10-11 Νοεμβρίου 2018: Κέρκυρα-Μπάρος

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Χωρίς γυναικόπαιδα αυτό το ΣΚ και είπα να κάνω ένα δωράκι στον εαυτό μου. Αρχικά δεν είχα σκοπό να βγω εκτός Κέρκυρας και γι’ αυτό πήγα για ένα καφεδάκι στην Παλιά Περίθεια. Είναι ίσως το μοναδικό μέρος στο νησί που δεν βαριέμαι να επισκέπτομαι. Παλιά Περίθεια γιατί πολύ απλά…είναι παλιά. Έχουν μείνει τα ερείπια ενός, όχι και τόσο, παλιού οικισμού, αλλά παράλληλα έχουν μείνει 2-3 σπίτια τα οποία λειτουργούν σαν καφέ-ταβέρνες. Βρίσκεται σε υψόμετρο 450 μέτρων αλλά το κρύο είναι τσουχτερό, ειδικά αυτή την εποχή.








Κάθισα για ένα καφεδάκι και ως δια μαγείας….είχα ένα χάρτη μαζί.. Βρε λες;;;;;

Η απόφαση είχε παρθεί και για να το γιορτάσω κατέβηκα προς την πόλη από το passo Sokraki


(η δεύτερη φώτο δεν είναι δική μου αλλά ο δρόμος είναι έτσι. Μην σας ξεγελά, δεν είναι ασφαλής γιατί γλιστράει παντού από την υγρασία και στο πλάτος δεν χωράει μια μηχανή και ένα αμάξι)
Όταν είδα ότι ο φίλος Φίλιππος ήταν και αυτός στην Ήπειρο, του έριξα την πρόταση για καφεδάκι. Είχε σκοπό να πάει από Μέτσοβο για Μπάρο οπότε δώσαμε ραντεβού για καφέ στο Χαλίκι.
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Πιστεύω ότι η Κυριακή ήταν η απόλυτη μοτοαπολαυστική μέρα.
Συνάντηση στο Χαλίκι με τον Φίλιππό και φυσικά καφές, που αλλού;;; στο La Verliga.

Όποιος βρεθεί κατά εκεί, επιβάλλεται να καθίσει στο καφενείο και να γνωρίσει τον ιδιοκτήτη, τον Χρήστο, που στην ουσία κρατάει όλο το χωριό μόνος του ακόμα και τον χειμώνα (είναι η μόνιμή του κατοικία σε ένα χωρίο που έχει κόσμο από τα μέσα στην άνοιξης με τέλη Οκτωβρίου και αυτό όταν δεν είναι αποκλεισμένο από τα χιόνια).


Συνεχίσαμε μαζί για κορυφή και ύστερα από μια γλιστερή διαδρομή, καταλήξαμε στο κλασσικό σημείο, να βγάζουμε φώτο τις αφεντιές μας και τις μηχανές μας.





Δεν υπήρχε περίπτωση να πετύχουμε αυτό το μέρος με τέτοιες συνθήκες. Ηλιοφάνεια, καθόλου αέρας και μια ελαφριά δροσούλα


Χωριστήκαμε με τον φίλιππο που πήρε γύρισε πίσω για να πάει προς Ελάτη και εγώ συνέχισα προς Καλαρρύτες.


Κάθισα στην πλατεία να φάω ένα σαντουιτσάκι που είχα και κατέβηκα προς Μονή Κυπίνας.



Σιγά σιγά πήρα τον δρόμο την επιστροφής και το κινέζικο gps με έβγαλε να κάνω κύκλους για να βγω στα Ιωάννινα αλλά οκ…άξιζε

WTF IS THIS????????


Χαλαρή επιστροφή και αναμονή για την επόμενη εξόρμηση.
Εδώ και οι διαδρομές:
Του Σαββάτου:
https://www.google.com/maps/dir/Κέρ...fb8814a!2m2!1d19.7926018!2d39.7175225!1m0!3e0
Της Κυριακής:
https://www.google.com/maps/dir/Ηγο...ebb7b4f5f13!2m2!1d20.2655339!2d39.5061499!3e0
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αυτα ειναι..... Μακραν η πιο ταξιδιαρικη ομαδα...Αυτη την διαδρομη ευελπιστω να την ξανακανω την Ανοιξη.....
Α και το αλλο...Honda ρε Τασο; Really? Παρε ενα tracer να σωθεις.....Greetingabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.517
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Απλα μια τελεια χορταστικη μοτοβολτα !!
Με παρομοιες συνθηκες εκτος του οτι βρηκα αερα στον αυχενα εχω κανει και εγω το πασο του Μπαρου τον Μαιο του 2016 και ανυπομονω να μου δοθει η ευκαιρια να το ξανακανω.
Χαιρομαι που σου εκανε απιστευτη μερα και φχαριστηθηκες την διαδρομη !
οι δε φωτο και η περιγραφη απλα τελειες. Με το καλο και οι επομενες βολτες σου.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Αυτα ειναι..... Μακραν η πιο ταξιδιαρικη ομαδα...Αυτη την διαδρομη ευελπιστω να την ξανακανω την Ανοιξη.....
Α και το αλλο...Honda ρε Τασο; Really? Παρε ενα tracer να σωθεις.....Greetingabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Tracer? TRACER?? Μόνο Honda λέμε...Έτσι για να βάζω φωτία στην άσφαλτο με τα 56 άλογα....Stoned Emoticonabcdefghgk


εχω περασει 4 φορες και δεν το εχω χορτασει (Καποια στιγμη αν σας βολεψει απο τους Χριστους ανεβειτε απο Ματσουκι και να φατε πιτα στο χωριο View attachment 5023 )

Το έχω σκοπό να το κάνω την επόμενη φορά. Giving
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Tracer? TRACER?? Μόνο Honda λέμε...Έτσι για να βάζω φωτία στην άσφαλτο με τα 56 άλογα....Stoned Emoticonabcdefghgk

Ωραιο το honda το εχει φιλαράκι , δεν καταλαβαίνει τιποτα.
 
Top Bottom