το πιο αναξιοπιστο μηχανακι, ειναι το...

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Επειδή ανέφερες για χοντα ,να σου πω πως και αρκετά βαραντερια τα δουλεύουν χαλασμένα χωρίς αμπε-ες .
Μk2 .
Ναι αλλά χωρίς κίνδυνο.. Απλά δεν λειτουργεί το abs..
Το πρόβλημα του Σέρβο είναι ότι όταν στην κάνει σε αφήνει με ένα 30%???
Και ομοίως αν το συνηθίσεις και το δουλεύεις χαλασμένο μπορεί να επανέλθει και να σε φέρει καπάκι..

Άρα πρέπει να βγει bypass
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.527
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ναι αλλά χωρίς κίνδυνο.. Απλά δεν λειτουργεί το abs..
Το πρόβλημα του Σέρβο είναι ότι όταν στην κάνει σε αφήνει με ένα 30%???
Και ομοίως αν το συνηθίσεις και το δουλεύεις χαλασμένο μπορεί να επανέλθει και να σε φέρει καπάκι..

Άρα πρέπει να βγει bypass
Συνηθως καίει ή το μπρος ή το πίσω .
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Φίλε όταν βγήκε αυτό το integral ll ήταν καταπληκτική ιδέα ,δενεισμενη από τα Ι.Χ της.
Κορυφαία πραγματικά ακόμη και σήμερα.
Πέρασαν όμως και 20 χρόνια ,οι ζημιές πρωτοακουστηκαν στη δεκαετία.
Περισσότερο είναι θέμα ασχετοσυνης και αμέλειας συντήρησης.
Επίσης θέλει αποκλειστικά dot4 με προδιαγραφή LV.
Βασικότατο.
Τώρα αν δεν τα αλλάζεις κάθε τουλάχιστον 2 χρόνια ή κανείς τσιγκουνιες γιατί το λίτρο που θες για να γίνει σωστά η δουλειά και κάνει 25 ευρώ και πας και παίρνεις ότι να ναι υγρά ,δε σε φταίει το μηχανάκι.
Το δικό μου δεκαπενταετίας είναι και το πονάω γι'αυτό και τ'αλλαζω κάθε χρόνο
Έχω δοκιμάσει δύο διαφορετικές μάρκες ,αλλά τα καλύτερα υγρά είναι αυτά που δίνει η μάνα του.
Ένας άλλος ανασταλτικός παράγοντας είναι και το ότι έξω αν σε κάνουν δουλειά σου ζητάνε από 120 -80€.
Μην πείτε ότι είναι πολλά ,γιατί είναι πάνω από δυωρο δουλειά οπότε ο νοων νοειτω.
Και κάτι ακόμα ,στα πεμφε η ζημιά δεν έρχεται μπαμ και έξω ,προειδοποιεί.
Να μην μπω σε λεπτομέρειες ,οπότε ένας που βλέπει και το ακούει το μηχανάκι του δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.
Το καλύτερο είναι να κάνει στην άκρη και να καλέσει οδική.
Μονο έτσι έχει κάποιες ελπίδες να κρατήσει το κόστος της ζημιάς χαμηλά.

Επειδή ανέφερες για χοντα ,να σου πω πως και αρκετά βαραντερια τα δουλεύουν χαλασμένα χωρίς αμπε-ες .
Μk2 .
Σωστός Γιάννη.
Δεν ξέρω τι είναι φίλε μου το <<integral l>>.

Γενικά δεν έχω ιδέα από Μπεμβέ, ότι διαβάζω δεξιά - αριστερά, ρωτώ κανά φίλο και τέτοια.
Κολοκύθια τούμπανα δηλαδή γιατί όσα ξέρει ο κάτοχος δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος.
Γι' αυτό και πέρα από τα καλαμπούρια περί περιπτέρων και κολοκύθια ρωτώ.
Θα ακολουθήσουν και άλλες απορίες και όποιος ξέρει απαντά. Απορίες πούχουν προκύψει κυρίως ψάχνοντας διαδικτυακά κλπ. μιας και ιδία αντίληψη δεν υπάρχει.
Στην πράξη ξέρω από καλούς φίλους που βολτάρω παρέα ότι αναλόγως με τα χέρια του αναβάτη πάνε σφαίρα και πανέμορφα!

Στα άλλα συμφωνώ απολύτως και προσωπικά εφόσον είναι έτσι τα πράγματα θάβαζα μάνα υγρά φρένων όπως είπα για τα Χόντα παραπάνω και το αντιπηκτικό. Και ναι δύο ώρες, όσο πρέπει ή αλλιώς συνεργείο και πληρώνεις, έτσι είναι και δεν ζητούν αδίκως τα συνεργεία. Και ναι κάθε χρόνο για να προλάβω καταστάσεις. Απλά μια πικρία - μομφή μου μένει γιατί να μην προβλέπεται αυτό στο επίσημο χρονοδιάγραμμα συντηρήσεως. Να το θεωρήσω κουτοπονηριά της εταιρείας στα πλαίσια του marketing ? Δεν ξέρω.
Τέλος πώς να το θέσω το θέμα, είσαι ο μόνος που αναφέρει σαφέστατα, πλήρως και κατανοητά τι συμβαίνει να καταλάβουμε.
Την προηγούμενη φορά που ρώτησα έμεινα με την εντύπωση ότι δίνεις και 10 ευρώ παραπάνω για τα υγρά και όλα εντάξει και τι έγινε?

Από τα Χοντίσια η εμπειρία μου με ABS είναι με δύο μόνο ήτοι το προηγούμενο SH 300 CBS/ABS το οποίο μάλιστα είχε ιδιαίτερο τρόπο εξαέρωσης λόγο CBS και από αυτό πούχω τώρα. Το γεροντότερο SH στα χέρια φίλου τώρα, μια χαρά είναι στα 11 του χρόνια και όλα δουλεύουν μια χαρά! Χρόνος μισάωρο βαριά και νωχελικά και κόστος 8-10 ευρώ και μάλιστα για MOTUL 5.1 υγρά. Και κουταμάρα που ασχολιέμαι δηλαδή αλλά περνώ ευχάριστα και την ώρα μου και εποικοδομητικά ! Καρεκλάκι μαζί και καθιστός, άραγμα, χαζολόγημα κλπ Tooth
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ναι αλλά χωρίς κίνδυνο.. Απλά δεν λειτουργεί το abs..
Το πρόβλημα του Σέρβο είναι ότι όταν στην κάνει σε αφήνει με ένα 30%???
Και ομοίως αν το συνηθίσεις και το δουλεύεις χαλασμένο μπορεί να επανέλθει και να σε φέρει καπάκι..


Άρα πρέπει να βγει bypass
Αυτό ομολογώ ότι με ψάρωσε χοντρά τώρα.
Δηλαδή δεν είναι όπως στα αμάξια ξέρω γω που αν δεν δουλέψει, σκάσει κανά σωληνάκι πχ εκεί στο σεβρό απλά πατάς δυνατότερα μανέτα κλπ και όλα καλά και μπορεί να επανέλθει μόνο του και εκεί που πατάς τέζα να κάνεις έντο ?
Ξαναλέω στη σκέψη και ψάρωσα χοντρά.
Αυτά είναι που δεν ντρέπομαι καθόλου να πω πως με ανησυχούν πολύ.
Είναι και άλλα που θα ακολουθήσουν όταν διευκρινιστεί ένα ένα το κάθε θέμα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σωστό ρε σι ! Εγώ που έψαχνα για μηχανή και μίλαγα στο τηλ με άτομα διαφορά αυτό που τους έλεγα είναι , εάν έχει κάτι από αναλώσιμα ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο που να χρειαζεται η μηχανή πέστο μου να το ξέρω τουλάχιστον να αλλαχτεί !! Δεν θα σου πάρω το κεφάλι ! Θα την οδήγησω ποσά χλμ λόγο επαρχίας από Αθήνα πχ για να φτάσω σπίτι μου ! Μη τυχόν και πάθω καμία πλάκα στον δρόμο !

όλοι λέγανε όχι ρε το μηχανάκι το παίρνεις και πας ταξίδι κατευθείαν αχαχαχ
Στο fjr αυτό που με χάλαγε ήταν το κροταλισμα στις 3000 στροφές...και η θέση οδήγησης.
Η πιθανότητα να μπλοκάρει τον πίσω τροχο....οκ..
Ενα ρίσκο παραπάνω ανάμεσα στα τόσα.. Κανονικά την διακοσαριζα..
Δεν ήταν αυτός ο λόγος που το εδωσα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Στο fjr αυτό που με χάλαγε ήταν το κροταλισμα στις 3000 στροφές...και η θέση οδήγησης.
Η πιθανότητα να μπλοκάρει τον πίσω τροχο.. Κλαιν
200αρες παντου
Εννοείται πήγαινα ταξιδι

Και η αλυσίδα μπορεί να σπάσει...
Και αυτό κλάιν ?
Γέρασα πολύ μου φαίνεται....έχει αρχίσει και μου σφίγγεται το στομάχι και έξω είναι γεμάτο από τον γ@μοϊό να βγω καμιά βόλτα να ξελαμπικάρω. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και αυτό κλάιν ?
Γέρασα πολύ μου φαίνεται....έχει αρχίσει και μου σφίγγεται το στομάχι και έξω είναι γεμάτο από τον γ@μοϊό να βγω καμιά βόλτα να ξελαμπικάρω. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...
Οπως το διόρθωσα πάνω... Ναι...
Για αλλους λόγους το έδωσα..
Αν μου εκανε... Κάποια στιγμή ίσως το εφτιαχνα.. Μπλέξιμο όμως γιατί ο εξουσιοδοτημενος έβαζε μτχ ανταλλακτικά μέσα.. Και δεν σου εγγυοταν.
Για καινούριο ξέχνα το... Θα κανε όσο η μηχανη Rolling
Να μη λέμε μόνο για τα Σέρβο λοιπον
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Πάντως τα ρουλεμάν του τιμονιού πχ σε εμένα που τα έβγαλε στα 22000 χλμ το θεωρώ σαν βλάβη και όχι αναλώσιμο!!
Πιστεύω είναι λίγα τα χλμ!!
Αν κινείσαι με τον πίσω τροχό, δεν είναι βλάβη! Tooth
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Οπως το διόρθωσα πάνω... Ναι...
Για αλλους λόγους το έδωσα..
Αν μου εκανε... Κάποια στιγμή ίσως το εφτιαχνα
Δεν ξέρω Μπάμπη αυτό για μένα είναι αυστηρός λόγος να μην το πάρω καν.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αν κινείσαι με τον πίσω τροχό, δεν είναι βλάβη! Tooth
Γειά σου γιατρέ μανιτζέβελε !
Γι' αυτό έχεις νεανικό μοτοσακό ! Tooth Tooth Tooth
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Αν κινείσαι με τον πίσω τροχό, δεν είναι βλάβη! Tooth
Tooth 
Όταν ήμουν ακόμα στο στρώσιμο στα πρώτα 1000 πηγαίναμε χαλαρές βόλτες με ένα φιλαράκι με ένα cb400sf, γυρνάγαμε μια μέρα από τη μαραθωνος από βολτα, μας πιάνει φανάρι και με το που ξεκινάμε νταν λαμπάδα κατευθείαν, στο επόμενο φαναρι έρχεται δίπλα και μου λέει, καλά ρε τι κάνεις???
Φίλε του λέω 1002 έγραψε, στρώθηκε!!!! RollingToothRolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν ξέρω Μπάμπη αυτό για μένα είναι αυστηρός λόγος να μην το πάρω καν.
Το ίδιο σύστημα abs έχει το tdm 900
Aπειρα tdm πουλήθηκαν.. Και σίγουρα αρκετά έχουν παγωμένο abs.. Στην yamaha στον πιπεριγκο για tdm μου είπαν ότι μπλόκαρε τροχό.
Έχω φίλο στη yamaha μέσα.. Και μουχε πει να τσεκάρω abs στο fjr πριν το πάρω.. Το ξέρουν το πρόβλημα.
Ε.. Έχεις ακούσει περιστατικά μπλοκάρισματος;
Δηλ. Είναι κάτι που μπορειιιιιι να σου κάτσει.... Μόνο αμα σε λένε μητσοτακη Rolling
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Tooth 
Όταν ήμουν ακόμα στο στρώσιμο στα πρώτα 1000 πηγαίναμε χαλαρές βόλτες με ένα φιλαράκι με ένα cb400sf, γυρνάγαμε μια μέρα από τη μαραθωνος από βολτα, μας πιάνει φανάρι και με το που ξεκινάμε νταν λαμπάδα κατευθείαν, στο επόμενο φαναρι έρχεται δίπλα και μου λέει, καλά ρε τι κάνεις???
Φίλε του λέω 1002 έγραψε, στρώθηκε!!!! RollingToothRolling
Ααααα έτσι πες ντε και μετά λέμε για ρουλεμάν τιμονιού ! Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Κανα δύο μόνο, μετά το έμαθα και έπεφτα πιο γλυκά!!!! Rolling RollingRolling
Τι μου θύμισες τώρα...
Παλιά πηγαίναμε Λυκαβηττό με φίλους.
Ένας εξ αυτών με Τιγράκι που τόχει ακόμα.
Όπως ανηφορίζαμε λοιπόν παρεούλα, δίπλα δίπλα σε μια δόση πάρτα και λαμπάδα.......

Μας πιάνει φανάρι..
Ρε συ του λέω 3κάγκουρας mοde on?
Απάντηση : είπα να δω τι καιρό κάνει και πού να σηκώνω τώρα κεφάλι ψηλά ? Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling

Ε ρε ντίζελ που σας χρειάζεται να στρώσετε ! ToothToothToothToothToothToothTooth
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Το ίδιο σύστημα abs έχει το tdm 900
Aπειρα tdm πουλήθηκαν.. Και σίγουρα αρκετά έχουν παγωμένο abs.. Στην yamaha στον πιπεριγκο για tdm μου είπαν ότι μπλόκαρε τροχό.
Έχω φίλο στη yamaha μέσα.. Και μουχε πει να τσεκάρω abs στο fjr πριν το πάρω.. Το ξέρουν το πρόβλημα.
Ε.. Έχεις ακούσει περιστατικά μπλοκάρισματος;
Δηλ. Είναι κάτι που μπορειιιιιι να σου κάτσει.... Μόνο αμα σε λένε μητσοτακη Rolling
Αυτό το ξέρω κάτι μούπε ένας καγκουροπιτσιρίκος που τόχε πάρει όταν τον ρώτησα ακόμα δεν το πήρες γιατί το πουλάς ρε συ <<Άσε Θείο έχουνε θέμα με το ABS>. Α καλά είπα δεν ρώτησα περαιτέρω.
Είναι όπως άλλα θέματα που είπαμε ρε Μπάμπη ομερτά.
Έχεις την εντύπωση πως τα λένε σαν τους γράφοντες τρομπαρίφες?

Ρε θα τους δίνω κανονικά προσωπικά χωρίς έλεος δεν έχει και τώρα που το θυμήθηκα για σημειώστε για το SH 300 ότι και λαδάκια κατανάλωνε - έκαιγε όπως θέλετε πείτε το και κάθε 1.000 με μηδενισμό μερικού χιλιομετρητή έλεγχο - συμπλήρωμα και ένα μπουκάλι λάδι μαζί στα ταξίδια. Έστρωσε όταν κατά τις 67.000 αν θυμάμαι καλά ο φίλος που το πήρε δεν ήθελε να συμπληρώνει και άλλαξε πιστόνι - ελατήριο. Εννοείται ενημερωμένος πλήρως για το τι και πως.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Όταν παίζουν τέτοια προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσουν ατύχημα και τα σπρώχνετε, ενημερώνετε τον επόμενο πως πρέπει να τα φτιάξει;
To αστείο είναι ότι η πρώτη μοτό που πήρα ζαλατίνα Tooth nc 700 μου έβγαλε και τα μεγαλύτερα προβλήματα!
Βέβαια έπαιξε ρόλο και η τύχη 80%( αλλά και το ότι είμαι ψείρας 20%).
Το speed triple '99 το πήρα με σκισμένη σέλα/ ξεβαμμένα μέρη/μίλια αντί για χλμ (μετά το κατάλαβα abcdefghgk)και ήταν βράχος.
Ακόμη θυμάμαι ότι από τα 200 πατούσα φρένο και ήξερα/ένοιωθα ακριβώς το σημείο στο οποίο θα σταματούσα...
Αλλά αυτό το κιβώτιοSamurai suicide,σπάνια ν'ανεβάσεις κατεβάσεις χωρίς να αισθάνεσαι ότι ανακατεύεις βίδες σε μελάσα...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Είναι όπως άλλα θέματα που είπαμε ρε Μπάμπη ομερτά.
Έχεις την εντύπωση πως τα λένε σαν τους γράφοντες τρομπαρίφες?

.
μαλλον φοβούνται ότι αμαυρωνοντας τη φήμη θα πεσει η εμπορική αξία του ως μτχ.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
μαλλον φοβούνται ότι αμαυρωνοντας τη φήμη θα πεσει η εμπορική αξία του ως μτχ.
Ναι καλά λες και από μας περίμεναν.
Εδώ ο λοιπός κόσμος που δεν έχει την ίδια νοοτροπία με εδώ, τόχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι σήμερα στην εποχή του διαδικτύου όπου με ένα απλό γκουγκλάρισμα βρίσκεις τα πάντα όλα.
 
Top Bottom