να γιατι

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη

Πόσος χρόνος απαιτείται για να χτιστεί μια πολυκατοικία 10 ορόφων; Πολλοί μήνες, εκτός κι αν είστε Κινέζοι, που την έχτισαν μέσα σε μόλις 29 ώρες.​

Κι ενώ η ανέγερση του κτιρίου στην κεντρική πόλη Τσανγκσά χαιρετίστηκε από τους κατασκευαστές ως «η πιο σύντομη χρονική περίοδος κατασκευής στον κόσμο», οι νέοι ένοικοι των διαμερισμάτων μπορεί να είναι λίγο επιφυλακτικοί για την ταχύτητα κατασκευής.







Το timelapse βίντεο της κατασκευής δείχνει μια μεγάλη ομάδα εργατών οικοδομών και τρεις γερανούς να ολοκληρώνουν το πολυώροφο κτίριο, το οποίο ονομάστηκε Living Building, σε μόλις 28 ώρες και 45 λεπτά. Κατάφεραν το φαινομενικά αδύνατο επίτευγμα συναρμολογώντας μικρές αυτόνομες αρθρωτές μονάδες, που είχαν κατασκευαστεί εκ των προτέρων σε ένα εργοστάσιο.

Οι μονάδες αυτές, που είχαν το μέγεθος κοντέινερ και ήταν φτιαγμένες από ανοξείδωτο ατσάλι, μεταφέρθηκαν στη συνέχεια στο εργοτάξιο με φορτηγά.

Σε μια σκηνή που θυμίζει Jenga, χρησιμοποιήθηκαν γερανοί για να ανυψώσουν τις μονάδες και να τις στοιβάξουν τη μία πάνω από την άλλη, με τους εργάτες να εργάζονται γρήγορα για να τα βιδώσουν όλα στη θέση τους.





Κι ενώ κάποιοι ένοικοι μπορεί να φοβούνται ότι η κατασκευή αυτή θα μπορούσε να σημαίνει ότι οι γείτονες στον πάνω όροφο θα μπορούσαν να πέσουν -κυριολεκτικά- πάνω στο κεφάλι τους, η Broad Group επιμένει ότι τα δάπεδα είναι 100 φορές ισχυρότερα από τα συμβατικά, καθώς είναι φτιαγμένα από ανοξείδωτες πλάκες.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εμένα μου φάνηκε πολύ σοβαρή δουλειά.

Θα ήθελα βέβαια να ξέρω πόσο μέσα στη γη έχουν μπει βάσεις και πέδιλα...

Αν ηταν βιντεο Σουηδικής εταιρίας ή Αμερικάνικης είμαι σίγουρος ότι θα το αντιμετώπιζαν καλύτερα κάποιοι φίλοι.

ΔΕΝ είναι όλα τα Κινέζικα "Κινεζιές" παιδιά...
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
δεν εχει μπετον για να βαλεις πεδιλα,το βαρος της ειναι δεκαδες φορες μικροτερο.
Μόνο το βάρος έχει σχέση ρε Παναγιώτη;Πού θα στηριχτούν 10 όροφοι;

Πρέπει να έχει Χ μέτρα κάτω από τη γη προεργασία για να δέσει επάνω η υπόλοιπη κατασκευή.
Η βασική αντισεισμική της προστασία εκεί θα είναι..
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
δεν διαβασες καλα το βιντεο,ειναι 100 φορες πιο ισχυρο σε περιπτωση σεισμου.
Εγώ βλέπω σε περίπτωση σεισμού το κτήριο να αλλάζει διεύθυνση όλο μαζί....
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Εγώ βλέπω σε περίπτωση σεισμού το κτήριο να αλλάζει διεύθυνση όλο μαζί....
Πωλείται διαμέρισμα με θέα βουνό.(μετά το σεισμό) Πωλείται διαμέρισμα με θέα θάλασσα. Rolling Rolling Rolling Rolling
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
αντιδρασεις των κλασσικων εργολαβων,που εχουν συνηθισει το γιαπι το πηλοφορι το μυστρι.
ο κοσμος παει μπροστα και μεις ειμαστε ακομα στον παπαμιχαηλ να τραγουδαει στο γιαπι.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εγώ νομίζω ότι απαξιώνουμε μια ωραία δουλειά.Για να φτάσει να στηθεί σε μια μέρα και κάτι έχουν προϋπάρξει πολλές εργατοώρες στο εργοστάσιο με μηχανήματα ακρίβειας να δουλεύουν με εξριδικευμένο προσωπικό από επάνω..

Ξεχνάτε ότι με ανάλογα αλλά πολύ ελαφρύτερα και προσεγμένα "κουτιά" στήνονται δωμάτια σε υπερπολυτελή κρουαζιερόπλοια;

Ξαναλέω ότι δεν είναι όλοι άρπα κόλα όπως οι περισσότεροι στην χώρα μας που τρώνε από μπετά,σίδερα & κάθε λογής υλικό ή το παίζουν μάστορες ενώ είναι .......
Μην πούμε δε τι γίνεται/γινόταν με υπηρεσίες ελέγχων...

Εκει στο Μάτι τι είχε γίνει;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
αντιδρασεις των κλασσικων εργολαβων,που εχουν συνηθισει το γιαπι το πηλοφορι το μυστρι.
ο κοσμος παει μπροστα και μεις ειμαστε ακομα στον παπαμιχαηλ να τραγουδαει στο γιαπι.
Δεν έχεις μείνει σε Κινέζικη πολυκατοικία, ζούσα στον 9ο όροφο σε μια 32 πατωμάτων πολυκατοικία για 20 μήνες και ήταν από τις καλύτερες κατασκευές στην περιοχή....
Άστο....
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Δεν έχεις μείνει σε Κινέζικη πολυκατοικία, ζούσα στον 9ο όροφο σε μια 32 πατωμάτων πολυκατοικία για 20 μήνες και ήταν από τις καλύτερες κατασκευές στην περιοχή....
Άστο....
Αλλο το ενα αλλο το αλλο,και εδω υπαρχουν κακοτεχνιες και εκει.Ομως η νοοτροπια του τα ξερω ολα ενω δεν ξερω τιποτα του Ελληνα εργολαβου -κατασκευαστη ,δεν νομιζω να υπαρχει πουθενα αλλου.Ο δρομος για το διαστημα ΔΕΝ ειναι στρωμενος με τριανταφυλλα το βλεπουμε και στις κινεζικες μοτοσυκλεττες αυτο.Αλλο ομως αυτο και αλλο ακολουθω την πεπατημενη ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ οτι οι αλλοι δρομοι ειναι για τον γκρεμο.Η κινα ειναι μια χωρα 1,5 δις που σε τριαντα χρονια περασε απο τον γαιδαρο στο διαστημοπλοιο,ενω εμεις εχουμε μεινει ακομα με την δοξα του ΧΡΥΣΟΥ ΑΙΩΝΑ του Περικλεους.
Και επειδη μολις τωρα γυρισα απο τεστ ντραιβ του CF MOTO 650 MT για 1,5 ωρες στην αντιπροσωπεια στην κερατεα ,εχω να πω οτι ειναι ενα πολυ καλο vfm μηχανακι που με εξεπληξε ευχαριστα,και που αξιζει και την τελευταια δεκαρα που πληρωνεις.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
.Η κινα ειναι μια χωρα 1,5 δις που σε τριαντα χρονια περασε απο τον γαιδαρο στο διαστημοπλοιο,ενω εμεις εχουμε μεινει ακομα με την δοξα του ΧΡΥΣΟΥ ΑΙΩΝ
Ναι, γιατι μεταχειριζεται τους πολιτες της ως ζωα.
Και για να μπορεσει ο υπολοιπος κοσμος να την ανταγωνιστει, αφου τους πηρε και τα σωβρακα......
Θα προσπαθησει να επιβαλλει το κινεζικο μοντελο στις κοινωνιες του..
Κινεζοποιησις
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Ναι, γιατι μεταχειριζεται τους πολιτες της ως ζωα.
Και για να μπορεσει ο υπολοιπος κοσμος να την ανταγωνιστει, αφου τους πηρε και τα σωβρακα......
Θα προσπαθησει να επιβαλλει το κινεζικο μοντελο στις κοινωνιες του..
Κινεζοποιησις
Κανεις μεγα λαθος,διοτι πιθανως να αγνοεις ή να ΘΕΛΕΙΣ να αγνοεις,οτι ειναι τεραστιος ΑΘΛΟΣ να προσπαθησεις να εχεις ΝΤΥΜΜΕΝΟ,ΤΑΙΣΜΕΝΟ,ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ εναν λαο μετα τον μεγαλο πολεμο 700.000.000 που ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ 1,5 ΔΙς.Αυτο δυστυχως δεν γινεται ΜΕ ΔΥΤΙΚΩΣ εννοουμενη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.Προυποθετει ΣΙΔΗΡΑ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ,συνεχη εκπαιδευση ,συλλογικοτητα ,και αυτηροτητα,καθως και σιδηρους νομους,σε συνδυασμο βεβαια και ΜΙΑΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΗς ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΧΡΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.Τα αποτελεσματα τα βλεπουμε σημερα.
Εσυ πιστευεις οτι η ΕΛΛΑΔΑ με τα 7 εκατομμυρια μετα τον πολεμο που τωρα εχουν γινει 11 εχει καλυτερη εξελιξη,και εχει η νεολαια της ,καθως και οι υπολοιποι πολιτες της καλυτερο μελλον ,με το ΑΝΑΡΧΟ και οτι γουσταρω αμαλαχει ναπουμε μοντελλο που ακολουθησε?Ναι δεν λεω περασε καλυτερα εφαγε ηπιε ''πηδηξε'' και δωθε παν οι αλλοι,αλλα ολα αυτα απ το 1965-2010.Τωρα τελειωσε το παραμυθι τα κεφαλια μεσα,και μονο ΣΟΒΑΡΑ ΕΘΝΗ θα συνεχισουν .ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΘΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ,και μεταξυ αυτων θα ειμαστε και μεις.
ΠΡΙΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥς ΑΛΛΟΥΣ καλον ειναι να κοιταμε την γουνα μας πρωτα,που ενω οι υπολοιποι πανε στο διαστημα,εμεις ασχολουμαστε με ''θηλυκοτητες,αρσενικοτητες,αδερφοτητες και συλλογικοτητες.''
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Και προς επιρρωσιν των γραφομενων μου Μπαμπη,κοιτα τον αντιστοιχο μεταπολεμικα δρομο της ΙΝΔΙΑΣ με τα ιδια πληθυσμιακα χαρακτηριστικα,μεγαλυτερη προπολεμικα αναπτυξη λογω Βρεττανιας απο την κινα ,και μεταπολεμικης ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ.Σημερα εχει μεγαλυτερο πληθυσμο απο την ΚΙΝΑ πιά ,αλλα ΚΑΣΤΕΣ, τεραστιες ανισσοτητες,φτωχεια σε μεγαλο βαθμο ,βρωμα και δυσωδεια στις μεγαλες πολλεις περιξ του γαγγη ποταμου,και μηδαμινες ακομα κρατικες δομες.Ειχε ομως ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.Μια δημοκρατια που ΔΕΝ μπορεσε ομως να θαψει ουτε τα θυματα του ΚΟΡΩΝΟΙΟΥ που επιπλεουν στην επιφανεια του γαγγη στον κατηφορο προς στην θαλασσα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
438
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Και επειδη μολις τωρα γυρισα απο τεστ ντραιβ του CF MOTO 650 MT για 1,5 ωρες στην αντιπροσωπεια στην κερατεα ,εχω να πω οτι ειναι ενα πολυ καλο vfm μηχανακι που με εξεπληξε ευχαριστα,και που αξιζει και την τελευταια δεκαρα που πληρωνεις.
αυτο ενδιαφερον...για κανε ενα review πιο αναλυτικο
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
αυτο ενδιαφερον...για κανε ενα review πιο αναλυτικο
Λοιπον το διαθεσιμο στην αντιπροσωπεια ειναι το ΕΥΡΩ4 και οχι το 5.
Αριστη θεση οδηγησης για τα σωματομετρικα χαρακτηριστικα μου,1,85 150 κιλα.
Πολυ καλη σελλα για τον ευτραφη κ......... μου,σε εναν πιο αδυνατο ακομα καλυτερη
Αναρτησεις λιγο σκληρες ,αλλα επαρκεις ρυθμιζονται εμπρος και πισω οσον αφορα την σκληροτητα και αποσβεση επαναφορας.Ηταν ρυθμισμενες για εναν φυσιολογικο αναβατη εως 80 κιλα (το μονιμο προβλημα μου οταν τεσταρω μηχανακια)
Σε αποτομα φρεναρισματα εμπαινε φυσιολογικα το πισω ABS ,αλλα οχι ευκολα το μπροστινο.Σε πολυ αποτομο φρεναρισμα (πολυ αποτομο ομως)ποτε- ποτε τερματιζε το μπροστινο αναποδο πηρουνι ειδικα αν το φρεναρισμα συνδυαζοταν και με λακκουβα.ΟΜΩς αυτο ηταν λογω βαρους δικου μου.Σε καποιον φυσιολογικο αναβατη νομιζω οτι θα ειναι ενταξει ,αλλωστε η σκληροτητα ρυθμιζεται.
Το κιβωτιο ακριβες με λιγο μεγαλυτερες διαδρομες στον μοχλο ειδικα στα κατεβασματα,χωρις να ενοχλει ιδιαιτερα.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΑ.
ΦΡΕΝΑ επαρκη για το βαρος και τις επιδοσεις της με ABS.
180ριζει για πλακα.
ΠΟΙΟΤΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ για τα χρηματα που δινεις ,τιποτα δεν τριζει και δεν κουνιεται,φαινεται ποιοτικη κατασκευη,χωρις κραδασμους κινητηρα,αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΑ.
ΦΑΙΡΙΝΓΚ επαρκες,για αναβατες μεχρι 1,80 ,εξαρταται και ΤΙ ΚΡΑΝΟΣ φορατε.
ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ ΒΟΥΤΥΡΟ,και γενικα τα χειριστηρια εκει που πρεπει ΔΕΝ κουραζουν καθολου.
Πολυ καλες ΓΩΝΙΕΣ στα γονατα ,πατουσα κατω και με τα δυο ποδια.
Γενικα ενα πολυ τιμιο και πολυ ομορφο μηχανακι για τα λεφτα του.
Το δειγμα ειχε κανει δεκαδες τεστ με διαφορετικους αναβατες και ειχε 15000 χιλιομετρα.
Η αντιπροσωπεια μου ειπε οτι υπαρχουν τα παντα απο ανταλλακτικα,εχει 3 χρονια εγγυηση,και
ακετα αφτερ σειλς αξεσουαρ.Τιμη με καγγελα (αριστα κατα την γνωμη μου στην προστασια)χουφτες,πλαινες βασεις για μπαγκαζιερες, πλαγιο σταντ, και πισω εσωτερικο προστατευτικο τροχου,και ρυθμιζομενη σε δυο θεσεις ζελατινα,και θυρα usb ΕΥΡ 5490.
Για τα κιλα μου ηταν ευκολα διαχειρησιμο γεματο γυρω στα 215 κιλα.
ΑΝ αποδειχθει και αξιοπιστο ειναι VFM.650 CC 71 HP
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom