως του πόσο και πως στρίβεις τον δεξιό σου καρπό.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
... εγω απο τις κατηφορες μονο παω ...... εχω δει διαφορά ....! Tooth
Τωρα αν εννοεις για νορμαλ ταξιδι με μηχανη οτι θα πηγαινεις εσκεμμενα με μειωμενη ταχυτητα κατω απο 100 km/h ...... απο Αθηνα για Πτολεμαϊδα ποσα καφεδακια θα επινες ? cdefghigi
Σε εθνική οδό δεν πας με 100. Από την άλλη πάλι αν είναι να πας Πτολεμαΐδα - Αθήνα από εθνική οδό γιατί να πας με τη μηχανή; ooops Αυτοκινητάκι και ερκοντίσιον και κατεβαίνεις ατσαλάκωτος.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εχω κάψει .....Οποτε όπως καταλαβαίνεις όλα παίζουν αναλόγως του πόσο και πως στρίβεις τον δεξιό σου καρπό.

Συμφωνω απολυτα με αυτη την εξηγηση , που δεν αναφερεται ποτε κανεις λεπτομερως οταν μιλαει για καταναλωση.
Δεν μπορει να ταξιδευεις με μοτοσυκλετα ( ....ανω των 1000 cc) ταξιδι με μ.ω.τ. 130-150 km/h και να καις κατω απο 6,0- 7,0 λιτρα το λιγοτερο.

Το να πηγαινεις σιγα ειναι αντιστροφως αναλογο του χρονου που θα απαιτηθει για να φτασεις εναν προορισμο ..... και αμα αρχισουμε "ο χρονος ειναι σχετικος" παμε και με το ..... ποδηλατο δηλαδη αμα λαχει .....!Tooth
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Σε εθνική οδό δεν πας με 100. Από την άλλη πάλι αν είναι να πας Πτολεμαΐδα - Αθήνα από εθνική οδό γιατί να πας με τη μηχανή; ooops Αυτοκινητάκι και ερκοντίσιον και κατεβαίνεις ατσαλάκωτος.

θρες παχερος τσιου τσιου .....!facepalm 2 abcdefghgk

ΥΓ προς Μπαμπη Φλου .... και ενα λεξικο ισπανικων μαζι ερχεται.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Για μενα τα γράφω σίγουρα. Είμαι όμως φιλοξενούμενος σε ένα χώρο και «καταχραζομαι» την φιλοξενία με πλήθος κειμένων. Έτσι το βλέπω εγώ. Γι αυτό και η συγνώμη. Τώρα για όσους τα διαβάζουν μακάρι να κατάφερα να ταξιδέψουν μαζί μου. Να δημιούργησα τις εικόνες σαν να ήταν δίπλα μου.
Εισαι ωραιος παλικαρι μας ταξιδευεις με το τροπο σου :cool: σου ευχομαι παντα τετοια με τη κορακλα σουSmileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom