12 tips για το τέλειο και ανώδυνο πλύσιμο της μηχανής σου!

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
σε εμενα Θανο αναφερεσαι.
σου λεω λοιπον ο,τι αυτη που αλλαξα στα 150κ ειχε ψωμι για ακομα τουλαχιστον 50κ.
την αλλαξα επειδη ειχα αγορασει την νεα οταν η μαμα ηταν στα νιατα της .καπου στα 25κ κ θα εμενε στο ..ραφι
η φθορα της ειναι θεμα συντηρησης -καθαρισμου αλλα κ λαδωματος κ μετρηματος σε cm ή κ mm
εχει τυχει να την λαδωσω μετα απο βροχη στα 15 μονο χλμ οταν εφτανα στη δουλεια!!
συνηθως στα 200 ριχνω το λαδακι ή κοβω στη μεση το πηγαινε-ελα.
αν κ το θεμα μας δεν ειναι η συντηρηση της αλυσιδας κ κακως το αναπτυσσουμε το θεμα εδω (ωχ ποιος τον ακουει τον γιαννιωτη τωρα)
κ παλι ο καθενας για να αισθανεται σιγουρια κ ασφαλεια μπορει να την αλλαζει στα 20κ

Δεν είναι επί προσωπικού η αναφορά μου,γιατί είμαστε ενήλικες και δεν κάνουμε φυσικά υποδείξεις σε ξένες περιουσίες!
Ήθελα να τονίσω όμως ότι :
σε αλυσίδα πάνω από 50κ οι μικροσκοπικές φθορές-σκουριασματα κάτω από τα o-ring δεν φαίνονται, και (ακόμη και να μην έχει λαστιχαρει-επιμηκυνθει) κινδυνεύεις στα αποτομα ανοίγματα να κοπεί!
Το μικρό κόστος αντικατάστασης αντισταθμίζει κατά πολυ την πιθανή ζημιά σε σώμα,ψαλιδι,τοίχωμα μοτερ

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
ΩΩΩχχχχχχχ την ίδια αρρώστια έχουμε, Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
στο χωριό που έχω χώρο και μπορώ να τα κάνω αυτά, οι γείτονες μ' έχουν πάρει στο ψιλό, χοντροδούλεμα, Stoned Emoticon
ωραία πράμα όμως, καί να την χαίρεσαι όπως της πρέπει, και να της προσφέρεις στοργή φροντίδα και προδέρμ
Είστε α-ρ-ρ-ω-σ-τ-ο-ι! Ο Μάνος είναι ερασιτεχνης μπροστά σας με τα πινέλα και τα βαρελάκια υγρής σιλικόνης!!!


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Είστε α-ρ-ρ-ω-σ-τ-ο-ι! Ο Μάνος είναι ερασιτεχνης μπροστά σας με τα πινέλα και τα βαρελάκια υγρής σιλικόνης!!!


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
χώρο, χρόνο, και αγάπη θέλει, 1 φορά άν όχι 2 τον χρόνο πέφτει ξεβράκωμα για ακτινογραφία - σενιάρισμα - συντήρηση, κολάρα, λαστιχάκια, λαστιχούδια, φισάκια, συσφίξεις, αναλιπάνσεις, αλοιφές...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Είστε α-ρ-ρ-ω-σ-τ-ο-ι! Ο Μάνος είναι ερασιτεχνης μπροστά σας με τα πινέλα και τα βαρελάκια υγρής σιλικόνης!!!


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γατάκια....
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
χώρο, χρόνο, και αγάπη θέλει, 1 φορά άν όχι 2 τον χρόνο πέφτει ξεβράκωμα για ακτινογραφία - σενιάρισμα - συντήρηση, κολάρα, λαστιχάκια, λαστιχούδια, φισάκια, συσφίξεις, αναλιπάνσεις, αλοιφές...
Ναι καλά κανείς...


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.................σε αλυσίδα πάνω από 50κ οι μικροσκοπικές φθορές-σκουριασματα κάτω από τα o-ring δεν φαίνονται, και (ακόμη και να μην έχει λαστιχαρει-επιμηκυνθει) κινδυνεύεις στα αποτομα ανοίγματα να κοπεί.............

H Tsubaki π.χ. συμβουλευει οτι ειναι δυσκολο να ελεγχουμε για cracks κ.λ.π φθορες...... αλλα ποιος την ακουει βεβαια .....!

tsu.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Δεν είναι επί προσωπικού η αναφορά μου,γιατί είμαστε ενήλικες και δεν κάνουμε φυσικά υποδείξεις σε ξένες περιουσίες!
Ήθελα να τονίσω όμως ότι :
σε αλυσίδα πάνω από 50κ οι μικροσκοπικές φθορές-σκουριασματα κάτω από τα o-ring δεν φαίνονται, και (ακόμη και να μην έχει λαστιχαρει-επιμηκυνθει) κινδυνεύεις στα αποτομα ανοίγματα να κοπεί!
Το μικρό κόστος αντικατάστασης αντισταθμίζει κατά πολυ την πιθανή ζημιά σε σώμα,ψαλιδι,τοίχωμα μοτερ

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
το ξερω βρε Θανο ο,τι δεν ειναι επι προσωπικου η αναφορα σου,μεγαλα παιδια ειμαστε
αλλα πες μου λεει κατι για το λαδωμα. ο,τι αμα την λαδωνεις συχνα (το πολυ καθε 200),αυξανεις κ την ζωη της; αφου το εχω δει στην πραξη το ποσο ξεχιλωμενη ηταν,αρα κ το ποσο φθορα ειχε
αλλα ας επανελθουμε στα ...μπανακια των ...κοριτσιων μας
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom